Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 20 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Hikmet Gumus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hikmet Gumus
    Motosiklet
    Honda CRF 250L
    Marka
    Honda

Standart Californiada Spesyal Makinelerin kullanimi yasaklaniyor mu ?

https://www.youtube.com/watch?v=Gj86Ki4HyM8

Anladigim kadariyla ozel araziler disinda kullaniminin yasaklanmasi gundemdeymis. Arkasi gelmez umarim.

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

umarım arkası gelir. bildiğim kadarıya avrupa'da böyle zaten. dün arkadaşlarla polonezköy'de buluştuk. dönüşte alemdağ orman içinden geldik. ilk defa 2T lerin arkasından gitmek zorunda kaldım. motorun ne kadar pis ve zararlı olduğu herhalinden belli. 10 metre gerisinden gelirken, yanık yağlı, çiğ benzin kokusunu alabiliyorsun. gürültüsü desen ayrı mesele. amerika'da şu an çevreye duyarlılık ne noktada anlatayım:
    1. mesela ormanda yürürken çikolata yediniz ve kağıdını atamazsınız değil mi? yok o değil, mesela elma yediniz, sapını yada çekirdeğini atamazsınız.
    2. ateş yakamazsınız. belirlenmiş yerlerde ateş çukurları vardır. onlarda yakarsınız. ancak izin verilen zamanlarda, yangın uyarısı varsa onu da yakamazsınız. tabi bu arada odun toplayamazsınız. getirmiş yada getirenden almış olmalısınız.
    3. vahşi ortamda tuvaletihtiyacınızı gideremezsiniz. yani kürek taşımalı, çukur açmalı ve gömmelisiniz.
    4. belirli alanlarda kafanıza göre iki geceden fazla kamp kuramazsınız
    5. ağaca hamak asamazsınız. asmanız için ip değil, strap kullanmanız lazım. minimum 5cm genişliğinde
    bu böyle gidiyor. bunların hepsinin çok mantıklı sebepleri var. bu medeniyet demek. size kendi çektiğim bir fotoğrafı göstereyim.

bu fotoğrafıgeçen sene grand canyon girişinde çektim. yani bu yol grand canyon south rim ana girişi, kanyon toplam trafiğinin yarıdan fazlasını taşıyan yol. anne geyik ve yeni doğmuş yavrusu hiç tedirgin olmadan önümüzden geçip gittiler. örneği çok...
    çünkü, kimse o hayvanları rahatsız edecek birşey yapmıyor. gürültü yok, çünkü arabalar benzinli, amerika ama apaçi yok, aragaz veren, drift yapan, gaza frene asılan yok. çekip vuran da yok. doğal ortamda, insanın iz bıraktığı yere 15 gün vahşi hayvan gelmez derler. yani biryerde kamp yaptığımızda aslında orada bir yara bırakıyoruz. gelen hayvanlar vahşiliklerini kaybediyorlar. kendilerine bakamaz oluyorlar. 2t motorlar ise hem sesleriyle hem pislikleriyle bu yarayı daha büyük açıyorlar.
    .
    öte yandan tüm teknik gelişmeler ihtiyaçtan ortaya çıkar. Euro4 gelince bakın nasıl çözüldü bütün yakıt tüketimleri. euro4 olmasaydı nc7xx diyebir motor olmayacaktı. evet klr650 olacaktı hala, varsın olmasın. benim için çevre çok daha değerli. ayrıca da 2T nin gerçekten gerekli olduğuna kesinlikle inanmıyorum. kişisel yetenek neyse, yapacağınız iş de 2T yada 4T de aynı olacaktır. bütün racing ciler, sanki motogp den çıkmış gibi hörğüçlü kıyafertler diz sarkıtmalar bilmemne peşinde diye dalga geçiyoruz. bu gün turing makinalarda benzer şeyler var. geçen bir triump explorer da gördüm, çok gülesim geldi. çantalar 1,5 cm kayıp viraja yatışı kolaylaştırıyormuş. amcamın göbek olmuş 45 kilo, ama o 280 kilo motorla girecek herhalde motogp'ye, bir de bana gerekli bir özellik olduğunu anlatıyor. aynısı 2T için de geçerli. sanki herkes jarvis olmuş, düz duvara çıkacak da, önlerindeki tek engel 4t motor. alakası yok. aynı işi yapacak 4t motor da var. motora gidip spesiyal olsun diye 15.000 fazladan veren adama diyorum ki, yahu önce git bi arazi eğitimi al 500 liraya, diyor ki çok para. halbuki o eğitim ona motordan daha fazla fayda verecek. 2t motorun bakımı daha ucuz diyor, 4t ye yapılan bakımın 5 katını yapıyor. külliyen hikaye yani. daha da iyisi, şimdi elektrikli spesiyaller geliyor. tez zamanda kemale erer de bizde de ormanda yırta yırta gezmek yasaklanır inşallah.
    .
    bu mevzu çok su götürür ama çok dertliyim be forum!!
    Vasıfsız Endurocu

3. Serdar Özmetin güzel mesajın için 10 üye sana teşekkür etti :

Abbas Murat LÜĹE (10-08-2017),Abdullah KAYAALP (06-08-2017),alper ozbas (07-08-2017),Berkay İnal (09-08-2017),cemkucuk (07-08-2017),Güney Biçer (06-08-2017),Gürol Kıvırcık (07-08-2017),sinansari (07-08-2017),volkan keskin (06-08-2017),yılmaz yılmaz (07-08-2017)

Enduroist Kadim Üye volkan keskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Volkan Keskin
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Serdar bey yazınızı okurken keyif aldım, elinize sağlık.
    Haberi de aynı açıdan değerlendirirsek, iyi haber.
    Bende şu elektriklileri merak ediyorum.

5. volkan keskin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Serdar Özmetin (07-08-2017)

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Serdar çok güzel yazmışsın eline sağlık.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. Arif Oral Unal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Serdar Özmetin (07-08-2017)

Enduroist Kadim Üye Gürol Kıvırcık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gürol Kıvırcık
    Motosiklet
    Manuel AT
    Marka
    Honda

Yerinde karar,umarım tez zamanda bizde de geçerli olur.
    Ben karıncayı bile incitmem cümlesindeki ’’bile’’ karıncayı incitir.

9. Gürol Kıvırcık, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Abbas Murat LÜĹE (10-08-2017)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı Gürol Kıvırcık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yerinde karar,umarım tez zamanda bizde de geçerli olur.
    bizde devlet gelir kapısı elde edecekse olur abi be

KILIBIKRAYDIR

Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Herkese teşekkürler. bu konuda benim gibi dertlilerin olması ne güzel. ben artık kampta fazla odun yakmamaya çalışıyorum. o topladığımız odunlara böceklerin, o böceklere kuşların ihtiyacı var. böcekler yemeye, yuva yapmaya; yerde odun bulamayınca ağaçlara sarıyor çünkü. bir kampta, bir kamyon odun yakıyoruz. yazık
    Vasıfsız Endurocu

Enduroist Kadim Üye Gürol Kıvırcık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gürol Kıvırcık
    Motosiklet
    Manuel AT
    Marka
    Honda

Alıntı cemkucuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizde devlet gelir kapısı elde edecekse olur abi be
    Olamı Cem,hem satarken vergi ile etinden,hemde kullandırırken ek bir dokunduruşla sütünden düşüncesi ile yasak yerine de ver parayı talana sende katılma hakkı elde et gibi bir kampanya dadından yinmez.
    Ben karıncayı bile incitmem cümlesindeki ’’bile’’ karıncayı incitir.

13. Gürol Kıvırcık, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cemkucuk (07-08-2017)

Enduroist Üye Göktug karakas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Göktuğ Karakaş
    Motosiklet
    KTM 300 EXC 2017
    Marka
    Ktm

Abd dünyayı en çok kirleten ülkeler arasındayken bu tarz övgü dolu cümlelerle abdden çevre konusunda bahsetmek bence hiç doğru değil.İkinci dünya savaşında attıkları 2 bomba herşeye bedeldir.Orda yaşayan insanlar bizim ülkemize göre medeni ve çevreye duyarlı olabilirler.Ama bu Abd'yi asla masum yapmaz.
    Abd'de tabiki benzin kullanacak,dünyada sömürmedikleri ülke kalmadı.abd olmasa daha huzurlu bir dünya olur..

Abd'deki yasaklamadan önce ktm fabrikası çevre faktörünü düşünerek enjeksiyonlu ve elektrikli motorlar üretmeye başladılar,Elektrikli olan model tutulmadı ve yaygınlaşmadı ktm ise bu yıl enjeksiyonlu ve duman atmayan çevreye daha duyarlı bir makina üretti,ve motor gerçekten çok başarılı eylül ayında bayilerde olacak.Bunun dışında 2t,4t motorlar hakkında bi kaç yanlış bilgi vermişsiniz izninizle bunu düzeltmek istiyorum.2t motorların bakımı ucuz değil ama şöyle bişey var,4tlere göre daha az bakım isterler ve arazide yolda kalma şansınız 4t ye göre daha düşüktür.Çok fazla detay yoktur..2t motorun eksoz dumanını düşünene kadar dünyada önüne geçilmesi gereken çok fazla çevre faktörü var..
    Ormanda yırtaa yırta gezmek inşallah yasaklanmaz..Bu nedir? Apaçi gibi asfatta tek tekermi yapalım ?
    Meydan boş nasıl olsa ..heryerden girmiş çıkmışsın.Special makinalara karşı bir nefretin var sanırım.

2t motorun sesini dinlemek bence keyiftir. #2tenduromadokunma

Dünkü pazar gezisi 7 motor hepside 2t.

Konu Göktug karakas tarafından (07-08-2017 Saat 21:40 ) değiştirilmiştir.

15. Göktug karakas güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Abbas Murat LÜĹE (10-08-2017),ahmet f senel (07-08-2017),Erdi Şenkaya (08-08-2017)

Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Alıntı Göktug karakas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abd dünyayı en çok kirleten ülkeler arasındayken bu tarz övgü dolu cümlelerle abdden çevre konusunda bahsetmek bence hiç doğru değil.İkinci dünya savaşında attıkları 2 bomba herşeye bedeldir.Orda yaşayan insanlar bizim ülkemize göre medeni ve çevreye duyarlı olabilirler.Ama bu Abd'yi asla masum yapmaz.
    Abd'de tabiki benzin kullanacak,dünyada sömürmedikleri ülke kalmadı.abd olmasa daha huzurlu bir dünya olur..

Abd'deki yasaklamadan önce ktm fabrikası çevre faktörünü düşünerek enjeksiyonlu ve elektrikli motorlar üretmeye başladılar,Elektrikli olan model tutulmadı ve yaygınlaşmadı ktm ise bu yıl enjeksiyonlu ve duman atmayan çevreye daha duyarlı bir makina üretti,ve motor gerçekten çok başarılı eylül ayında bayilerde olacak.Bunun dışında 2t,4t motorlar hakkında bi kaç yanlış bilgi vermişsiniz izninizle bunu düzeltmek istiyorum.2t motorların bakımı ucuz değil ama şöyle bişey var,4tlere göre daha az bakım isterler ve arazide yolda kalma şansınız 4t ye göre daha düşüktür.Çok fazla detay yoktur..2t motorun eksoz dumanını düşünene kadar dünyada önüne geçilmesi gereken çok fazla çevre faktörü var..
    Ormanda yırtaa yırta gezmek inşallah yasaklanmaz..Bu nedir? Apaçi gibi asfatta tek tekermi yapalım ?
    Meydan boş nasıl olsa ..heryerden girmiş çıkmışsın.Special makinalara karşı bir nefretin var sanırım.

2t motorun sesini dinlemek bence keyiftir. #2tenduromadokunma

Dünkü pazar gezisi 7 motor hepside 2t.

öncelikle yazımdan amerikanın nasıl masum ilan edildiğini yada oraya nasıl geldiğinizi anlamadım. amerika babamın malı değil, yada ben vatandaşı değilim. amacım savunmak yada temize çıkarmak da değil. ama gittim 20 gün 5 eyalette gezdim gördüm. bizden daha az çevreyi kirlettiklerine, bizden daha temiz olduklarına, daha vicdanlı insanlar olduklarına kanaat getirdim. çevreye tüm bu duyarlılıklarına karşın, özellikle elektrik enerjisinde de ilginç bir savurganlıkları var. benzinli araba kullanmalarını da dünyayı söürmekle ilişkilendiriyorsanız eğer, demek ki japonlar da aynı şeyi yapıyor. biraz incelerseniz koskoca benzinli motorların bile, çok daha küçük dizellerden daha temiz olduğunu görürsünüz. amerika dünyayı sömürüyor evet, aksini bekleyemezsiniz, adam kendihalkını da sömürüyor. kimin gücü yeterse o sömürüyor ama bunun konuyla hiç ilgisi yok.
    .
    öte yandan eğer ormanda bütün vahşi hayatı vede çevresindeki insanları rahatsız etmenin alternatifi sizin için asfaltta teker yapmaksa, size söyleyebilecepim çok fazla birşey yok.
    ayrıca evet hiçbirşey gözünden kaçmamış, spesiyal motorlara nefretim var. hiç unutmam ben küçükken, mahalledeki spesiyal motorları sahipleri iyi bağlamamış, kaçmışlar. sonrada peşime düşüp iki mahalle kovalamışlardı. çok korkmuştum. o zamandan kalma birşey olsa gerek. ortamı boş bulduğum için sallıyorum ama neyseki gelip doldurmuşsunuz boşluğu da haddimi bildirmişsiniz, yeni nesilleri kurtardınız tebrik ederim
    Vasıfsız Endurocu

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu