Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 28 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye mustafa gologlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mustafa göloğlu
    Motosiklet
    HONDA XL 700 Transalp
    Marka
    Honda

Standart Uludağ Göller Bölgesi

Bayramda ailemin yanına gidemeyince hızlı bir kararla Uludağ göller bölgesine gitmeye niyetlendim. Yukarıdaki hava koşullarına göre ya kamp atacaktım ya da gidip görüp Bursa’da konaklayacaktım. Cumartesi günü çalışmam gerektiği için bayramın birinci günü yola çıkıp Yalova ve Gemlik üzerinden Bursa’ya ulaştım. Burada benzin ikmali yapıp tırmanışın başlangıç yeri olan Orhaniye Köyüne doğru yola koyuldum. Yolda Hasan Baba nın piknik alanına uğrayıp içecek ve gıda temini yaptım. Hasan baba ve Tevfik abiyle de güzel bir sohbet yaptık. Çok sıcak davrandılar, biraz sohbet ettik ve “yukarıda kalamazsan yerimiz müsait, gelip burada çadırını kurup kalabilirsin” dediler. İhtiyacı olanlar için iletişim numarası 0532 301 57 61.

Buradan ayrılıp Orhaniye köyüne doğru yola çıktım. Bu köy Uludağ’ın kuzey eteklerinde yer alıyor. Köyün iç yolunu takip edip futbol sahasına kadar ilerliyorsunuz, futbol sahasından hemen sonra sağa ayrılan yol tırmanışın başladığı nokta. Yolun ilk kilometreleri yem yeşil ağaçların arasından geçen toprak bir yol. Eriyen kar sularının yola paralel olarak açtığı yarıklara tekeri kaptırıp düşmemek için bu kısımlarda yavaş ilerledim. Sonrasında ise büyük taşlarla kaplı ve yer yer biraz dik yokuşların başladığı, sürerken yola mı bakayım yoksa manzarayı mı izleyeyim dediğiniz, bu nedenle zaten hızlı gidemeyeceğiniz zorlu bir parkur sizi bekliyor. Dişli arazi lastiklerinizle bu maceraya çıkmanızı tavsiye ederim. Benim lastikler asfalt (sırac) lastiği olduğu için bazı noktalarda patinaja düşüp zorladı. Göller bölgesine az bir mesafe kaldığında karla kapanan yolu açmaya çalışan maceracı bir aile karşılaştım. Emine ablanın “bir deli biz değilmişiz” diyerek beni karşılaması güldürdü. Sonrasında yol arkadaşı olduk.

Mehmet Aksoy; NESAR’ın kurucularından. Dağcılık, tırmanış, çadır kampçılığı gibi konularda oldukça tecrübeli birisi. Çocukları da kendi gibi doğa aşığı, sportmen gençler. Özellikle adaşım Mustafa baya enerjik. Ninja Warior da birinciliği olan bir genç. Burada kapanan yol hep birlikte açıldı ve büyük taşlarla sertleştirildi. Mehmet abi önce Pajeroyu geçirdi, ardından da Mustafa ve Erdinç abinin desteğiyle benim keçiyi geçirdik.

Bu geçişten sonra ben öncü olarak bir süre devam ettim. Yolun ilerleyen kısımlarında eriyen kar sularının kayaların altındaki toprağı boşaltması sebebiyle yola düşmüş büyük kaya parçaları vardı. Pajeronun geçebilmesi için bu kaya parçalarını birlikte yoldan attığımız bir noktada sırt çantamı unutmuşum. Bunu fark etmem biraz geç oldu tabi  O kadar yolu tekrar gidip gelmek zorunda kaldım. Dağ başı olunca tabi TİLKİ den başka hırsız yok, çanta olduğu yerde duruyordu. Bu noktadan sonra yolun kalan kısmı geçilen kısmına göre daha kolay.

2. mustafa gologlu güzel mesajın için 8 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (01-07-2017),Barış CİNGİZ (11-07-2017),Bora Karayel (04-07-2017),Cem Tanik (01-07-2017),cemkucuk (02-07-2017),ersel şenkaya (01-07-2017),Göktug karakas (01-07-2017),Serdar ZIMBA (04-07-2017)

Isim
    mustafa göloğlu
    Motosiklet
    HONDA XL 700 Transalp
    Marka
    Honda

Yolun devamında önce Kara göl karşınıza çıkıyor. Bu göl diğerlerine göre daha derin olmasından dolayı dipsiz göl olarak ta biliniyor. Etrafında rahat rahat çadır kurabileceğiniz bir düzlük yok, zemin genelde taşlarla kaplı. Kara gölde bir kaç fotoğraf edip devam ettiğinizde ileride Kilimli göle ulaşıyorsunuz. Ben gittiğimde Mehmet abiler varmıştı bile. Eşyalarını indiriyorlardı. Kilimli gölün etrafı çadır kampı için uygun. Ancak yakacak çalı çırpı, odun yok. Yemek için ocağınızı götürmeniz lazım ya da konserve almalısınız yanınıza. Kısa otların olduğu alanın üzerine çadırlarımızı kurduk. Bu arada Emine abla ve çocukları yiyecekleri hazırlamaya başladılar. Erdinç abi mangalı yaktı. Sağ olsunlar bana da kendi evlatları gibi davrandılar ve muhteşem bir sofraya davet edildim. Muhteşem diyorum çünkü yok yoktu. Eşyaları pajerodan indirdiklerinde anlamalıydım, bir kamyonete sığacak kadar malzeme vardı

Yemekler yendi, çaylar içildi biraz etrafta dolandık sohbet muhabbet derken akşam oldu. Hava kararırken tepeden iki kişinin indiğini fark ettik. Yaklaştıklarında ilk başta konuştukları dili anlamadık sonra bir anda Türkçe konuşmaya başladılar. Ferhat ve Hüsrev iki Afgan Türkmeni kardeş. Türkiyede üniversite eğitimlerini alıyorlar ve onlar da doğa tutkunu. Biraz ayak üstü sohbet ettikten sonra Emine abla onlara da yiyecek ikram etti ve biraz ileri çadırlarını kurmaya gittiler. Hava iyice karardığında Mehmet abinin Pajeronun yan tarafına yaptırdığı büyük çadırın içine girip sohbetimize orada devam ettik. Bu esnada bir de oyun öğrenmiş oldum. Vampir-Köylü oyunu  Oyunu sonlandırdığımızda Mustafa bir karpuz kesti, Ferhat ve Hüsrev de bize katıldı. Saat ilerlerken sohbet koyulaşmıştı ki bir TİLKİ belirdi. Gece kimseyi uyutmadı tilki. Çöpleri biriktirdiğimiz yerden poşetleri kaçırdı, karın altına gömülen eti çaldı, eşyaların koyulduğu boş çadırın sinekliği yırtıp bir çantayı sürükleyerek kaçırırken Mustafaya yakalanıyordu neredeyse  Belli ki insanlara alışmış ve yaklaşmaya çekinmiyor.

Sabah olduğunda herkes uyandı ve yine muhteşem bir sofra hazırlandı. Öyle ki Emine abla mıhlama bile yaptı. tadı hala damağımda. Tilki ortalarda yoktu bu sefer  Kahvaltı bittikten sonra herkes zirve tırmanışı için hazırlığını yaptı. Ben de dönüş için eşyalarımı topladım. Kamp arkadaşlarım Uludağ’ın zirvesine tırmanacaklardı, Ferhat ta onlara eşlik etmeye karar verdi. Onlar tırmanışa başladılar. Bense Emine abla ve Hüsrev’i geride bırakıp dönüş yoluna koyuldum.

Bu geziyi kesinlikle tekrar yapabilirim. İnanılmaz güzel, büyüleyici bir etkisi var buraların. Kampçılık, tırmanış ve doğada olmayı seven herkesin gidip görmesi gereken bir yer.

Bu gezinin Orhaniyeden Kilimli göle kadar olan wikiloc rotasına buradan bakabilirsiniz.

4. mustafa gologlu güzel mesajın için 8 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (01-07-2017),Cem Tanik (01-07-2017),cemkucuk (02-07-2017),ersel şenkaya (01-07-2017),HakanVelioglu (03-07-2017),omercem (03-07-2017),Serdar ZIMBA (04-07-2017),yılmaz yılmaz (03-07-2017)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart Uludağ Göller Bölgesi

Bayramı güzel değerlendirmişsin. Aradaki sürprizler de bele katmış, vallaha bizden iyisin, yazın kavurucu sıcağından bir nebze olsun kurtulmuşsun. Güzel gezi olmuş.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

6. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

mustafa gologlu (01-07-2017)

Enduroist Üye Göktug karakas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Göktuğ Karakaş
    Motosiklet
    KTM 300 EXC 2017
    Marka
    Ktm

Güzel gezi olmuş 29:57 de takıldığınız yerde kameranın önüne sinek gibi bişeyler geliyor.

8. Göktug karakas, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

mustafa gologlu (01-07-2017)

Isim
    mustafa göloğlu
    Motosiklet
    HONDA XL 700 Transalp
    Marka
    Honda

Alıntı Göktug karakas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel gezi olmuş 29:57 de takıldığınız yerde kameranın önüne sinek gibi bişeyler geliyor.
    Aynen o bolgeye geldigimde sinek nufusu cogalmisti birden. Tepemde dolasip duruyorlardi. Durunca kameraya da konmuslar

Sent from my iPhone using Tapatalk

Enduroist Üye zeki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Zeki
    Motosiklet
    BMW R 1200 GD ADV
    Marka
    Bmw

GS ile çıkmıştım oraya 10 yıl kadar önce son oldu birdaha ))

R 1200 GSA

11. zeki, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

mustafa gologlu (04-07-2017)

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Valla güzel olmuş Mustafa çok canım çekti ama bir süre şu sıcaklarda hiç motora bineceğimi zannetmiyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

13. Arif Oral Unal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Güzel gezi olmuş eline sağlık.. Bu hafta sonu da ben Alaçam üstünden tırmandım. 3 buzul geçişi oldu Allah'tan 1 hafta önce köyün muhtarı o yolu dozerle açtırmış. Özetle Alaçam üstünden bir tık daha kolay.

15. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Isim
    mustafa göloğlu
    Motosiklet
    HONDA XL 700 Transalp
    Marka
    Honda

Bence buraya bir enduroist kampı yapmaya gidilir. İsteyen alaçam üzerinden isteyen orhaniye üzerinden çıkar yukarı. Eğer motor tarzını değiştirmezsem sanırım her sene tekrarlarım bu geziyi.

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

yooo yooo ben gelmem oralara bana çook sert
    tebrik ederim Mustafa kardeşim çok güzel gezmişsin

KILIBIKRAYDIR

18. cemkucuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

mustafa gologlu (10-07-2017)

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu