Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 8´e kadar. Toplam 8 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Recep Tormis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Recep Tormis
    Motosiklet
    690 Enduro R
    Marka
    Ktm

Exclamation hız limitleri ile alakalı

hep derlerya hız limitleri hayatımızı koruma amaçlıdır - doğrudur, kesinlikle katılıyorum bu fikre, fakat aşağıdaki örnek ile uygulamada bir çok şeyde olduğu gibi hata yaptığımızı ve derhal düzeltmemiz gerektiğini göstereyim dedim..

mantık hatası yaptıysam uyarın lütfen..

• bölünmüş yollarda 14 metrelik bir tır'in hız limiti 85'dir - cezaya girmeyen son hızı 93'tür.
    • motosikletin limiti 90 km/s, cezasız limit 99'dur..

her iki aracın cezaya girmeden limiti zorladığını varsayarak, motosikletin tır'ın arka hizasından ön hizasına gelmesi 7 saniye kadar bir süre alır! takip mesafesini, sollama sonrası arkadan gelen araca bırakmamız gereken mesafeyi hiç hesaba katmıyorum..

hepbirlite sayıyoruz: 88 - 89 - 88 - 89 - 88 - 89 - 88 etti 7 saniye..

Hesaplamak gerekirse:

- tır 14 metre
    hızı 93 km/s - 26 metre/saniyede

- motosiklet 2 metre
    hızı 99 km/s - 28 metre/saniyede,

saniyede iki metre kat edecek hız farkı ile solluyoruz tır'i..

asil bomba:

kurallara uygun sollama süresinin tamamı ise 53,5 saniye sürecektir..

- takip mesafesi
    hızımız 93
    gerekli mesafe: hızımız / 2 = 46,5 metre

- tır uzunluğu 14 metre

- sollama sonrası tır'in önüne geçmeden önce bırakmamız gereken mesafe:
    tırın hızı 93 = 46,5 metre

46,5 + 46,5 +14 metre = 107 metre
    107 metre / 2 metre/saniyede = 53,5 saniye

şimdi bu durumda biri bana motosiklet hız limitleri hayatımızı koruma amaçlı olduğunu anlatsın.. )

Bu arada Trafik Kuralların 101. Maddesinin 3. Fıkrasında belirtildiği gibi;

İki yönlü karayolunda geçme sırasında, geçme kuralının mecbur kıldığı şartlar dolayısıyla, bu Yönetmeliğin aynı cins taşıtlar için tayin ettiği hız sınırlarını aşan taşıt sürücülerine 2918 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre işlem yapılmaz.
    Çeşitli araç cinslerine göre bu Yönetmeliğin öngörmüş olduğu azami hız sınırlarını, %10 nispetinde aştığı kontroller sırasında tespit edilen sürücülere, Karayolları Trafik Kanununun 51 inci maddesine göre işlem yapılmaz.

Yani iki yönlü yollarda (bölünmüş yani duble yollar için geçerli değil) sollama esnasında hız limiti aşımı cezaya tabii değildir.
    Konu Recep Tormis tarafından (10-09-2017 Saat 21:39 ) değiştirilmiştir.
    ● hız sınırlarına uy / trafiğin akışkanlığını takip et / hızını görüş ve duruş mesafene göre ayarla ● sürüş şekli ile kimseyi hataya zorlama, tehlike yaratma ● diğerlerin öküzlüklerini telafi edebilmek için pay bırak

2. Recep Tormis güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Şengün (10-09-2017),ErdostDuran (25-02-2018),Ersan ÖZYURT (13-09-2017),HakanVelioglu (11-09-2017),Kaan Tütüncüoğlu (27-02-2018),Recep Alışkan (13-09-2017)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart hız limitleri ile alakalı

İmam bildiğini okuyor. Bir aracı Radara kaydetmek bir oyunun herhangi bir yerinden level atlamak gibi geliyor artık. Kimse bu söylediklerini hesaba katmıyor. Ancak belirttiğin şeyler hayati konular, paylaşılıp birşeylerin değişmesi konusunda katılıyorum.
    Otoyollarda hız sınırlamasını kontrol eden yerlerde ortalama hızı aşamıyoruz ama ortalama hızı kontrol edilmeyen yollarda ben de Otomobillerden uzak durmak ve önümü boşaltmak adına hız limitlerine uymuyorum. Dolayısıyla bilmediğim bir bölgede bazen radara düşebiliyorum.

"DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER"
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Enduroist Üye Güney Biçer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Güney Biçer
    Motosiklet
    Manuel AT
    Marka
    Honda

Dediklerinizde matematiksel olarak haklısınız. ancak bu limitlerde sollama yapan var mıdır merak ediyorum. ucunda ceza da olsa hayati risk taşıyan bir manevrada heralde önceliğim güvenliğim olurdu.
    en kötü baya bir pahalıya önden motorlu resim çektirmiş oluruz
    şaka bir yana benim için en önemlisi "olmamamız gereken bir şeritte" en kısa süre kalmak.

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Recep Bey'in ifade ettiği matematikle varılmaya çalışılan konuyu biraz anlayabildim ama yanlışım yoksa araç hızları genelde sollama değilde duruş mesafeleri üstüne kurulu. Konuyu bir de 90km/h ile giden 10 tonluk tır ile 200 kiloluk motosikletin duruş mesafesi anlamında ele almak lazım. Bu anlamda matematik yapamıyorum çünkü elimde metrikler yok ama ampirik olarak motosikletin trafikte hız sınırı en yüksek taşıt olması gerektiğini savunuyorum ben. Arabadan bile daha kısa mesafede durabildiğimiz için.

Bu arada motosikletin de sınıflara ayrılması (ki artık ayrılmış olduğunu biliyorum) ve bu sınıflara farklı limitlerin uygulanması gerektiğini de savunuyorum. 125cc bir scooter'a hız sınırın 130km/h denmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ne çok düşünüyorum arkadaş

Enduroist Üye Hasan Hüseyin ÖZGÜR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hasan Hüseyin ÖZGÜR
    Motosiklet
    XTZ 1200 SUPER TENERE
    Marka
    Yamaha

Ne zaman motosiklet dostu bir bürokrat arkadaşımız olur o vakit bu konuya çare bulurlar. Herkes bu konudan muzdarip. Değil matematiksel hesep köyün delisinede söylesen motosikletin hız sınırının daha yukarılarda olacağını söyler. Amma gel gelelim de bunu bu yasal düzenlemeye imza atanlara anlat.

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Hiç bir hükümet böyle bir yasanın altına imza atmaz düşüncesindeyim, hıza bağlı ilk ölümlü kaza da topa tutulur.
    Şu an da hız kurallarına uymadı öldü deniyor ama diğer türlü halk devleti suçlar.

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Alıntı Hasahmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne zaman motosiklet dostu bir bürokrat arkadaşımız olur o vakit bu konuya çare bulurlar. Herkes bu konudan muzdarip. Değil matematiksel hesep köyün delisinede söylesen motosikletin hız sınırının daha yukarılarda olacağını söyler. Amma gel gelelim de bunu bu yasal düzenlemeye imza atanlara anlat.
    İçinizdeki iyi niyeti benimsesemde köyün delisi konusunda aynı fikirde değilim. Şimdi bizler hep biz bize olduğumuz için belki pek farkında değiliz ama motosiklete eli değmemiş birinin akıllıyken bile motosikletin daha hızlı gitmesini anlayacağından şüpheliyim. Bunu siz ben biz anlarız ama diğerleri bence anlayamayacaktır. Bu ön yargıyı kırmak adına belirli platformlarda ses çıkarılması lazım. Bu noktada bize değil eğitmenlere ve eğitim kurumlarına iş düşebilir zannımca.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Son Motosiklet Federasyonu çalıştaylarında bu konu da gündeme geldi. Kendilerine bu konuda yapacakları bir hamlenin, tüm motosiklet kullanıcıları için en faydalı düzenleme olacağını ilettik. Hak verdiler. Yakın zamanda programa almaya da söz verdiler. Umarım bir şeyler başarabilirler.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

10. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (27-02-2018),HakanVelioglu (27-02-2018)