Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 44 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye basto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Murat Bastem
    Marka
    Aprillia

Standart Kafalar karışık, enduro tavsiyesi

Merhaba, aşağıdaki linkte kısaca kendimi tanıtmıştım.

http://www.enduroist.com/forum/showt...z-Dedik-Geldik

CBF 1000'den sonra enduroya geçmek istiyorum. Nasipse bu hafta motorum satılıyor. Şimdiden arayışlara başladım. Alternatifler arasından çıkamadım, yardımınıza ihtiyacım var. Öncelikle amacımı belirtmek istiyorum. Motoru ya hafta sonlarında ya da uzun turlarda kullanıyorum. Hafta sonlarında kullanırken yine en az 2 günde 700-800 km yol yapacağım. Günlük kullanımlarda ise 300'ün altına pek düşmüyorum. Bundan sonra bu tip kullanımlarda aralara mutlaka bol topraklı, çamurlu yollar ekleyeceğim. Çok zorlu etaplar olmasa da K 60 gibi lastiklere ihtiyacım olacak yollar olacak bunlar. Grupta beraber sürdüğüm arkadaşlarımda GS 1200, Africa Twin ve Tiger 800 var.

Uzun turlarda ise bir hafta ise, alıp başımı 4000 km yapacak, 3 günlük turlarda 1200-1300 km yapacak şekilde sürüyorum. Dolayısıyla almak istediğim motor hem toprakta yetenekli, hem de uzun yolda rahat bir motor olmalı. Ayrıca mümkünse 3 çantalı eşyaları alacak bir yükleme opsiyonum da olmalı.

Alternatifleri değerlendirirsem:

1- Tenere 660: Toprağa elverişli, fiyatı uygun beni hiç zorlamaz, bildiğim kadarıyla rahat; ancak tek silindir titreşimi ve güçsüzlük özellikle CBF'ten sonra canımı sıkabilir.
    2- Africa Twin: Başarılı bir motor bence, isteklerimi karşılıyor. Motorları geçen sene 40.000 TL'lere alan ikinci el satıcılarının neredeyse tamamının 50.000+ üstü istiyor olmaları çok can sıkıcı bence. Lastikleri tubless olsaydı keşke diyorum ama mantığını da anlıyorum eyvallah. Virajlarda sıkıntı yaratır mı diye düşünüyordum ama kullandığım kadarıyla fena değil. Şu an 40.000 civarı olsaydı bu konuyu açmadan direk alırdım bunu.
    3- Tiger 800: 3 silindirin yolda rahatlığı + ve aynı zamanda 3 silindirin enduro'da tepkileri - . Çok rahat bir motor bence, çok amaçlı ve isteklerime uygun, hafif, az yakıyor. Fiyatı da Africa Twin'den daha uygun. Gel gör ki ikinci el satış zorluğu, parça bekleme durumları olabilir.
    4- CrossTourer: Çok ağır ve çok asfalt makinesi gibi olduğundan sanırım elemek daha doğru. Şaft var +
    5- Super Tenere: Ağır olsa da tipi enduroya uygun gibi. Haftasonu sürüşlerinde toprakta çamurda ağırlığı üzer mi beni bir türlü emin olamıyorum. Hiç süremedim de motoru. Şaft +, elektronikler + ama son zamanlarda acayip yükselen fiyatı - beni zorlar
    6- GS 1200: Burada eski GS ve yeni GS olarak ayrım yaparsam. Eski GS'ler 2010 - 2013 arası fiyatlar 50-60 binlerde görüyorum. Bu paraya Africa mı yoksa eski GS mi diye sürekli kafam karışıyor. Uzun vadede bu model GS'ler sorunsuz mudur çok araştıramadım. Parçası bakımı sıkıntı olur mu bilmiyorum. Yeni GS ile sürüşte yolda ne gibi farklar var onu da öğrenemedim. Yenileri zaten konuşmaya bile gerek yok, fiyatlar 70-80'lerde, çok çok zorluyor.. Ama o kadarına girmeli mi?
    7- KTM 1190: Bu da enteresan bir seçenek. Şaft yok - , güçlü ve hafif motor +++, sürüşü ve elektronikler +. İkinci el durumları ve parça servis nasıldır pek tecrübem ve bilgim yok.
    8- BMW F800 GS: Motoru 2 silindire göre aşırı titreşimli olduğundan kafadan elemek ihtiyacı duydum. Bir de diğerleri arasında geri planda kalıyor bence.

Bir de tabii Africa, BMW F850, Tiger'ın seneye yeni versiyonları var kafamı allak bullak eden. Sanırım fiyatları üçünde de 75'ten aşağı olmayacaktır...

Yönlendirmelerinize ve yorumlarınıza açığım. Benzer konular var biliyorum ancak kişiye özel sorular sorabilme imkanı nedeniyle tekrar bu konuyu açtım.
    Konu basto tarafından (13-11-2017 Saat 15:25 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

CBF1000 cok guzel bir motor ben arıyorum siz de arayacaksınız bunu bilin. Her işi yapabilen tek motor arayışı hepimizde var. Ama yok öyle bişey. Ben CBF1000FA ve G650x country'mi satip ikisinin parasının uzerine 10 bin ekleyip africa aldım. Esasında daha once Crosstourer aldim ama olmadı sattım. Sonra africa'yi aldim yine de En basta bayagi moralim bozuldu cunku ne uzun yolda cbf'in ne arazide G650'min rahatligini veriyordu. Ama tabiiki burdan aladaglara gidicen oralarda yaylalarda gezicen her ikisi ile de olmuyordu. Sonucta ben su an africa'dan iyi makine goremiyorum. Gorsem alirim zaten. Ama bu kisiden kisiye beklentilerine gore degisir.
    Africa'nin yenisi 50 bin kullanılmisina kim 50 isteyebilir ki? 3-4 ay evvel arkaddasim 38 bine satti. Ben de bi ara satayim dedim baktim 40-42'den fazlaya satma olasiligim yok. İlanlarda 40'a alinabilecek bir suru temiz motor var. (Ben satmiyorum yanlis anlasilmasin)
    Yukarıda yazdıklarınızdan mantıklı oalbilecek bir tek yağlı son jenerasyon 1200GS'ler var. Hatta kullanım amacınıza gore africa'dan onde bile olabilir. Dikkatli alırsanız cok az zararla kısa surede satabilirsiniz.
    Eger vaktiniz varsa tenere700'ü ve ktm790'i bekleyin derim. Ama su an biniyorsanız ben olsam temiz bir Afrika alirdim 2.el. Sirkette kdv'sini kullanabilirseniz sifiri da dusunulebilir nerdeyse 2.el parasına geliyor.
    Dusuk butceli olsun az yaksın pratik olsun sehir icinde devamlı kullanıcam , uzun yolda 110'u gecmiyorum , oldukca ağır arazilerde tek basima da dolasicam (Africa ve GS'i tek basiniza kaldırmak zorunda kalırsanız yerine gore kaldıramayabilir yada belinizi sakatlayabilirsiniz) diyorsanız CRF250adv'i da siddetle tavsiye ederim.
    I need your boots your clothes and your motocycle

Isim
    Murat Bastem
    Marka
    Aprillia

Alıntı Bülent Berksan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dusuk butceli olsun az yaksın pratik olsun sehir icinde devamlı kullanıcam , uzun yolda 110'u gecmiyorum , oldukca ağır arazilerde tek basima da dolasicam (Africa ve GS'i tek basiniza kaldırmak zorunda kalırsanız yerine gore kaldıramayabilir yada belinizi sakatlayabilirsiniz) diyorsanız CRF250adv'i da siddetle tavsiye ederim.
    Tek başıma çok ağır arazilere girmiyorum. Şehir içi de kullanmadığım için eliyorum 250'likleri üstadım.

Africa'ya gelirsek, özellikle 2017 model olan 10-15 bin km'ye kadar motorlarda ilanlar neredeyse %90'ı 50.000 TL üstü ve 60.000'e kadar gidiyor...
    2016 model, 30.000 km yapmış olanlar ancak 43-45 civarında fiyatlar yazmışlar genel olarak.

Tamam aksesuar parası, tamam Euro Dolar arttı anladım da motorlara da külçe altın muamelesi yapıp hiç değer kaybetmiyormuş gibi davranışlara tepki olarak Africa'ya soğuyorum... Yoksa bu sene baharda arkadaşım 2017 modeli 3000 km'de iken 41.000'e almıştı. Öyle bulsam ben de hemen alırım.

Enduroist Kadim Üye Gürol Kıvırcık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gürol Kıvırcık
    Motosiklet
    Manuel AT
    Marka
    Honda

Alıntı basto Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tek başıma çok ağır arazilere girmiyorum. Şehir içi de kullanmadığım için eliyorum 250'likleri üstadım.

Africa'ya gelirsek, özellikle 2017 model olan 10-15 bin km'ye kadar motorlarda ilanlar neredeyse %90'ı 50.000 TL üstü ve 60.000'e kadar gidiyor...
    2016 model, 30.000 km yapmış olanlar ancak 43-45 civarında fiyatlar yazmışlar genel olarak.

Tamam aksesuar parası, tamam Euro Dolar arttı anladım da motorlara da külçe altın muamelesi yapıp hiç değer kaybetmiyormuş gibi davranışlara tepki olarak Africa'ya soğuyorum... Yoksa bu sene baharda arkadaşım 2017 modeli 3000 km'de iken 41.000'e almıştı. Öyle bulsam ben de hemen alırım.
    Bence Tenere 700 ü bekleyin alın gitsin,hem sıfır km aracınız olur,zira bu düşünce tarzı ile ikinci el motor alabileceğinizi sanmıyorum şöyleki,
    Baharda alınmış olan motorun Dövizdeki artış hesaba katılmadan aynı seviyelerde olmasını beklemek gerçekten uzak olur,30-40 000 km yapmış araçlar içinse dile getirdiğiniz tavrınız hurdaya çıkmışlar gibi ama bana kalırsa motoru daha yeni açılmış,herneyse bu benim fikrim,
    2017 araçlar içinse daha üzerinden bir yıl geçmemiş yaşına girmemiş motorun ne kadar değer kaybetmiş olmasını bekliyorsunuz onuda anlamış değilim, ortalama 55,000 liralık motor yaşına gelmemiş her yıl için % 15 kaybettiğini düşünseniz de adamların sattıkları motorlar çıplak değil,en az 10,000 liralık üzerine gerekli aksesuar koymuş sıfır değerinin kaybettiği çıplak motora 45-48 istemek yerine 10,000 liralık aksesuar koyup 50-52 000 liraya veriyor daha ne olsun,bu motorun Orta sehpası en ucuzu 500 lira,bedavamı vermeli?
    Bir arada Avatar fotoğrafınızı koyarsanız kiminle konuşuyoruz onu da görmüş oluruz diye bir hatırlatmam da olsun,
    Umarım aradığınızı bulur mutlu olursunuz.
    Ben karıncayı bile incitmem cümlesindeki ’’bile’’ karıncayı incitir.

5. Gürol Kıvırcık, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cem oruç (13-11-2017)

Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Murat CBF1000'leri de yanlis hatirlamiyorsam sıfırı 26 bine satmışlardı en son. Bu hesaba göre ilk yıl icin %15-20 sonraki yillar icin de %5-10 düşersen şu anda CBF1000'in kaç para olması lazım
    Su an 54.500 düz , 57.500 DCT bedava fiyatlar benim düz vites için ödediğim para euro bazında 62.000 , $ bazında 60.000 TL'ye geliyor (O da taaa gittim izmirden aldım).. Yani motorlar görece ucuzlamış.
    Esengülde bir motor var (?) 2017 17 bin km'de 45 bin TL hem de orta düzey aksesuarlı. Ben olsam kesinlikle kaçırmazdım.
    50 bin istenen 6 binde DCT'li var..... Daha ne olsun kardeş?
    Konu Bülent Berksan tarafından (13-11-2017 Saat 14:15 ) değiştirilmiştir.
    I need your boots your clothes and your motocycle

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Murat selam,
    Bütçe nedir?
    Bahsettiğin motorların fiyat bandı çok geniş..
    Motor fiyatları kur & vergi çarpanlarıyla 1 yıl öncesi ile ciddi farklara ulaşabiliyor.
    Ancak bu sıfır motorlar için geçerlidir.
    1 Yıl önce misal 10tl'ye alınan motor bu yıl vergi veya pariteden dolayı 15tl olmuşsa, eğer sahibi aç gözlü değilse o motor zaten 13-14 Tl'ye satmaz.
    Aslında bu işe kurdan zarar ettim kar ettim gözü ile zaten bakamazsın; bu iş keyif işidir, alırsın binersin gidersin.
    Döviz bazında düşünürsen motor alıp-almama konusunda gider gelirsin.
    Aksesuar konusuna gelince, maalesef motoru satarken bunun üzerinde 10bin liralık aksesuar var, muadilleri 40 istiyorsa benimki 48 eder mantığı da bir işe yaramıyor.
    Aksesuarlı motor sadece muadil motorlar arasında bir tercih edilme sebebi oluyor. Bahsettiğim aksesuarlar tabi ki 1000€'luk yan çanta değildir.
    300-500 liralık çamurluk taktım, gidon yükseltmem var, bunlar hikaye..

bir de son olarak yazdığın motorlar denk değil,

africa tiger800 f800 bunları ayrı değerlendir.
    crosstourer tenere gs 1190 bunları ayrı değerlendir, bu 4lüde de gs ve 1190'ı fiyatları nedeni ile ayır.
    660 tenere'yi başka değerlendir.
    Konu oguzetuna tarafından (13-11-2017 Saat 14:52 ) değiştirilmiştir.
    Oğuz TUNA

Isim
    Murat Bastem
    Marka
    Aprillia

Konu Africa Twin veya ikinci el fiyatlandırmasına veya ikinci el mi sıfır mı tartışmasına dönsün istemem. Tercihim büyük ihtimalle ikinci el olacak zaten. Mantıklı motorlar da yok değil Africa'larda zaten onları fav'a ekledim hafta sonu 4-5 tanesine bakacağım. Biraz motorlara veya otomobillere külçe altın muamelesi yapan sanki döviz ve liste fiyatı her arttıkça aynı oranda motoru kıymetlenmek zorunda gibi davranan bir kesime özel yazmıştım ben o cümleyi; fiyatların yükselmesini de anlıyorum ve biliyorum. Hayatım boyunca dövizle fiyatı değişen şeyler aldım sattım Elbette insanların malının hakkını istemesi doğaldır. Belki geniş ifade ettim, AT sahiplerinde alınganlık yaratabilir bu durum, düşüncesizce olmuş kusura bakmayın.

Gürol üstadım, 30.000 bence de problem değildir ancak piyasa değerlendirken bunları kriter alıp değerlendiriyor. Yoksa haklısınız.

Her neyse, konumuz bu değildi şimdi mevcut şartlarda Africa'lar aksesuarlı 52.000 civarında. Diğer motorların fiyatlarını da sizler biliyorsunuz. Daha ziyade hangi motoru seçmek lazım, avantajları dezavantajları nelerdir gibi konularda yorumlarınıza açığım.

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Selamlar,

Gördüğüm kadarı ile kafanız pek karışık değil aslında. Epey sağlam araştırma yapmışsınız. Ne istediğinizi tespit etmişsiniz. Bahsettiğiniz motosikletlerin hemen tamamı 200+ kg motosikletler. Bu motosikletler ile tek başına ağır arazilere girmek zaten biraz fazla macera aramak olur. Bir grubunuz var ise ve beraber geziyorsanız ağırlık çokta takılacağınız bir husus değil sanki...

Siz elemişsiniz gerçi ama F 800 GS saydıklarınız içinde en fayda/maliyet oranı en yüksek motosikletlerden birisi. Bazı kronik sorunları var (frenajda dalma, fazla rüzgar alma, gidonda yüksek hızda titreme , iç lastikli olması vs. ) ama hepsinin çözümü var. Üzerindeki motor yıllardır kendini ispatlamış sorunsuz torklu bir motor. Arazide de hepsinin önünde bence... Bu arada yeni F 850 GS garip bir tiple arzı endam etti ama fiyat konusunda garip bir etiketle ülkemizde olacağı kesin.

KTM 1190 artık üretilmeyen bir motosiklet. 1090 ya da 1290 değerlendirilebilir. 1190 çok keyiflidir. Ama servis /yedek parça ve 2. el konusunda sizi üzer.

Dİğer motorları test amaçlı kullandım fazla yorum yapamayacağım. Ama 660 Tenere ile Edirneye gidip geldim ve içime sinmedi. Agırlık/zayıf motor/ aşırı rüzgar/ titreşim vs. Triump da çok güzel motosikletler üretiyor ama Türkiye de bir Korlas endişesi yerleşti ve aşılamıyor sanki bir türlü. Kullanıcıları daha iyi fikir verecektir.

Aslında Africa Twinden başka makul seçenek yok gibi şu anda...

Isim
    Murat Bastem
    Marka
    Aprillia

Oğuz üstadım, ben de benzer düşünüyorum sizinle biraz bu konularda. Sizin mesajınızdan önce hatta benzer şeyleri yazıp konu buradan uzamasın diye silmiştim Hatta ben daha çok hak verdim yine aksesuara filan kıymet biçilmesine Her neyse bak dayanamayıp kendim çıkamıyorum bu taraftan

Asıl ilgi alanım olan seçime gelelim

Aslında zorlarsam tamamını alacak kadar bir birikmiş para var (zaten toplam o kadar var) Tabii ki dolar bozup motor almalı mı tartışması değil bu konu ama sonuçta benim durumumda birisi için Tenere dışında ne alırsam alayım üstüne koyacağım her kuruşu itibariyle zor bir satın alma olacak. Şu devirde malum elinde nakit tutmak varken bu kadar paraları motorlara vermek akıl karı değil. Tabii biz motorcular için de tek kriter akıl değil Sonuç olarak, öyle geniş geniş harcayacak bir zenginliğim yok ve motorlar arasındaki farkın karşılığında aldığım şeyleri değerlendirip ya daha zor-daha çok keyif veya az zor- biraz daha az keyif gibi düşünüp karar vermeye çalışacağım.

Enduro sürüşü konusunda sizler tecrübelisiniz. Farklı öneriler olabilir. Hiç kendini zorlama Tenere yeter de denebilir, veya kardeşim bir kere zorla ve al GS 1200 suluyu da denebilir. Veya Africa'ya 50 vermek yerine 40'a Tiger al da denebilir..

Sizlerden ricam bunları söylerken ne gibi avantajları ve özellikleri nedeniyle böyle davranmalıyım diye yardımcı olmanız. Az çok kullanım amacımı aktarmaya çalıştım.

Isim
    Murat Bastem
    Marka
    Aprillia

Ömer üstadım, araştırmayı severim evet Bu motorlar içinde SuperTenere'yi, Tenere'yi, CT'yi, Explorer'ı, eski GS'leri hiç kullanamadım ve sahipleriyle de konuşamadım daha önce. Örneğin Tenere için yazdıklarınız kıymetli. Mesela Super Tenere o ağırlığına rağmen toprakta, çamurda hafif taşlı arazide nasıl gidiyor merak ediyorum. Hemen ağır diye motorları kafadan elemek istemiyorum. Bu nedenle sizin yorumlarınız kıymetli.

F800 GS açıkcası sürmedim. Ancak F 800 R sürdüm ve aynı motoru kullanıyorlar diye biliyorum. Sürdüğüm 2 farklı F 800 R'da da tütreşimden kesinlikle aynaları görmek mümkün değildi ve üstünde yarım saat geçirmek dahi işkence olmuştu. Bu nedenle uzak durdum 800'lük bu bloğa. Siz F800 GS ile Africa'yı kıyaslarsak ne gibi +'ları -'leri olur bahsedebilir misiniz?

KTM bu sıralar ADV modelleri olmasa da Duke serisi çok satıyor. Servis ve parça konusunda iyileşmiştir diye ümitliydim. Sizin yaşadığınız sorunlar oldu mu? Sanırım sizde de KTM var. 1090-1190-1290 arasında fiyat + özellikler bakınca şu an 1190 en mantıklısı gibi duruyor. Üretiminin bitmiş olması satışta mı problem yaşatır diye düşünüyorsunuz yoksa parça konusunda mı?

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu