Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 21 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye mustafa gologlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mustafa göloğlu
    Motosiklet
    HONDA XL 700 Transalp
    Marka
    Honda

Standart El tipi gps cihazları

Arkadaşlar selam,
    Arazide yol takibi için wikiloc kullanıyorum. Ancak iphone sıkıntı çıkarınca problem oluyor.
    Ne gibi sıkıntılar; yazın çabuk ısınma, şarjın hemen bitmesi, yağmurda çamurda telefonun yeteri kadar dayanıklı olmaması gibi.
    El tipi gps cihazlarına bakıyorum. Garmin e trex 20x işimi görür gibi. Bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.
    Benim için önemli olan nokta, cihaza 1.200 tl gibi bir para verdikten sonra basecamp vs gibi yerlerden ücretsiz olarak harita temini yapabiliyor muyuz ve bu süresiz olarak kalıcı bir hak mı oluyor?
    Eğer her sene üyelik ücreti vs ödeyeceksem başka bir yönteme gideceğim.
    Bu noktada fikir ve önerileriniz benim için önemli.
    Bu arada 2. el satan tanıdığınız varsa yönlendirme yaparsanız çok güzel olur
    NOT: aradığım şey navigasyon cihazı değil. Pille çalışan gps cihazı. içinde navigasyon özelliği olmasından dolayı çizdiğim rotayı takip edebileceğim ve offline harita yükleyebileceğim için e trex 20x i tercih ediyorum. e trex 10 modeli de var ancak o modelde routing ve custom harita desteği yok. ayrıca 20 modeline 200 rota kayıt edebilirken 10 modeline 50 rota kayıt edebiliyorsunuz.

2. mustafa gologlu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cemkucuk (18-12-2017)

Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Etrex ekran cok kucuk ama darbe çamur yağmur banamısım demez.
    Tüm garmin cihazların bir hastalığı var yalnız. (3 cihaz eskittim hepsinde aynı şey oldu) pille kullanınca titreşimlerden piller ark yapıyor ve arazide yapayalnız kalıyorsun.... Garmin gps leri mutlaka akğden kablo bağlantısı ile kullanman lazım.
    Ayrıca kalşteli bir bağlama sistemi (rammount) mutlaka şart ve bayağı paradır.
    Haritaları da baytekin ciddi paralara satıyor. Bir yerlerden indirip kullanabilirmisin bilmem ben 100 dolar civarı bi para vermistim ama bu parayı 1 kere veriyorsun 3-5 sene boyunca güncelleyebiliyorsun yada 3-5 kere ayrıca guncelemezsen sonsuza kdar kuşlanabilirsin
    ayrıca zumo gibi pahalı aletler almazsan (benim gibi map60 map76 simdi de map85 mi ne oole bisey kullanıyorum nispeten ucuz diye)ekranları cok kucuk ve yazılım yavas calisiyor. (Bu arada etrex20 yada baska bi numara da olabilr almıştım bi ara kullanmadan sattım yani 4 garminim oldu)
    Sonucta ben pek tavsiye etmiyorum. Son birkaç seendir gözüm hep 7" android tabletlerde n11 de alacağın basit mountlarla biraz da uğraşığ gayet guzel bağlayabiliyorsın. Kablosu ucuz usb portun olaunyeter. Harita yazılım bol ucuz ve hatta bedava koskoca GE ekranından şahane çalışıyor offline da çalışıyor.. Hele karanlıkta.... Tek sorun yazın cok sıcakta güneş altında ruzgar almaz ise ısınabiliyor. Suya dayanımı da streç sarıyor arkadaşlar.. Yıllardır kullanan var.
    Konu Bülent Berksan tarafından (18-12-2017 Saat 18:47 ) değiştirilmiştir.
    I need your boots your clothes and your motocycle

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

bende esas 7" tabletleri merak ediyordum açıkcası

KILIBIKRAYDIR

Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Gözlemlediğim kadarı ile Mİ-KEM-MEL. kullanan arkadaşlarım da yıllaardır kullanıyor. Ama yine de buradan kullanan bir arkadaş varsa izlenimlerini yazarsa güzel olur.
    I need your boots your clothes and your motocycle

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Bu yaz Garmin Montana 610 aldım. Yanına da ram mountunu aldım ama motosikletin elektrik aksamına el sürdürtmemek için de kendi pili ve kalem pille kullanıyorum. Ha birde alırken ekranı dokunmatik ya çizilmesin çamurlu ellerle rahat kullanayım diye ekran korumasını da aldım. Sonuç mu. Vallaha memnunum şu ana kadar ve nazar değmesin.

Peki sorularına gelelim. Benim aldığım cihaz üst segmen bir çok amaçlı el GPS cihazı. Bunun bir tık üstü 650 var ama tek farkı kamerası olması bence gereksiz. Gelelim harita olayına. Openstreet maps'in garmin haritaları ücretsiz. Ben Türkiyede araba gibi navigasyon amaçlı bu ücretsiz haritayı kullanıyorum. Mükemmel değil İstanbulda bir yandex ya da google maps değil ama İstanbul dışında işimi görüyor. Allahın dağından bana yol çiz dedim gıcıklığına, önce şu köy yoluna bağlanda sonrasını ben çizim dedi. Yani köy yolunu da bilmesi hoş.

Peki neye para veriyoruz. Eğer tam bir navigasyon cihazı gibi kullanacaksan garminden haritayı yıllık üyelikle alman gerekiyor (zaten bunu alma zumo al bu iş için). Harita ayrıca alma sebebi şu ki alet çok amaçlı olduğu için işine göre harita (denzici mi, bizim gibi arazici mi, belki trekkinci, ya da araba ile gezen, gibi gibi) ve tabi biraz da alet çok sağlam olduğu için alan bir daha para vermeyeceğinden kapital sistemde devamlı para alacak bir model olsun diye İlk aldığımda 1 yıl BirdsEye haritası hediye geldi. Vallaha sanırım her yıl 27$ verip bunu almaya devam edicem.
    Nedir bu BirdEye dersen. Bildiğin googleearth uydu görüntülerini cihaza indirip yüklüyorsun. Arazide malum navigasyon olmaz. Bir yol çizersin baktın yol yok ne yapıcan hemen uydu görüntüsünden o anda görüyorum alternatif nerede nasıl. Vallaha Ride Turkeyin RTC etkinliğinde muazzam işe yaradı. Yalnız bu kadar övdük bunu da, gelelim derdine. Uydu görüntüleri farklı zoom seviyelerinde de net olduğu için belirli bir bölge için ciddi depolama alanı gerekiyor. Yani şöyle bir hayale girme. Tüm Türkiyenin ya da Karadenizin uydu görüntüsünü alayım. Öyle bir dünya yok. Gideceğin gezeceğin rota için tek tek basecamp uygulamasında birdseye imajlarını indirme süreçlerini başlatıp 1 gün bilgisayarı bırakıyorum Elimdeki network 4Gbit diyim. Garmin yavaş indirtiyor yani görüntüleri.

Basecamp demişken. Garmin bilgisayara bağlayınca USB cihaz gibi haritayı elle de atıp yol iz kayıtlarını alabiliyorsun ama basecamp uygulaması cihazla geliyor onun üstünden işlemler daha kolay ve daha fazla yetenek sunuyor sana.

Bülent abi pille ilgili bir konuya değinmiş. Ben alalı 1 yıl olmadı umarım böyle bir sorun yaşamam. Şimdilik bir derdimiz yok. Araziye çıkarken kendi pilini şarz ediyorum 1 gün yetiyor. Yanıma da yedek kalem pilleri alıyorum pil bitince takıp devam.

Hiç kullanmayanlar için son bir toparlama yapayım. Navigasyon cihazı ile GPS cihazı akılları çok karıştırıyor. Arkadaşlar Yandex, Garmin Zuma, Tomtom gibi cihazlarla aslında Navigasyon amaçlı cihazlardır. Yani olduğunuz yer ile gideceğiniz yer arasında rotayı o çizer ve sizin o rota üstünde sağa sola dönmenizi yöneterek hedef ulaşmanıza yardımcı olur. GPS cihazlarında ise durum farklıdır. Rotayı cihaz oluşturmaz. Google Earth(ben bunu seviyorum) ya da basecamp gibi uygulamalarla siz kendinize arazide dağda denizde bilmem nerede olan bir çizgi (yol) çizersiniz. Ardından cihaz siz yolda giderken çizdiğiniz çizgiyi ve sizin yerinizi size bildirir. Artık sağa mı sola mı dönersiniz o sizin işiniz. Yani şu koca taşın yanındaki sedir ağacından sola dön diye bir kadın sesi çıkarmaz bu cihazler henzü öyle bir teknoloji yok Benim cihazım ise çok amaçlı hem navigasyon hem de gps olarak çalışabiliyor.

Enduroist Katılımcı Üye mustafa gologlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mustafa göloğlu
    Motosiklet
    HONDA XL 700 Transalp
    Marka
    Honda

Teşekkür ederim arkadaşlar, özellikle ücret bilgileri iyi oldu. Tablet olayını da düşünüyordum ama ağırlığından dolayı motor üzerine montaj pek tutmaz gibi geliyordu.
    Wikiloc un yıllık ücreti 14 dolar. Offline harita da yükleyebiliyoruz. Bu kombinasyonları da işe katarak biraz düşüneyim bakalım ne çıkacak?

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

google earth da fena değil bildiğim kadarı ile

KILIBIKRAYDIR

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Hakan bu cihaza google earth ile çizdiğimiz kml. kmz. uzantılı rotaları atabiliyor muyuz ? Ben şu anda bu şekilde çizdiğim rotayı android telefona atıyorum ve maps.me uygulaması ile offline açıyorum. MAps.me offline türkiye haritası mükemmel. bugüne kadar toroslarda orada burada görmediği yol çok çok nadir oldu.

Anlattıklarından cihaz bana pek kullanışlı gelmedi özellikle minik ekran, yolları haritaları tam görememe ve işlemci hızı nedeni ile cazip değil. Ben de zumoya 3-4 bin lira vermektense bir tablet ya da büyük ekran gps i olan ucuz yollu bir telefon alıp motora bağlamayı düşünüyorum.

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Ram mount kullanarak bir çok tablet ya da tlf u kullanabilirsiniz.

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Alıntı omercem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hakan bu cihaza google earth ile çizdiğimiz kml. kmz. uzantılı rotaları atabiliyor muyuz ? Ben şu anda bu şekilde çizdiğim rotayı android telefona atıyorum ve maps.me uygulaması ile offline açıyorum. MAps.me offline türkiye haritası mükemmel. bugüne kadar toroslarda orada burada görmediği yol çok çok nadir oldu.

Anlattıklarından cihaz bana pek kullanışlı gelmedi özellikle minik ekran, yolları haritaları tam görememe ve işlemci hızı nedeni ile cazip değil. Ben de zumoya 3-4 bin lira vermektense bir tablet ya da büyük ekran gps i olan ucuz yollu bir telefon alıp motora bağlamayı düşünüyorum.
    KML KMZ atılıyor abi. Dediğim gibi google earth ile çiziyorum ardından cihaza atıyorum. Ayrıca elle çizmekten sıkılınca google my maps web uygulaması ile çizip kml yapıp birden fazla rota atıyorum.
    Muhtemel sende benim gibi gezerken şurası burası gidilebilir diye pin atıyorsundur. Bunları da atabiliyorsun. Yani cihaz GPS anlamında bir telefondan daha gelişmiş.
    Cihazın ekranı küçük değil abi. Ama tablet kadar da büyük değil. Zaten dürst olayım motosiklette koca bir tabletle arazide de gidemem. Telefona göre artı yanları düşük pil tüketimi, kalem pille çalışması ve titreşime ve hava koşulllarına dayanıklı olması.

Ama kötü yanını da diyelim. Bir bilgisayar kullanmadan cihaza bir şey atamıyorum. Yani bilgisayar başında değilim. Gezerken telefonu elime aldım başka bir rota çıkardım o anda. İşte onu cihaza bilgisayar olmadan atamıyorum. Telefonla görüşse ne güzel olurdu.

12. HakanVelioglu güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (22-12-2017),omercem (19-12-2017),Serdar Sevinç (20-12-2017)

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu