Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye
    Isim
    AHMET TAVACI
    Marka
    Aprillia

Standart CBF 150 DİŞLİ DEĞİŞİMİ - DİŞLİ KÜÇÜLTME

cbf 150 kullanıcılarına selamlar. 20 yıldır motora biniyorum. 3 ay önce almış olduğum cbf 150 motorumun arka dişlisinde 2 kere değişiklik yaptım. Orijinal dişlisi 43 dişlidir. 40 dişli bulamadığım için önce 41 dişli taktırdım. Motorda rahatlama oldu. Vites aralıkları biraz daha genişledi ve yüksek devirde bağırma olayı hafifledi. Daha sonra bu dişli beni tahmin etmedi ve 38 dişli taktırdım. Takmadan önce herkes motor boğulur 5. viteste vs. dedi. ANCAK DOSTLAR KESİNLİKLE 38 DİŞLİ TAKTIRMALISINIZ.
    38 DİŞLİ taktıktan sonra deneyimlerim şu şekilde. motor öncelikle kalkışlarda etkilenmiyor. Ancak iki kişi binerseniz sadece rampa yukarı ilk kalkışlarda hafif zorlanma oluyor, o da rahatsız edici değil. Normal düz yol kalkışlarda sıkıntı yok, hele hele tek kişi kalkışlar eskiye göre daha iyi ...
    DİĞER VİTESLERE GELİRSEK, motor dişli hız aralığı genişledi. özellikle 3. vites beni çok şaşırrtı. motor 3. viteste anca 60 da yeni vites istiyor. önceden mahalle aralarındaki açık yollarda bile bazen 4. vitese atıyordum. şimdi ise 1 ve 2. vitesler bile yetiyor. 4. ve 5. viteste ile motor daha da rahatladı. Şu anda 5. viteste giderken tam 6000 devirde ibre 83- 84 de gidiyorum. Orijinal 43 dişlide ise 7000 - 7500 devir olurdu herhalde. Motoru inanılmaz rahatlattı.
    Motorun maximum hızına gelirsek arkadaşlar, maksimum hızı pek değişmedi, belki maksimum 5 km artmıştır. şu anda tam gaz 110 yapıyor, belki taş çatla 115 yapar tam zorlasak. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki şu an 90 civarı hızla giderken düşük devirde ve az yakıt harcayarak gidiyorum. motor 100 km. de falan artık bağırmadan düşük devirde gidiyor. Rampa performansı da öyle pek düşmedi. Zaten 5 ten 4. vitese atsanız da zaten şimdiki 4. vites eski 5. vitese eşdeğer hemen hemen.
    Motorumu gitmediği için satmayı bile düşünmüştüm, uzun mesafe gitmez diye. Ancak 38 dişiden sonra iyice sevdim CBF 150 yi. Çok tatlı bir motor oldu. YAKIT TÜKETİMİ DE AZALDI. Şu anda 5.20 lira civarı benzin ve km.de 13 kuruş yakıyorum şehir içinde. Yani 100 km'de 2,5 litre net olarak. Bir de FZ6 FAZER motorum var. Ona bindikten sonra CBF 150 nin rahatlığına ve pratikliğine hayran kalıyorum şehir içinde. Bence dişli değişiminden sonra CBF 150 ile tura bile çıkılabilir.
    Bana herkes 38 dişli olmaz dedi, tamirciler dahil. Kullanıp memnun olmayanlar da var., onlara da saygı duyarım, Ancak denemekten birşey çıkmaz. Dişli 20 TL, 30 lira da taktırması 50 liraya maloluyor. Denerim, olmazsa geri taktırırım dedim ama iyi ki denemişim. KESİNLİKLE TAVSİYE EDERİM, dua edersiniz...

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Ailemize hoş geldiniz.

Profilinizde Üye fotoğrafı (Avatar) olarak
    yüzünüzün görüneceği bir portre fotoğraf kullanmanız forum kuralımızdır.
    Bu işlemi
    Üye Kontrol Panelinden girip ==> AVATARINI DEĞİŞTİR bölümünden eklemelisiniz.
    Bu kurala uymadığınız takdirde uyarılacaksınız onun için özen gösteriniz.

Örnek benim ki gibi..

Lütfen mesajı dikkatli okuyup uygulayınız.
    Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.....
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O