Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 63 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Standart Yeni Motorum 2003 Yamaha XT600E 4PTB-120

Motoru alalı 1,5 hafta oldu, üşengeçlikten konu açamadım. aslında çok önemli değil ama XT600E hakkında az bilgi var forumlarda. belki birinin işine yarar.
    Bildiğiniz gibi önceki motorum 2004 XT660R idi. yani şimdiki motorum XT600E serisinin sonuncusu, önceki motorum ise XT660 serisinin ilk üretileniydi. tam bir halef-selef durumu var.
    istanbul'da maalesef motor bulamayınca, hiç istemediğim halde şehir dışından aldım motoru. bir arkadağımdan rica ettim ve motora baktırdım. motoru ben görmeden aldım. pazar akşamı otobüsle İzmir'e gittim, işlemleri yapıp döndüm. geçen haftaki fırtına beklentileri dolayısıyla oyalanmak istemediğimden, saat 12 gibi işlerimi bitirip İzmir'den çıktım. Susurluk'a 20 km kala bir mola verdim. yakıt aldım, sonraki durak Topcular feribot iskelesi. motorun uzun yol yeteneğine örnektir. motorun durumu şöyleydi:

Lastikler bitik. ama bildiğiniz bitik, hani bittikten sonra bir daha bitmiş. kenar dişler duruyor, ortada hiç birşey yok, her taraf çatlak.
    ön amortisör yağlar bitik
    fren balataları yeni değişmiş ama ön fren bitik. neden? çünkü hidrolik bitik. bitik derken içinde azıcık çamur kalmış yani

ilk iş, hidrolikleri değiştirdim. rezervuar vidaları açılmadı, dişlerini yedik, onlar değişti. manet ayarları yapıldı, amortisör hizalandı. yağ ve yağ filtresi değişti, hava filtresi temizlendi.
    sağı solu sökülüp çürük çarık arandı. öyle bişey yok ama orjinal avadanlığı çıktı, hiç beklemiyordum. aletler temizlendi, yeni kılıf yapılacak. arka çanta söküldü, hafta sonu kamp için malzeme tepsisi takıldı.
    hafta sonu kampa gittik, güzel bir test oldu, hem arazi hem stabilize hem de otoyol. amortisör yağları bitik olmasından kaynaklı sorunları saymazsak gayet başarılıydı. yarın bitecek olan muayenesini de bu gün tek seferde yaptırdım.

geriye kalanlar:
    ilk iş amortisör bakımı yapılacak, çevremde bakıyorum kimse önemsemiyor. motoru bambaşka yapıyor. herşeyi değişiyor motorun. çok önemli. bununla birlikte arka amortisör ayarlarına bakılacak.
    ayak freni alçaltılacak.
    gaz boşluğu ayarlanacak. işte bu biraz problemli. sorun oluşturmuyor ama rahatsız oluyorum ben. yapmam lazım.
    hava filtresi ve buji değişecek
    ampuller çalışıyor ama değişecek.
    aynalar ve sinyaller orjinal, güzel bişeyler bulunup değişilecek
    28mm gidon, yükseltme kiti ve yeni elcikler takılacak.
    USB enerji çıkışı, telefon tutucu takılacak
    sele yükseltilip dolgu ilave edilecek
    ön cam yapılacak.
    motor boyanacak, yada folyo yapılacak, daha mantıklı.

şimdilik bu kadar.
    Konu Serdar Özmetin tarafından (26-07-2017 Saat 15:46 ) değiştirilmiştir.
    Vasıfsız Endurocu

2. Serdar Özmetin güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ahmet f senel (26-07-2017),Ali KORKMAZ (26-07-2017),Çağın Sarılar (28-07-2017)