Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 6 Toplam 12 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 2345678910 ... SonuncuSonuncu
51 den 60´e kadar. Toplam 120 Sayfa bulundu

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Helal sana be. Gururlandım gerçekten.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

2. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

İbrahim DEĞERLİ (27-02-2018)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı İbrahim DEĞERLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün'de haberTürk gazetesi ikinci sayfada benim haberimi yapmış. Biraz abartmışlar ama neyse

http://www.haberturk.com/sigarayi-bi...eziyor-1853301

Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

4. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

İbrahim DEĞERLİ (27-02-2018)

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

İbrahim en meşhur Enduroist ödülünü sana vermek lazım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. Arif Oral Unal güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (27-02-2018),Ersan ÖZYURT (05-03-2018),İbrahim DEĞERLİ (27-02-2018)

Ordinaryus Enduroist İbrahim DEĞERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Alıntı Arif Oral Unal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İbrahim en meşhur Enduroist ödülünü sana vermek lazım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Daha değil, dün İHA dan aradılar, televizyon için röpörtaj yapacaklar. Haberlerde "sigarayı bıraktı dağa çıktı" diye haber görürseniz bilin ki bu kardeşinizdir
    ----------------------------------------
    Yok Öyle 3 Aşağı 5 Yukarı
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

8. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (27-02-2018),cemkucuk (28-02-2018)

Enduroist Katılımcı Üye Recep Alışkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Recep Alışkan
    Motosiklet
    xl 650 TransAlp
    Marka
    Honda

Gezginlere genellikle ''Daha nicelerine sağlıcakla''derim Sigarayı bırakmanız gezinizden daha önemli ve örnek alınacak bir unsur
    Daha nicelerine sağlıcakla
    https://yoldabirivar.wordpress.com/

Özgürlüğün Yolu MESCİD İ AKSA'dan Geçer...

10. Recep Alışkan güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (01-03-2018),Coşkun SARP (27-02-2018),İbrahim DEĞERLİ (27-02-2018)

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Alıntı İbrahim DEĞERLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha değil, dün İHA dan aradılar, televizyon için röpörtaj yapacaklar. Haberlerde "sigarayı bıraktı dağa çıktı" diye haber görürseniz bilin ki bu kardeşinizdir

12. Serdar ZIMBA, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Coşkun SARP (27-02-2018)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

12.08.2017 (Onbeşinci Gün)
    Tahran – Kashan

Sabah erkenden, güneşin çadırı ısıtması ile kalkıp Tahran’daki noktalarıma gitmek için motorumu hazırladım. İlk noktam İmamzade Saleh

Burası Şii müslümanların 7. İmamı Hz. Musa Kazım’ın oğlu İmamzade Salih Türbesi. İran gezisi boyunca, rota yaparken camii diye işaretlediğim çoğu yer meğer İmamzadelerin Türbesiymiş. Bu türbeler gerçekten çok gösterişli yerler. Bütün türbeler birbirilerine çok benziyor. İnanılmaz güzellikte yapıları var. Türbe içi minik cam parçaları ile bütün duvarlar çevrelenmiş. Türbenin olduğu bölümün içi para dolu. Her gelen demek ki buraya dilek tutmak için para atıyor. Çoğu türbede benim yarı boyuma kadar para doluydu.

Burayı gezdikten sonra 15-20 km. sonrasında Gülistan sarayına gitmek için yola çıktım. Naser Khosrow Caddesi trafiğe kapalı olduğundan motosikletimi bir otoparka teslim edip, yaya olarak gezmeye karar verdim

Gülistan Sarayı Kuleleri:

Bir İran Bankası:

imam Humeyni Meydanı:

Bu meydana geldiğimde kendimi17. 18.yy zamanlarında gibi hissetim. Her yerde baharatçılar, halıcılar, hediyelik eşya satan yerler, bakırcılar, sebzeciler

Biraz daha buraları gezip 100-150 mt. İlerideki Gülistan Sarayına girdim. Girişte size bir kart veriyorlar. Hangi bölümü gezecekseniz ona göre ödeme var. Ben full kart aldım, gezmezsem çıkarken para üzeri alırım diye düşündüm. Bastım 100.000 tümeni girdim içeri

1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

14. İbrahim DEĞERLİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cemkucuk (28-02-2018)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Mermer Taht:

Burası sarayın en eski salonlarından biri. 1806 yılında yapılmış. Duvarları, sütunlar ve tavanı çok ince bir işçilikle yapımlı. Salona ismini veren mermer Taht 65 parçadan oluşuyor. Burası genelde tahta çıkış törenleri için kullanılan bir salonmuş. Son Şah Rıza Pehlevi’de burada taç giymiş

Wikipedia Bilgisi:
    İran’ın başkenti Tahran’ın güneyinde, Erg Meydanı'nın yakınında eski Tahran surlarının sınırları içerisinde Kaçar Hanedanı dönemine ait bir saray. Sarayın inşasına Türk Safevi hanedanından olan I. Tahmasp zamanında başlanmış ve zamanında İran Türk hanedanı Kaçar Hanedanı’nın şahlarının ikametgahı olarak kullanılmıştır. Pehlevi Hanedanı döneminde resmi törenler ve yabancı heyetlerin üyelerinin ikameti için kullanılan bu saray günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Şems-ül İmare === Güneş Binası anlamına gelen bu bina Gülistan Sarayı’nın en güzide eserlerinden birisidir. Nasrettin Şah zamanında Tahran’ı yüksekten bakmak için kullanılmıştır. Bu bina hicri kameri takviminin 1282. yılında Nasrettin Şah tarafından yaptırılmıştır.

Selam Salonu === Günümüzde müze olarak kullanılan bu salon Nasrettin Şah’ın ilk Avrupa gezisinde Avrupa Müzelerinden ilham alıp Tahran’da da bir müze yapılması düşüncesiyle yapılmıştır. Bu salon Pehlevi Hanedanı döneminde resmi törenler için kullanılmıştır. Bu binada İran’ın en seçkin Ayna işleri ve İranlı ünlü ressam Kemal-ül Mülk’ün en güzel resimleri bulunmaktadır. Avşar Hanedanı’nın kurucusu Nedir Şah’ın Hindistan’dan getirdiği ünlü Taht-i Tavus adlı Taht uzun zaman bu binada bulunuyordu

Ayna Salonu === Sarayın en güzel bölümlerinden birisi Ayna Sarayıdır. Bu bölümün en seçkin eserleri Kemal-ül Mülk’ün çizdiği Aynalar ve Nasrettin Şah resimleridir.
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

16. İbrahim DEĞERLİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cemkucuk (28-02-2018)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Ebyez Sarayı === Günümüzde etnografya müzesi olarak kullanılan bu bina Nasrettin Şah döneminde yapılmıştır. Nasrettin Şah’ın saltanatının son yıllarında Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit Kaçar Şahı’na değerli hediyeler gönderir ve Nasrettin Şah, Osmanlı Padişahı’nın hediyelerini sergilemek için bu binayı yaptırır.

Burası gerçekten güzel bir saraydı. İçeride zenginlik ve şaşaa insanı hayretler içerisinde bırakıyor. Burada 1,5 – 2 saat zaman geçirdikten sonra çıkmaya karar verdim. Birkaç yere girmedim o nedenle çıkışta kartı geri vereyim de kalan bakiyemi alayım dedim. Görevliye durumu anlattığımda her kes bir birine sordu. Para iadesi olmuyormuş. Bende kartı orda sıra bekleyen bir turiste hediye ettim. Yedirmedim onlara
    Çarşıda biraz daha gezip, burada bulunan Selçuklu Eseri Tuğrul Kulesine doğru yola devam ettim.

Burası 12.yy da Selçuklu imparatorluğu zamanında yapılmış. 1063 yılında kurulan Selçuklu Hanedanının kurucusu Tuğrul Bey’in mezarıda burada bulunuyor. Tuğladan yapılmış bu kulenin yüksekliği 20 mt. İmiş.İç çapı 11 mt iken dış çapı 16 mt. Olan bu kule, dışarıdan bakıldığında 24 açılı bir poligon şeklinde. Bu şekilde yapılması da depremlere karşı dayanıklı olması içinmiş. Bu yapının bir başka özelliği de, güneşin doğmasından sonra kuzey kapısından sola doğru sayıldığında güneş ışınlarının düştüğü sütün saatin kaç olduğunu gösteriyormuş. Girişte küçük bir kulübeden biletimi alıp içerisini gezdim.

1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

18. İbrahim DEĞERLİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cemkucuk (28-02-2018)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

İran’da her köşeden tarih fırladığından ne kadar eski ve dikkat çekici yapı varsa gördüğüme girdim. Büyük bir yapı görüp burayı da ziyaret ettim. Ziyaret ettiğim bu yer Shrine of Hazrat Abdul Azim Hasani:

Wiki Bilgisi:
    Abdülazim Hasani (Arapça: عبد العظيم الحسني) diye ünlü olan ve Farsça’da kendisine “Seyyidu’l Kerim” ve “Şah Abdülazim” diye hitap edilen Abdülazim b. Abdullah b. Ali b. Hasan b. Zeyd b. Hasan b. Ali b. Ebu Talib’in (a.s), künyesi Ebu’l Kasım ve Ebu’l Fetih’dir. İmam Hasan’ın (a.s) soyundan gelen Hasani seyitlerin ünlülerinden ve bilginlerindendir. Nesebi dört vasıta ile İmam Hasan’a (a.s) ulaşan, hadis rivayet edenlerden birisidir. Kendisi ikinci ve üçüncü asırda yaşamıştır. Takvalı, emanete riayeti ile ünlü, sözlerinde sadık, dini konularda âlim, Şia mektebinin Usul-u dinine bağlı ve çok sayıda hadise vâkıf bir şahsiyetti.

Burada epeyce yaya gezdikten sonra yolcu yolunda gerek diyerekten. Yoluma devam ettim.

Tahran’dan 250 km. sürdükten sonra akşam 21.00 gibi Kashan şehrine geldim. Burada booking ya da trip advisor çalışmadığından Google’dan hotel aradım. Yakınlarda Sadeghi Hostel diye bir yer gördüm, motoru oraya doğru sürdüm. Daracık ve sağlı sollu tarihi kerpiç binaların olduğu yollardan geçtim. Büyük ve heybetli bir kapının önüne geldiğimde navigasyonun burası dediği yerde durdum. Motoru park edip kapıdan içeri girdiğimde adeta büyülendim. İçerisi tarihi oyunlarda oynadığım yapılar gibiydi. Hemen resepsiyona gidip işlemleri haletlim ve odama geçtim.

Hostel odası ama benden başka kimse yoktu.

Eşyalarımı odaya koyup biraz da gece ortamı nasılmış, hem de yemek yemek için şehri turlamaya başladım.

Biraz gezip yemeğimi yedikten sonra günün yorgunluğunu atayım diyerekten, gün sonunu getirdim.
    İran için diyebileceklerim; Her üç kişiden biri Türkçe biliyor. İran seyahatim boyunca hiç dil problemi çekmedim. Burada Türk olduğunu öğrendiklerinde kapılar ardına kadar açılıyor. Türk olduğum için burada kendi milletim için gurur duydum. Hatta pazarlık yaparken bile Türk’üm dediğimde çok inanılmaz fiyat verdiler. Buraya gelmeden önce çok önyargım vardı, ama hep önyargıymış gerçektende. Aslında bu kadar cesaretimin nedeni de ülkemizde gezen insanlar sayesinde oldu. Namık Kemal Başbay, Serkan Söğüt, Şule Özürün Bendler, Asil özbay, Gülşah Merve Yüksel ve adını hatırlayamadığım gezginler sayesinde cesaretimi topladım. En çok da Asil Özbay’ın tek başına yaptığı bir dünya yol bana büyük bir ilham verdi. Vaktim olsa daha da yol yapmak isterdim ama her şey zaman işte.

İran’da trafik de çok değişik, buradaki gibi insanlar önünüze atlayabiliyor. Küçük cc motosikletler hep peşinizde zaten. Trafik ışıkları da çok farklı, dönmek için bana yeşil yandığında çaprazımdaki araçlarda üzerime geliyor. Bu sürüşler bölge bölge de değişebiliyor. Trafikte bilinenin aksine çok sayıda kadın sürücü var, hatta benim yaşadığım şehirde gördüklerimden bile çok fazla. Kadınlar çok aşırı makyaj yapıyorlar, öyle bize lanse edildiği gibi peçeli, çarşaflı kadın çok fazla yok. Alkol ve diğer içkiler el altından da olsa istediğiniz zaman ulaşabiliyorsunuz. Burada her şeyi ulu orta yapmayın yeterli, gitmeden önce okuduğum yazılardan birinde kapri giydiği için tutuklanan bir Türk olduğunu duymuştum.

Alışveriş konusunda, kredi kartı kesinlikle geçmiyor. Uluslararası bankacılık olmadığından bankamatik veya bankacılık işlemleri yok. Ben yanımda dolar götürmüştüm, her yerde para bozan seyyar döviz büroları var, çok mecbur olmadıkça buralarda bozdurmadım.

Yolculuklarım esnasında gece yolculuklarımı biraz daha uzun tuttum. Gündüz ve gece sıcaklıkları arasından çok fazla fark var. O yüzden sabah erken kalkıp, gündüz gözüyle noktalar arası küçük mesafeler gidip çok fazla pişmeden gezdim. Geziden önce yanıma body armor almıştım. Gürcistan ve Azerbaycan’da hiç kullanmadım ama İran aşırı sıcak olduğundan Body Armor üzerinde jersey giyip öyle sürdüm. İnternet öyle her yerde çekmiyor, çekse de çok hızlı değil zaten. Günlük ya da haftalık internet paketleri var ben hep onu kullandım. Kaldığım yerlerin wi-fi sinden çok istifade ettim. Yanımda küçük minibook getirdim, kask kamerası ve telefonumdaki fotoğrafları buraya yükledim.

İnsanlar konuşmayı çok seviyor. İlginçtir hemen hemen herkes İngilizce biliyor. Ben daha çok teknik ingizlizce bildiğimden onların İngilizcesine yetişemedim. Anlıyorum ama konuşamıyorum olayını burada yaşadım. Çok insanla tanıştım, insanlar saf ve çok yardımsever. Ben çok keyif aldım.

Bu günlük de bu kadar yeter. Arkası yarın…..
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

20. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (28-02-2018),Serdar ZIMBA (28-02-2018)

Sayfa 6 Toplam 12 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 2345678910 ... SonuncuSonuncu