Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 12 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Standart hONDA VFR 800XA 2015 ne menem br şeydir?

Önce kısa bir hatırlatma yapayım. Motosiklet sürmeye 1967 model bir BMW ile başladım. Sonra biraz Transalp XL700VA, ardından 1200GS ve NC700XA kullandıktan sonra yaklaşık iki yıldır VFR800XA kullanıyorum. 30.000-km yi geçtiğine göre artık bir şeyler yazma vaktidir. Teknik değerlendirmelerden internette bolca var. Ben biraz hissiyattan bahsetmek istiyorum.

Görünüm olarak büyük enduro sınıfına benzese de, aslında dört silindirli motoruyla tam bir turing motosiklet olduğıunu düşünüyorum. BU haliyle tam benim istediğim bir motosiklet olduğunu kabul etmeliyim. Birisi bunu yapsa diye düşündüğüm hatta hayal ettiklerimi gerçekleştiren bu motosikleti ilk gördüğümde bile çok sevmiştim. Zaman ben haklı çıkardı.

Konfor:
    Oturuş pozisyonu oldukça rahat. Tam bir enduro oturuşu. Geniş selesine dik oturabiliyorusnuz. Honda'da alışık olduğumuz üzere motosikletin heybeti yanında kısa kalmış gidonları var. Neden böyleyapıyorlar bilmiyorum. Ne kadar kısa olursa olsun tam tur dönüşlerde bir sorun yaşanmıyor. Artçı selesi oldukça rahat. Uzun yolcularda dahi her iki sele de insanı yormuyor.
    Dört silindirli motorun titreşimsizliği ve uzun yol konforu için söylenebilecek ok söz olduğunu düşünmüyorum. Tartışılmaz.

Güç, denge, sürüş dinamikleri:
    800'lük bir motosikletin günümüz 1000 cc. ler içinde zayıf veya güçsz kalacağını düşünebilirsiniz. Lakin yanılırsınız. V-Tech ilginç bir teknoloji. 6.250 devirin altında sanki konforlu ve güçlü bir NC kullanıyorsunuz. Sakin, uyumlu, gerektiğinde güçlü davranan dengeli bir motosiklet. Bu devirin stüne çıkarsanız v-tech devreye giriyor ve yeni bir motosiklet kullanmaya başlıyorsunız. Güçlü, sert, atik neredeyse bir sport motosiklet özelliklerine sahip oluyorsunuz.
    Dört silindir makinelerin kompresyon eksiği nedeniyle kullanılmasının ustalık istediğini, özellikle gaz azaltma noktalarını belirlemenin zr olduğunu bilirsiniz. Kompresyona ihtiyç duyacağım virajlı yollarda v-tech devirlerinin üstünde sürerek neredeyse iki silindirli bir motosikletin kompresyon gücünü ve konforunu elde edebiliyorsunuz. Bu arada eskiden v-tech geçişleri çok sertti. Şimdi gazınız çok açık değilse çok az hissediliyor.
    Yavaş hızlarda ve şehir içinde oldukça dengeli olduğunu söylemeliyim. Dört silindir olmasına rağmen yavaş sürüş sıradında gaz dengesini rahat ayarlayabiliyorsunuz.
    Ayarlanabilir amartisörler oldukça başarılı.

Rüzgar:
    Ben kısa camı ile hiç kullanmadım. Kullananların bir sorunu olduğunu da duymadım. İlk olarak givi uzun cam almıştım ama mutlu olamadım. Ön tarafı çok sallıyordu. Daha sonra puig cam getirttim ( o- zamanlar yoktu). Elcik koruma, uzun cam (hatta bir deflector de var) üç çantaya rağmen birdenge sorunu yaşamıyorum.

Yakıt:
    Sakin kullanırsanız 5,2-5,5 lt 100 km değerlerini görebiliyorsunuz. Ben yeni başlayan bir sürücünün eğitiminde 4.8 de gördüm. Normal kullanım 5.8-6.0 değerlerine alışmalısınız. (şehir içi, otoban hepsi bir arada)

Çekiş Kontrolü:
    İki kademeli devreden çıkartılabilen çekiş kontrolü var. İki kademesi de devrede olduğunda gayet uyumlu bir motosiklet. Bir kademe kapatmaya yeni başladım. hi hi çok keyifli.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

2. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 8 üye sana teşekkür etti :

Abdullah KAYAALP (02-11-2017),Ali KORKMAZ (04-11-2017),Arif Oral Unal (02-11-2017),Cem oruç (01-11-2017),Cem Tanik (01-11-2017),cemkucuk (01-11-2017),İsmail-Gündüz (04-11-2017),Serdar ZIMBA (01-11-2017)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Esasen çok merak ettiğim bir motosiklettir kendileri güzel bilgiler teşekkürler Ersan Abi,

KILIBIKRAYDIR

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

bu motosiklet crossrunner sanırım
    peki vtec açınca önceki sporttournig olan vfr800'deki gibi deli gibi kopup gidiyor mu?
    yoksa sadece nefesi biraz daha açılmış bir moda mı geçiyor.
    Oğuz TUNA

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Sevgili Ersan hiç kötü veya iyi olmayan bir yanı yokmu bunun?
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı oguzetuna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu motosiklet crossrunner sanırım
    peki vtec açınca önceki sporttournig olan vfr800'deki gibi deli gibi kopup gidiyor mu?
    yoksa sadece nefesi biraz daha açılmış bir moda mı geçiyor.
    Deli gibi kopup gitmiyor ancak nefesi biraz daha açılmış demek de yetersiz kalır. Önceki serilerin sorunu birden biredelirmesiydi. Ölçülü bir delilik demek doğru olacak snaırım.

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili Ersan hiç kötü veya iyi olmayan bir yanı yokmu bunun?
    Var Abi. Toprak yolda dahi zorlanıyor sanırım. Ancak ben de toprakta sürmekten anlamam. Bu yüzden çok da haksızlık etmek istemiyorum. Başkaca bir olumsuz yanını bulamadım Abi.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

7. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

MelihUlubilgen (02-11-2017),oguzetuna (02-11-2017)

Enduroist Üye harun solmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    harun solmaz
    Motosiklet
    Yamaha Supertenere
    Marka
    Honda

Yeni crossrunner bence harika bir motosiklet.Kazasız belasız güle güle kullanın.
    % 99,9 asfalt kullanıcısı olduğum için benim de radarımda.Motor değiştirmeye niyetlenirsem en önemli adaylardan birisi benim için.
    Vtec konusuna gelince eski kasalar vtec kapalıyken 6 valf çalışıp vtec açıldığında diğer 6 valfi aynı anda açtığı için daha agresif bir geçiş olduğunu , yeni kasada ise 6 + 3 + 3 şeklinde kademeli , yumusak ve kontrol edilebilir bir geçiş sağladığını okuduğumu hatırlıyorum.
    Asfaltçılar için ister relax,tempolu veya artçılı 3 çantalı uzun seyahatler için her talebi karşılayan bir makina olduğu söyleniyor.

9. harun solmaz, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (02-11-2017)

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Alıntı harun solmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vtec konusuna gelince eski kasalar vtec kapalıyken 6 valf çalışıp vtec açıldığında diğer 6 valfi aynı anda açtığı için daha agresif bir geçiş olduğunu , yeni kasada ise 6 + 3 + 3 şeklinde kademeli , yumusak ve kontrol edilebilir bir geçiş sağladığını okuduğumu hatırlıyorum.
    vtec prensibinde çift eksantrik mili yok mudur? belli bir devirden sonra açısı farklı mil çalışır. 6+3+3 olabilmesi için 3 farklı mil olması gerekmez mi?
    not: motor çalışma prensibi bilgim genel kültür seviyesinde
    Konu oguzetuna tarafından (02-11-2017 Saat 14:47 ) değiştirilmiştir.
    Oğuz TUNA

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı oguzetuna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vtec prensibinde çift eksantrik mili yok mudur? belli bir devirden sonra açısı farklı mil çalışır. 6+3+3 olabilmesi için 3 farklı mil olması gerekmez mi?
    not: motor çalışma prensibi bilgim genel kültür seviyesinde
    Oğuz selam, muhterem google ile ararken şöyle bir slayt buldum 3 kademeli vtec diye birşey var sanırım ondan bahsediyorlar

http://slideplayer.biz.tr/slide/3158243/

kademe 1 ( 0-2500 d/d)
    kademe 2 ( 2500-6000 d/d )
    kademe 3 ( 6000- üzeri)

KILIBIKRAYDIR

12. cemkucuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

oguzetuna (02-11-2017)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı harun solmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni crossrunner bence harika bir motosiklet.Kazasız belasız güle güle kullanın.
    % 99,9 asfalt kullanıcısı olduğum için benim de radarımda.Motor değiştirmeye niyetlenirsem en önemli adaylardan birisi benim için.
    Asfaltçılar için ister relax,tempolu veya artçılı 3 çantalı uzun seyahatler için her talebi karşılayan bir makina olduğu söyleniyor.
    Kesinlikle doğru söyleniyor Şefim.

E6853 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Vtec belirli devirlerde farklı eksantrik açıları yapan bir sistem. Subap sayısı ile alakası yok. Subap açılıp kapanma zamanları değişiyor.
    Benim motorda 2 hastalığım var. Enduro ve 4 silindirli motorlar. Bunun abisi Crosstourer i cok buyuk umitlerle almıştım. İlk hayal kırıklığım hastası olduğum düz 4 silindir sesini V4 motordan alamamıştım. Ikıncisi de bozuk yollarda sert amortisörler çukurlarda gelen ÇÇATTT sesi. Yine de acaip konforlu dik oturum muhteşem frenler ve tren gibi çeken motor tubeless lastikler hala tadı damağımda.
    Crossrunner de cok merak ettiğim bir motor. Ama en cok düz 4 silindirli S1000xr ve versys1000 i merak ediyorıum
    I need your boots your clothes and your motocycle

15. Bülent Berksan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (03-11-2017)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu