Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 21 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Cem oruç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cem oruç
    Motosiklet
    tiger 800
    Marka
    Triumph

Standart Yunanistan gezisi için tavsiyeler

Merhaba arkadaşlar. 10 ekim - 18 ekim tarihleri arasında planladığım Yunanistan gezisi için tavsiyelerinizi almak istiyorum. Bayram öncesi benzer bir rota ters istikamette forumda konuşulmuştu ancak, mevsimsel değişiklikle, bir kaç farklı nüanstan dolayı gelecek yorumları merak ediyorum.
    Tarihler aldatmasın başlangıç ve bitişin bir kısmı Türkiye den sınıra ulaşmakla ve bazı kişisel işlerimden dolayı Türkiye sınırları içerisinde geçecek. bunun dışında, yakında sizlerle paylaşmayı düşündüğüm ve imalatını kendim tamamlamaya çalıştığım römorkumu da bu yolculukta denemek istiyorum. Buna göre güzergah planım birazda zaruretten aşağıdaki gibi şekilleniyor.

10.10.2017 .......10:00 Akşehir/Konya - 18:30 Çeşme.......sürüş; aralıklı yağmurlu sıcaklık 20C ...... 525 km
    10.10.2017........19:00 - 19:50 feribotla Sakız adası
    10-11.10.2017... 23:00 - 07:55 feribotla Pire limanı
    11.10.2017........ öğlene kadar Atina da ufak bir şehir turu ve Korinth boğazı üzerinden patras a doğru bir sürüş. .... 17-23 C arası sıcaklık, güneşli.......270 km... gün batımı:19:02..... çadırlı konaklama
    12.10.2017....... Preveze-ionnina üzerinden kalabakaya sürüş.... 17-25C arası sıcaklık, güneşli........ 350 km........gün batımı: 18:54..... otel konaklama
    13.10.2017....... trilaka-elassona-leptokarya üzerinden katerini de çadırlı konaklama....250 km .... 20-22C ...... gün batımı 18:52
    14.10.2017....... Selanik üzerinden Nea Moudania da çadırlı konaklama...........17-22 C arası sıcaklı........200 km......gün batımı 18:49
    15.10.2017....... Asrovalta-drama-Kavala üzerinden porto lagos da otel konaklama........15-22 C sıcaklık......270 km.......gün batımı 18:41
    16.10.2017....... Kırklerili ne 18:00 de varış ..... 12-18 arası sıcaklık rüzgarlı sürüş gün batımı 18:29......280 km
    17.10.2017....... Tekirdağa geçiş ve öğleden sonra Çanakkale üzerinden Ayvalık yada KArabiga da çadırlı konaklama..... 9-15C arası sıcaklık rüzgarlı... gün batımı 18:29......300 km
    18.10.2017.......Akşehir e dönüş......530 km

römork ile geçişlerde ve feribot tarifelerinde sıkıntı yaşayabilir miyim?
    çeşmeden başka yine başka bir adadan atlayarak hızlı ve ekonomik olarak atina ya varmak mümkün değil mi? (bodrum kos atina veya marmaris rodos atina veya ayvalık midilli atina gibi)
    Konu Cem oruç tarafından (10-09-2017 Saat 15:34 ) değiştirilmiştir.
    The Albatros pır pır high. TAaa far saw.

Trakya
    Bölge Sorumlusu

SONAY YÜKSEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    SONAY YÜKSEL
    Motosiklet
    R 1250 GS ADV + XMAX 300
    Marka
    Bmw

* Atina ya feribot ile geçiş , Çeşme Sakız - Sakız Pire En mantıklısı , Sakız - Pire Arası normalde iki ayrı şirket gidiyor , biri 6-7 Saatte , diğeri (Anladığım kadarı ile seninki 9-10 Saate) ama varış saati itibari ile güzel seçim , Feribotta bilet alırken bizim yaptığımız gibi daha rahat uyurum diyerek Vip bilet alma , Kimse zaten koltuklarında oturmuyor , restoran ve cafe bölümlerinde ki döner koltuklar rahat ve uyku için elverişli ,

* Atina da otel seçerken kesinlikle yıldızlıları tercih etme dünyanın en fazla turisti çeken şehirlerden biri olduğundan ve geneli tur oteli olduğundan resepsiyonda uzun süre beklemeler falan , otelin en dandik odasınıda fahiş fiyata alırsın ( Nerden mi biliyorum )

* Porta logas şirin bir balıkçı köyü ama bir saat sonra sıkılırsın , yanında çadırda olduğu için porta lagos ve (hemen yanında Fanari yi de mutlaka gördükten sonra Porta lagos a çok yakın bence daha başarılı) ,yaklaşık 1 saatlik mesafedeki Alexandrapolis in hemen girişinde belediye kampinginde çadır kurarak ( Sana özel verilecek bir alanda elektrik ve suyun olacak , hemen etrafında da gayet temiz duş ve wc ler bulacaksın) böylelikle hem çok ucuza hemde akşamları yürüme mesafesinde ki alexandrapolisin meşhur trafiğe kapalı caddesinde yemek yiyebilir , güzel barlarında vakit geçirebilirsin ( 15 eylülden sonra cadde trafiğe açılacak)

şimdilik aklıma gelenler bunlar , aynı rotayı yakın bir tarihte yaptığım için soracağın sorulara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

3. SONAY YÜKSEL, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (11-09-2017)

Isim
    Cem oruç
    Motosiklet
    tiger 800
    Marka
    Triumph

Önemli bilgiler için teşekkürler. Atina da konaklama yapmayacağım zaten trafiğine de girmeye niyetim yok. bir kaç önemli yerini dolaştıktan sonra patras a doğru yola koyulmayı o güzergah üstünde çadırlı konaklamayı düşünüyorum. porta lagos meseleside zaten halkidiki den geze geze geleceğim için akşam konaklama için tercih ettiğim bir yer. Dediğiniz gibi biraz daha ilerleyip düzağaç a yakın bir yerlerde kalabilirim. şu koltuk feribottaki koltuk meselesinde ise pulman koltuk tercih etmeyi düşünüyorum. 500-600 km lik yoldan gelip ertesi günüde yolda geçireceğimi düşünerek, cafedeki sandalyelerden ziyade Otobüs koltuklarından hallice olanları tercih etmeyi düşünüyorum açıkçası. Bu arada patrastan sonra prevezeye uğramaya değermi ve ayrıca ionnina üzerinden mi yoksa artadan direk trikalaya bağlanan yoldanmı kalabakaya gitmek mantıklı. biri düz ve sanırım ücretli yol diğeri ise virajlı ama uzun bir yol.

Trakya
    Bölge Sorumlusu

SONAY YÜKSEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    SONAY YÜKSEL
    Motosiklet
    R 1250 GS ADV + XMAX 300
    Marka
    Bmw

Alıntı Cem oruç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Önemli bilgiler için teşekkürler. Atina da konaklama yapmayacağım zaten trafiğine de girmeye niyetim yok. bir kaç önemli yerini dolaştıktan sonra patras a doğru yola koyulmayı o güzergah üstünde çadırlı konaklamayı düşünüyorum. porta lagos meseleside zaten halkidiki den geze geze geleceğim için akşam konaklama için tercih ettiğim bir yer. Dediğiniz gibi biraz daha ilerleyip düzağaç a yakın bir yerlerde kalabilirim. şu koltuk feribottaki koltuk meselesinde ise pulman koltuk tercih etmeyi düşünüyorum. 500-600 km lik yoldan gelip ertesi günüde yolda geçireceğimi düşünerek, cafedeki sandalyelerden ziyade Otobüs koltuklarından hallice olanları tercih etmeyi düşünüyorum açıkçası. Bu arada patrastan sonra prevezeye uğramaya değermi ve ayrıca ionnina üzerinden mi yoksa artadan direk trikalaya bağlanan yoldanmı kalabakaya gitmek mantıklı. biri düz ve sanırım ücretli yol diğeri ise virajlı ama uzun bir yol.
    * Üstte belirttiğim gibi feribot için bende öyle düşünmüştüm ama kendi koltuğumda (Vip) hiç oturmadım bile , Cafe ve restoranlardaki koltuklar (Sandalye yada basit bir koltuk değil ) köşe ve cam kenarlarındakiler çekyat vari yani yatıp uyuyabileceğin gibi şeyler , zaten herkez öyle yapıyor bir frappe alıp uzanıyorlar bi köşeye

* Vaktin varsa Yunan otobanlarına hiç bulaşma özellikle o rota çok zaman kazandırıyor tamam ama çok can sıkıcı ve yorucu

* Prevezeye uğrama konusu evet güzel tamam da güzergahından yaklaşık git - gel minimum 2 saatlik bir sapma preveze de gitmişken minimum 2-3 saat , doğal olarak verimli sürüş için geçireceğin bir tam günlük zamanı tüketirsin , bu durum da senin zaman planın ile alakalı

6. SONAY YÜKSEL, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (11-09-2017)

Enduroist Katılımcı Üye Ahmet Öztekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Öztekin
    Motosiklet
    V-Strom (14)
    Marka
    Suzuki

Güzergahı haritadan kontrol etmedim ama ben de otobandan uzak durulmasını tavsiye ederim. Arabayla İpsala-Atina gidiş dönüş 130 € civarı bir para ödemiştim. (Motor için ne tutar bilemiyorum.) Selanik civarından dönerken kullanılabilir. Hem fiyatlar daha az gözüme batmıştı, hem de o kısmı, o kadar sıkıcı değil.

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Murphy says: Anything that can go wrong will go wrong...
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

8. Ahmet Öztekin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (18-09-2017)

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Otobandan gitmeyeyim diyerek harita üzerinde rotayı indirdiğiniz yolların mutlaka google maps vs üzerinden uydu görüntülerine bakın.
    Haritada baya baya yol gözüken yollar bazen 2 aracın anca geçeceği kadar daralıyor, yunanistan tenha bir ülke olduğundan yol otlarla daralmış olabiliyor.
    Ekim ayı yağışlı olacaktır, dereler zaman zaman taşıyor ve bir bakıyorsunuz yol kapanmış.
    Şüphelendiğiniz yolun uydu görüntüsü ile keşfini mutlaka yapın derim.
    Oğuz TUNA

10. oguzetuna, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (18-09-2017)

Isim
    Cem oruç
    Motosiklet
    tiger 800
    Marka
    Triumph

Yol konusunda haklısınız dediğiniz gibi mümkün olduğunca otobanlardan kaçmak hedefim. seçtiğim diğer güzergahlara da earth üzerinden paylaşılan fotoğraflara bakarak değerlendiriyorum onun dışında şimdiden hava tahminlerine bakıyorum ama fikir sahibi olmak zor bir haftaki güzergah üzerindeki hava tahminlerinde Türkiye den çıkış kısmı yağmurlu iken şimdi Yunanistan da ki 4 gün yağışlı geçecek gözüküyor. son 3-4 gün netleşir artık oda.

Isim
    Cem oruç
    Motosiklet
    tiger 800
    Marka
    Triumph

Bu arada güzergahlar netleşti gerekli rezervasyonlar yapıldı ama aklımda bir soru işareti... bu yeşil sigorta... sınırdaki turing bürolarında yaptırılabiliyormuş ancak aynı zamanda sigorta şirketleri de yapabiliyormuş. ben işimi son dakikaya bırakıp bir sürprizle karşılaşmayayım diye birde çeşme limanında sanırım bu büro yok ... sigorta şirketlerine yaptırayım dedim. ancak konudan bahsedilince önce derin bir sessizlik ve araştırma periyotu başlıyor sonrada absürt rakamlar karşıma çıkıyor. turing.org da karşıma çıkan fiyat 15 günlük 42 avro iken bana 800-1000 TL fiyat veriyorlar. konunun aslı astarı nedir ne yapmam gerekir. bilgisi olan var mı?

Enduroist Üye MahmutKAPTAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mahmut kaptan
    Motosiklet
    r 1200gs
    Marka
    Bmw

yesil sigortanın fiyat tarifesi fixtir.. anca 3-5 kar koyabilir acente ben herhangi bir acente den almıstım fiyat farkı olmadan.. ama turing in sayfasında yazan fiyatların cok ustunde bir teklif verirlerse direk uzaklasın oradan ayrıca izmir de turing ofis i var web sitesinden ulasabilirsiniz...

14. MahmutKAPTAN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (04-10-2017)

Isim
    Cem oruç
    Motosiklet
    tiger 800
    Marka
    Triumph

izmirde turing ofisi var doğru ama feribot ceşmeden pazartesi sabah 9:30 da kalkacak. bu yüzden oradan yaptırmam sıkıntı olacak.ha cumartesi pazar açık olursa sıkıntı değil ama sanmıyorum mesai saatleri dışında açık olsun. hatta şimdi baktım Hafta içi = 08:30 -17:00 imiş
    Konu Cem oruç tarafından (04-10-2017 Saat 18:58 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu