Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 120 Sayfa bulundu

Threaded View

Ordinaryus Enduroist İbrahim DEĞERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Burda da Conan’ın kılıcı gibi bir kılıç görünce hemen şipşak fotosunu çekiyorum.

Bir süre gittikten sonra karnım acıkıyor, haçapuri yemekten içim dışım peynir ve hamurdan birbirin girince çorba ya da sulu bir şeyler yemek içi araştırma yapıyorum. Ama Gürcistan’da her yer hamur işi ya da fast food. Biraz daha gittikten sonra ufukta tanıdık bir tabela “Türkiye’m Tır parkı” Allaaaahh diyerek hemen giriyorum. Sahibi Hatay’lı bir abimiz. Hemen “hoş geldin yeeenim” diyerek sofrayı donatıyor. Mercimek, Dolma, Yoğurt, Salata görünce iştahım açıldı.

Hesap biraz geçirmasyon gibi geldi ama neyse dedim. Yemeğimi yiyip, vedalaştıktan sonra bir sonraki noktam olan Katskhi Dikitine gidiyorum. Burası Gürcistan’ın İmereti bölgesinde Ciatura kasabası yankında Katshi köyünde kireçtaşından yekpare doğal dikit. Yaklaşık olarak 40 metre yüksekliğinde. Katsi dikiti, Kvirila çayının sağ kolu olan Katshura vadisine hakim bir şekilde. Dikitin üzerinde küçük bir kilise var zaten.
    Yukarıya çıkamadım ama yıkarsı bu şekilde:

----ALINTIDIR----
    The Katskhi Dikit’i Gürcistan’ın batısında bir bölge olan Imereti’de bulunmaktadır. Bu dikit yaklaşık 40 metre(131.23 ft.) yüksekliğindedir ve Katskhura küçük nehir vadisinden görünmektedir. Katskhi oldukça önemli bir manzara olduğundan dolayı, insanların ona özel bir anlam yüklemesi şaşırtıcı değildir. Örneğin, Hristiyanlığın başlamasından önce, 2000 yılı öncesinde Katskhi Dikit’i paganlar tarafından kutsal bir yer olarak kullandığına inanılmaktadır. Tektaş, tanrının bereketliliğini temsil etmesi için düşünülmüştür ve bu nedenle birçok ayin orada yürütülmüştür.
    Hıristiyanlığın gelmesiyle, Katskhi Dikit’i yeni bir görev edinmiştir. Kireçtaşı Dikit’i artık bereketlilikle ilişkilendirilmeyecekti. Bunun yerine, bir insanın dünyayla bağlantısını kesmesi olarak görülmeye başlanmıştır. Dikit üzerindeki sofuların yaşama biçimi, 4. Veya 5. yüzyılda dikitin tepesinde yaşamaya karar veren kutsal adam Aziz Simeon Stilit’in figüründe bulunmaktadır. Aziz Simeon kendini toplumdan uzaklaştırmış ve kendini ibadete vermiştir.

Birçok sistematik çalışma 1999 yılından sonra yürütülmüştür ve bir zamanlar dikitin üzerinde bulunan yapılara ışık tutmuştur. Kiliseden ayrı olarak keşfedilmiştir. Aynı zamanda Katskhi Dikit’inde şarap mahzeni de dahil olmak üzere keşişlerin yaşaması için yapılan birçok hücrede bulunmaktaydı. Bunlara ek olarak, 2007’de küçük bir kireçtaşı tabakası keşfedildi. Bu tabaka üzerinde 13. Yüzyıldaki paleografik’ (eski yazı dili) ait Gürcü alfabesiyle yazılmış bir yapıt bulunuyordu. Bu yazıt, üç keşişin hücresinin inşasıyla sorumu Giorgi adında bir adam tarafından ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca yazıt yerliler tarafından Katskhi Dikit’i için kullanılan diğer bir isim olan ‘’Hayat Sütunu’’na gönderme yapmaktadır. Geleneğe göre, sütun Gerçek Haç’ın bir sembolü olarak kutsal sayılmıştır.
    Günümüzde Katskhi Dikit’i tepesinde yaşayan yalnızca bir keşiş bulunmaktadır. 1993 yılında Maxime Qavtaradze adında Gürcü Ortodoks bir keşiş yemininden sonra Katskhi Dikit’ine taşınmıştır. İlk olarak eski bir dolap içerisinde uyumuş, Dikit’in tepesinde diğer maddelerden onu koruyacak hiçbir şey bulunmamaktaydı. Devamında harabe tapınak Hıristiyan destekçiler tarafından restore edilmiştir. Ayrıca keşiş için bir kulübe inşa edilmiştir.
    Maxime sıkıntılı bir geçmişe sahipti ve Katskhi Dikit’inde yaşamanın Tanrı’ya daha fazla yaklaşmasına ve geçmişinden sıyrılmasına yardım edeceğini hissetmiştir. Maxime zamanının çoğunu dikitin tepesinde geçirmektedir. Günlük erzakları vinç yardımıyla destekçiler tarafından ona ulaştırılmaktadır. Yinede, haftada iki kez demir bir merdiven yardımıyla dua etmek için dikitin altında bulunan manastıra iner. Manastırdayken ondan yardım istemeye gelen sıkıntılı adamlara öğütler vermektedir.
    ----ALINTIDIR----

----------------------------------------
    Yok Öyle 3 Aşağı 5 Yukarı
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

2. İbrahim DEĞERLİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cemkucuk (21-02-2018)