Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 11 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Standart Africa da ön dişli küçültme ve neticeleri

Arkadaşlar
    Yapacağım toros gezisi öncesi motorumu ağır arazide biraz test ettim ve vites oranlarının uzun kaldığı notumu aldım. Özellikle 180 derece spin'ler atarak çıktığımız zikzak yokuşlarda 2.vites kaldırmıyordu. Çok dik yokuşlarda da 2.vites çekmiyor 1.vitese almak gerekiyordu.

Orjinal ön 16 dişten 15 dişe düşürdüm. Honda'nın JTF1370 serisi ön dişlilerinde cbr650 ve birkaç motorunda orjinal olarak 15 diş ön dişli oluyor . Yani aynı serinin 16 yerin 15 dişlisini aldım. 90 TL. Değiştirmesi çok kolay. Youtube'de video'ları var. Motor vites oranların %6 kısaldı. Elbette giderken korka korka gittim acaba sonuç nasıl olacak diye. SONUÇ : Tek kelime ile MİKEMMEL.

Yokuş çıkarken 1.vitese atıyorsun kendi kendine çıkıyor. Hairspin'lerde 2.vites çekiyor. 3'le çekmeyen yerleri 3 , 2 ile çekmeyen yerleri 2.vites ile çıkabiliyorum. TOroslarda yaptığım 1600 km de beklentimin de ötesinde perfrmans aldım Africa'dan. Resmen esti africa. Burada dişli değişiminin de faydası oldu. Dişli küçültürken düşünce istanbula döndükten sonra orjinal dişliyi tekrar takmaktı. Ama o. Kadar memnun kaldım ki şstanbul içinde bile... Kullanmaya devam ettim.

beni esas şaşırtan yakıt sarfiyatı anormal düştü. yakıt tüketimine obsesif derecede takık'ımdır ve cok ciddi takip ederim tüketim değerlerimi. Neredeyse 1000 kmsi dağ taş toprakda yaptığım 1600 kmde 5,18 lt tüketmişim 100 km'de.....istanbula Dönerken ise 4.77 lt tüketmişim. Bu sabah evden çıkıp her zaman aldığım yerden benzin aldım ve ofisime geldim. Normalde bu trafikte bu kullanma tarzı ile ofise geldiğimde 4,3-4,4 lt/100 km görmem lazımdı. Arkadaşlar inanmayacaksınız belki ama 3.5 lt yazıyordu ofise geldiğimde....

Haaa tabi bu kadar basit değil hemen heyecanlanmayın.... Africa km'yi ön dişliden okuduğu için gösterge değerleri birhayli değişti. Söyle ki :

Eskiden sürat ibrede 100 okurken gps 92 derdi. Su an 88 diyor. Yani motor eskiden gösterdiğinde %8 yavaş giderdi şu an %12 yavaş gidiyor. Başka bir değişle sürati %13 fazla gösteriyor.

Eskiden odometre %1,3 fazla gösterirken (gps 1000 km yaptın diyordu odometrede 1013 km görüyordun). ŞU ANDA %6,5 FAZLA GÖSTERİYOR. Yani gps 1000 km gittin diyor odometrede 1065 km görüyorsun. BU ÇOK ÖNEMLİ BİR DURUM . Bakımlar 6000 bin km yerine 5700 km'de bir yaptıracağız.... (Benim çok umrumda değil zaten hep erken gidiyordum). bir dezavantajı da satarken kmsi gerçekte olduğundan %6 fazla olacak....

neyse km'sinin fazla görünmesinin bir komplikasyonu da yakıt sarfiyatını %6 düşük gösteriyor BC. Yani BC'de tüketim değeri 5 lt diyorsa eskiyle mukayese edilecek değer esasında 5,3 lt.

Motorumun ilk 14.500 km (Ön dişliyi değiştirdiğim km) 5,1 lt/100 km idi. Şu anda 4.8 ortalama tutturursam eskisi ile aynı yakıyor demek. 4.8'in altı ön dişli küçültmek tüketimi düşürüyor demek. Birkaç bin km deneyip size sonucu yazacağım. Ama şu anda gözlemlediğin 4.5-4.6 lt'lik değerler tutturacağım yani %5-6 düşük tüketim.
    I need your boots your clothes and your motocycle

2. Bülent Berksan güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

ahmet f senel (02-09-2017),Enver kutlu (02-09-2017),evrensutekin (02-09-2017),mustafa gologlu (02-09-2017)

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Bu başlığı favorilerime aldım, güzel bilgiler, marjinal kararlar teşekkürler. Yakıt konusuna ben hiç takılmam normalde ama yine de ilgilimi çekti.

Ben DCT kullandığım için herhalde hairpinlerde pek vites sıkıntısı yaşamadım ama ön dişli değişikliği ile alınan sonuç güzel.

Başka değişiklikler düşünüyor musun motorda ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Yolcu peglerini söktüm , devirilirse sanki tam baldırlarıma gircekmiş gibi hissediyorum ve bir hayli ağırlar....
    Tam sehpa , çakmak yuvası , alt üst koruma demiri karter koruma çelik elcik koruma ve tabiiki topcase bağlama demiri ekledim. Bunlar standart şeyler. Yan çanta demirlerini de tüp takım çantası filan takmak ve devrildiğinde daha az zarar görmesi ve kaldırırken tutabilmek içim eklemek istiyorum en yakın zamanda. Bir de 1 set jant alıp cadde lastikleri ile hazır tutmak istiyorum. Hem de tubeless olanlardan.... Ama hayal tabi çok pahalı.
    Dct makinelerde çok komplike bir kontrol yönetim sistemi var. Dişli değişikliğ kafasını karıştırabilir. kesinlikle vites oranları ile oynamayı düşünmezdim.

Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Yok benimde dişli ile ilgili bir planım yok DCT den belki bahsettiğiniz gibi eksiklikte hissetmedim.

Yolcu pegi konusu enteresan hiç düşünmedim ama inceleyeceğim. DCT ler manuel e göre daha ağır ne yazık ki bu yüzden ağırlık konusuna dikkat etmem gerekiyor.

Benim planımda excel jant/hub var Tubeless lastik konusu bence büyük dert değil zaten Excel de TT yapacak şant yok sanırsam. Başka bir marka da vardı ama o markanın kalitesine emin değilim.

Bende alt koruma yok motor için diğer yandan açıkcası çok gerekli gelmiyor heleki ağırlık konusu varken. Ancak karter korumayı şununla değiştirmek her ikisini sağlar gibi geliyor.

https://bboffroad.com.au/bash-plate-...0l-africa.html

Aynaları ve elcik korumayı kırılıncaya kadar kullanıp daha sonra katlanabilir ayna ve barkbusters elcik koruma yaparım gibi geliyor.

Jantlar için 10.000tl ye çıksam hemen bugün yaparım ama TR gümrük falanda düşününce rakam zor gözüküyor.

Aklımda deli sorular kısacası

Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Haa bir de katlanır ayna taktım.
    Orjinal elcik korumalar yere değidiği anda kırılıyor.
    Karter korumaya ilk ihtiyac hissetmem araba ile kaldırım arasından geçerken sağda kaldırıma egzosu sürttüğüm andı. Yani orjinal koruma altını koruyor ama yanlarda zayıf.
    Jantlara ben de melül melül bakıyorum.çok pahalılar hakkaten. Bu arada tubeless gerçekten çok önemli. Jantı söküp götürsen bile çoğu lastikçi şambriyelli motosiklet lastiği değiştirmek istemiyor. Kendin değiştirmek hakkaten çok eziyet. Bir bantlar var sarınca tubeless olduğunu iddia ediyorlar ama türkiyede yapan görmeden güvenemem.

Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Katlanır ayna özel birşey mi yoksa klasik yuvarlaklardan mı?

O bantları bende biliyorum ama babada güvenilir gelmiyor. Ben, Gürol Kıvırcık ve birkaç arkadaş kalın iç lastik takıp içine de tire protector koydurduk allah'a şükür 1 yıldır başımıza birşey gelmedi. Ama her geziye hala iç lastik levye almadan gitmiyoruz.

Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Aynayı Latiften almıştım basit mafsallı yuvarlak bişey ama çok memnunum çıkarmadım öyle kullanıyorum şehirde de.
    Allah korusun lastiğin patlar da hele ki güneş yada çamur içinde iç lastik değiştirmek zorunda kalırsan enduroculuğu bırakabilirsin. Hele bi de güç bela kan ter içinde değiştirdiğin iç lastiği ıssırtıp onca emek çöpe giderse direk cafe racer a terfi....

Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı bberksan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynayı Latiften almıştım basit mafsallı yuvarlak bişey ama çok memnunum çıkarmadım öyle kullanıyorum şehirde de.
    Allah korusun lastiğin patlar da hele ki güneş yada çamur içinde iç lastik değiştirmek zorunda kalırsan enduroculuğu bırakabilirsin. Hele bi de güç bela kan ter içinde değiştirdiğin iç lastiği ıssırtıp onca emek çöpe giderse direk cafe racer a terfi....
    Hahah bu doğru bak, belki de en güzeli jantı söküp bir arkadaşla yedek iç lastikçiye göndermek.

Enduroist Üye Enver kutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Enver Kutlu
    Motosiklet
    Africa Twin CRF 1000 DCT
    Marka
    Honda

Bülent Berksan hoşgeldin... Paylaşımlarını zevkle takip ediyorum... Dişli değişimi çok ilgimi çekti , peki sonrasında zinciri kısaltman gerekti mi? Bir de çok merak ettiğim bir konu var, eski AT leri kullanma şansın oldu mu hiç yenileri ile kıyaslama yapacak kadar.. Eğer oldu ise kısa da olsa bir kıyaslama yazısı yazarsan AT nin formdaki kendi sayfasına onu da zevkle okurum...

Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Zincir kısaltmaya gerek yok belki az germişimdir zinciri. (Arka dişliyi ellemeyince zinciri değiştirmek gerekmiyor)
    Eski africa kullanmadım ama çok saygı duyduğum çooook özel bir makine. Ağır arazide inanılmaz başarılıdır. beraber sürdüğümüz 2-3 transmarmara ve en son beraber transtoros yaptığımız sevgili afkadaşım Demre den Ünal sürekli klasik africa kullanır ve bir çok gecrübeli 690 sürücüsünün geçemediği yerlerden geçtiğini ve bitiremediği uzun soluklu enduransları tamamladığını ve üstüne o yorgunlukla antalyaya geri döndüğünü gördüm. Bu başarıda klasik africa nın payı da büyük.

12. Bülent Berksan güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (03-09-2017),Coşkun SARP (03-09-2017),Enver kutlu (03-09-2017),HakanVelioglu (04-09-2017),Serdar ZIMBA (04-09-2017)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu