Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 25 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Standart Kask sertifikaları

Merhaba,
    Başka bir yere mi yazsam diye düşündüm ama yni konu açmak daha iyi sanırım. Bu paylaşımı yapmakta sakınca varsa yöneticiler lütfen uyarsınlar. Paylaşmakta fayda var ve referansları verilmiş. Bu gün OMM mail grubunda bir arkadaşın gönderdiği bir link var. Aşağıya kopyalıyorum. Sayfada gerekli kaynaklar belirtilmiş. Uzun bir yazı ama kask konusunda çok faydalı diye düşünüyorum.

http://motosikletliyim.blogspot.com/...kadar-iyi.html
    Vasıfsız Endurocu

2. Serdar Özmetin güzel mesajın için 7 üye sana teşekkür etti :

Abdullah KAYAALP (13-06-2018),cemkucuk (12-06-2018),ErdostDuran (20-06-2018),Güney Biçer (13-06-2018),muharremkara (19-06-2018),Serdar ZIMBA (21-06-2018),SERKAN ERTAN (13-06-2018)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

çok uzun ve güzel bilgilerle dolu bir makale olmuş paylaşım için teşekkürler

KILIBIKRAYDIR

4. cemkucuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Serdar Özmetin (12-06-2018)

Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Çok güzel bir yazı saol Serdar. Yalnız bir de Sharp testi duyuyorum. Bu makalede hiç bahsedilmemiş
    I need your boots your clothes and your motocycle

Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Alıntı Bülent Berksan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok güzel bir yazı saol Serdar. Yalnız bir de Sharp testi duyuyorum. Bu makalede hiç bahsedilmemiş
    Sharp sonuçta bir test, ama burada bahsedilenler standartlar. Yani kask için sharp uygunluğu diye birşey yok. ama ECE uyumlu kaska gidip sharp testi yapabilirsiniz.
    Vasıfsız Endurocu

Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Belki birileri hatırlar. vaktiyle bir yazı yazmıştım, vektörel olarak hesaplarsak, 100 kmile giderken düştüğümüzde kafamız yere 100km ile vurmaz diye. dikey düşüş hızımız ile 100km nin bileşkesine bakmak gerekir diye. sonuçta bu çalışmada da aynısını söylemişler. kişisel tecrübe olarak, 3 sene kadar önce yaptığım kazada yaklaşık 60km ile giderken virajda düştüm. hastaneye kaldırıldım, arkadaşlarım motorumu ve malzemelerimi topladılar. o kazada kafamda 150 liralık adventure tipi kask vardı. kaskta çizik bile olmadığını söyledi arkadaşlar. muhtemelen kafamı yere hiç vurmamıştım. ama pantolonum kesinlikle kullanılmaz hale geldi. ceketim ciddi hasar aldı, muhtelif delikler oluştu. eldivenimde birşey yoktu. botlarımda hafif vardı. sonuç olarak ECE sertifikalı bir kaskın, benim gibi extrem sürüş yapmayan kişiler için (sürücülerin herhalde %80'i) yeterli güvenlik seviyesini sağlıyor. gerisi konfora gidiyor. ama su çalışmaya göre, snell uyumluluğu aslında güvenlikten taviz veriyor. çünkü ektrem durumlar için üretiliyor. ancak o ekstrem durumlarda zaten başka ölümcül hasarlar oluşuyor.
    velhasıl, kask işinin fazla abartıldığı, kaskla uğraşmaktan pek kimsenin diğer ekipmanlara yeterli önemi vermediğini düşünüyorum. bu güne kadar asfaltta 2-3 kere, toprakta hatırlamadığım kadar düştüm. beni hasardan en fazla koruyan ekipman hep botlarım oldu. sonra eldivenlerim, sonra pantolon-ceket. büyük kazayı bir yana bırakarak söylüyorum pantolon için.
    bu sebeple aslında kanunen kask kullanmanın zorunlu olmasının hiçbir anlamının olmadığını düşünüyorum. sadece kafasında polissavar kask ile ama altında şort-tişört ve terlikle kullanan adam için ne önemi var ki..

yanlış anlaşılmasın, kask önemli değil demiyorum ama hep kask soruluyor. bot konuşan yada ceket konuşan yok. kevlar pantolon yada dış pantolon hiçkimse merak etmiyor mu?
    Vasıfsız Endurocu

8. Serdar Özmetin güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Abdullah KAYAALP (15-06-2018),Uğur Özbay (13-06-2018)

Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Serdar,
    ben 2006 dan beri motosiklet kullanıyorum. yazlık montu 2 sene sonra aldım. botu 2013 de aldım. korumalı pantolonu 2015 de aldım. kendi adıma senin dediğin gibi önemi ihtiyaç olduğunu gördükçe dikkate aldığımıza inanıyorum. Bilinçlenme bu yönde sanırım.

KILIBIKRAYDIR

Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı Serdar Özmetin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sharp sonuçta bir test, ama burada bahsedilenler standartlar. Yani kask için sharp uygunluğu diye birşey yok. ama ECE uyumlu kaska gidip sharp testi yapabilirsiniz.
    snell in yaptığı testler daha acımasız ve daha gerçekçidir.

KILIBIKRAYDIR

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Yazı uzun anca yarısına kadar okudum şimdilik sonra browserda açık bıraktım devamını okurum diye. Güzel yazı.

Serdar abi sana kısmen katılıp kısmen de farklı düşünüyorum. Kanunen neden kask zorunlu hatta neden çin işi kasklara izin var? Neden geri kalan ekipmanlar konu dışı kalıyor? Bu noktada benim görüşüm, arabalardaki emniyet kemerinin 1992 yılına kadar bizde nasıl kanunen zorunlu değilse yine aynı şekilde olmasını istemem gibi. Evet emniyet kemerinin kanunen zorunlu olmasına karşıyım ben.

Ben doğal seleksiyona inanan biriyim. Emniyet kemeri kanunen zorlanması bana anlamsız geliyor. Kişinin kendini koruma ya da korumama seçimi yani kişinin kendi özgür iradesinde olması gereken bir konu. Takarsın yaşarsın takmazsın ölürsün bu senin seçimin. Ne devlet ne de ben buna karışamam. Ama ABS'nin mesela kanunen mecburi olmasını isterdim. Bu ne alaka demeyin. Emniyet kemeri sizi korur, ABS ise sadece sizi değil beni de korur. Evet benim küçük çocuğum yanlışlıkla yola çıktı o freni kim koyarsa koysun en mükemmel duruşu kanunen garanti etmeli. Bunun içinde kişinin kendine değil ama çevresine tehdit oluşturacak güvenlik tehditlerini bertaraf edecek kanuni zorunluluklar konmalı. Zaten trafik kanunu güvenli bir trafik yaratma amacı olduğunu beyan ediyor.

Kask da böyle işte. Motosikleti sürmek için gözlerimizin rüzgar ve sürüşte göze gelebilecek parçalardan korunması lazım. Bu noktada sadece gözü koruyacak ekipman da denebilirdi (ABD de bazı eyaletlerde böyle mesela) ama bizim devlet kolaya kaçmış kask demiş. Keşke kask olacak ama vizorlü ve sürüş süresince vizörü kapalı olmak zorundandır dese (ABD de olduğu gibi). Bu durum yine kişinin kendisini değil doğru sürüş görüş ile ne zaman frene basacağını yani sürücüyü değil benim canımı korumak için olması gereken bir kural. Ama pantolonu, botu, v.... kişinin tercihi bunlar. Giyer kendini koruru giyimez ölmekten beter olur.

Lütfen karıştırmayın. Ekipman önemsiz demedim ama kişinin özgür iradesinde ve tercihindedir. En keyifli sürüşlerim ne kaskım ne de ekipmanım yokken rüzgarı her yerimde hissetiğim sürüşlerde oldu. Ama burada hiçbir zaman kimseye ekipmansız sürün demedim etrafımdakilere de demem. İşin doğru yapılışı farklı bir konu. Ama ekipmansız sürdüm mü, ben sürdüm. Kendi kişisel tercih alanımda bu özgürlüğe sahip olmalıyım. Ta ki sizin kişisel alanınıza temasda bulunana kadar.

12. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Serdar Özmetin (13-06-2018)

Enduroist Üye Uğur Özbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    UĞUR ÖZBAY
    Motosiklet
    2005
    Marka
    Diger

Hakan Bey,

Trafik, tek kişilik bir süreç değil çünkü hayat tek kişilik değil.Kendi güvenliğinizi sağlamayı reddetmeniz diğer insanların güvenliğini ve yaşam kalitesini
    etkiler.Arka koltukta oturup emniyet kemeri takmayan biri kaza anında ön koltuktakilere zarar verir.
    Kaza sonrası tedavi, bakım hizmetleri hepimizin vergileriyle yapılır ki bu vergilerin başka alanlara aktarılması mantıklıdır.
    Kazayı bir doğal seçilim -ya da özöldürüm- yöntemi sayarsak ve başarısız bir girişim sonucu sakat kalırsak bize bakacak insanların hayatına da etkimiz kötü olacaktır.
    Yani trafiğe çıktığımız an, "Ta ki sizin kişisel alanınıza temasda bulunana kadar." cümlesindeki kişisel alana temasımızın başladığı andır.

14. Uğur Özbay güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Abdullah KAYAALP (15-06-2018),Ahmet Gul (25-06-2018)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Anlamadım şu cümleyi "Kendi güvenliğinizi sağlamayı reddetmeniz diğer insanların güvenliğini ve yaşam kalitesini etkiler."

Örnek olarak arka koltukta oturan kişiyi söylemişsiniz. Bu durumda arka koltuğa kimse zorla veya ön koltuğa zorla oturtulmaz. Trafik kanunlarımızda arka koltukta kemer takmak zorunlu (mu) değil (mi) mesela ama bir ölümlü kazada arka koltukta oturan kemer takmıyorsa ve ölmüşse sürücüye ceza veriliyor. Çünkü devlet diyor ki o kişiyi kimse senin arabana zorla oturtmadı. Madem arabana oturttun bu durumda onun hareketlerinden ve başına gelenlerden sen meshulsün. Yani yolcunun emniyet kemeri konusu benim bahsettiğim durumla ilgili değil. Arabadaki yolcuların emniyet kemerini bırakın... arabanıza aldığınız her kişiden artçıdan sürücü sorumludur. Mesela taksilerde yolcu için emniyet kemeri zorunlu ama sürücü için zorunlu değil?? İşte bende bunu yazmaya çalışıyorum.

Bu fikrimi ilk burada yazmadım daha önceleri de arkadaş sohbetlerimde bu fikrimi beyan edip olgunlaştırıyorum. Bahsettiğiniz vergi konusunu oradan duyup harmanlamaya başlamıştım. Normalde sohbetlerde sorum şuydu. Neden devlet bu koruma kanunlarını koyar?. Orada devlet senin sağlık hizmetlerin minimize etmek istediği için sonucu çıkmıştır. Fakat günümüzde sosyla devlet olmadığı için kendi sağlık hizmetlerimiz için maaşlarımızdan kesilen rakamlar ortada. İşsiz kesim de var malum. Yine de ben burada ciddi bir mali yük çıkacağını ön göremiyorum. Daha çok doğal seleksiyonun önü açıldığı için ilk başta bir miktar artsa da uzun vadede daha karlı olacağını düşünüyorum.

"Kazayı bir doğal seçilim -ya da özöldürüm- yöntemi sayarsak ve başarısız bir girişim sonucu sakat kalırsak bize bakacak insanların hayatına da etkimiz kötü olacaktır." Ben bu cümleyi de anlamıyorum. Bundan devlete ne??? Bu da yine kişinin kendi seçimi işte. Eğer arkanızda biri var yazık onlara diyorsanız ona göre seçimler yaparsınız. Devlet sizin yerinize bu seçimi yapmaz böylece sizde sadece kendi seçimlerinizden ötürü devlet karşısında suçlu olmazsınız. Bakın tekrar ediyorum bu seçim devletin değil kişinin kendi tercihidir. Ben bu seçimimle sizin alanınıza temas etmiyorum. Kendi ailem, yakınım yani yine kendi alanımdakiler çerçevesinde etki ediyorum. Özetle yine kişisel tercihim oluyor.

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu