Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 35 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Standart Yedek benzin deposu yapımı

Diğer konuda dediğim gibi bu mevzuyu ayrıca yazmakta belki fayda var. genel olarak motorlarımıza güveniyorum bir problem çıkarmayacakları konusunda. ama benim yola çıktığım zaman iki büyük endişem var. biri lastik patlaması ki bu konuda benim yapabileceğim birşey yok. yani söküp onu yapmakla uğraşamam. spreyi basıp devap etmek en mantıklı çözümüm. diğeri ise benzin bitmesi. yani tabiki ben uzun seferlere filan çıkan biri değilim ama yine de motorumun menzilinin 250km olması beni rahatsız ediyor. bunun için şöyle birşye yapmayı düşünüyorum. motorum tek egsozlu olduğundan, motorun sol tarafında eksoz yerinde boş alan var. buraya pvc borudan ek depo yapmak istiyorum. burada iki problem var:
    .
    1. deponun şekli ve hacmi: yapılacak deponun en azından 5lt olması lazım ki, ek 100km anlamına gelsin ve fayda etsin. ancak motordan motora fark edecek olmakla birlikte benim motorumda modifikasyon yapmadan kullanılabilir basit alan 1lt. ancak avadanlık kutusunu çıkartıp biraz daha uzatmak mümkün. yada kuyruğun altına doğru depoyu uzatabilmek için mesela 15cm çapında 14cm uzunluğunda borunun altına, 10cm çapında 20cm uzunluğunda bir boru ekleyip sığdırmak mümkün olabilir. bu 4lt demek. yada acaba mesela strafor gibi bir malzeme kullanıp, motor altında kullanılabilecek tüm alanlara uyacak şekilde onu keserek depo şablonu çıkartmak. sonrasında fiberglas malzeme ile kaplayıp benzin deposu oluşturmak. ama bu mümkün müdür bakmak lazım. tabi bu malzemenin sağlamlık ve güvenliğini de düşünmek lazım. fiberglasın benzine vereceği tepkiyi de bilmiyorum. ama yapılırsa çok güzel olur.
    .
    2.Besleme: motorum karbüratörlü. dolayısıyla benzin yakıt musluğuna nasıl gidecek? yani şunu bilmiyorum, yakıt karbüratöre yerçekimi desteği olmadan, yani depo çıkışı karbüratör girişinden daha aşağıdayken benzin besleme verimli çalışabilir mi? eğer cevap hayır ise, yada evet bile olsa basitlik açısından bu yedek deponun aktif kullanılan değil de, ihtiyaç halinde ana depoya yakıt basılan bir tank olarak kullanımı mümkün olur. bu durumda, deponun alt noktasındaki bir musluktan benzin deposunun ağzına gerektiğinde hortum uzatılacak. başka bir musluktan ise depoya hava basılacak. mesela küçük bir lastik pompası ile. böylece hava basıncı ile yakıt ana depoya aktarılacak. aksi halde, yedek depo çıkışı, benzin musluğunda yedek girişine; ana depo rezerv çıkışı, muslukta ana depo girişine; deponun, anadepo çıkışı ise yedek depoya üstten havalandırma bağlantısı olarak atılmalı. o zaman çok güzel ve kullanışlı olur.
    .
    evet ustalar, buyrun bakalım görüşleriniz nedir
    Vasıfsız Endurocu

Ordinaryus Enduroist AHMET GÖKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    TRANSALP XL65OV VE ZONGSHEN ZS200CROSS
    Marka
    Honda

Abi aynı durumdan ben de şikâyetçiydim. Transalp de de menzil çok düşüktür. Şahsi fikrim bu enduroya yakışacak bir durum değil. 250 km bilemedim 275 de gitsin. Türkiye şartlarında pek korkutacak bir durum değil ama zaman zaman insana yolda kalacağım hissi uyandırıyor .Ha sınır ötesi geçişlerde ise özellikle Asya ya da Afrika taraflarında dediğin menzil yükseltme bir zaruret.O kaçınılmaz bir gerçek.Bu arada dağ tepe uzun menzil giden, kamp yapan şehre dönmeden yola devam eden için de bir zaruret kesinlikle.
    Abi şahsi fikrim
    1.olayı mümkün oldukça basit tutmak. Basit her zaman iyidir.Arıza ihtimalini azaltmak için.
    2.Motor yan yattığında yere temas ve sürtünme olmaması.

Misal ben fiberglass işine vibrasyondan dolayı pek güvenmem eğer imkan varsa dediğin boru tip bir depo çok güzel bir fikir. Mümkün olduğunca motor iyi sabitlenmeli lakin ihtiyaç duyulunca kolay sökülüp depoya boşaltımalı.
    Yani abi boru fikri güzel.Kapak işini çözersen bence burdan devam et. İlla yedek depoyla ana depoyu akuple edeceksin diye bir şey yok. Sonuçta dakar da yarışmıyoruz .20 dk durup takviye yapsak ne kaybımız olacak?
    Pompaydı, vakumdu birşekilde senin dediğin gibi kendinden takviyeli yapılabilir ama ne gerek.Bozulma ihtimali olan şeyler bunlar .Basit her zaman daha iyidir abi.
    En mühim kısım kapak bunun için fikrin nedir Serdar abi?
    Güzel bir konu Açmışsın,iştahlandım abi.

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Yol almak varsa kaderde,giderim benzinimin bitmediği sürece

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

yan çanta arkasına benzin bidonu takarak mesafeyi en ucuz şekilde uzatılabilir.

KILIBIKRAYDIR

4. cemkucuk güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

AHMET GÖKER (08-08-2017),bahadircolak (30-08-2017),muharremkara (10-08-2017)

Enduroist Kadim Üye Gürol Kıvırcık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gürol Kıvırcık
    Motosiklet
    Manuel AT
    Marka
    Honda

Yedek depo yapımını zaman zaman kafamda oynatırım,gerektiğinden değil iş olsun diye,
    Serdar iki olasılığın var biri Alüminyum diğeri Epoksi,
    1- Alüminyum: boru yerine çeşit çeşit ölçülerde profiller var,profil kullanırsan boru ile aynı ölçülerde olsa bile iç hacmini arttırırsın ayrıca eğer içine bir pompa koymayı da düşünüyorsan kaynaktı diş açmaktı çok daha kolay ve sağlam olacaktır.
    2-Fiberglas:Bu malzemeden olmaz malzemenin glas kısmında problem yok fakat fiber kısmı benzinde sıkıntı,benzin polyesteri eritir ve strafor malzemeyide zaten polyester eritir kalıp olarak kullanamazsın burada kullanılacak olan malzeme Epoksi reçinedir uygulama sırasındada keçe elyaf değil biaxcial denilen örgü fiber kumaş kullanmalısın ki çatlama delinme ezilme falan olmasın, epoksi reçineyi alırsan kumaş veririm bende var bir zamanlar 7 metre tekne yapmıştım malzemeyi iyi tanırım.
    Ayrıca: Ahmet in dediği gibi yedek depo kolay sökülür olursa her durumda işini görürsün,her durumda dediğim bence AliExpres te 10-15 dolara sağlam iş görür benzin pompaları var kullanılabilir olurda arıza olursa o zaman depo sökülüp depoya boşaltılabilir ancak aslında buna da gerek yok deponun alt kısmına çıkışa bir musluk yerleştirilse bağladığın takviye hortumunu söker herhangi bir şeyle depoya benzinini aktarırsın, yada pompayla falan uğraşmam dersin yedek depo altına bir musluk gerektiğinde 5 dakikada aktarım yaparım,tabi burada da soru şu olur o zaman ne gerek var yedek depoya alırım bir yedek bidon işimi görür denilebilir.
    bunlar benzinin aktarımı için fikirlerdi,ben yapsam pompa kullanır gerektiğinde gidona yerleştirdiğim bir start düğmesi ile hiç durmadan aktarımı yapardım.
    Depo kapağı işine geldiğimizde ise yine ben olsam ana depo altındaki hortum çıkışına bir T takıp orayada bir musluk koyar ana depoyu doldururken o musluğu açar yedeğinde dolmasını sağlarım ve yedek deponun en üst seviyesine bir hava tapası koyar kapakla uğraşmadan işi bitiririm
    Kolay gelsin.
    Ben karıncayı bile incitmem cümlesindeki ’’bile’’ karıncayı incitir.

6. Gürol Kıvırcık, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

AHMET GÖKER (08-08-2017)

Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Gürol abi çok büyük fantaziye benziyor.
    hazırları var
    http://www.enduromarket.com/urun/ace...aspx?CatId=137

KILIBIKRAYDIR

8. cemkucuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Gürol Kıvırcık (08-08-2017)

Enduroist Kadim Üye Gürol Kıvırcık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gürol Kıvırcık
    Motosiklet
    Manuel AT
    Marka
    Honda

Alıntı cemkucuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gürol abi çok büyük fantaziye benziyor.
    hazırları var
    http://www.enduromarket.com/urun/ace...aspx?CatId=137
    Cem'im var var da Serdar Depo alımı dememişki,yapımı demiş bir de Ustalar haydi demiş bizde mecbur yazdık
    Ben karıncayı bile incitmem cümlesindeki ’’bile’’ karıncayı incitir.

10. Gürol Kıvırcık güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Coşkun SARP (12-08-2017),Serdar Özmetin (08-08-2017)

Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    Marka
    Honda

yan çanta arkasına benzin bidonu takarak mesafeyi en ucuz şekilde uzatılabilir.

Cem hocam.sen iyi hoş dedin de bunun üzerinde givi yazıyor ya.5 liralık 5 bidonuna anasının gözü fiyat isterler.
    Yahu şu benziklerde satılan 5 lt bidonları az küçük yapsalar 4lt gibi tam benim alüminyum çantaların arkasına tam oturur senin dediğin gibi.

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı Gürol Kıvırcık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cem'im var var da Serdar Depo alımı dememişki,yapımı demiş bir de Ustalar haydi demiş bizde mecbur yazdık
    doğru dedin abi bende birşey demedim sadece çok uğraşır diye dedim. Amma velakin yapana helal olsun derim

Alıntı AHMET GÖKER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cem hocam.sen iyi hoş dedin de bunun üzerinde givi yazıyor ya.5 liralık 5 bidonuna anasının gözü fiyat isterler.
    Yahu şu benziklerde satılan 5 lt bidonları az küçük yapsalar 4lt gibi tam benim alüminyum çantaların arkasına tam oturur senin dediğin gibi.
    Ahmet , fiyatı na baktım da 80 tl imiş bu ne lan dedim bir depo benzin nerdeyse bencede benzinliklerdeki büyük küçüğü için araştırmalardayım

KILIBIKRAYDIR

Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    Marka
    Honda

Alıntı Gürol Kıvırcık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yedek depo yapımını zaman zaman kafamda oynatırım,gerektiğinden değil iş olsun diye,
    Serdar iki olasılığın var biri Alüminyum diğeri Epoksi,
    1- Alüminyum: boru yerine çeşit çeşit ölçülerde profiller var,profil kullanırsan boru ile aynı ölçülerde olsa bile iç hacmini arttırırsın ayrıca eğer içine bir pompa koymayı da düşünüyorsan kaynaktı diş açmaktı çok daha kolay ve sağlam olacaktır.
    2-Fiberglas:Bu malzemeden olmaz malzemenin glas kısmında problem yok fakat fiber kısmı benzinde sıkıntı,benzin polyesteri eritir ve strafor malzemeyide zaten polyester eritir kalıp olarak kullanamazsın burada kullanılacak olan malzeme Epoksi reçinedir uygulama sırasındada keçe elyaf değil biaxcial denilen örgü fiber kumaş kullanmalısın ki çatlama delinme ezilme falan olmasın, epoksi reçineyi alırsan kumaş veririm bende var bir zamanlar 7 metre tekne yapmıştım malzemeyi iyi tanırım.
    Ayrıca: Ahmet in dediği gibi yedek depo kolay sökülür olursa her durumda işini görürsün,her durumda dediğim bence AliExpres te 10-15 dolara sağlam iş görür benzin pompaları var kullanılabilir olurda arıza olursa o zaman depo sökülüp depoya boşaltılabilir ancak aslında buna da gerek yok deponun alt kısmına çıkışa bir musluk yerleştirilse bağladığın takviye hortumunu söker herhangi bir şeyle depoya benzinini aktarırsın, yada pompayla falan uğraşmam dersin yedek depo altına bir musluk gerektiğinde 5 dakikada aktarım yaparım,tabi burada da soru şu olur o zaman ne gerek var yedek depoya alırım bir yedek bidon işimi görür denilebilir.
    bunlar benzinin aktarımı için fikirlerdi,ben yapsam pompa kullanır gerektiğinde gidona yerleştirdiğim bir start düğmesi ile hiç durmadan aktarımı yapardım.
    Depo kapağı işine geldiğimizde ise yine ben olsam ana depo altındaki hortum çıkışına bir T takıp orayada bir musluk koyar ana depoyu doldururken o musluğu açar yedeğinde dolmasını sağlarım ve yedek deponun en üst seviyesine bir hava tapası koyar kapakla uğraşmadan işi bitiririm
    Kolay gelsin.
    Haha.
    Abi bu ne böyle ya sosyetik sosyetik. .Start düğmesi benzin pompası ordan el değmeden depoya aktarım. Abi şu dediğin olayı sadece aktarım olayı mekanizmasını bilindik markalardan biri yapsa 1-2 bin TL para ister.Bakınız otomatik yağlayıcı sistemlere ve fiyatlarına
    Valla düşünen için iyi fikir ama ben bidonu bir yere sabitle ordan çıkart depoya aktardan yanayım.
    Abi şu profil işi çok aklıma yattı.Peki benzinin kutu profili paslandırma işi nasıl olcak? Ya da sen paslanmaz kutu profil ile aluminyum kasttetsiysen o beni aşar.Onların kaynağı yapamıyorum da

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    Marka
    Honda

doğru dedin abi bende birşey demedim sadece çok uğraşır diye dedim. Amma velakin yapana helal olsun derim

Ahmet , fiyatı na baktım da 80 tl imiş bu ne lan dedim bir depo benzin nerdeyse bencede benzinliklerdeki büyük küçüğü için araştırmalardayım
    Haha
    Doğru demişim değil mi cem hocam.
    5 lira bilemedin 7 lira fazlası yok kırmızı benzin bidonların.
    Ah ıste şöyle onu 4 lt gibi yapsalar tam benim çantaya uygun olur dışarı taşmazdı.

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu