Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 6´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Seyfi Özhan Çetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Seyfi Özhan Çetin
    Motosiklet
    XT660R / 2006 Mavi
    Marka
    Yamaha

Standart Zincir dişli değişim zamanı

Merhaba arkadaşlar,

Motosikletimi 89000km de aldım şimdi 95000'e geldi. Zincir dişli değişimi ne zaman yapılır/yapılmalıdır bilemedim. Zinciri germe payı var hala. Zaten aldığımdan beri sadece bir kere ayarladık, bollaşma yapmadı hiç. Aşağıdaki fotoğraf bize birşeyler söyler mi değişimle ilgili?

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

dişlinin kesin değişmesi lazım, ön dişli de aynı durumdadır muhtemelen.
    yeni dişliye yeni zincir.
    Oğuz TUNA

Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Özhan motorun zinciri ne zaman değişti biliyormusun? Bu kadar km orjinal zincir olamaz. Fotodan birsey soylemek zor. Zincirin değişmesi gerektiğini şu şekilde anlarsın.
    Motorun yan ayakta yada sehpada iken zinciri , arka dişlinin en arkada kalan kısmından iki parmağınla tutup motorun gerisine doğru çekersin. Sıfır zincir dişlide 1 mm bile oynamaması lazım. Zincir eskidikce bollaşır ve değişme zamanı geldiğinde 5-6 mm kadar oynar. Bu zincir dişlinin değişmesi gerektiğinin belirtisidir. Bir de zincirin pozisyonuna göre gerginlik ciddi değişiyorsa bu da değiştirmen gerektiğinin göstergesidir.
    Bazı motorların kitapçıklarında belirli adette baklanın arasının kaç mm olması gerektiği ve hangi boydan itibaren değiştirilmesi gerektiği yazar.
    I need your boots your clothes and your motocycle

4. Bülent Berksan güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (22-03-2018),HakanVelioglu (29-03-2018)

Enduroist Katılımcı Üye Recep Alışkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Recep Alışkan
    Motosiklet
    xl 650 TransAlp
    Marka
    Honda

Dişleri yakından göremediğim için yorum yapamıyorum O-Ringler bozulmamışsa devam etmeni tavsiye ederim Zincirde bir kalıplaşma tabakalaşma yoksa idare eder aciliyet yoktur yani
    https://yoldabirivar.wordpress.com/

Özgürlüğün Yolu MESCİD İ AKSA'dan Geçer...

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Kötüleşmiş Zincir genelde kendisini şu şekilde belli eder; germe ayarını yaparsın, ona rağmen 300-500 km sonra tekrar zincir bollaşır. Artık ayarlamak fayda etmez ve zincir her 300-500 km sonra ayarlasan da bollaşır.
    Ön dişli genelde ölmez veya uzun süre idare etse de takım değiştirmenizi tavsiye ederim. Arka dişli için de resimden kendiniz anlayabilirsiniz. Eğer zincirde sık aralıklarda bollaşma yoksa dişli biraz daha gidebilir gibi görünüyor. Karar sizin.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

7. Ali KORKMAZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Emir ÇELTEK (25-03-2018),ErdostDuran (26-03-2018)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Motosikletin kitapiçığında uygun zincir ve uygun zincir değişim km si yazar. Benim motosikletimde bu 30000km. Zincir bitti mi dişli aşındı mı bakmadan değişirim. Çünkü bunu üreten mühendis bu kmden sonra risk yüksek demiş. Buna ek olarak gezginleri izliyorum dişliden nerede ise geriye bir şey kalmayana kadar zinciri de dişliyi de kullanıyor onlarla seninkini kıyaslarsak ooo bu yeni derim. Ama dişline dikkatle bakınca aşınma belirtisi gördüğümü de belirtmeliyim ama dişli namına acil çığlıkları atmıyor. Zincir namına da gözüme ilişne bana göre yağsız ve kirli bir zincirin var birde bir şeye sürtüyor mu o zincir?

Bu arada gezginler canını alana kadar sürüyor çünkü nerede trak ederse orada çadırı kuruyor yanında dişlisi oluyor ve kendi değişiyor. Bizim gibi hafta sonu gezginleri için bu durum zaman kaybı. Altı üstü 2 günüm var gezmeye bu sebeple motosikletimin kondüsyonu sürekli yerinde olmalı. Yolda nazlanmamalı bana göre.