Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12
11 den 20´e kadar. Toplam 20 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Göktug karakas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Göktuğ Karakaş
    Motosiklet
    KTM 300 EXC 2017
    Marka
    Ktm

Alıntı Serdar Özmetin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle yazımdan amerikanın nasıl masum ilan edildiğini yada oraya nasıl geldiğinizi anlamadım. amerika babamın malı değil, yada ben vatandaşı değilim. amacım savunmak yada temize çıkarmak da değil. ama gittim 20 gün 5 eyalette gezdim gördüm. bizden daha az çevreyi kirlettiklerine, bizden daha temiz olduklarına, daha vicdanlı insanlar olduklarına kanaat getirdim. çevreye tüm bu duyarlılıklarına karşın, özellikle elektrik enerjisinde de ilginç bir savurganlıkları var. benzinli araba kullanmalarını da dünyayı söürmekle ilişkilendiriyorsanız eğer, demek ki japonlar da aynı şeyi yapıyor. biraz incelerseniz koskoca benzinli motorların bile, çok daha küçük dizellerden daha temiz olduğunu görürsünüz. amerika dünyayı sömürüyor evet, aksini bekleyemezsiniz, adam kendihalkını da sömürüyor. kimin gücü yeterse o sömürüyor ama bunun konuyla hiç ilgisi yok.
    .
    öte yandan eğer ormanda bütün vahşi hayatı vede çevresindeki insanları rahatsız etmenin alternatifi sizin için asfaltta teker yapmaksa, size söyleyebilecepim çok fazla birşey yok.
    ayrıca evet hiçbirşey gözünden kaçmamış, spesiyal motorlara nefretim var. hiç unutmam ben küçükken, mahalledeki spesiyal motorları sahipleri iyi bağlamamış, kaçmışlar. sonrada peşime düşüp iki mahalle kovalamışlardı. çok korkmuştum. o zamandan kalma birşey olsa gerek. ortamı boş bulduğum için sallıyorum ama neyseki gelip doldurmuşsunuz boşluğu da haddimi bildirmişsiniz, yeni nesilleri kurtardınız tebrik ederim
    Dünyada kaç adet eksoz dumanı atan 2t enduro motosiklet var, buna bakıp daha onra diğer dizel kamyon veyahut çeşitli binlerce iş makinası,kimyasal gaz üreten fabrikalar vb bi çok etken var onlara bakıp kıyaslamak lazım.Bu 2t motorlar çevreyi hangi oranda kirletiyor.Bir enduro forumunda enduro ''2t motosikletlerin yasaklanmasını istemek hatta ormanda gezmeleri bile yasaklanmalı demek bana pek etik gelmiyor''Benzinli motorun dizele göre çevreyi daha çok kirlettiğini biliyorum ama dizele göre daha pahalı bir yakıt.Abd'nin bu sömürgeci sistemde v8,v12 benzinli motorlarla keyif sürmesi bence normal.Yazınızda Abd'yi örnek vererek çevreyi kirletmediklerini ve yaşam biçimleri anlatıyorsunuz,size katılıyorum ancak diğer yandan dünyada en çok atmosferi kirleten ülkelerden birisi abd'dir.Buna ne diyorsunuz? Burda bir çelişki yokmudur? Bence yazınız tamamen mantık dışı,büyük resimdeki gerçeği yansıtmıyor.
    İnsanları yanlış düşüncelere sevk ediyor.bakın kutuplara abd petrol arıyor,inceleyin ne durumda doğa.
    Yeni nesil keşke doğada motosiklet sürse,şu anki durumdan daha iyi yerde olurlar..
    2t special makinalar sizin bir kampta yaptığınız pislik ve çevre kirliliğinin %1 i bile değildir..O zaman büyük asfalt endurolarıda yasaklansın ,kamp ve piknikte yapmasınlar...Onun dışında yapılan motosiklet festivalleri yakılan ağaçlar odunlar üretilen çöpler bunlar nedir.Ama siz bütün bunların arasında ülkemizde gelişmekte olan ve zor şartlarda yapılan bir spor için ülkemizde yasaklanmalı diyorsunuz...Evet meydan boş yazınızı epey beğenenler olmuş hiç karşı çıkan yok.Dahada size cevap vermeyeceğim.

Special sizi çok korkuttuysa bir psikoloğa görün belki iyi gelir.Dediğin gibi sesli makinalardır ürkütür.
    Konu Göktug karakas tarafından (08-08-2017 Saat 13:03 ) değiştirilmiştir.

2. Göktug karakas, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Erdi Şenkaya (08-08-2017)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Burada bir hoppp demek lazım. Aslında dün bir yazaydım diyorum da yazmadım keşke yazaydım.

Yahu burası forum karşılıklı atışmalar özelde yapılır dostlar. Öte yandan aranızdan hanginiz ben doğayı önemsemiyorum diyebilir ki? Vallaha soyuroum hanginiz? Yani siz kardeşsiniz aynı taraftasınız 2 tekersiniz.

Ama şuna hak veririm. 2T yasaklansın gibi sert bir çıkış var başta bu da yaralı olan 2T tayfasını beni de üzer ama herkesin bir sebebi vardır bunu diyenin de. Bir dinlemek lazım o yüzden.

Şimdi doğaya saygı hepimizde var ama çevreye saygı zayıf kalabiliyor. Enduro spesyallerle bende Çekmeköy taraflarında çıktım. İnsanlar doğada pikinik yapıyor diyelim. Yanlarından geçerken mümkün mertebe yavaş, temkinli ve toz yapmadan gürültü etmeden geçmeye çalışıyorum. Bunu çıktığım ekip de özellikle dikkat ediyor ama buna uymayanları da görüyorum. Şimdi buna kızalım yani insana kızalım durdurlım ama 2T yasaklansın kadar sert çıkmayalım bence de.

İlk motosikletim mobylette ve ardından sürdüğüm Misnk125E ve Jawa Laser 250. Bunların hepsi 2 zamanlıydı. Benzin yağ oranını doğru ayarlayamadığımızda duman dumana giderdik. Bir ölçü aletimiz yoktu ki ayarı tutturalım. Şimdi kullanılan spesyallere özgü 2T yağlar da ölçü gayet rahat tutturuluyor ve öyle duman dumana da gitmiyor. Şunu da unutmayın 2T yağ bile yaksa tüketim seviyesinden ötürü karbon salınımında en son tehlike olarak görülecek bir araç.

Ama tekrar baştaki noktaya dönüyorum. 2T değil spesyallerin ormanda iken gürültü ve hareketleri ile çevresindekileri de rahatsız etmesi hoş değil. Ama ormandaki vahşi yaşamı gürültümüzle kalıcı şekilde hasara uğrattığımız tezinize de katılmıyorum. En azından bizim girdiğimiz ormanlarda o seviyede bir vahşi yaşam yok diyelim

4. HakanVelioglu güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (09-08-2017),cemkucuk (08-08-2017),Göktug karakas (11-08-2017)

Enduroist Katılımcı Üye Erdi Şenkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Erdi Senkaya
    Motosiklet
    Tracer 700 - Hm 125 2t
    Marka
    Yamaha

dün bende bir sürü şey yazdım sildim
    nedeni önceden başıma geldi çünkü
    insanoğlu doğadan hiç bu kadar uzaklaşmamıştı sadece zarar vermemek için uzak durmak ne kadar saçma geliyor bana oysa doğa ve bütün canlılar insanoğlu için yaratılmışken
    tabi doğayı tarumar edelim demiyorum oraya zarar verme düşüncesi ile oradan bu nedenlerle uzaklaştırılmayı doğru bulmuyorum

6. Erdi Şenkaya, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Göktug karakas (11-08-2017)

Enduroist Katılımcı Üye Erdi Şenkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Erdi Senkaya
    Motosiklet
    Tracer 700 - Hm 125 2t
    Marka
    Yamaha

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart Californiada Spesyal Makinelerin kullanimi yasaklaniyor mu ?

Ağalar beyler, üsluplar sertleşmesin yeter. Herkesin paydası ikiteker. Forumda biz bir aileyiz bunu unutmadan hareket edelim öncelikle. Zira herkesin bilgisi bu forumda paylaşılıyor ve sonuçta birbirimizin bilgilerine muhtacız.

Ben de yeri geliyor special ile yırtıyorum ortalığı, ona bakıyorum, onu seviyorum, modifiye yapıyorum ama asla bir başkasını rahatsız etmiyorum. Edenler oluyor, pisletenler oluyor. Bu sebepten de bu işe sıkı kural getirilsin diyorum. Serdar abiye bu sebepten katılıyorum.

Ama ABD'de 2T yasaklanacakmış benim neyime

Türkiye'de zaten special aletlerin çoğu karayolunda illa ki bir araba arkasında gidiyor. Mutlaka bir Extreme parkuru oluyor. İyi veya kötü bir düzeni var ancak denetleyeni yok pek. Eğer denetlenirse biraz daha kaliteli olabilir. Sayı olarak da çok da fazla değillerdir. Sonuçta biraz daha profesyonel kesimin aldığı ve kullandığı üst grup aletler.
    Yalan yok ben Gölbaşı küçük yer diye aralardan inceden gidiyorum ve araziye en yakın yerden gidiyorum. Girdiğim parkurun etrafında bir tane yerleşim yeri yok ve gölün kenarında mis gibi bomboş alan. Eskiden oraya Bali çekmeye gelirlerken şimdi çekirdeğini alan oltasını alan bizi orada görüp geliyor ve izliyor. Kısmetse belediye ile görüşüp oraları biraz daha sıyırttıracam. Halk görsün, böyle bir spor varmış, böyle bir alet varmış desinler. En azından antipati duymasın. Bu sayede çevre bilincimiz de oluşuyor.

Ben yapılan tüm yorumlara saygı duyuyorum. Ancak yeter ki üslup olarak kırıcı olmayalım.

Özü itibariyle, ABD de olan bir durum olduğu için Türkiye'de bu durumu çok takmaya gerek olmadığı kanaatindeyim. Çevre ve doğa bilinci haricinde tabi ki

"DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER"
    Konu Ali KORKMAZ tarafından (09-08-2017 Saat 12:24 ) değiştirilmiştir.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

9. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Abbas Murat LÜĹE (10-08-2017)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Ormanda gurultulu iki zamanli motorlarla gezmenin hava kirliligi otesinde dogal yasama ciddi zararlari var. Bu cok acik.

Ilerleyen zamanlarda ozellikle 2t ler icin ciddi kisitlamalarin gelecegini ongormek zor degil.

Zaten elektrikli motorlar sandigimizdan daha yakinda piyasayi ele gecirecek gibi duruyor.

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bölge Sorumlusu

Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart Californiada Spesyal Makinelerin kullanimi yasaklaniyor mu ?

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ormanda gurultulu iki zamanli motorlarla gezmenin hava kirliligi otesinde dogal yasama ciddi zararlari var. Bu cok acik.

Ilerleyen zamanlarda ozellikle 2t ler icin ciddi kisitlamalarin gelecegini ongormek zor degil.

Zaten elektrikli motorlar sandigimizdan daha yakinda piyasayi ele gecirecek gibi duruyor.
    Ormanda 2T zarar veriyor cümlesine katılıyorum. İlave olarak ormanda 4T de hava kirliliği yanında birçok şeye zarar veriyor. Buna araçlarımız, yaktığımız kamp ateşi ve çalışan iş makinaları da dahil üstelik bunlar kat kat fazla zarar veriyor.

SAdece 2T ler için kısıtlama gelmesini öngörmek zor değilse yukarıda ilave ettiğim diğer zararlı şeylerin de yasaklanmasını öngörmek zor olmasa gerek. O zaman nasıl bir tedbir alınacak peki? İnsanlar ormanlara, milli parklara, orman içi yollara nasıl girecek neyle geçecek? O odunları neyle kesip ster yapacaklar? Hangi vasıtayla taşıyacaklar?
    Bunlara bir çözüm varsa ve uygulanabilecekse eyvallah. Herkese eşit muamele.

Elektrikli cross Extreme parkurdan su içinden veya çamur Havuzundan nasıl geçecek? Hadi geçti kaç defa geçecek? Elektrik bitti nasıl geri şarj edeceksin?
    Elektrikli hiçbir vasıta tat vermiyor bana. Bu da benim kendi tercihim. Bu düşüncem eğer doğaya zarar veriyorsa benden başka doğaya zarar veren diğer insanlarla kıyaslayın kim doğaya ne kadar zarar veriyormuş hep beraber bakalım.

Benim sözlerimden çevreye doğaya zarar vermek istediğim anlamı çıkmasın. Ben de çevreyi herkes gibi temiz tutmaya riayet edenlerdenim ve doğayı kendi doğallığıyla koruma taraftarıyım. Ama mukayese yaparken biraz da gerçekçi olmak lazım. Doğaya onca zarar veren yapılar mühendislik harikalar varken garibim 2T nin günah keçisi şekline dönüştürülmesi beni üzüyor. O zaman ben BMW yi de sürmeyim. O da karbon salıyor. O da egsozu homurtulu ve doğal yaşama zarar veriyor. Avcılar da avlaklarda ateş etmesin onca hayvan yuvayı terk ediyor. Barut gazı doğayı zehirliyor. İş makinaları ağaçları kökünden sökmek için gelmesin o egzozdan çıkan kara dumanı atmasın. İnsanlar o ağacı söküp diksin.
    Bir de sorum var, garip olacak ama sen motosikletinin elektrikli olmasını ister miydin? F650gs fişe takıyorsun 350 km yol gidiyor. Ses seda yok, karbon salınımı yok, en önemlisi titreşim yok ;) hayvanlar sesinden ürkmüyor ama seni görünce oraya yuva yapmaktan korkuyorlar
    Ama titreşim sayılmasın. Çünkü titreşim için bile evet dersin o motosiklete. Ben de kullandım çünkü onu. ;) ben olsam ben de evet derdim.
    Ya bu arada tartışıyoruz ama sözlerimiz tamamen samimiyetten yani sataşma yok. Keyfekeder tartışıyoruz. Herkesi çok seviyorum ;)

Konu Ali KORKMAZ tarafından (09-08-2017 Saat 15:02 ) değiştirilmiştir.

12. Ali KORKMAZ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (09-08-2017),Göktug karakas (11-08-2017),HakanVelioglu (09-08-2017)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Ahmet abi anlamadığım için soruyorum. 2T ile 4T'nin gürültü farkı mı var. Spesyal makinelerin hepsinin 4T olanları da gürültülü ki. Yani gürültü dendiğinde ben 2T diye değil spesyal makineleri algılıyorum. Spesyal makineler çünkü trafikte sürülmediği ve sürülmeyeceği hesabı ile Euro normları gözetilmeden performans odaklı olarak üretiliyor. Egzozları da sessizlik değil performans odaklı oluyor.

Şimdi gelelimn şu konuya. Gürültü konusunda doğaya zarar veriyor cümlesine katılmıyorum. Şöyle ki. Eğer bütün gün sabit ve kısa bir parkurda hep hoplayıp zıplıyorsak evet o bölgeye yabanıl hayvan gelmez. Ama koskoca parkurun bir ucundan bir ucuna geçerken kısa süreli beni duyan hayvan ne yerini ne yurdunu ne de yuvasını terk etmez. Evet bir ürker tetiğe geçer ben gidince de normaline döner. Zaten bu bağlamda bakacak olursak orman üstünde uçak bile uçmasın abi.

Ben gürültü konusunda mantıklı gelmediği için aynı fikirde değilim.

NOT: Bu arada asfaltta ya da yolda yani şehirde o egzozları gürültü yapsın diye bir şeyler takıp beni rahatsız edenler yok muuuuu. Vallaha spsyal onların yanında sessiz kuzu kalıyor. Neyseki onlar ormanda değil diyelim. Yani sanırım

14. HakanVelioglu güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (10-08-2017),Erdi Şenkaya (14-08-2017),Göktug karakas (11-08-2017)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    NOT: Bu arada asfaltta ya da yolda yani şehirde o egzozları gürültü yapsın diye bir şeyler takıp beni rahatsız edenler yok muuuuu. Vallaha spsyal onların yanında sessiz kuzu kalıyor. Neyseki onlar ormanda değil diyelim. Yani sanırım
    ben bu motosikletlere ve kullanıcılarına daha çok gıcığım bunları kızılcık sopası ile dövesim var. sırf gürültü gidemiyor caddenin başından sesi geliyor kendi yok caddeyi bitirmesi neredeyse 1 saat sürüyor seside tabiki. arada birde egzos patlatıyor kada kalmıyor.

geçen bir tanesi ile laf münakaşasına girdim. cüssemden korktu azıcık sanırım.

KILIBIKRAYDIR

16. cemkucuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (10-08-2017)

Bölge Sorumlusu

Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

2T ve 4T special cross candır can, ABD ne hali varsa görsün de Türkiye'de yasaklanmasın. Zaten bir yaramaz çocuğumuz o kaldı. Onu zevki de elimizden almasın kimseler😊

18. Ali KORKMAZ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (10-08-2017),Göktug karakas (11-08-2017),HakanVelioglu (11-08-2017)

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12