Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu

Threaded View

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart Amortisöre hızlı bakım

İçine koyacağın yağ 10W ise 10 numara yağ ile aynı özelliktedir. Bana bunu Uğur usta söylemişti. Amortisör yağına boşa para verme 10 numara yağ da aynı işi görür demişti. Tabi ben o zamanlar F650GS ile hoplayıp zıplıyordum, o yüzden sık olarak keçe patlıyordu ve 10 numara yağ değiştiriyordum.
    10 numara yağ da mazotun biraz daha kalınıdır. Dolayısıyla amortisörlerin içine mazot da koysan duruladığında içinde 10-20gr. Kalsa da kimyasal olarak bir problem yaratacağını sanmıyorum. En fazla seyreltmiş olur. Ama 500-600gr. yağı 20-30 gr. mazot ne kadar seyreltebilir.

Ayrıca söküp takma videolarına baksan aslında çok da karmaşık değildir diye düşünüyorum. Yani yaparsın diye düşünüyorum. Zaten mutlaka tahliye tapası vardır. Kapağını açıp yayı çıkarttığında amortisör borusunu bir kaç defa sokup çekince tahliye tapasından içinde sıvı ne varsa püskürtür. Zaten yayı ve boruyu söktükten sonra çok da fazla birşey kalmasa gerek(hangi motosiklet olduğunu da söylersen fikrimiz olur)

Bir de keçeler ne kadar sağlam olursa olsun 1-2 sene geçince değiştirmek sağlık açısından iyi olur düşüncesindeyim. Çünkü ufak bir gevreme ve çatlaklıktan dolayı içeriye çamur ve kum parçacıkları alıyor. Donan çamur ve pislikler keçeden geçerek keçenin dudaklarını gözle göremediğimiz şekilde kesikler oluşturuyor. Yani ben keyfekeder değiştiririm. Keçe pahalı değil. Çifti en fazla olsun 80-100₺. Bir de naçizane tavsiyem amortisörlere ya çorap ya da körük takman. Ben yaklaşık 3 sene oldu F650GS e keçe ve yağını değişeli, hala tertemiz ve hala sorunsuz çalışıyor. Körük ciddi manada tozdan kirden ve bir çok dış etkenlerden koruyor. Eğer körük takmamış olsaydım keçeleri değiştirirdim ama şu an iÇin kepçelerde sızdırma görünmüyor. Eğer keçe patlar da bir sızarsa disk ve balatalar yağlanıyor ve o frenden bir daha hayır bekleyene kadar dünya zaman geçiyor. Başıma geldi bir defa ;)
    Konu Ali KORKMAZ tarafından (03-03-2018 Saat 22:16 ) değiştirilmiştir.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER