Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 42 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Arabaların artık %99 abs li ve tek bir fren tam gaz pedalı hemen yanında en acemi insan bile çok hızlı bir şekilde frene sonuna kadar basip arabayi en hızlı şekilde durdurabilir yeterki bassın frene.
    Teorik olarak arabalara yakın (hatta çok iyi motorlar vasat arabalardan daha iyi) fren mesafesine sahip olsalar da Motorlarda durum çok farklı.
    1- 2 tane fren var ve frene ulaşıp basmak arabalara göre daha zor. Pratik gerektiriyor.
    2- çoğunda abs yok.
    3- abs ve kombine fren de olsa dozajlama (ön arka) yapmak bence motorculuğun en zor kısmı. Motor yük Zemin kalite eğim ve ıslaklık durumlarına göre ön arkayı milisaniyede en doğru şekilde sıkabilmek çoooook zor.

Sonuç teoride 1 g ile durabilecek öotor pratikde eğitimsizlerde 0.5 , orta eğitimliler 0,7 (bizler bu tanıma girebiliriz bence) , high end'lerdd 1 g ile durabiliyor. Ben açıkcası hayatı yarış pist olmayan , profesyonelce bu işi yapmayan biz ölümlülerin ne kadar eğitim alırsak alalım her zaman 1 g ile durabileceğine inanmıyorum.
    Mesela siz en son dip fren ne zaman yaptınız? (Ben hatırlamıyorum ..... o kadar eski yani) Yada bunun alıştırmasını? (En son eğitimde dimi... Ne kadar oldu?) Her hafta sonu (hadi ayda bir olsun) boş bir otoparka girip kuka dizip tebeşirle yer işaretleyip fren alıştırması yapıyormusunuz? Bakın söyliyim eğer yapıyorsanız 0,7 ile filan durabilirsiniz yoksa o da zor.
    Highendler neden her gün antreman yapıyor (ayda yada haftada bir değil her gün) o 1-1.05 g yi muhafaza edebilmek için. Döndüğü her viraj öncesi 1 g ile fren yapıyorlar. Günde yüzlerce ayda binlerce kez. Eğitim tecrübe yetse günde binlerce lira harcarlarmı idi?
    Neyse biraz uzattım kusura bakmayın.
    I need your boots your clothes and your motocycle

2. Bülent Berksan güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Atilla Düzel (04-09-2017),Coşkun SARP (04-09-2017)