Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 42 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Arabaların artık %99 abs li ve tek bir fren tam gaz pedalı hemen yanında en acemi insan bile çok hızlı bir şekilde frene sonuna kadar basip arabayi en hızlı şekilde durdurabilir yeterki bassın frene.
    Teorik olarak arabalara yakın (hatta çok iyi motorlar vasat arabalardan daha iyi) fren mesafesine sahip olsalar da Motorlarda durum çok farklı.
    1- 2 tane fren var ve frene ulaşıp basmak arabalara göre daha zor. Pratik gerektiriyor.
    2- çoğunda abs yok.
    3- abs ve kombine fren de olsa dozajlama (ön arka) yapmak bence motorculuğun en zor kısmı. Motor yük Zemin kalite eğim ve ıslaklık durumlarına göre ön arkayı milisaniyede en doğru şekilde sıkabilmek çoooook zor.

Sonuç teoride 1 g ile durabilecek öotor pratikde eğitimsizlerde 0.5 , orta eğitimliler 0,7 (bizler bu tanıma girebiliriz bence) , high end'lerdd 1 g ile durabiliyor. Ben açıkcası hayatı yarış pist olmayan , profesyonelce bu işi yapmayan biz ölümlülerin ne kadar eğitim alırsak alalım her zaman 1 g ile durabileceğine inanmıyorum.
    Mesela siz en son dip fren ne zaman yaptınız? (Ben hatırlamıyorum ..... o kadar eski yani) Yada bunun alıştırmasını? (En son eğitimde dimi... Ne kadar oldu?) Her hafta sonu (hadi ayda bir olsun) boş bir otoparka girip kuka dizip tebeşirle yer işaretleyip fren alıştırması yapıyormusunuz? Bakın söyliyim eğer yapıyorsanız 0,7 ile filan durabilirsiniz yoksa o da zor.
    Highendler neden her gün antreman yapıyor (ayda yada haftada bir değil her gün) o 1-1.05 g yi muhafaza edebilmek için. Döndüğü her viraj öncesi 1 g ile fren yapıyorlar. Günde yüzlerce ayda binlerce kez. Eğitim tecrübe yetse günde binlerce lira harcarlarmı idi?
    Neyse biraz uzattım kusura bakmayın.
    I need your boots your clothes and your motocycle

2. Bülent Berksan güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Atilla Düzel (04-09-2017),Coşkun SARP (04-09-2017)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Alıntı bberksan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arabaların artık %99 abs li ve tek bir fren tam gaz pedalı hemen yanında en acemi insan bile çok hızlı bir şekilde frene sonuna kadar basip arabayi en hızlı şekilde durdurabilir yeterki bassın frene.
    Teorik olarak arabalara yakın (hatta çok iyi motorlar vasat arabalardan daha iyi) fren mesafesine sahip olsalar da Motorlarda durum çok farklı.
    1- 2 tane fren var ve frene ulaşıp basmak arabalara göre daha zor. Pratik gerektiriyor.
    2- çoğunda abs yok.
    3- abs ve kombine fren de olsa dozajlama (ön arka) yapmak bence motorculuğun en zor kısmı. Motor yük Zemin kalite eğim ve ıslaklık durumlarına göre ön arkayı milisaniyede en doğru şekilde sıkabilmek çoooook zor.

Sonuç teoride 1 g ile durabilecek öotor pratikde eğitimsizlerde 0.5 , orta eğitimliler 0,7 (bizler bu tanıma girebiliriz bence) , high end'lerdd 1 g ile durabiliyor. Ben açıkcası hayatı yarış pist olmayan , profesyonelce bu işi yapmayan biz ölümlülerin ne kadar eğitim alırsak alalım her zaman 1 g ile durabileceğine inanmıyorum.
    Mesela siz en son dip fren ne zaman yaptınız? (Ben hatırlamıyorum ..... o kadar eski yani) Yada bunun alıştırmasını? (En son eğitimde dimi... Ne kadar oldu?) Her hafta sonu (hadi ayda bir olsun) boş bir otoparka girip kuka dizip tebeşirle yer işaretleyip fren alıştırması yapıyormusunuz? Bakın söyliyim eğer yapıyorsanız 0,7 ile filan durabilirsiniz yoksa o da zor.
    Highendler neden her gün antreman yapıyor (ayda yada haftada bir değil her gün) o 1-1.05 g yi muhafaza edebilmek için. Döndüğü her viraj öncesi 1 g ile fren yapıyorlar. Günde yüzlerce ayda binlerce kez. Eğitim tecrübe yetse günde binlerce lira harcarlarmı idi?
    Neyse biraz uzattım kusura bakmayın.
    Bülent bey açıklamalar için teşekkürler. Verdiğiniz videoda intikal süreleri (Şoförün gazdan frene geçiş süresi) konusunda bir bilgi yok. Bir otomobil sürücüsünün gazdan ayağını çekip frene basmasından çok önce motosiklet sürücüsü fren tepkisi verecektir. Yani motosiklet sürücüsünün intikal süresi daha kısadır. Çünkü frene basmak için önce bir pedaldan ayağınızı çekmeniz gerekmez. Sağ ayağınızda direk fren vardır. Evet ön fren sistemi için gazı avucunuzda bir gevşetmeniz gerekecektir ama bu geri çek tekrar bas manevrasından daha kısa olacağı kanaatindeyim. Özetle motosikletlerin intikal süresi daha kısadır diyorum.

Frenleme konusuna gelelim. Araçların çoğunda ABS vardır teoriniz de yurt dışında geçerli olabilir ama Türkiye şartlarında bence pek de fark olmayabilir. Eğer kıyaslama içine alt seviye çinli motosikletleri de alacaksak durum başka ki almıyorum. Çünkü ben hiçbir zaman motosikletlerin hızı arabalardan %10 fazla olsun derken onları ele almadım. Trafikte L3 tü sanırım yani kendi üst sınıfımız için bu uygulansın dediğimde çoğu motosiklette ABS var. Üst seviye olanlarda kombin frenler hatta viraj ABS'si gibi şeyler devreye giriyor.

Verdiğiniz video şoför anlamında ele almış. Aslında arabaların teorik olarak fren kuvvetleri 1G ama şoför faktörü aklıma takıldı. Şoförler 1G ile fren yapabiliyor mu.

Son olarak kaçış manevrası. Motosikletlerin bir tehlike anında fren yapıp durmak yerine kaçma şansı var. Yani küçük olmanın verdiği avantajı var. Bir araba için tek yol çoğunlukla durmak olabilir ama motosiklet için bir yol daha var. Bunlar da göz önüne alınınca hala %10 üstünde olmalı fikrimde ısrar etmeyi tercih ediyorum.

Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Peki diyelim haklısınız ve motorlar arabadan daha kısa mesafede durabiliyor trafikten %10 hızlı gitmenin güvenliği arttırma ve riskleri düşürme açısından nasıl bir faydası olabilir? (Önündeki ile mesafe bırakıp aynı hızda gidene göre)

Enduroist Kadim Üye Güven Çifçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Güven Çifçi
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Peki diyelim haklısınız ve motorlar arabadan daha kısa mesafede durabiliyor trafikten %10 hızlı gitmenin güvenliği arttırma ve riskleri düşürme açısından nasıl bir faydası olabilir? (Önündeki ile mesafe bırakıp aynı hızda gidene göre)
    İlk yazımda da belirtmiştim, diğer araçları kurallara uygun şekilde geçişler sırasında araçların kör noktalarında daha kısa süre kalmak için...

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    www.kadikoykizogrenciyurdu.com

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.
    Olur ya; kalp durur, akıl unutur
    Ben dostlarımı ruhumla severim.
    O ne durur, ne unutur.

MEVLANA

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Çok güzel noktaya temas ettiniz. Parantez içinde yazdığınız kısmı dikkate alılrsak bence kesinlikle eşit hızın hiçbir zararı yok. Sorun arkanızdaki ile başlıyor. Teorik olarak trafikteki hız sınıraı 120 ise aslında arabaların 120 değil en çok 120 ile gitmesi beklenir. Buna göre siz önünüzdekini takip etseniz bile sizi takip eden biri gelecektir. Arkamdaki eğer beni GÖRÜR ve TAKİP ederse yine sorun yok. Sorun görememesi ya da takip etmek yerine sollama sıkıştırma yollarını denemesi durumları için. Bu durumlara girmemek adına ben önümdekini geçip arkamdakilerle arama güvenli mesafe bırakmayı tercih ediyorum.

Bu senaryo dışında Güven abi de bir gereksinimi belirtimiş.

Sonuç olarak bu konunun başlarında yazmıştım. Biz %10 fazlasını yasal yollarla isteyelim ki Eşiti alalım

Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Burada haklısın işte.
    Sonuç olarak bu konunun başlarında yazmıştım. Biz %10 fazlasını yasal yollarla isteyelim ki Eşiti alalım .

8. Bülent Berksan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

HakanVelioglu (06-09-2017)