Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 28 Sayfa bulundu
    Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Standart Motor çalınma sonrası Sigorta (Kasko) süreci

Merhaba ,
    Bir kısmınızın bildiği üzere yaklaşık 1.5 ay önce evimin önünden zinciri ve disk kilidi kesilerek motorum çalınmıştı,tek tesellim kaskolu olmasıydı ve bundan sonra ki süreci -umarım kimsenin başına gelmez ama maalesef özellikle istanbul da bu çalınma vakaları çok olmakta tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Otopark açık otopark ve motorun bulunduğu yer binanın arka bahçe tarafı (yoldan gözükmüyor) ve apartman kapısına yakın kameranın göreceği şekil de sağlam bir demire bağlı şekil de arka tekerde zincir,ön teker de ise disk kiliti (alarmsız) vardı. (ne yalan söyleyeyim kaskom var diye kesilmez diye iddia edilen çok kaliteli markalara yatırım yapmamıştım ama ,sezon da motorsuz kalmak ve ederinin karşılığını tam alamama ihtimali olunca insan şimdi bir kere daha düşünüyor), soranlar olabilir üzerin de herhangi bir alarm yada gps takip cihazı yoktu. Ama kartvizitim vardı : ) İsteseler arayabilirler di ama aramadılar, amaçları demek parçalamak olsa diye düşündüm.

Bir cuma akşam motoru park ediyorum, gece giden bir misafir arkadaşım 24:00 suları motoru görüyor,Ramazan ayı olduğu için apartman görevlisi ki motor penceresinin hemen yanın da sabah 04:00 e kadar uyanık olduğunu bir ses duymadığını söylüyor, 06:00 gibi servise kalkıyor,motorun olmadığını görüyor ama ctesi olduğu ve genel de hafta sonları turlara erken kalkıp gittiğimden aklına hiç çalınma gelmiyor, taa ki ben evden 15:00 civarı çıkana kadar fark edemiyorum tabii,kapıdan çıkıp şöye kafamı çevirip motorun olmadığını gördüğümde ki şaşkınlığımı ve kızgınlığımı anlatamam çok karışık pis bir duygu durumuydu,demirin yanına gittiğim de brandanın bağlı olduğu bir kayış ve kesik zincir vardı sadece ,adamlar brandayla götürmüşler motoru.

ilk şaşkınlıktan sonra aklıma kamera kayıtlarını kontrol etmek geliyor,apartmanın etrafın da 12 adet kamera var fakat ne hikmetse motoru gören kamera kablosun da ki bir temassızlık nedeni ile bir süredir kayıt almıyormuş : ( biz dokununca çalışmaya başlıyor, diğer kameraların da görüş alanı olmamasından dolayı vakanın nasıl olduğunu göremiyoruz.

Sonra bağlı bulunduğum karakola gittim,memur ifademi aldı tutanak tutuldu,arkasından sigorta acentemi aradım hafta sonuna denk geldiği için dosya pazartesi açıldı ama tüm süreçte elbette çalınma tarihi baz alındı. Sonrasın da yasal süre olan bir aylık bekleme süresi başladı ki en zoru da sezonda motorsuz kalmak oldu tüm arkadaşlarınız gezerken siz ancak sosyal medyadan takip edebiliyordunuz : )

Bir yandan bulunur mu diye düşünüyorsunuz ama duyduklarınız göz önüne alındığın da çok da umutlu olmuyorsunuz.Bazı hırsızlar size ulaşıp 3-5 bin tl ver motorunu verelim gibi teklifler de bulunuyormuş ama bana böylesi denk gelmedi,yukarıda da yazmıştım,telefon tutacağın da kartvizitm vardı isteseler ulaşabilirlerdi ama aramadılar,bu büyüklükte ki motorları kullanamayacaklarını düşünüyorum en kuvvetli ihtimal parçalayıp satmaları,ki hem elden çıkarmaları hem de daha fazla gelir el de etmeleri bu yöntemle daha garanti.Ayrıca bu yöntemle yurt dışına da çok çıkarıyorlarmış.

Dosya açıldıktan 1-2 gün sonra sigorta şirketinin soruşturma için görevlendirdiği kişi arıyor, bunlar genel de anlaşmalı çalışan emekli polisler oluyor, sizden son hgs kayıtlarını,son aldığınız benzin fişlerini ( bura da amaç motor aktif kullanılıyor mu) ,olayın olduğu güne ait telefon kayıtlarınızı ,motora ait asıl ve yedek anahtarın resmini (kendi çekti) ,ruhsat , kimlik ve tutanak fotokopilerinizi hazırlamanızı istiyor ve bunlar hazır olunca olay mahalin de buluşmak istiyor, ben bir iki günde evrakları hazırladım ve sözleştiğimiz zaman da gelip evrakları aldı, olay mahalinin ve hırsızların kaçış noktalarının fotoğraflarını çekti,yönetici ve apartman görevlisi ile görüştü sonra da olayın oluş şeklini anlatan kendi ağzımdan bir beyan yazdırıp imzalattı.

Bu işin yumuşak karnı aksesuarlar oluyorlar açıkçası ,ben motoru aldıktan sonra hesapladım 12000 tlye yakın aksesuar takmışım ama poliçe de 7500tl lik göstermişim en önemli konulardan biri de muafiyet olayı genel de bir çok sigorta poliçesin de prim düşük çıksın diye %25 muafiyet maddesi vardır ama ben de yoktu,çalınma durumun da rayiç bedeli ödenir yazıyordu. Acentam sağolsun : )

Nihayetin de bir türlü zaman geçmeyen bir aylık süre dolduğun da sigortacımla görüştüm o da merkezden istenen evrakları bana iletti , bu evrakları talep eden sigorta şirketi olduğu için her kuruma hitaben yazılmış dilekçeleri beraberin de gönderiyorlar,kurumlar da istediğiniz belgeyi verirken , kendilerin de kalan nüshaya bu talep yazılarını ekleyip alıyorlar,iş biraz daha hızlanmış oluyor.

İstenen evraklar;

1- İlk müracaat zaptı (Karakol)

olay günü karakolda tutturduğunuz zapt/tutanak ın aslını istiyorlar.
    3.madde de ki evrakları hazırlarken Noter aslı bana lazım diye aldı,sonrasın da sigorta ben de aslını istiyorum diye işi uzattı
    siz mutlaka karakoldan imzalı kaşeli iki evrak alın.sonrasın da tekrar uğraşmak zorunda kalmayın. Zaman kaybı.

2- Bulunamadı yazısı (Oto hırsızlık masasından ve Karakoldan)

Bağlı olduğunuz karakola gidiyorsunuz ve durumu anlatıp bulunamadı yazısı istiyorsunuz ,size hazırlayıp veriyorlar. Oto hırsızlık masası İstanbul da sadece Gayrettepe Asayiş şubede var yazıyı almak için oraya gidiyorsunuz, ben gittiğim de öğle arasındaydı ama kapıda ki memura gideceğiniz yeri ve ne istediğinizi söyleyince içeri girmenize izin veriyor.(bazı bürolar da öğle arası evrak alınamıyormuş o nedenle belirtmek de fayda var) Girişte soldaki binadan 2.kata çıkıp yer de ki yeşil çizgiyi takip ediyorsunuz,onlar da 5 dk da bulunamadı yazısını veriyorlar. O kadar çok veriyorlar demek ki otomatiğe bağlamışlar : )

3- Çalındı ve Maliye kayıtı silindi kaşeli tescil belgesi aslı (Trafik şubeden -değil Noterden)

Bura da trafik tescil şubesinden yazınca ve emniyetteki işlerin randevu ile olduğunu bildiğimden internet den randevu sayfasına girdim ama Çalıntı kısmı için planlanmış bir randevu yoktur mesajı alıyorsunuz,ben de direk bağlı olduğum ilçe trafik şube md. gittim tescil kısmın da ruhsatı verdim durumu anlattım, görevli bana artık bu çalıntı işlerini trafik tescilin değil noterlerin yaptığını söyledi (2018 Ocak dan beri) ben de en yakın noterin yolunu tuttum.Noter çalışanı işi katibe devretti, o da koca kalın kaplı bir dokuman dan işlemin nasıl olacağına baktı, sanırım yeni devrolmuş onlara, ezbere bilmiyorlar, velhasıl aracın trafikten çekildiğine dair bir belge düzenlediler ve ruhsata Hırsızlıktan aranıyor ibaresini düştüler. İşlem için 18 TL aldılar. Maliye kaydının silinmesinin ise nakil vasıtalar vergi dairesinden yapılacağını söylediler ve bu vergi dairesi sadece Ümraniye de var, Bakırköy'den Ümraniye ye : (

Ümraniye nakil vasıtalar vergi dairesine gittim, kiosk dan numaranızı alıp bekliyorsunuz ama çok kalabalık,sıra bana geldiğin de durumu anlatıyorum banko da ki memur sizin araç zaten trafikten çekilme işlemi yapılmış ve çalınmış olarak işlenmiş gözüküyor diyor ama sigorta yazı istiyor diyorum ve sigortanın yazdığı talep yazısını gösteriyorum,memur beni Cem bey e sorun diye bankoların diğer tarafın da ki şefine yönlendiriyor, bakıyorum adamın başı çok kalabalık elin de evrak olan herkes bir şeyler soruyor ben de bir fırsatını bulup araya giriyorum durumu anlatırken adam hemen anlıyor ve sigorta yazımı istiyor diyor ben de evet diyorum. Bana doldurmam gereken bir evrak veriyor şu arkadaş dan tarat şu arkadaşa git o yazını yazar diyor.Neyse evrakı dolduruyorum stajyer görünümlü genç evrakları ve kimlik fotokopimi sistemden taratıp bir klasöre atıyor sonra beni arka tarafta bir bayana yönlendiriyor. Durumu bir kez de ona anlatıyorum tamam siz dışarı da bekleyin diyor ben bankoların diğer tarafına geçip bekliyorum ama bir gözüm bayan da neyse bir 5-10 dk sonra adımı sesleniyor gidiyorum. Beni karşı masasında ki bir beyi göstererek ona söyleyin sistem de ki işlemi onaylasın diyor,sonra camekanlı bir odayı gösterip md.yrd. na gidin o da onaylasın sonra bana gelin diyor. Sistem e-imza ile yürüyor,yetkili kişiler sırayla onaylayınca geri memura düşüyor. Ve mutlu son ,Sonun da evrakınızı alıyorsunuz.

4- Aracın dosyası (Faturası vergi pulları vs)

Motorun ilk sahibi bendim dolayısı ile fatura ,ötv ,uygunluk belgeleri vs hepsi bende mevcuttu ,şayet ikinci el aldıysanız da bu belgeleri sahibinden mutlaka isteyin en azından fotokopileri olsun elinizde

Nakil vasıtalar vergi dairesin de iken aklıma Temmuz MTV vergisini yatırıp yatırmayacağımı soruyorum, çalınma tarihi haziran nihayetin de ama sistemden trafik düşümü yapıldığı için ödemem gerekmediğini söylüyorlar. Şaşırıyor ve seviniyorum : )

5- Aracın asıl ve yedek anahtarları

Benim poliçeye anahtarlı çalınma da dahildi teminatlara ,olay anahtarlı çalınma olsaydı süreç nasıl olurdu bilemiyorum,iki amahtarı da teslim ettim.

6- Prim makbuzu ödeme planı ve vadesi gelen tüm taksitlere ait ödendi makbuzları

Daha kaskoyu yenileteli 3-4 ay olmuştu taksitler kredi kartından ödendiği için ben sadece kredi kartı ekstreleri koydum dosyaya

7- Vekaletname

Bura da sigorta şirketi ödemeyi yaptıktan sonra şayet araç bulunursa onunla ilgili her türlü trafik tescil ve satış işlemleri için noterden vekalet istiyor.Yalnız hazırladıkları örnek vekaleti notere gösterdiğim de bu şekil hazırlayamayız dediler, vekaletin bir yerin de sigortadan alacağım kalmadığını ve bununla ilgili dava açmayacağıma dair ibare vardı, noter bu kısmın ibraya girdiğini ayrı düzenlenmesi gerektiğini ve aldığım tutara göre harç alınacağını söylediler,ben de acente ile görüştüm ve ilk defa böyle bir durum yaşadıklarını mümkünse başka bir notere daha gitmemi istediler,yakında ki bir noterde daha şansımı denedim ama aynı durum orada da karşıma çıktı,biz de ibra kısmını vekalet yazısından çıkartıp öyle hazırlattım,bu arada iki tane resim istiyorlar aklınızda bulunsun. 103 TL masrafı var.

8- Araç üzerin de haciz veya rehin kaydı bulunmadığına dair belge

Motorun üzerin de herhangi bir haciz,rehin yada tedbir yoktu dolayısı ile işim kolay oldu, e-devletten girip ilgili ekran görüntüsünün
    çıktısını almam yeterli oldu.

9- Aracın en son bakım ve muayene evrakları (km bilgisi görülecek şekilde )/aracın faturası

1000-6000 ve 12000km servis bakım iş emirleri ve faturaları mevcuttu onları verdim.

10-E-devlet sorgulama ekranından "Araç sorgulama" ekran görüntüsü

En az uğraştıran evrak : ) bunu da hemen e-devlet sayfasından ekran görüntüsünü alarak dosyaya koydum.

Evrakları tamamlayınca ben hızlı olsun diye elden götürüp teslim ettim.Kargoya da verebilirsiniz.
    Şimdi sigorta bana belirleyeceği rayiç bedel üzerinden bir mutabakat yazısı gönderecek , onaylarsam ne zaman bilmiyorum ama
    ödemeyi hesabıma yapacaklar.

Arkadaşlar, Umarım hiç biriniz bu tecrübeden yararlanmak zorun da kalmazsınız. Sağlıcakla ,motorlarınızla ve kaskolu kalın.

Not: Sigorta ve acente ismini reklam amaçlı olmasın diye yazmadım, Gürbüz başkanım uygun görürse yazarım.Olmazsa özelden isteyene mesaj atabilirim.Ama burada özellikle size her konu da köstek değil destek olacak bir acente olması çok önemli ,acentenin profesyonelliğini ve kurumsallığını bu gibi olaylar da anlıyorsunuz.Bu nedenle poliçeyi her ucuz verene değil referansları sağlam olan sizi yarı yolda bırakmayacak kişilerle çalışın.
    Konu Serdar ZIMBA tarafından (12-07-2018 Saat 00:33 ) değiştirilmiştir.

2. Serdar ZIMBA güzel mesajın için 8 üye sana teşekkür etti :

alper ozbas (18-07-2018),Arif Oral Unal (14-07-2018),Bora Karayel (13-07-2018),Güney Biçer (24-07-2018),HakanVelioglu (12-07-2018),MelihUlubilgen (12-07-2018),muharremkara (12-07-2018),yılmaz yılmaz (12-07-2018)

Enduroist Kadim Üye Oktay Oksak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Serdar okurken bile acayip yoruldum, çok sıkıntılıymış. Tekrar geçmiş olsun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Enduroist Kıdemli Üye Deniz Kupeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    deniz küpeli
    Marka
    Diger

Gecmis olsun Serdar. Araba/motor hirsizlik zaten igrenc bir sey, sigorta islemler ayri bir sinir bozucu islem.

Alıntı Serdar ZIMBA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sağlam bir demire bağlı şekil de arka tekerde zincir,ön teker de ise disk kiliti (alarmsız) vardı. (ne yalan söyleyeyim kaskom var diye kesilmez diye iddia edilen çok kaliteli markalara yatırım yapmamıştım ama.....
    Zincir/disk kilit markasi neydi acaba?

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

geçmiş olsun Serdar

Alıntı Serdar ZIMBA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben evden 15:00 civarı çıkana kadar fark edemiyorum tabii,kapıdan çıkıp şöye kafamı çevirip motorun olmadığını gördüğümde ki şaşkınlığımı ve kızgınlığımı anlatamam çok karışık pis bir duygu durumuydu
    yaşadığın duyguyu çok iyi biliyorum 18-19 yaşında arabamız çalındı idi.

KILIBIKRAYDIR

Enduroist Üye muharremkara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Muharrem KARA
    Motosiklet
    Dominar D400 & Pulsar 200 NS Fi
    Marka
    Diger

Geçmişolsun,
    3 numaralı kısmı okurken bir an "Olacak OKadar" skeçleri aklıma geldi;Bir oraya... bir buraya... "ona git sonra bana gel....." içim sıkıldı, darlandım.
    Bilgilendirmeler için teşekkürler.

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    Yılmaz yılmaz
    Motosiklet
    Vespa
    Marka
    Vespa

Geçmiş olsun abi tekrar
    Boş teneke çok ses çıkartır.

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Serdar geçmiş olsun yeni fark ettim üzücü bir durum tabii.Benimde motorum kışın evin önünde duruyor..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Alıntı Oktay Oksak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Serdar okurken bile acayip yoruldum, çok sıkıntılıymış. Tekrar geçmiş olsun.
    Bir de bana sor : ) saol abi.

Alıntı Deniz Kupeli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gecmis olsun Serdar. Araba/motor hirsizlik zaten igrenc bir sey, sigorta islemler ayri bir sinir bozucu islem.
    Zincir/disk kilit markasi neydi acaba?
    Saol Deniz, marka tam hatırlamıyorum zaman içinde silinmişti, yalnız 2 yıl önce falan 300 lira zincire 150 falan da disk kilidine vermiştim o günkü kurlarla mesajımda da belirttiğim gibi kırılmaz denilen zincire vereceğime kaskoya para verdim.

Bu arada karakol da ifademi alan gençten bir memurdu onun da nc700 ü varmış, ben den bir hafta önce vstrom çalmışlar ,adamlar en pahalı zincir markasını kesmiş,sahibi küfredip duruyormuş bunları satıcıların kafasına atacağım diye...

Hırsıza kilit dayanmaz diye atasözü vardır bilirsiniz, kafaya koydular mı her türlü götürür, götüremezse de artık zarar veriyorlarmış.

Alıntı cemkucuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun Serdar ,yaşadığın duyguyu çok iyi biliyorum 18-19 yaşında arabamız çalındı idi.
    Saol Cem,tekrarı olmasın diyelim.

Alıntı muharremkara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmişolsun,
    3 numaralı kısmı okurken bir an "Olacak OKadar" skeçleri aklıma geldi;Bir oraya... bir buraya... "ona git sonra bana gel....." içim sıkıldı, darlandım.
    Bilgilendirmeler için teşekkürler.
    Saolun, devlet dairelerine kimsenin işi düşmesin ulaşım ve uğraşı ciddi zaman kaybı,umarım bürokratik işlemler ileri de daha iyi olur.

Alıntı burak yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun abi tekrar
    Saolasın Burak.

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Serdar geçmiş olsun yeni fark ettim üzücü bir durum tabii.Benimde motorum kışın evin önünde duruyor..
    Saol Melih abi, istanbul da günde ortalama 4 adet motosiklet çalınıyormuş,umarım hiç birinize denk gelmez.

Enduroist Kıdemli Üye Deniz Kupeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    deniz küpeli
    Marka
    Diger

Kesilmez/kirilmaz zincir yok malesef. Bende WR'mi Cihangir de binan onundeki kaldirima birakiyorum. 2 zincir 1 disk kilit 2 ayri branda ve kaskosu olmasina ragmen her sabah ilk isim camdan bakmak duruyormu diye.

Enduroist Üye Uğur Özbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    UĞUR ÖZBAY
    Motosiklet
    2005
    Marka
    Diger

Geçmiş olsun, sıkıntılı bir süreç.

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu