Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 47 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye umitdemirel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ümit Demirel
    Motosiklet
    Tenere XT660ZA
    Marka
    Yamaha

Standart Tenere XT660ZA Egzoz çıkışının aşırı kızarması sorunu

Arkadaşlar merhaba foruma yeni katıldım ve biraz acemiyim. İsmim Ümit Demirel nisan ayında sıfır olarak aldığım Tenere XT660ZA motorumun geçen ay 1000 km bakımı için serviste yağı değişti ve Yamalube 15-50 yağ konuldu. Bakımdan önce hiç bir sorunu olmayan motorum bakımdan sonra olur olmadık yerde, ışıklarda kalkışta veya 1. Vitesten 2. Vitese geçerken debriyaja basıp gaz kesince stop etmeye başladı. Bunu günde bir kaç kez yapıyor ve ben trafiğin ortasında kalakalıyorum. İkinci bir sorun da egzoz çıkışının 15-20cm lik kısmının nar gibi kızarması. Kızarma motor çalıştıktan hemen sonra seyir halindeyken 3-5 dakika içinde gerçekleşiyor. Öyle şiddetli bir kızarma ki geceleri motorun altında kırmızı gece lambası varmış gibi asfaltı aydınlatıyor. Gündüz bile kırmızılık gözle görülüyor ve motoru sürerken ısı pantolonumu geçip tenimi yakıyor. Tabi motoru bu şekilde fazla kullanmayıp hemen Servise götürdüm. Servisteki usta kızarmanın normal olduğunu havanın çok sıcak olduğunu Stop etme sorununun da çözüldüğünü söyledi. Elbette tatmin olmadım çünkü adını Afrika’daki Tenere çölünden alan motor Alanya sıcağına bana mısın dememeliydi. Sonraki günlerde motor stop etmeye ve Ekzoz da aşırı kızarmaya yine devam etti. Bugün tekrar servise götürdüğümde ustanın ağzından beni dumur eden şu sözler döküldü. “Bu motorlar böyledir günde 5-10 defa stop etmesi normaldir. Ekzoz’un kızarması da normaldir. “
    Elbette ben Yamaha Servise götürmeden önce özel servise götürüp bu iki sorun hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştım. Özel servisteki ustalar bu kadar çok stop etmenin ve ekzozun kızarmasının normal olmadığını ve avans ayarının yapılması ile sorunun çözüleceğini söylemesi Yetkili servisteki ustanın bunları sorun olarak görmemesi hakkında Tenere kullanan arkadaşların tecrübelerine ihtiyacım olduğu gerçeğini doğurdu.
    Konuyu doğru yere açtığım hususunda da teredütüm olduğu halde acemiliğimi mazur görün yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Konu umitdemirel tarafından (18-09-2017 Saat 14:25 ) değiştirilmiştir.

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Eksozun kızarması normal olmaz benzin hava karışımı doğru değildir ondan olur genellikle..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

3. MelihUlubilgen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

umitdemirel (18-09-2017)

Enduroist Üye Enver kutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Enver Kutlu
    Motosiklet
    Africa Twin CRF 1000 DCT
    Marka
    Honda

Önceki motorum 1150gs di. Sadece 1 defa durduğu yerde senkron ayari yapmak icin gaz acildiginda ayni kizarmayi manifold cikisina yakin yerlerde gormustum. Gece lambasi gibi olmustu... ama senin durum farkli sanirim... Bence de benzin hava karisimindan kaynaklidir... Oksijen müşiri de sebep olabilir belki...

5. Enver kutlu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

umitdemirel (18-09-2017)

Isim
    Ümit Demirel
    Motosiklet
    Tenere XT660ZA
    Marka
    Yamaha

Teşekkürler arkadaşlar. Özel servisler ve diğer motorcu arkadaşlar da sorunun bu olacağını söylemişlerdi. Fakat motor garantide olduğu için Yetkili Servise götürüyorum. Sanırım motor ile değil de usta ile ilgili bir sorun yaşıyorum. Motorum şu an aynı serviste ve tekrar bakacaklarını ve test edeceklerini söylediler lakin motoru servise almamak için önce çaba sarfettiler sonunda benim ısrarlarım sonucu aldılar. Yani bu modeller böyledir zaten sürekli stop eder ve egzozun kızarması normaldir diye yaklaşan bir ustanın iki gün sonra kalkıp şu şu ayarları yaptık motorunuz düzeldi diyeceğine pek ihtimal vermiyorum çünkü kendi kendini yalanlamış olacak. Bu gün yarın ararlar bakalım sonucu buradan paylaşacağım.

Trakya
    Bölge Sorumlusu

SONAY YÜKSEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    SONAY YÜKSEL
    Motosiklet
    R 1250 GS ADV + XMAX 300
    Marka
    Bmw

Arıza kaydı açtırırken konu kısmına Aynı konu olmasına dikkat ederek ,örneğin Egsoz kızarması ve Motorun stop etmesi gibi yazdır , sonrasında sana verilen raporu muhakkak al , bunun için farklı servislere de gidebilirsin , 3 .kez aynı form ve sorun çözülmemiş ise bu formları tüketici mahkemesine ver , emin ol Yamaha sana bir şekilde çözüm sağlayacaktır.

8. SONAY YÜKSEL, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

umitdemirel (18-09-2017)

Isim
    Ümit Demirel
    Motosiklet
    Tenere XT660ZA
    Marka
    Yamaha

Arıza kaydı açtırırken 2 kez aynı konuda açtırdım da bana rapor falan verilmedi hiç almadım. Hatta Şöyle düşündüm 3 kez aynı arızadan servise giren motoru ben istersem Yamaha değiştirir Sanırım Yamahayı kalite olarak gözümde çok büyütmüşüm, az önce şikayetvar.com'a girip baktım binlerce şikayet var ve tek bir cevap yok, hatta kurumsal firmaların müşterilerine çözüm üretmek için kullandıkları bu platforma Yamaha üye bile olmamış.

Trakya
    Bölge Sorumlusu

SONAY YÜKSEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    SONAY YÜKSEL
    Motosiklet
    R 1250 GS ADV + XMAX 300
    Marka
    Bmw

Alıntı umitdemirel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arıza kaydı açtırırken 2 kez aynı konuda açtırdım da bana rapor falan verilmedi hiç almadım. Hatta Şöyle düşündüm 3 kez aynı arızadan servise giren motoru ben istersem Yamaha değiştirir Sanırım Yamahayı kalite olarak gözümde çok büyütmüşüm, az önce şikayetvar.com'a girip baktım binlerce şikayet var ve tek bir cevap yok, hatta kurumsal firmaların müşterilerine çözüm üretmek için kullandıkları bu platforma Yamaha üye bile olmamış.
    İmza attığın her kağıdın ( servis kabul ve servis kaydı ) bir kopyasını kanunen sana vermek zorundalar , çoğu servis vermiyor ama istemek hakkın ve vermek zorundalar..

11. SONAY YÜKSEL güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (19-09-2017),umitdemirel (18-09-2017)

Isim
    Ümit Demirel
    Motosiklet
    Tenere XT660ZA
    Marka
    Yamaha

Bak bunu bilmiyordum çok teşekkür ederim SONAY YÜKSEL

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Alıntı umitdemirel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yamaha bence gayet kaliteli motor üretiyor. ama maalesef ustaları onlar üretmiyor. daha önceki motorum XTR da ben de usta sorunu yaşamıştım kendi servisinde. kısacası yamaha'ya olan güveninizi kaybetmeyin ama ustalara güvenmeyin. tenere iyi motordur. stop etme falan da kesinlikle normal değildir. muhtemelen şu an yakıt tüketiminiz de aşırıdır. supap ayarı olabilir, oksijen sensörü belki... ama yağla ilgili olacağını sanmıyorum.
    Vasıfsız Endurocu

14. Serdar Özmetin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

umitdemirel (19-09-2017)

Enduroist Üye keremkalyonju - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    kerem kalyoncu
    Motosiklet
    XT660Z
    Marka
    Yamaha

kızarma bu motorda normal olabilir benim motorumda da var ( 2014 model xt660z-20.000k). ama normal mi değilmi emin değilim 10.000 km dir kullanıyorum. ve birçok kişinin bacak yanmasından şikayetçi olduğunu söyleyebilirim. buda genelin böyle olduğuna işaret. bende yakıt tüketimi normal.

istop etme sorunu nisan ayında sıfı km alan arkadasımda da vardı kardeşler yamaha da düzeltmişler .

facebook - tenere türkiyede de paylaşım yaparsanız çok daha fazla xt660z kullanıcısından cevap alabilirsiniz.

16. keremkalyonju, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

umitdemirel (19-09-2017)

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu