Alıntı Abdullah Özçelik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şöyle oluyor abi, büyük tanınmış müziklerin,sanatçıların hepsinin yapım şirketleri tarafından hakları korunuyor. Youtube platformunun da nasıl bir denetleme mekanizması varsa yoldan geçerken bir mağazada çalan yabancı parçayı bile yakalıyor. Eğer parçanın kullandığın kısmı 15sn den kısa ise sıkıntı yok. Fakat daha uzunu tespit edince sana bir uyarı yolluyor. Bu eserin sahibi sen misin, ya da haklarını satın mı aldın diyor. Satın aldığını seçersen ispat etmeni isteyebiliyor da, istemeyebiliyor da. Eserin hakları yok, ona rağmen kullanmaya devam ediyorsun,şunu diyebiliyor; videonun o saniyelerini sessize alıyorum, sen benim ses kitaplığımdan uygun başka parça seç. Ya da kaldır videonu. Sen yine umursamadın. Bu sefer o kaldırabiliyor. Eğer (sayısını hatırlayamadım) Bir kaç kez hak ihlali yaptığını tespit ederse kanalını toptan da kapayabiliyor.
Ama dersen ki bi dünya arkadaş var popüler müzik kullanan. İşte onlar bu gelen uyarıları gözardı edip videoların kaldırılmasını, ya da kanalın kapatılmasını riske atan arkadaşlar. Şimdi sen bunu ticari bir çıkar sağlamak için kullanmıyorsan, videolarından güzel paralar kazanmıyorsan çok büyük bir risk yok.
Ben genelde Youtube'da Royalty Free diye aratıyorum parçaları. Böyle free müzik üreticileri var. Adam diyorki benim müziklerimi sınırsız kullan. Ama reklam geliri bana gelir. Ben de diyorum ki videolarımı ticari kaygı ile yapmıyorum. 300-500 kişi izlese videomu, zaten reklam filan gelmez. Gelse de para gelmez. O yüzden ben bu seçeneği kullanıyorum.
Uzun oldu ama konu bildiğim kadarıyla böyle. Yanlışım varsa bilen arkadaşlar düzeltsin.
Vallahi uzun uzun gayet güzel anlatmışsın,teşekkür ederim.
Benim de merak ettiğim telif isteyenle istemeyeni nasıl ayırt ettiğindi,onu da anlatmışsın.
Benimkileri youtube veya başka kanaldan yayınlamadığım için sorun olmayacağını düşünüyorum.