Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345 SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 42 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Duble yolda 90 , otobanda 100 hakkaten olacak şey değil. Kontrole denk gelince ceza yememek mümkün değil. Arabalarla aynı olsa (100-120) çok daha fazla sayıda motorcu limitlere uyar. (ben arabada hep uyuyorum) ama bu uygulanamaz limitler motorcuları kanun dışı olmaya zorluyor adeta.
    Ancak motorların etraflarından %10 fazla gitmeleri gerektiği söylemine katılmadığımı belirtmeden de edemeyeceğim. Sonuçta motor en düzgün zemin ve pozisyonda bile fren mesafesi otomobillere göre uzun olan bir araç. Her tehlikeden çizgini değiştirip de kaçamazsın. Bu söylemle (%10 hızlı gitmemiz lazım) yola çıkıp da limitlerin arabalarla aynı konuma getirilebileceğini hiç sanmıyorum.
    I need your boots your clothes and your motocycle

2. Bülent Berksan güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (09-09-2017),Oktay Oksak (02-09-2017)

Enduroist Kadim Üye Güven Çifçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Güven Çifçi
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı bberksan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Duble yolda 90 , otobanda 100 hakkaten olacak şey değil. Kontrole denk gelince ceza yememek mümkün değil. Arabalarla aynı olsa (100-120) çok daha fazla sayıda motorcu limitlere uyar. (ben arabada hep uyuyorum) ama bu uygulanamaz limitler motorcuları kanun dışı olmaya zorluyor adeta.
    Ancak motorların etraflarından %10 fazla gitmeleri gerektiği söylemine katılmadığımı belirtmeden de edemeyeceğim. Sonuçta motor en düzgün zemin ve pozisyonda bile fren mesafesi otomobillere göre uzun olan bir araç. Her tehlikeden çizgini değiştirip de kaçamazsın. Bu söylemle (%10 hızlı gitmemiz lazım) yola çıkıp da limitlerin arabalarla aynı konuma getirilebileceğini hiç sanmıyorum.
    Motosikletlerin fren mesafesinin uzun olduğu söylemi doğru değil. İlk olarak motosiklet sürerken panik fren yapmaya gerek olmayacak şekilde sürmek esas. Bunun için dikkatin hiçbir zaman yoldan ayrılmaması ve başta takip mesafesi olmak üzere pek çok konuya dikkat edilmesi gerekiyor. Motosikletler, panik fren yapıldığında başka hiçbir aracın duramayacağı kadar aniden durabilen araçlar. Fren mesafesi ancak ön frenin kullanılmadığı ya da yetersiz kullanıldığı durumlarda uzuyor. Benim bilgi ve tecrübelerim bu yönde.

%10 daha hızlı gitme mevzusu da; diger araçları geçerken araçların kör noktasından bir an önce çıkabilmek için olması gereken durum.

Ersan Hocam ve diğer eğitimli ve tecrübeli arkadaşlarımız yanlışım varsa düzeltsinler lütfen.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    www.kadikoykizogrenciyurdu.com

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.
    Olur ya; kalp durur, akıl unutur
    Ben dostlarımı ruhumla severim.
    O ne durur, ne unutur.

MEVLANA

4. Güven Çifçi güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (02-09-2017),Çağın Sarılar (06-09-2017),Ersan ÖZYURT (09-09-2017)

Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Sevgili Güven
    Söylediklerinde doğruluk payı var. Motosikler kağıt üzerinde 0.9 1.05 g arasında bir ivme ile durabiliyor. Otomobiller ise 1-1.3 g arasında. (1.3 porsche 911 turbo gibi supersport arabalar=mükemmel fren) . Yani çok iyi motosikletler vasat arabalardan teorik olarak biraz daha iyi bile denilebilir. Ama adamına ve yoluna göre. Bunu anlatan çok güzel bir video aşağıda. Anlamak için ingilizce bile bilmeye çok gerek yok.
    https://m.youtube.com/watch?v=iW8RACCf4GM
    Frenleri yol ve yük durumuna göre dozajlayabilmek için çok tecrübeli ve eğitimli olmak lazım. 1 kere eğitim almak da yetmez. Devamlı egzersiz alıştırma ve tekrar eğitim de gerekli. tabi biraz da şans o anda zemin kalite ve durumu da çok önemli.
    Bu arada motosikletlerde fren reaksiyon sürelerinin araba sürücülerine göre ne kadar yüksek olduğu ile alakalı bir kaynak görmüştüm ama şu an bulamıyorum.tabi bir de arabalarda servo olan sistemin motosiklerde lastik hortumlu hidrolik sisteme göre üstünlükleri de var. Çelik fren hortumu taksan da servo hızına erişemiyorsun.
    Bir de motosikletlerin çok azı supersport ve abs'li. Arabaların ise nerdeyse %75i abs li. Önü dalan bir enduro yada ufak tekerli bir scooter ile ani fren yapan bir arabanın hemen arkasında olmayı bence kimse istemez.

Enduroist Kadim Üye Güven Çifçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Güven Çifçi
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Sevgili Güven
    Söylediklerinde doğruluk payı var. Motosikler kağıt üzerinde 0.9 1.05 g arasında bir ivme ile durabiliyor. Otomobiller ise 1-1.3 g arasında. (1.3 porsche 911 turbo gibi supersport arabalar=mükemmel fren) . Yani çok iyi motosikletler vasat arabalardan teorik olarak biraz daha iyi bile denilebilir. Ama adamına ve yoluna göre. Bunu anlatan çok güzel bir video aşağıda. Anlamak için ingilizce bile bilmeye çok gerek yok.
    Frenleri yol ve yük durumuna göre dozajlayabilmek için çok tecrübeli ve eğitimli olmak lazım. 1 kere eğitim almak da yetmez. Devamlı egzersiz alıştırma ve tekrar eğitim de gerekli. tabi biraz da şans o anda zemin kalite ve durumu da çok önemli.
    Bu arada motosikletlerde fren reaksiyon sürelerinin araba sürücülerine göre ne kadar yüksek olduğu ile alakalı bir kaynak görmüştüm ama şu an bulamıyorum.tabi bir de arabalarda servo olan sistemin motosiklerde lastik hortumlu hidrolik sisteme göre üstünlükleri de var. Çelik fren hortumu taksan da servo hızına erişemiyorsun.
    Bir de motosikletlerin çok azı supersport ve abs'li. Arabaların ise nerdeyse %75i abs li. Önü dalan bir enduro yada ufak tekerli bir scooter ile ani fren yapan bir arabanın hemen arkasında olmayı bence kimse istemez.
    Güzel bir video,

Kapalı alandaki sürücülere baktığımızda fark eğitim almış olmanın önemini gösteriyor.

Gösterilen kazaların hepsi road craft sisteminin dışına çıkıldığında neler olacağını da gözler önüne seriyor. Frenlemeden çok trafik durumuna uyum göstermeden sürüşün sonuçlarını gösteriyor. Uzman, deneyimli ya da yeni olmak değil, eğitim almış olmak ve bu eğitimin hakkını vererek sürmenin önemli olduğunu görüyoruz. Zaten altındaki motosikleti tanımıyorsak, nasıl tepki vereceğine hakim değilsek vay halimize. Kullanılan motosikletlerin üstünlüğüne, deneyimli olmaya güvenmek de doğru değil...

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    www.kadikoykizogrenciyurdu.com

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.
    Olur ya; kalp durur, akıl unutur
    Ben dostlarımı ruhumla severim.
    O ne durur, ne unutur.

MEVLANA

7. Güven Çifçi, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (09-09-2017)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Sanırım 426 tl kapıda😂😂
    Mersin'in konvoyundan kurtulup terimi serinletmek için ilk defa Işık'larda önümde kimse yok iken şöyle bir gazladım. Adamlar radar kurmamış, gece gece pusu atmış bildiğin 😂 kamera da arkaya çevirdi aldı plakamı. İlerideki çevirmeden kaçtım ama büyük ihtimal ceza kapıda. Bayram bayram ne gider ha. Zaten izindeyiz para kalmadı bir de bu üzerine cila eğer gelirse.

"DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER"
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Bir günde 2 ceza yediğim hatırladığım 2 kere oldu. Öyle hızlı gitme filan da yok hep şerefsizce pusu otoban gibi duble yolda 101 birinde dd 70 lik yerden 91le gectigim icin 2.kademe. Bir seferinde 3. Kere cevirdiler (meğer kontrol için cevirmişler) kaskımı yere atmışım dedim kendi kendime kamyonete yükliyeyim öyle götüreyim.....

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Sevgili Güven
    Güzel bilgi. Evet bende motosikletlerin araçlardan çok daha hızlı durabildiğini biliyordum. Şimdi bu bilgimin zıttı bir konu çıktı araştırma zamanı. Çünkü motosikletin ağırlığı düşük olduğu için durdurması gereken kütlesi düşük. Bundan dolayı olacağını düşünüyordum.

Bu araştırma sonucunda eğer motosikletlerin duruş mesafesi ortalaması arabalardan daha yüksekse tabii ki son hızı da motosikletin düşük olması bence çok doğaldır. Arabalara tanınan hız sınırları bildiğim kadarı ile duruş mesafelerine göre belirleniyor çünkü. Bu noktaya dikkat lütfen. Neyse şu mesafe konusuna bir bakınayım.

Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Arabaların artık %99 abs li ve tek bir fren tam gaz pedalı hemen yanında en acemi insan bile çok hızlı bir şekilde frene sonuna kadar basip arabayi en hızlı şekilde durdurabilir yeterki bassın frene.
    Teorik olarak arabalara yakın (hatta çok iyi motorlar vasat arabalardan daha iyi) fren mesafesine sahip olsalar da Motorlarda durum çok farklı.
    1- 2 tane fren var ve frene ulaşıp basmak arabalara göre daha zor. Pratik gerektiriyor.
    2- çoğunda abs yok.
    3- abs ve kombine fren de olsa dozajlama (ön arka) yapmak bence motorculuğun en zor kısmı. Motor yük Zemin kalite eğim ve ıslaklık durumlarına göre ön arkayı milisaniyede en doğru şekilde sıkabilmek çoooook zor.

Sonuç teoride 1 g ile durabilecek öotor pratikde eğitimsizlerde 0.5 , orta eğitimliler 0,7 (bizler bu tanıma girebiliriz bence) , high end'lerdd 1 g ile durabiliyor. Ben açıkcası hayatı yarış pist olmayan , profesyonelce bu işi yapmayan biz ölümlülerin ne kadar eğitim alırsak alalım her zaman 1 g ile durabileceğine inanmıyorum.
    Mesela siz en son dip fren ne zaman yaptınız? (Ben hatırlamıyorum ..... o kadar eski yani) Yada bunun alıştırmasını? (En son eğitimde dimi... Ne kadar oldu?) Her hafta sonu (hadi ayda bir olsun) boş bir otoparka girip kuka dizip tebeşirle yer işaretleyip fren alıştırması yapıyormusunuz? Bakın söyliyim eğer yapıyorsanız 0,7 ile filan durabilirsiniz yoksa o da zor.
    Highendler neden her gün antreman yapıyor (ayda yada haftada bir değil her gün) o 1-1.05 g yi muhafaza edebilmek için. Döndüğü her viraj öncesi 1 g ile fren yapıyorlar. Günde yüzlerce ayda binlerce kez. Eğitim tecrübe yetse günde binlerce lira harcarlarmı idi?
    Neyse biraz uzattım kusura bakmayın.

12. Bülent Berksan güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Atilla Düzel (04-09-2017),Coşkun SARP (04-09-2017)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Arabaların artık %99 abs li ve tek bir fren tam gaz pedalı hemen yanında en acemi insan bile çok hızlı bir şekilde frene sonuna kadar basip arabayi en hızlı şekilde durdurabilir yeterki bassın frene.
    Teorik olarak arabalara yakın (hatta çok iyi motorlar vasat arabalardan daha iyi) fren mesafesine sahip olsalar da Motorlarda durum çok farklı.
    1- 2 tane fren var ve frene ulaşıp basmak arabalara göre daha zor. Pratik gerektiriyor.
    2- çoğunda abs yok.
    3- abs ve kombine fren de olsa dozajlama (ön arka) yapmak bence motorculuğun en zor kısmı. Motor yük Zemin kalite eğim ve ıslaklık durumlarına göre ön arkayı milisaniyede en doğru şekilde sıkabilmek çoooook zor.

Sonuç teoride 1 g ile durabilecek öotor pratikde eğitimsizlerde 0.5 , orta eğitimliler 0,7 (bizler bu tanıma girebiliriz bence) , high end'lerdd 1 g ile durabiliyor. Ben açıkcası hayatı yarış pist olmayan , profesyonelce bu işi yapmayan biz ölümlülerin ne kadar eğitim alırsak alalım her zaman 1 g ile durabileceğine inanmıyorum.
    Mesela siz en son dip fren ne zaman yaptınız? (Ben hatırlamıyorum ..... o kadar eski yani) Yada bunun alıştırmasını? (En son eğitimde dimi... Ne kadar oldu?) Her hafta sonu (hadi ayda bir olsun) boş bir otoparka girip kuka dizip tebeşirle yer işaretleyip fren alıştırması yapıyormusunuz? Bakın söyliyim eğer yapıyorsanız 0,7 ile filan durabilirsiniz yoksa o da zor.
    Highendler neden her gün antreman yapıyor (ayda yada haftada bir değil her gün) o 1-1.05 g yi muhafaza edebilmek için. Döndüğü her viraj öncesi 1 g ile fren yapıyorlar. Günde yüzlerce ayda binlerce kez. Eğitim tecrübe yetse günde binlerce lira harcarlarmı idi?
    Neyse biraz uzattım kusura bakmayın.
    Bülent bey açıklamalar için teşekkürler. Verdiğiniz videoda intikal süreleri (Şoförün gazdan frene geçiş süresi) konusunda bir bilgi yok. Bir otomobil sürücüsünün gazdan ayağını çekip frene basmasından çok önce motosiklet sürücüsü fren tepkisi verecektir. Yani motosiklet sürücüsünün intikal süresi daha kısadır. Çünkü frene basmak için önce bir pedaldan ayağınızı çekmeniz gerekmez. Sağ ayağınızda direk fren vardır. Evet ön fren sistemi için gazı avucunuzda bir gevşetmeniz gerekecektir ama bu geri çek tekrar bas manevrasından daha kısa olacağı kanaatindeyim. Özetle motosikletlerin intikal süresi daha kısadır diyorum.

Frenleme konusuna gelelim. Araçların çoğunda ABS vardır teoriniz de yurt dışında geçerli olabilir ama Türkiye şartlarında bence pek de fark olmayabilir. Eğer kıyaslama içine alt seviye çinli motosikletleri de alacaksak durum başka ki almıyorum. Çünkü ben hiçbir zaman motosikletlerin hızı arabalardan %10 fazla olsun derken onları ele almadım. Trafikte L3 tü sanırım yani kendi üst sınıfımız için bu uygulansın dediğimde çoğu motosiklette ABS var. Üst seviye olanlarda kombin frenler hatta viraj ABS'si gibi şeyler devreye giriyor.

Verdiğiniz video şoför anlamında ele almış. Aslında arabaların teorik olarak fren kuvvetleri 1G ama şoför faktörü aklıma takıldı. Şoförler 1G ile fren yapabiliyor mu.

Son olarak kaçış manevrası. Motosikletlerin bir tehlike anında fren yapıp durmak yerine kaçma şansı var. Yani küçük olmanın verdiği avantajı var. Bir araba için tek yol çoğunlukla durmak olabilir ama motosiklet için bir yol daha var. Bunlar da göz önüne alınınca hala %10 üstünde olmalı fikrimde ısrar etmeyi tercih ediyorum.

Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Peki diyelim haklısınız ve motorlar arabadan daha kısa mesafede durabiliyor trafikten %10 hızlı gitmenin güvenliği arttırma ve riskleri düşürme açısından nasıl bir faydası olabilir? (Önündeki ile mesafe bırakıp aynı hızda gidene göre)

Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345 SonuncuSonuncu