Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 25 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Uğur Özbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    UĞUR ÖZBAY
    Motosiklet
    2005
    Marka
    Diger

Yanlış anlaşılmışım,açıklayayım: Sürücü ve öndeki yolcu kemer taksa bile arkadakiler kemer takmamışsa kaza anında arkadakilerin kütleleri öndekileri sakatlayabilir,öldürebilir.
    Çünkü arkadakiler çarpma ya da savrulma anında kemerle sabitlenmedikleri için çarpma öncesi hızlarıyla hareket etmeye devam edeceklerdir.(Bkz.eylemsizlik prensibi)
    Araç, kaza sebebiyle sıfır ya da sıfıra yakın bir hıza düştüğünde arkadaki sabitlenmemiş yolcular eski hızlarında devam ederek çoğunlukla ön koltuğa çarparlar.Öndekiler arkadan gelen tonlarca yükün kendilerine çarpmasıyla zarar görür.Örnek :

https://www.youtube.com/watch?v=bdW_3oQFO0c

Sakat kalmanız durumunda gerçekten "Kendi ailem, yakınım yani yine kendi alanımdakiler çerçevesinde etki ediyorum" cümleniz büyük oranda doğru.
    Bu devleti ne kadar ilgilendirir o ayrı mesele ama onları çok ilgilendirir.Kimsenin sakat, felçli bir yakını olmasını isteyeceğinin sanmam.Öyle insanların bakımını üstlenmek
    herkes için büyük külfettir.

2. Uğur Özbay güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Abdullah KAYAALP (15-06-2018),HakanVelioglu (13-06-2018)

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Sırf kural olsun diye konmuş bizdeki kask kısıtlaması. eğer insanların gerçekten zarar görmemesi isteniyorsa, kask dışında başka şeyler de mecbur tutulmalı. yada ülkeye belirli standartların altında kask girişi ve üretimi yasaklanmalı. elinize aldığınızda esneyen ve gıcırdayan kasklar satılıyor 50 liraya. bunlar kanunen yeterli. şimdi bunun neresi kişinin kendine ve başkasına zarar vermemesi için? palavradan başka bişey değil. işte bayramdayız yine, saçma sapan radar cezaları kesilecek yine. 4 şeritli bölünmüş yollara 30km hız sınırı koyup, sonrada aşırı hız tehlikeli diye ceza kesmekten hiçbir farkı yok bizim samimiyetsiz kask mecburiyetimizin. ama benim için önemli olan bu değil. ben gerçekten güvenliğini önemseyen insanlar açısından söylüyorum. insanlar belirli bir bütçeyi tamamen kasklara ayırmamalı.

@Cemküçük : snell'in bu imajı üzerine gidiyor zaten test. sorun şu; snell çıtayı o kadar yükseltiyor ki, o seviyede kaza %10'un altında. kalan %90 da ise o kadar sert üretilmiş kask esneklik olmadığı için fazla G yemenize sebep oluyor. yani kask sert olunca içerideki G ancak 400 ile sınırlı snell'de. ama daha yumuşak olan mesela ECE de 250 falan. yani bakış açıları farklı. ben motorla hiç 170 üzerine çıkmadım ve muhtemelen 200 üzerine hiç çıkmayacağım. daha doğrusu o hızlarda gidebilen motorum hiç olmayacak. zaten enduro sürüyorum. keyifle sakin sakin gidiyorum. istatistiğe göre snell seviyesinde kaza %10, bu hesaba göre benim sürüşümde hadi %1 diyeyim. eğer snell sertifikalı kask alırsam, bu %99 kaza ihtimalinde, beynime %60 daha fazla G kuvveti uygulanacak demek. Yani daha iyidir diye snell sertifikalı kask aldım diye, belki kurtulacağım kazadan, ıspanak hükmünde çıkmak var. bu yüzden direk olarak snell daha iyidir demek doğru olmuyor.
    Vasıfsız Endurocu

4. Serdar Özmetin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cemkucuk (13-06-2018)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Alıntı Serdar Özmetin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sırf kural olsun diye konmuş bizdeki kask kısıtlaması. eğer insanların gerçekten zarar görmemesi isteniyorsa, kask dışında başka şeyler de mecbur tutulmalı. yada ülkeye belirli standartların altında kask girişi ve üretimi yasaklanmalı. elinize aldığınızda esneyen ve gıcırdayan kasklar satılıyor 50 liraya. bunlar kanunen yeterli. şimdi bunun neresi kişinin kendine ve başkasına zarar vermemesi için? palavradan başka bişey değil. işte bayramdayız yine, saçma sapan radar cezaları kesilecek yine. 4 şeritli bölünmüş yollara 30km hız sınırı koyup, sonrada aşırı hız tehlikeli diye ceza kesmekten hiçbir farkı yok bizim samimiyetsiz kask mecburiyetimizin. ama benim için önemli olan bu değil. ben gerçekten güvenliğini önemseyen insanlar açısından söylüyorum. insanlar belirli bir bütçeyi tamamen kasklara ayırmamalı.
    Abi işte diyorum ki sadece kask isteniyor çünkü motosiklet sürerken gözlerinin rüzgardan veya börtü böcekten etkilenmemesi gerekiyor. Devlet aslında sadece buna bakıyor. Bence de doğru. Böylece sürerken başkalarını tehlikeye atmıyorsun. Hatta normalde kask değil ABD'de bazı eyaletlerde olduğu gibi gözü koruyacak gözlük ve benzeri ekipman yeterli deseler daha iyi olurdu. Kişinin kendini koruması da kişinin kendi uhdesinde olmalıdır. Kişi kendisini korumuyorsa bana da zararı yoksa kendi bilir bence. Doğal seleksiyon diyorum işte

6. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Serdar Özmetin (13-06-2018)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Alıntı livaneli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlış anlaşılmışım,açıklayayım: Sürücü ve öndeki yolcu kemer taksa bile arkadakiler kemer takmamışsa kaza anında arkadakilerin kütleleri öndekileri sakatlayabilir,öldürebilir.
    Çünkü arkadakiler çarpma ya da savrulma anında kemerle sabitlenmedikleri için çarpma öncesi hızlarıyla hareket etmeye devam edeceklerdir.(Bkz.eylemsizlik prensibi)
    Araç, kaza sebebiyle sıfır ya da sıfıra yakın bir hıza düştüğünde arkadaki sabitlenmemiş yolcular eski hızlarında devam ederek çoğunlukla ön koltuğa çarparlar.Öndekiler arkadan gelen tonlarca yükün kendilerine çarpmasıyla zarar görür.Örnek :

https://www.youtube.com/watch?v=bdW_3oQFO0c

Sakat kalmanız durumunda gerçekten "Kendi ailem, yakınım yani yine kendi alanımdakiler çerçevesinde etki ediyorum" cümleniz büyük oranda doğru.
    Bu devleti ne kadar ilgilendirir o ayrı mesele ama onları çok ilgilendirir.Kimsenin sakat, felçli bir yakını olmasını isteyeceğinin sanmam.Öyle insanların bakımını üstlenmek
    herkes için büyük külfettir.
    Videoyu sevdim. Arka koltukta kemerk olayını ilk arabasına bindiğim bir arkadaşım söyledi. Tabii ki önce Türklüğümüz baskın gelip tiye aldık ama çok ciddiydi. Ya takarsın ya inersin.... Bu durumdan sonra konuyu irdelemeye başlamıştım. Videoyu görmemişim bence de mantıklı. Sanırım bende artık zorlayacağım. Çünkü bana tehlike yaratıyor artık.

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Bana emniyet kemeri zorunlu, tem’de beni sollayan halk otobüsünde insanlar ayakta gidiyor 😝😂

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Serdar Kask konısında sana katılmıyorum. İnsan ayakyada cildinden yaralanabilir ama kalıcı hasar yada ölüm riski kafadaki gibi degil. Elbette bot eldiven mont da cok onemli ama en onemlisi kask.
    Ancak kask full face ve ortalama kalştede bir kask ise yeterli olacağını düşünüyorum. Asla yarım kask yada miğfer türükomük şeyler kullanılmamalı,
    I need your boots your clothes and your motocycle

Enduroist Kadim Üye alperiynem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Alıntı Bülent Berksan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Serdar Kask konısında sana katılmıyorum. İnsan ayakyada cildinden yaralanabilir ama kalıcı hasar yada ölüm riski kafadaki gibi degil. Elbette bot eldiven mont da cok onemli ama en onemlisi kask.
    Ancak kask full face ve ortalama kalştede bir kask ise yeterli olacağını düşünüyorum. Asla yarım kask yada miğfer türükomük şeyler kullanılmamalı,
    Çarpışma kazalarında sürücü öne doğru hamle yaptığından karşıda ki araç ile ilk temas çene ile oluyormuş...

Enduroist Üye Abdullah KAYAALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Abdullah KAYAALP
    Marka
    Diger

Bende ilk kazami yaptigimda botumum ucu asfalta surtmekten erimisti. Ve montun omuz korumasinda cizik olusmustu. Sonrasinda spor ayakkabi ile motora binenlere hep hayretle bakmisimdir...
    Alıntı Serdar Özmetin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belki birileri hatırlar. vaktiyle bir yazı yazmıştım, vektörel olarak hesaplarsak, 100 kmile giderken düştüğümüzde kafamız yere 100km ile vurmaz diye. dikey düşüş hızımız ile 100km nin bileşkesine bakmak gerekir diye. sonuçta bu çalışmada da aynısını söylemişler. kişisel tecrübe olarak, 3 sene kadar önce yaptığım kazada yaklaşık 60km ile giderken virajda düştüm. hastaneye kaldırıldım, arkadaşlarım motorumu ve malzemelerimi topladılar. o kazada kafamda 150 liralık adventure tipi kask vardı. kaskta çizik bile olmadığını söyledi arkadaşlar. muhtemelen kafamı yere hiç vurmamıştım. ama pantolonum kesinlikle kullanılmaz hale geldi. ceketim ciddi hasar aldı, muhtelif delikler oluştu. eldivenimde birşey yoktu. botlarımda hafif vardı. sonuç olarak ECE sertifikalı bir kaskın, benim gibi extrem sürüş yapmayan kişiler için (sürücülerin herhalde %80'i) yeterli güvenlik seviyesini sağlıyor. gerisi konfora gidiyor. ama su çalışmaya göre, snell uyumluluğu aslında güvenlikten taviz veriyor. çünkü ektrem durumlar için üretiliyor. ancak o ekstrem durumlarda zaten başka ölümcül hasarlar oluşuyor.
    velhasıl, kask işinin fazla abartıldığı, kaskla uğraşmaktan pek kimsenin diğer ekipmanlara yeterli önemi vermediğini düşünüyorum. bu güne kadar asfaltta 2-3 kere, toprakta hatırlamadığım kadar düştüm. beni hasardan en fazla koruyan ekipman hep botlarım oldu. sonra eldivenlerim, sonra pantolon-ceket. büyük kazayı bir yana bırakarak söylüyorum pantolon için.
    bu sebeple aslında kanunen kask kullanmanın zorunlu olmasının hiçbir anlamının olmadığını düşünüyorum. sadece kafasında polissavar kask ile ama altında şort-tişört ve terlikle kullanan adam için ne önemi var ki..

yanlış anlaşılmasın, kask önemli değil demiyorum ama hep kask soruluyor. bot konuşan yada ceket konuşan yok. kevlar pantolon yada dış pantolon hiçkimse merak etmiyor mu?
    GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enduroist Kadim Üye alperiynem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Geçen hafta önde ki arabadan tertemiz asfaltta olmamıza rağmen kurşun gibi bir taş geldi ve tam vizörüme çarptı...Kask olmasaydı ben mefta

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Alıntı Bülent Berksan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok, ben yarım vs kullanılsın demiyorum zaten. Mecburiyetin anlamı yok diyorum. Hakan haklı yani. sadece, ekstrem sürücü değilsen, orta seviye kasktan sonra, diğer ekipmanlar daha önem kazanır diyorum. Yani, kask konusu o kadar detaylanmış vaziyette ki, geri kalan ekipmanlar hiç konuşulmuyor. ben ona anlam veremiyorum.

belki ben çok huyluyum, 4 sene önce aldığım uzun bilekli deri eldivenimi hala kullanıyorum. kısa bilekli yazlık eldiven giyenlere de şaşıyorum. tabi bu sefer de, ben giyinip motora oturmadan, birlikte sürdüğüm arkadaşlar sigara içmeye devam ediyorlar.

Şöyle soralım bir de;
    Kask,
    Balaklava, maske, Buff
    Kulak tıkacı
    Ceket,
    Eldiven,
    Korumalı pantolon,
    Bellik, Sırtlık
    Bot

bunlardan hiç yada sıklıkla kullanmam diyen var mı? ben sadece bel korumayı bazen kısa mesafede kullanmıyorum.
    Vasıfsız Endurocu

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu