Anlamadım şu cümleyi "Kendi güvenliğinizi sağlamayı reddetmeniz diğer insanların güvenliğini ve yaşam kalitesini etkiler."

Örnek olarak arka koltukta oturan kişiyi söylemişsiniz. Bu durumda arka koltuğa kimse zorla veya ön koltuğa zorla oturtulmaz. Trafik kanunlarımızda arka koltukta kemer takmak zorunlu (mu) değil (mi) mesela ama bir ölümlü kazada arka koltukta oturan kemer takmıyorsa ve ölmüşse sürücüye ceza veriliyor. Çünkü devlet diyor ki o kişiyi kimse senin arabana zorla oturtmadı. Madem arabana oturttun bu durumda onun hareketlerinden ve başına gelenlerden sen meshulsün. Yani yolcunun emniyet kemeri konusu benim bahsettiğim durumla ilgili değil. Arabadaki yolcuların emniyet kemerini bırakın... arabanıza aldığınız her kişiden artçıdan sürücü sorumludur. Mesela taksilerde yolcu için emniyet kemeri zorunlu ama sürücü için zorunlu değil?? İşte bende bunu yazmaya çalışıyorum.

Bu fikrimi ilk burada yazmadım daha önceleri de arkadaş sohbetlerimde bu fikrimi beyan edip olgunlaştırıyorum. Bahsettiğiniz vergi konusunu oradan duyup harmanlamaya başlamıştım. Normalde sohbetlerde sorum şuydu. Neden devlet bu koruma kanunlarını koyar?. Orada devlet senin sağlık hizmetlerin minimize etmek istediği için sonucu çıkmıştır. Fakat günümüzde sosyla devlet olmadığı için kendi sağlık hizmetlerimiz için maaşlarımızdan kesilen rakamlar ortada. İşsiz kesim de var malum. Yine de ben burada ciddi bir mali yük çıkacağını ön göremiyorum. Daha çok doğal seleksiyonun önü açıldığı için ilk başta bir miktar artsa da uzun vadede daha karlı olacağını düşünüyorum.

"Kazayı bir doğal seçilim -ya da özöldürüm- yöntemi sayarsak ve başarısız bir girişim sonucu sakat kalırsak bize bakacak insanların hayatına da etkimiz kötü olacaktır." Ben bu cümleyi de anlamıyorum. Bundan devlete ne??? Bu da yine kişinin kendi seçimi işte. Eğer arkanızda biri var yazık onlara diyorsanız ona göre seçimler yaparsınız. Devlet sizin yerinize bu seçimi yapmaz böylece sizde sadece kendi seçimlerinizden ötürü devlet karşısında suçlu olmazsınız. Bakın tekrar ediyorum bu seçim devletin değil kişinin kendi tercihidir. Ben bu seçimimle sizin alanınıza temas etmiyorum. Kendi ailem, yakınım yani yine kendi alanımdakiler çerçevesinde etki ediyorum. Özetle yine kişisel tercihim oluyor.