Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 12 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 ... SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 120 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist İbrahim DEĞERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Burayı da gezdikten sonra Kazbeg dağlarının gölgesi altında yoluma devam ettim. Bu yolda sürmek, motosiklet hayatımda sürdüğüm en güzel ve en beğendiğim yollardan biri olarak hafızama kazıdım. Bazen işte çok yorulduğumda gözlerimi kaparım ve birkaç saniyede olsa o yolda sürdüğümü hayal ederim. (Aşağıdaki videomun 36.sn. yesinden sonra izleyebilirsiniz)

Yolda giderken inekler yine yolu kapamış.Bu yolun tek handikapı TIR’lar Stepantsminda Rusya sınırı olduğundan TIRlarda bu kapıyı tercih ediyorlar.

Bir süre daha sürdükten sonra nihayet Stepantsminda’ya geldim. Bu kenti ben gitmeden önce rota hazırlarken teadüfen görmüştüm. Ben rotama ekledikten sonra –bilenler bilir- Yücel Teköz abi Africa Twin ile gelmişti. Onunda Facebook’ta fotoğrafını görünce tamam demiştim bende buraya çıkacağım. Burası hem sınır kenti hemde Gergeti üçleme Kilisesi bulunduğundan turistik açıdan çok popüler bir yer. Dağın tepesinde bulunan bu kiliseye sadece özel tekerlekli araçlarla çıkılıyor. Yayalar ve trekkingçiler için bir patika yol var.

Aşağıdaki görünen kent Stepantsminda

----------------------------------------
    Yok Öyle 3 Aşağı 5 Yukarı
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

2. İbrahim DEĞERLİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cemkucuk (22-02-2018)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Şöyle küçük bir Wiki’lik bilgi vereyim ;)

Gergeti köyü yakınlarında kilise. Kazbegi Dağı’nın eteklerinde, Terek Irmağının bir kolu olan Çheri Deresinin sağ yakasında yer alır. Kilise, Kazbegi Dağı eteklerinin manzarasının ey iyi göründüğü yer olarak da bilinir ve trekingçilerin de uğrak yeridir.
    Gergeti köyü, Stepantsminda kasabası yakınlarında, bir bakıma kasabanın devamı olarak uzanır. Köy, Kazbegi Dağı’nın güney eteklerinde yer alır. Gürcüstan’ın dağlardaki tek haç kubbeli kilisesi olan Gergeti Kilisesi, 2.710 metre yükseklikteki bu köyde, 14. yüzyılda inşa edilmiştir.

Gergeti Üçleme Kilisesi’nin cephesindeki renkli ve zengin kabartmalar dikkat çekicidir. Bu kabartmalarda insan, bitki, mitolojik hayvan figürleri yer alır. Kilisenin içinde de süslemeler bulunuyordu; ama bunların üzerleri 19. yüzyılda Ruslar tarafından kapatılmıştır. Geriye az sayıda resim sahnesi kalmıştır.

Gergeti Kilisesi hakkında Hevi’de şöyle bir efsane vardır: Kartli, Kaheti ve İmereti kralları arasında bu kilisenin nereye inşa edileceği konusunda anlaşmazlık çıkar. Yaşlı bir adam, bir buzağının kesilmesini ve karganın onun kalça kemiklerini taşıyıp didiklediği yerde kilisenin yapılmasını önerir. Karga kalça kemiğini sonunda Üçleme Tepesine kadar taşır ve orada didiklemeye başlar. Gene efsaneye göre bu dağa ulaşan ilk kral kilisenin temelini atacaktır. Ancak atlı krallardan daha önce, oranın kestirme yollarını bilen topal bir adam tepeye ulaşır ve kiliseni temelini de o atar.

Gergeti Üçleme Kilisesi Gürcistan’ın tarihinde her zaman önemli bir kilise olmuştur. Savaş zamanlarında Gürcüstan kilisesinin hazinesini burada saklanmıştır. Bir tarihte Azize Nino’nun haçının da burada saklandığı bilinmektedir.
    Kilisenin yapıldığı dönemden kalma bir de çan kulesi vardır. 15. yüzyılda bu yapı, Hevi ihtiyar heyetinin (uhutsesi) toplandığı ve çok önemli konuları görüştüğü yer olmuştur. Bunun için kiliseni yanında bir toplantı merkezi de yapılmıştır.
    Üçleme adına inşa edilen Gergeti Kilise’sinde dinsel bayramlar (18 Temmuz ve 28 Ağustos) büyük bir özenle kutlanır. 2003 yılında bu kilisenin yanında, bugün de faaliyette olan bir manastır inşa edilmiştir

Buraya çıkış, ana yoldan 6-8 km. kadar bir yol var. Yol demeyim günah olmasın, resmen greyderler öylesine bir kazmış. Ben çıkarken ilk başlarda beton yol yapımına başlamışlar. Zaten çıkarken yolun kenarında 6-7 tane büyük enduro motosiklet gördüm. –bunlar neden
    buraya park etmişler diye düşünerek yanlarından geçtim.

Birkaç kilometre daha gittikten sonra o motorların neden orda kaldığını anladım. Yolda 60-70 cm. derinliğinde çukurlar var. Yol düz bir yol değil aynı dere başı virajları gibi keskin virajı ve aşırı bozuk yollar. Youn sağı ve solu yüksek, ortası çukur. Karşıdan araç geldiğinde mecburen yol vermek zorundasın. Yolda giderken bir baktım minübüs içerisinde motorcular bana tezahurat yapıyor. Meğer motorları bırakıp, minibüsle çıkmaya karar vermişler. Biraz daha çıktıktan sonra baktım motor bu ağırlıkla gidecek gibi değil, fazla yükleri ormanın içine sakladım. Teneke Çelebi elli kaplan gücüne çıktı, vahşi bir kedi gibi tırmanmaya başlayınca keyfime diyecek kalmadı.

Konu İbrahim DEĞERLİ tarafından (21-02-2018 Saat 22:43 ) değiştirilmiştir.
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

4. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (22-02-2018),Serdar ZIMBA (23-02-2018)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Hemen orda çay demledim, manzaraya karşı başladım içmeye. 1-2-3-5-10 derken demliğin dibi geldi.
    Artistik pozlar:

Çayı içtikten sonra havanın yavaş yavaş kararmasından ve yağmurunda ufak ufak atması ile çadırı burada kurmaktan vazgeçtim. Eğer burada yağmura kalırsam bir dahaki yaza kadar aşağı inemem herhalde dedim. Aşağı inerken daha rahat indim. Kentte çadır için yer bulamadım, şuraya kurarım buraya kurarım derken gece oldu, hiçbir şey göremediğimden 35 km. ileride Gudauri kasabasında Hotel İnn adlı hotelde kaldım. Booking sayesinde 110 lari olan otele 70 lari vererek giriş yaptım. Yatmadan önce karnım acıktığından yolda geliken gördüğüm hint yemeği yiyeyim dedim. Gittim gerçekten de Hintlilerin işlettiği Taj mahal adlı yerden Pilav gibi bir şey alıp otelde götürdüm. Şimdiye kadar kaldığım otellerin içinde en lüks olanı da buydu. Yatağa girince, bir haftadır hep sert zemine alışık olan narin vücudum, yatağın yumuşaklığına hemen alışamadı. Bir süre sonra günün yorgunluğuna daha fazla dayanamayarak gözlerimi kapadım.

1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

6. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

alperiynem (27-02-2018),cemkucuk (22-02-2018)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

05.08.2017 (Sekizinci Gün)
    Gudauri – Tiflis (Gürcistan) Balakan – Zaqatala - Qax (Azerbaycan)

Sabah yine erkenden kalkıp kahvaltımı yaptıktan sonra motosikletimi toparlayarak o eşsiz kazbeg manzarası eşliğinde bir sonraki durağım olan Tiflisê doğru sürdüm.

Yaklaşık 120 km. sürdükten sonra Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e geldim. Sağımda Kura Nehri eşliğinde nehirle beraber Tiflis caddelerinde akmaya başladım. Tiflis gerçektende hep görmek istediğim bir şehirdi. Genelde otobüslerin üzerinde tabelalarını görürdüm “TBILISI-ISTANBUL” diye, artık o şehrin ta içindeydim hem de motosikletimle. Hemen hartalarda işaretlediğim noktalara doğru gidonu kırdım. İlk durağım Tiflis Özgürlük Meydanı

İkinci Durağım Dry Bridge

Köprünün üzerinde ve sağında solunda ikinci el eşyalar satılan açık hava satış yerleri var.

İkinci Durağım hemen yakınlarda olan Mtatsminda Park, motorumu füniküler istasyonun dibindeki kafeye emanet edip füniküler için bilet alıp parka doğru çıktım

Park içerisindeki TV anteni:

Konu İbrahim DEĞERLİ tarafından (22-02-2018 Saat 01:04 ) değiştirilmiştir.
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

8. İbrahim DEĞERLİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cemkucuk (22-02-2018)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Tiflis’e kuşbakışı:

Finüküler çok eskiden beri buradaymış:

Tiflis’in kuruluşu ile ilgili en çok kabul gören efsane, Kral Vakhtang I Gorgasali’nin yoğun ağaçlıklı bir bölgede bir şahinle avlanması üzerinedir. İddiaya göre şahin av esnasında bir sülün tarafından yaralanmış, ardından da iki kuş birden bir kaplıcaya düşüp yanarak ölmüş. Kral Vakhtang, bu duruma çok üzülmüş ve ormandaki tüm ağaçları kesip yerine bir şehir kurmaya karar vermiş. Tiflis (Tbilisi) ismi de sıcak anlamına gelen eski Gürcü kelimesi “tbili“den geliyor.

Mtatsminda Park :

Bakire Mary Metekhi Kilisesi ve beni atı ile selamlayan Kral Vakhtang Gorgasali. Burası Kura Nehri üzerinde 12.yy da yapılış bir Ortodoks Kilisesi. Burayı çok fazla vaktim olmadığından dolayı es geçtim. Artık kilise gez gez dinden çıkmayalım diyerekten burayı es geçtim

Mtatsaminda Parka teleferik ile de çıkabilirsiniz. Yukarda sağ tarafta Kartlis Deda her ne kadar der kal gibi baksa da yavaş yavaş ayrılmaya karar veriyorum.

Tifliste çok vakit kaybetmemek adına ve hava da çok sıcak olduğundan dolayı birkaç noktamı es geçip 160 km. daha sürüp Azerbaycan sınırına geldim.

Yukarıda tabelada “Azerbaycan sınırına Hoş Geldiniz, iyi şanslar” yazısını gördüm ve birazdan da yaşayacağım gibi şansın Ş sini görmedim.

Sınır kapısına geldim, kapı kapalı. Orda bekleyen diğer sürücülere “neden kapalı” olduğunu sorduğumda “azar azar canları istediği kadar araç aldıklarını” söylediler. Sıranın biraz önüne geçip askere ismimi ve plakamı yazdırdım. Bir yarım saat 45 dakika sonra içeri almaya başladılar. İlk önce sınırdan ben giriş yaptım. Sınırı ben hep büyük bir şey zannederdim. Batum’daki gibi mesela. Bura iki tane küçük kulübenden ibaretti.

Gidip kulübeye evraklarımı verdim. Buraya gitmeden önce araştırmıştım. Azerbaycan’a can dostumuz gardaşımız ülkeye Vize ile girebiliyorsunuz. İnternet üzerinden 25 dolara online olarak vize alabiliyorsunuz. Buna çok şaşırmıştım. Gitmeden önce Yeşil Sigorta ve Vizemi aldığımdan evraklarda problem çıkmadı. Ama buradaki polisler beni 3 saat kadar beklettiler. Hava zaten sıcak, birde ekipmanla beraber hepten piştim. Bir gümrük memuru gelip –kimseyi aramadığı halde- motosikleti tamamen boşalttırıp aradı. Hatta çantaları da XRay’e soktu. Bir de suratsızlar yavşak herifler. Emir verir gibi şöyle yap böyle yap diyor. Ben biraz atarlanmaya başlayınca orda Er pozisyonundaki bir asker –abi yapma! Daha da sıkıntı çıkarırlar, boş ver diyince onların suyuna gitmeye başladım.

Sonradan öğrendiğime göre oradaki polisler ya da askerler –dediklerine göre- ermeni asıllılarmış, Türklere bilerek sıkıntı çıkarıyorlarmış. Hatta Trabzonlu bir TIRcı abi baygınlık geçirdi beklemekten. Bende üzerimdekileri ve botumu çıkarıp öyle bekledim. Yavaş yavaş Mültecilerin sınır kapısındaki görüntüye bürünmeye başladım. Epey bekledikten sonra işlemlerimiz tamamlandı ve sınırdan giriş yaptım. Kapıyı geçmeden önce bekleyen askerler le geçen diyaloğum :
    Asker : OO hemşerim hoş geldin
    Ben: Hoşbulduk
    Asker: Nerelisin
    Ben: Sakarya’lıyım
    Asker: Ooooo çok iyi bilirim ben Sakarya’yı
    Ben : Hadi ya! Nerden biliyorsun? Sakarya’da mı yaşadın?
    Asker: Ben biliriiim
    Ben: Söyle o zaman neyi meşhurdur
    Asker: Sarması
    Diyince benim jeton düştü, bunlar rüşvet istiyor. Ben de salağa yatıyorum. Vermeyeceğim çünkü.
    Baktım vermeyecek –Abi bir sigara parası at dedi, Onu da vermedim. Sonra kafamdaki kamerayı görünce -kayıt yapıyor mu? Dedi. Bende –evet diyince - tamam geç dedi.
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

10. İbrahim DEĞERLİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cemkucuk (22-02-2018)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Neyse böylelikle bir sınır faciasından sağ salim çıktım.

Sınırdan girdim ilk noktama daha epey olduğundan yakınlarda bir yerde konaklayım bari diyerek, sınır kapısının 80 km. ilerisinde bulunan Kah şehrine geldim. Hava tamamen karardığından otelde konaklamaya karar verdim. Epey bir toz toprak yoldan gittikten sonra Kah’a geldim. Hemen Bookingten otel araştırmasına başladım. Bir yerde bir otel buldum, ismini şimdi unuttum ama uygun bir hoteldi. Karnım aç ve yorgundum. Garsondan yemekten önce soğuk su istedim, çocuk bana bira getirdi. –Yaw bira değil soğuk su getir diyorum, Çocuk- hee tamam diyip bana başka içki getiriyor. –Lan oğlum soğuk su diyip tarif ediyorum. Çocuk yine –hee tamam dedi gitti. Bu sefer anladı herhalde diye düşünürken bir baktım, elinde bir şişe soğuk kırmızı bir şişeyle geldi. Bir baktım Gülsuyu. –Neyse soğuk en azından diyerek –ilk defa da gördüğümden- birkaç fırt aldım baktım güzel. Şişeyi aç karnına içtim. Bir şişe de yemekle beraber içtim. Çok yorgun olduğumdan yemekten sonra hemen gidip boylu boyunca yattım..

Gürcistan’da gezdiğim Rota:

devamı gelecek......
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

12. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (22-02-2018),alperiynem (27-02-2018),cemkucuk (22-02-2018),ErdostDuran (22-02-2018)

Enduroist Katılımcı Üye ErdostDuran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Erdost Duran
    Motosiklet
    Pegaso Tuscany Tibet
    Marka
    Aprillia

Harika, azeri sinirinda iyi sabretmişsiniz.Rusyayi neden tercih etmediniz acaba.Kazbegiden direk devam'edip.

Enduroist Kadim Üye Gürol Kıvırcık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gürol Kıvırcık
    Motosiklet
    Manuel AT
    Marka
    Honda

Yine yattın İbrahim.
    Ben karıncayı bile incitmem cümlesindeki ’’bile’’ karıncayı incitir.

15. Gürol Kıvırcık, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

İbrahim DEĞERLİ (23-02-2018)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı İbrahim DEĞERLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kapıyı geçmeden önce bekleyen askerler le geçen diyaloğum :
    Asker : OO hemşerim hoş geldin
    Ben: Hoşbulduk
    Asker: Nerelisin
    Ben: Sakarya’lıyım
    Asker: Ooooo çok iyi bilirim ben Sakarya’yı
    Ben : Hadi ya! Nerden biliyorsun? Sakarya’da mı yaşadın?
    Asker: Ben biliriiim
    Ben: Söyle o zaman neyi meşhurdur
    Asker: Sarması
    Diyince benim jeton düştü, bunlar rüşvet istiyor. Ben de salağa yatıyorum. Vermeyeceğim çünkü.
    Baktım vermeyecek –Abi bir sigara parası at dedi, Onu da vermedim. Sonra kafamdaki kamerayı görünce -kayıt yapıyor mu? Dedi. Bende –evet diyince - tamam geç dedi.
    Çok güldüm İbrahim

KILIBIKRAYDIR

17. cemkucuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Üye Cem Tanik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cem Tanik
    Motosiklet
    Versys X-300
    Marka
    Kawasaki

Ibrahim çok güzel, çok keyifli bir gezi olmuş. Kalemine sağlık, heyecanla devamını bekliyorum.

19. Cem Tanik, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sayfa 3 Toplam 12 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 ... SonuncuSonuncu