Sevgili Güven
Söylediklerinde doğruluk payı var. Motosikler kağıt üzerinde 0.9 1.05 g arasında bir ivme ile durabiliyor. Otomobiller ise 1-1.3 g arasında. (1.3 porsche 911 turbo gibi supersport arabalar=mükemmel fren) . Yani çok iyi motosikletler vasat arabalardan teorik olarak biraz daha iyi bile denilebilir. Ama adamına ve yoluna göre. Bunu anlatan çok güzel bir video aşağıda. Anlamak için ingilizce bile bilmeye çok gerek yok.
https://m.youtube.com/watch?v=iW8RACCf4GM
Frenleri yol ve yük durumuna göre dozajlayabilmek için çok tecrübeli ve eğitimli olmak lazım. 1 kere eğitim almak da yetmez. Devamlı egzersiz alıştırma ve tekrar eğitim de gerekli. tabi biraz da şans o anda zemin kalite ve durumu da çok önemli.
Bu arada motosikletlerde fren reaksiyon sürelerinin araba sürücülerine göre ne kadar yüksek olduğu ile alakalı bir kaynak görmüştüm ama şu an bulamıyorum.tabi bir de arabalarda servo olan sistemin motosiklerde lastik hortumlu hidrolik sisteme göre üstünlükleri de var. Çelik fren hortumu taksan da servo hızına erişemiyorsun.
Bir de motosikletlerin çok azı supersport ve abs'li. Arabaların ise nerdeyse %75i abs li. Önü dalan bir enduro yada ufak tekerli bir scooter ile ani fren yapan bir arabanın hemen arkasında olmayı bence kimse istemez.