Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 38 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vücut zaten hızlı gidince hissettiriyor. Yavaşla biraz nereye gidiyorsun diyor. Adrenalin yükseliyor ve gazı kısıyorsun ister istemez.
    Ama bir de şöyle garip birşey oldu; daha önce s1000xr da test sürüşü yaptım. 240 km hıza o kadar çabuk çıktığını anlamadım. Ben göstergeye o ana kadar bakmamıştım. Devir saatime bakarken henüz 6. vitese atmadan 240 yaptığım gözüme saniyelik ilişiverdi, oha deyip gazı kapadım.

Otobanda önümde, arkamda tüm şeritler boş ve hiçbir şekilde güvenlik balonunu sıkıntıya düşürecek bir şey yoksa anlık olarak yüksek hıza (200 üstü)çıkıp iniyorum. Bunun yanlışlığı var mı acaba?
    Ali bence tehlikesi şu... karşıya geçmek için bariyerlerin altından aniden fırlayan bir köpek mesela.... tarlasına girmek için bariyerleri kesmiş köylü mehmet amca ve haldır huldur yola çıkan traktörü ( bunu bizzat gördüm sakarya da bariyere açılan kapanan sistem yapmış adam ilgili yerlere yazdım )

Yani limit hızda isen halen yapılacak bir hamle vardır belki .... manevra, panik fren, kontrollü düşüş vs vs. ama 200 km hızla ne yapılabilir bilemiyorum.

Şurada acı bir kaza haberi var. Öğretim üyesi bir motosikletçi arkadaşımız. Paylaşmayı sevmiyorum böyle şeyleri . Rahmetli hızlı filan demek istemiyorum kesinlikle belki 80 ile gidiyordu . Sadece örnek olması için ekliyorum. Full korumalısınız en iyi motosiklete sahipsiniz kocaman bomboş bir otoyoldasınız ve bir köpek karşıya geçmeye karar veriyor. Benim başıma da Şile otobanında de geldi çok ucuz atlattım.

http://www.iha.com.tr/haber-motosikl...-2-olu-378056/

http://www.motosiklet.net/forum/kaza...var-midir.html
    Konu omercem tarafından (28-12-2017 Saat 10:05 ) değiştirilmiştir.

2. omercem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (28-12-2017)

Enduroist Üye Haluk Çakır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Haluk Çakır
    Motosiklet
    CRF250 Rally - Wave 110i
    Marka
    Honda

Alıntı cemkucuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1- yusuf abi ile tanışınca
    2- frene bastığımızda
    3- viraja girerken dönemediğimizi anladığımızda

ya tabi bunlar çooook geç vakitler sanırım
    "Yusuf abi kim ki" diye forumdaş isimlerini zihnimde taradım birkaç saniye. Yusuf Çantalı dışında bir isim çağrışmadı. Wave'daşım sevgilı Yusuf'a genç yaşından ve enerjik duruşundan olsa gerek forumda abi diyenin pek olmadığını sorgulayınca ayıktım.

4. Haluk Çakır, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (28-12-2017)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı omercem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ali bence tehlikesi şu... karşıya geçmek için bariyerlerin altından aniden fırlayan bir köpek mesela.... tarlasına girmek için bariyerleri kesmiş köylü mehmet amca ve haldır huldur yola çıkan traktörü ( bunu bizzat gördüm sakarya da bariyere açılan kapanan sistem yapmış adam ilgili yerlere yazdım )

Yani limit hızda isen halen yapılacak bir hamle vardır belki .... manevra, panik fren, kontrollü düşüş vs vs. ama 200 km hızla ne yapılabilir bilemiyorum.

Şurada acı bir kaza haberi var. Öğretim üyesi bir motosikletçi arkadaşımız. Paylaşmayı sevmiyorum böyle şeyleri . Rahmetli hızlı filan demek istemiyorum kesinlikle belki 80 ile gidiyordu . Sadece örnek olması için ekliyorum. Full korumalısınız en iyi motosiklete sahipsiniz kocaman bomboş bir otoyoldasınız ve bir köpek karşıya geçmeye karar veriyor. Benim başıma da Şile otobanında de geldi çok ucuz atlattım.

http://www.iha.com.tr/haber-motosikl...-2-olu-378056/

http://www.motosiklet.net/forum/kaza...var-midir.html
    kanım dondu bir an ne diceğimi bilemedim.

KILIBIKRAYDIR

6. cemkucuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (28-12-2017)

Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı Haluk Çakır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "Yusuf abi kim ki" diye forumdaş isimlerini zihnimde taradım birkaç saniye. Yusuf Çantalı dışında bir isim çağrışmadı. Wave'daşım sevgilı Yusuf'a genç yaşından ve enerjik duruşundan olsa gerek forumda abi diyenin pek olmadığını sorgulayınca ayıktım.
    çok güldüm arkadaş ya

KILIBIKRAYDIR

Enduroist Kıdemli Üye Atilla Düzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Düzel
    Motosiklet
    F 700GS
    Marka
    Bmw

Yolda kedi, köpek gibi bir hayvanla karşılaşıldığında ne yapılması gerektiği konusunda bir öneri var mı? Öncelikle, bu durumları da düşünerek uygun hızlarda gidilmesi ve çevrenin iyi gözlemlenmesi gerektiği ortada. Ancak böyle bir durumla karşılaşıldığında paniklemeden yapılması gereken bir şey var mı? Açık bir yolda normal diyeceğimiz 120 km/saat gibi bir hızla giderken bile bir köpeğe çarpmak da aynı riskleri içeriyor, 200 şart değil.
    Örneğin çarpışma kaçınılmazsa, gidonu düz tutup, çarpmak ve dengeyi sağlamaya çalışmak, ani gidon kırmaya göre daha uygun bir çözüm müdür? Enduro motor bu engelin üzerinden geçer mi, yoksa takla mı atar?
    Hayvan açısından çok acımasızca görünse de, öncelikle kendimizi ve varsa yolcumuzu düşünmek zorundayız. Başıma hiç gelmedi ama yorumları görünce sık karşılan bir durum olduğu ortada ve nasıl davranılması gerektiğinin önceden düşünülmesi ve planlanması gerektiğine inanıyorum.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı omercem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yani limit hızda isen halen yapılacak bir hamle vardır belki .... manevra, panik fren, kontrollü düşüş vs vs. ama 200 km hızla ne yapılabilir bilemiyorum. [/url]
    Otoyol dışında yüksek hız denemesi yapacak yol yok zaten bulunduğum yerde. Olsa da şartlar uygun değilse zaten mümkün değil. Otobanlar da fens teli dediğimiz kümes teli gibi gözenekli örgü teller ile kapalı olduğu için güveniyoruz ama dediğin gibi bazen otobanın tellerini karşıya geçmek veya otoban kenarına çıkmak için insanlar kesiyor, oradan bir hayvanın otobana girmesi ve verdiğin örnekteki gibi kazaya sebebiyet verme olasılığı var. Bu durumda en korunaklı ve güvenli yollar pistler olarak görüyorum. Zaten eğitim camiamız da diyor ya “ biz öyle kişileri piste davet ediyoruz” diye.

Daha 4 gün önce buna benzer viraj içindeyken bariyerlerin olduğu yerlerden bir köpek karşıya koşmaya başladı, hemen dik pozisyona gelip frenledim. Kornaya basınca hayvan ürktü ve koşarak kaçtı. Karşıdan o an başka araç gelebilir o araca kazaya sebebiyet verebilirdi ve belkide o kişi köpeğe çarpmamak için bariyerleri geçip bulunduğum tarafa bile gelebilirdi. Elimi arkaya kaldırdım yavaş şeklinde uyarıda bulundum çünkü arkamdan 2 motosikletli daha geliyordu. Söz konusu viraj tünelimsi gibi etrafı çalılık ve düşmekten çekindiğim yol çeşidi olan bariyerli bir yol olduğu için süratim 70 km civarıydı fazla yatırmadım motosikleti bu sayede hemen yavaşladım zaten, bir sıkıntı yaşamadım. Bu bir dersi pekiştirmek oldu benim için.

Allahım görünmeyen kazalardan ve belalardan esirgesin hepimizi. Gerçekten şu motosiklet sürerken her an herşeye gebeyiz. Ucundan da olsa aldığım eğitimin birkez daha önemini anlamış bulunuyorum.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

10. Ali KORKMAZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Güney Biçer (02-01-2018),omercem (28-12-2017)

Enduroist Üye GİRAY ELGİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    GİRAY ELGİN
    Motosiklet
    1150gs
    Marka
    Bmw

Bu durumlarda zorda olsa sakin kalmaya çalışıp hız dusurup manevra sansı yoksa carpmak daha doğru geliyor.

Korna kullanmak bazen terste tepebiliyor sansa kalmış .

Sonuçta paranoyak surup,hayrılısını dilemek gerekiyor.

Enduroist Kıdemli Üye Atilla Düzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Düzel
    Motosiklet
    F 700GS
    Marka
    Bmw

Sorum biraz saçma gelebilir ama, yolda kedi veya köpekle çarpışma durumunda karşılaşıldığında, çarpmanın etkisiyle mi düşme meydana geliyor, yoksa kaçma hareketi sırasında ani gidon kırma yüzünden mi düşülüyor. Haberde çarpmanın etkisiyle takla atmaktan söz ediyor. Daha önce bunu yaşamış (ve hayatta olan) kişilerden birisi, keşke şöyle yapsaydım der mi acaba...?
    Ersan Hocam, eğitimler sırasında böyle bir konu işleniyor mu? Hız, gözlem gibi kaçınma eylemlerine rağmen, kaçınılamayacak bir çarpışma durumunda nasıl davranmak gerekiyor.
    Örneğin, bir arabayla kaçınılamayacak bir çarpışma durumunda pegler üzerinde ayağa kalkın diyordu okuduğum bir kitapta.

Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

okuduğum kadarı ile çarpmalar kitapta yok
    onun yerine sistemi uygula diyor. birde ani kaçış manevrası çalışmak gerekiyor sanırsam ama o da yüksek hızda olurmu bilemedim.

birde insan bu tarz şeyler başına gelmeden bilmesi bile işe yaramıyor. ancak bol bol tatbikli çalışma şart

tabi en iyi cevabı Ersan Abi verir ama yinede söylemek istedim.

KILIBIKRAYDIR

14. cemkucuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (28-12-2017)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Şef,

Zor bir soru. Ne zamandır yapmadığımızı yapalım. Srn yeni bir başlık aç, bunu tartışalım. Çünkü bu konu da birden fazla teori var.

Konu açmanı bekliyorum.

E6853 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu