Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Standart Amortisöre hızlı bakım

Herkese merhaba. Kafama bişey takıldı ama bilgi bulamadım. bir de sizinle paylaşayım. Malesef en iyi kullanıcıların bile çoğu amortisör bakımını yaptırmıyor. oysa motorun herşeyi değişiyor. Herkes keçe patlayıp yağ boşalınca bu işi yaptırdığından, var olan bütün bilgiler de bu yönde. ama benim istediğim, keçe değişmeden hızlı bakım yapmak.
    Amortisörü motordan söksek, üst tapayı açıp yayı çıkarsak, içindeki yağı boşaltsak;
    1. Bütün yağ boşalır mı?
    2. İçeriyi temizlemek için mazot doldurup boşaltsak, mazotu tam boşaltabilir miyiz?
    3. Yağ ve yayı koyup kapatsak, sonuçtan memnun kalır mıyız?

Bunu yapmaktaki amacım şu, amortsörü komple sökmenin zor olmasına ilave, tezgah malzeme vs. olmadan bu yapılamıyor. bu şekilde en azından keçeler sağlamsa, hızlı bir şekilde bakım yapılabilir. amortisörün iç yapısını düşünüyorum ama gözümde canlanmıyor. içeriye doldurduğum mazot tam olarak boşalmazsa, içine koyacağım yağı bozacak.
    Vasıfsız Endurocu

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart Amortisöre hızlı bakım

İçine koyacağın yağ 10W ise 10 numara yağ ile aynı özelliktedir. Bana bunu Uğur usta söylemişti. Amortisör yağına boşa para verme 10 numara yağ da aynı işi görür demişti. Tabi ben o zamanlar F650GS ile hoplayıp zıplıyordum, o yüzden sık olarak keçe patlıyordu ve 10 numara yağ değiştiriyordum.
    10 numara yağ da mazotun biraz daha kalınıdır. Dolayısıyla amortisörlerin içine mazot da koysan duruladığında içinde 10-20gr. Kalsa da kimyasal olarak bir problem yaratacağını sanmıyorum. En fazla seyreltmiş olur. Ama 500-600gr. yağı 20-30 gr. mazot ne kadar seyreltebilir.

Ayrıca söküp takma videolarına baksan aslında çok da karmaşık değildir diye düşünüyorum. Yani yaparsın diye düşünüyorum. Zaten mutlaka tahliye tapası vardır. Kapağını açıp yayı çıkarttığında amortisör borusunu bir kaç defa sokup çekince tahliye tapasından içinde sıvı ne varsa püskürtür. Zaten yayı ve boruyu söktükten sonra çok da fazla birşey kalmasa gerek(hangi motosiklet olduğunu da söylersen fikrimiz olur)

Bir de keçeler ne kadar sağlam olursa olsun 1-2 sene geçince değiştirmek sağlık açısından iyi olur düşüncesindeyim. Çünkü ufak bir gevreme ve çatlaklıktan dolayı içeriye çamur ve kum parçacıkları alıyor. Donan çamur ve pislikler keçeden geçerek keçenin dudaklarını gözle göremediğimiz şekilde kesikler oluşturuyor. Yani ben keyfekeder değiştiririm. Keçe pahalı değil. Çifti en fazla olsun 80-100₺. Bir de naçizane tavsiyem amortisörlere ya çorap ya da körük takman. Ben yaklaşık 3 sene oldu F650GS e keçe ve yağını değişeli, hala tertemiz ve hala sorunsuz çalışıyor. Körük ciddi manada tozdan kirden ve bir çok dış etkenlerden koruyor. Eğer körük takmamış olsaydım keçeleri değiştirirdim ama şu an iÇin kepçelerde sızdırma görünmüyor. Eğer keçe patlar da bir sızarsa disk ve balatalar yağlanıyor ve o frenden bir daha hayır bekleyene kadar dünya zaman geçiyor. Başıma geldi bir defa ;)
    Konu Ali KORKMAZ tarafından (03-03-2018 Saat 22:16 ) değiştirilmiştir.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Belirli bir model için sormadım. Keçeleri değiştirmek iyi olur tabi ama ona göre ortam ve malzeme gerekiyor. Dediğim gibi olabilecekse daha rahat yapılabilir, özellikle düz amortisörlü modellerde. İçerde kalacak miktarı tahmin etmek çok önemli değil. Çünkü kalacaksa, mazotun yağı inceltmesi dışında, yapısını bozması sorun. İçerdeki pistonun içinde yağ kalıp kalmayacağını merak ediyorum. Belki en kötü ihtimalle ucuz yağla bir tur doldurup boşaltmak sorunu çözebilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Vasıfsız Endurocu

Enduroist Katılımcı Üye ErdostDuran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Erdost Duran
    Motosiklet
    Pegaso Tuscany Tibet
    Marka
    Aprillia

Yağı boşaltıp yeni yağ ekleyebilirsiniz.Fakat amortisör yağının hassas bir şekilde ölçülüp koyulması gerekli.100 gram fazla eksik koyulan yağ çok farkeder, verim alamazsınız.Bunu yapanlar var fakat geçici bir çözüm bana kalırsa.Mazotun yerine temizlemek için balata spreyi kullanabilirsiniz.Hem atık kalmaz.Mazot yağı az bile kalsa seyreltmez bozar.

Naçizane tavsiyem, bu işi düstüruna göre yapmanız.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı ErdostDuran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yağı boşaltıp yeni yağ ekleyebilirsiniz.Fakat amortisör yağının hassas bir şekilde ölçülüp koyulması gerekli.100 gram fazla eksik koyulan yağ çok farkeder, verim alamazsınız.Bunu yapanlar var fakat geçici bir çözüm bana kalırsa.Mazotun yerine temizlemek için balata spreyi kullanabilirsiniz.Hem atık kalmaz.Mazot yağı az bile kalsa seyreltmez bozar.

Naçizane tavsiyem, bu işi düstüruna göre yapmanız.
    Opss! Balata spreyi keçelere gelince o kepçelerim halini düşünmek dahi istemiyorum. Sprey işi sakat bence.
    1 litre 10 numara yağ 8₺, alınır 2 litre yağ ve mazot ile de içerisi çalkalanıp 10 numara yağ ilave edilir. 1 hafta sonra tekrar boşaltıp yeniden 10 numara yağ ilave edilir. 20₺ maliyet ile iş bitirilir. Sprey zaten 15₺ üstelik plastik ve petrol ürünü düşmanı. Ele sıkılan balata spreyinin eli nasıl kuruttuğunu söylememe gerek yoktur. Keçeleri de o şekilde devretir. Ben olsam tam anlamıyla Söke’mden asla balata spreyi kullanmazdım.
    Belkide daha önce bu paylaşımı görmüşsündür ama ben bir defa daha ilave edeyim belki bir faydası olabilir.
    Ben kendi f650gs’in ön amortisör keçelerini ve yağını değiştirmiştim, çok amatörceydi. Bu değişimde yağı kaliteli ama keçeleri kötü kullanmıştım. En sonunda keçeleri kaliteli, yağı da piyasada satılan otobüslerin yaktığı 10 numara yağ kullandım 3 sene oldu sızdırma yok.
    https://youtu.be/n2v4qZI5Qfo
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Balata spreyi, tam söküm öncesinde bence de doğru değil. bir de mazot kullanmak istememin sebebi, dibinde kalan tüm pisliği filan da sökebilmek. ama Erdost'un dediği gibimiktar önemli. içinde kalmayacağından emin olmak lazım.

yani şöyle diyelim, mazotu doldurup boşaltınca iç pistonun içini de temizlemiş ve boşaltmış olur muyuz? Ali sen bunun için sanki evet demişsin yukarıda. alt tapadan boşaltmak şartı ile. doğru mu anlıyorum?

Bir de işi kuralına göre kendi imkanlarımla yapamam. o yüzden böyle bir basit yöntem sorguluyorum. biraz da sohbet olsun. o yüzden boşverin işin o tarafını
    Vasıfsız Endurocu

7. Serdar Özmetin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (05-03-2018)

Enduroist Katılımcı Üye ErdostDuran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Erdost Duran
    Motosiklet
    Pegaso Tuscany Tibet
    Marka
    Aprillia

Ben ne zaman işin kolayına ucuzuna kaçsam, tam tersi daha fazla zaman ve para kaybettim : ) Bir laf var sözüm meclisten dışarı ''Bir işi ya tam yap, ya hiç yapma'' gibisinden.Çok inat etmeme rağmen bu lafı hiç boşa çıkaramadım

9. ErdostDuran, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (05-03-2018)

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

alının dediği gibi balata spreyi tiner gibi solüsyonlar uçar geride kalmaz ama plastik parçaları bozar misala balat spreyini halk arasındaki adiyla doktor eldivenine sıkın bakın neler oluyo soksanız bile tavsiye etmem temizlik için mazot yada gaz yağı daha iyi sonuç verir bence.

10w yağ amortisör yağı olarak kullanılır mı bilmem ama kirmizi atf yağı koyduklarını biliyorum.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

dip not olarak az önce çok emin olamadığından yazamadım xrv750 5w yağ kullanıyor

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi