Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12
11 den 19´e kadar. Toplam 19 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Alıntı SONAY YÜKSEL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dediklerinize katılıyorum , motosiklet firmaları belli periyodl arda gerek satış rakamlarını arttırmak (2018 modelde bla bla var , ama 2017 sinde yok ) , gerek te diğer markalarında ki rakiplerine karşı farklılık yaratmak için belirli periyod larda güncelleme , görsel değişim , donanım ilavesi gibi şeyler oluyor , bu değişikliklerin büyük bir kısmı sizinde dediğiniz gibi genelde ıvır zıvır şeylerde olsa , ilk çıktığında çok tartışılan , ( Örneğin ABS , ABS li motosiklet mi olurmuş tartışmaları çok olmuştur ) , ( Örneğin son dönemlerde hala süren bence ABS kadar olmasa da yaygınlaşacağının düşündüğüm DCT , bu tartışma hala da sürer , otomatik vites motosiklet mi olurmuş...)

Özetle sizin de dediğiniz gibi pazar payı mantığıyla yapılan güncellemelerin çoğu ıvır zıvır olsa da , geçmişte saçma bulduğumuz ama artık standartlaşan , hayat kurtaran , sürüş konforunu arttıran teknojik geliştirmelerin de hakkını vermek gerek , Son örnek te yine son yıllar da adını duyduğumuz , ilk çıktığında viraj ABS de neymiş yaw dediğim , Viraj abs benim bir çok kez yaptığım salaklığı toplayarak yola dönmemi de sağlamıştır ,
    hakikaten, viraj ABS neymiş
    ilk defa duydum. XT den başka bişey sürsem iyi olacak sanırım
    Vasıfsız Endurocu

Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Walla acaip uyuz oldum bu duruma. Sinirimden her an bi manyaklık yapabilirim.
    I need your boots your clothes and your motocycle

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Bu yüzden ters amortisörlü motosikletleri mutlaka "amortisör çorabı" ile kullanmak lazım. Zorlamaya da gerek yok normal kullanımda dahi yapışan çamur sinek vs kuruyup sertleşince salınımlarda keçeyi zedeliyor.

Kapitalizm, tüketici, led far, 6000 km öpücük bakımı vs. diğer konulara konulara girmiyorum zaten. Son iki yıldır biraz daha sadeleşmeye çalışıyorum, motosiklet değil hayatın her alanında. Motosiklet konusunda da crf 250 ile sadeleşmeyi yapmıştım. mutlu mesut gidiyoruz şimdilik

4. omercem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

HakanVelioglu (16-03-2018)

Enduroist Kıdemli Üye Deniz Kupeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    deniz küpeli
    Marka
    Diger

Alıntı omercem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu yüzden ters amortisörlü motosikletleri mutlaka "amortisör çorabı" ile kullanmak lazım. Zorlamaya da gerek yok normal kullanımda dahi yapışan çamur sinek vs kuruyup sertleşince salınımlarda keçeyi zedeliyor.
    Aynen bende bunu eklemeye unutmusum. Coraplar candir. Bu arada ila gidip Acerbis/Shocksox falan tarz marka almak zorunda degilsin. Neopren kumas alip kendin yapabilirsin, ister cirt (cable tie) ile sabitle veya cirt (hook and loop) ile sabitle :-)

https://www.kumasci.com/liste/neopren_kumas

http://www.neoprenekumas.com

bu iki sayfadan alis veris yapmadim, ama ulkemizde hazir satiliyormus...bana yurt disinda arkadas yillar once getirmisti....

Enduroist Üye Hasan Hüseyin ÖZGÜR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hasan Hüseyin ÖZGÜR
    Motosiklet
    XTZ 1200 SUPER TENERE
    Marka
    Yamaha

Ters amortisörün fayda ve mahzurlarını google amcadan baktım sadece bir iki konu gördüm bir tanesi forumumuzda Ali bey tarafından açılan konu ama tam olarak yanıt bulmamış. Mahsuru Bülent abinin başına gelen husus dışında bilinen başka tarafları var mıdır? Veya düz amortisöre göre iyi tarafları nelerdir?

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Bildiğim kadarıyla en önemli avantajı hareketli yani tekere bağlı kısmı hafifletmek. Böylece amortisörün tepkileri daha iyi oluyor. İkincisi kalın kısım olan kovan şasiye daha iyi tutturuluyor. Sanırım böyle bişeyler. Yani olmazsa olmaz konular değil.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Vasıfsız Endurocu

Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Bu kanalı çok begeniyorum. Bir cok konuyu cok guzel acikliyor. Asagidaki linkde de ters duz amortisor olayını anlatıyor. O kadar guzel anlatıyor ki nerdeyse ingilizce bilmeye bile gerek yok
    https://m.youtube.com/watch?v=pLx8h-unqMI
    Benim gorusum usd bullshit. Omercim eger rally duz amortisor plsa idi serefsizim africayı satıp alırdım. Su anda kafamda deli deli seyler geziyor....

Enduroist Üye Hasan Hüseyin ÖZGÜR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hasan Hüseyin ÖZGÜR
    Motosiklet
    XTZ 1200 SUPER TENERE
    Marka
    Yamaha

Seyrettim ama pek fazla birşey anlayamadım. Sen anladığın kadar anlatıver sana zahmet. Teşekkür ederim.

Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Diyor ki... En buyuk fark usd (Up Side Down yani ters ) amortisorlerin daha rijid olması... Neden daha rijit? Çatalda en büyük burulma triple clamp denilen yerde yani çatalın gidona bağlandığı kelepçelerde olur diyor. Simdi klasik amortisorlerde erkek kısım bu kısma bağlanıyor. USD amortisorlerde ise dişi kısım. Dişi ile erkek kısım arasında ne farklar var? Erkek kısım daha uzun ve ince , dişi kısım ise daha kalın ve kısa. Yani erkek kısım burulmaya daha musait , dişi kısım ise daha rijid. En büyük burulma olan kısıma dişi kısım denk gelirse rijidlik artmış oluyor. Ama keçelerde sızma durumunun USD amortisorlerin en buyuk dezavantajı oldugunu da belirtmiş vatandas.
    Sonuc olarak ben bundan sonra kolay kola USD amortisorlü motor almam. varsın tur zamanı 2 sn uzun olsun. Aheste giden varır menzil-i maksuuduna

11. Bülent Berksan güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ahmet f senel (18-03-2018),Haluk Çakır (18-03-2018),omercem (19-03-2018)

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12