Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 10 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 ... SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 94 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist İbrahim DEĞERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

28.07.2018 (11. Gün)
    Karkara (Kazakistan) – Bişkek (Kırgızistan)

Sabah saat 6:30 gibi uyandık. Aslında uyandık demek yanlış olur, çünkü gece soğuktan uyuyamadık. Rakım 2000 olmasına rağmen epey bir üşüdük.

Saat 7:30 gibi sınırı açtılar, ilk biz geçtik. Çok da bir sorun çıkarmadılar. Girerken özellikle, migrasyon ve gümrük deklarasyonu gerekli mi diye sorduk, yok lazım olmaz dediler.

Epey bozuk bir yoldan sonra Issık Göl’e geldik. Buranın etrafı karlarla kaplı dağlara rağmen, yaz kış hiç donmaz. Bu sebeple Türkkçe anlamı sıcak göl anlamına gelen “Issık Kul” dır. Burası Karahanlılar zamanından beri çok beyliğe dinlenme ve yerleşim yeri olmuş. Gölün uzunluğu 182 km. genişliği ise 60 km. imiş. Bu bakımdan burası dünyanın en büyük ikinci gölü imiş.

Aslında buraya gelmeden Karakol şehrinde de çok güzel gezilecek yerler vardı ama GS’in sıkıntılarından dolayı gidemedik. Kaji-Say yakınlarında bir yerde yemek için durduk. Burada GS ile gezen bir kazak ile tanıştık. Adı Rinad’dı. Bizim GS’in sorunundan bahsedince bize Bişkek’te Ramis adında bir ustanın telefonunu ve adresini verdi.

Mannap:

Nahmah:

Kırgız ve Özbek’te çaylar böyle içiliyor :

----------------------------------------
    Yok Öyle 3 Aşağı 5 Yukarı
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

2. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (07-09-2018),ErdostDuran (08-09-2018),GİRAY ELGİN (11-09-2018),Süleyman Kuyucu (09-09-2018),Turgay Yetişgin (15-10-2018),Yaşar1001 (12-09-2018)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Rinad’a teşekkür edip, yemekten sonra yolumuza devam ettik.

Issık gölde çimen çocuklar:

Yolda hafi hafif yağmur atmaya başlayınca yağmurluklarımı giydim. İlerisi simsiyah görünce ne olur ne olmaz dedim ve haklıymışım da. Bardaktan boşalırcasına yağmur yedik.

Issık Gölü geçip Balıkçı kasabasına geldik. Burada yol kenarında kurulan peynir, kurutulmuş balık ve meyveler dikkatimi çekti. Tabii hemen etrafımızı çocuklar sardı.

Balıkçıdan sonra yine yağmura yakalandık, Allah’tan yol hem bölünmüş yoldu, hem de çok uzun sürmedi. Rinadı’ın söylediği Ramis Usta’nın dükkanına geldik. Pazar olduğundan erken çıkmış. Yarım saat önce gelseymişiz yakalayacakmışız. Sağolsun ordaki komsusu aradı, durumu anlattı. Ramis de bize WhatsApp tan bir konum attı. Attığı konumun klup binası olduğunu daha sonra yanımıza geleceğini söyledi. Bişkek’in 10 km. dışında bir yerdi burası.

1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

4. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (07-09-2018),ErdostDuran (08-09-2018),Süleyman Kuyucu (09-09-2018),Turgay Yetişgin (15-10-2018),Yaşar1001 (12-09-2018)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Akşam olunca insanlar birer ikişer de gelmeye başladı. Burası tam bir kompleks olmuş. Barı, hosteli, mutfağı, kamelyaları, tamirhanesi bulunan on numara bir klup binası yapmışlar. Başkanın evi hemen klup binasın arkasında.

Gece Ramis usta geldi, motoru inceledi, Bize bunu klubün içindeki tamirhanede Oleg ustanın yapabileceğini söyledi, gece olduğu içinde iş sabaha kaldı. Hostel fiyatını sorduk 15 dolar dediler, ama isterseniz kamelyalarda kalabileceğimiz söyleyince okey dedik. Geceyi kamelyada uyku tulumunun içinde geçirdik.
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

6. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Cem Tanik (08-09-2018),cemkucuk (07-09-2018),ErdostDuran (08-09-2018),GİRAY ELGİN (11-09-2018),Süleyman Kuyucu (09-09-2018)

Enduroist Üye Yaşar1001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yaşar Özleyen
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Hep imrenerek mi okuyacağım bunları , önümüzdeki sene bu rotayı düşünüyorum
    Azerbaycan’da arkadaşım var .
    Belki Çin (oğlum orada) biraz abarttık belki neden olmasın ama !!!

Enduroist Katılımcı Üye Recep Alışkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Recep Alışkan
    Motosiklet
    xl 650 TransAlp
    Marka
    Honda

Bilinmesi gereken noktalara değinilmiş güzel bir rapor olmuş Daha nicelerine sağlıcakla
    https://yoldabirivar.wordpress.com/

Özgürlüğün Yolu MESCİD İ AKSA'dan Geçer...

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Devam edecek sanırım, dizi filmin yeni bölümünü heyecanla bekler gibiyim😊
    Bu arada GS yine heyecan yaratmış 😊

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Alıntı Yaşar1001 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hep imrenerek mi okuyacağım bunları , önümüzdeki sene bu rotayı düşünüyorum
    Azerbaycan’da arkadaşım var .
    Belki Çin (oğlum orada) biraz abarttık belki neden olmasın ama !!!
    İnşallah, bende seneye o tarafları düşünüyorum, Çin G.Kore ve Japonya rotası (Şimdilik erken ama)

Alıntı Recep Alışkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilinmesi gereken noktalara değinilmiş güzel bir rapor olmuş Daha nicelerine sağlıcakla
    Teşekkürler

Alıntı Ediz Gürkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Devam edecek sanırım, dizi filmin yeni bölümünü heyecanla bekler gibiyim��
    Bu arada GS yine heyecan yaratmış ��

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
    Evet devam edecek, GS daha ne heyecanlar yaratacak
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

Enduroist Katılımcı Üye ErdostDuran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Erdost Duran
    Motosiklet
    Pegaso Tuscany Tibet
    Marka
    Aprillia

Gezi harika, fakat gunluk yaptiginiz km cok yuksek.Biraz zamansizliktan kostur kostur olmus.Gs'in defransiyelinde sorun yasamanizi bekliyorum yagsiz calismasindan dolayi

Seneye benim de listemde, yapabilirsem Rusya Uzeri mogolistan istiyorum, Crf250 rally ile.Kazakistan biraz midemi bulandirdi.

Gezinin devamini bekliyoruz,����

12. ErdostDuran, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ahmet Öztekin (10-09-2018)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Alıntı ErdostDuran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gezi harika, fakat gunluk yaptiginiz km cok yuksek.Biraz zamansizliktan kostur kostur olmus.Gs'in defransiyelinde sorun yasamanizi bekliyorum yagsiz calismasindan dolayi

Seneye benim de listemde, yapabilirsem Rusya Uzeri mogolistan istiyorum, Crf250 rally ile.Kazakistan biraz midemi bulandirdi.

Gezinin devamini bekliyoruz,����
    Teşekkürler, günlük yaptığımız km.ler görüleek pek bir şey olmadığından ve zaman kısıtlılığından dolayı uzun tutmak zorunda kaldık. Benim asıl amacı özbekistan'da Buhara, Semerkand ve Hive'yi görmekti. Birazcık dolaştım sadece ;)
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

30.07.2018 (13. Gün)
    Bişkek (Kırgızistan)

Usta gelecek diye Sabah erkenden kalkıp toparlandık. Yakındaki marketten kahvaltılık bir şeyler alıp çayla beraber götürdük. İki saat meraklı bir bekleyiş sonucunda saat 11:00 gibi Oleg Usta geldi. Derdimizi İngilizce bilmediğinden dolayı, Google translate ile anlattık. Lastiği söktü, orasını burasını inceledi. Sonra bilgisayarının başına geçti. Biz de parça falan arıyor sanıyoruz. Durum nedir diye sorduğumuzda 15 dk. Daha beklememizi söylüyor. Bir yeleri aradı, epey konuştuktan sonra, diski sökmek için özel bir aparat gerektiğini söyledi.

Bir süre sonra bu adam PC başında ne yapıyor diye baktığımda, şaftın nasıl söküleceği hakkında yazı olan bir forumu inceliyordu. En son bu işi kendisinin yapamayacağını, bu bölgedeki tüm motorcuları aradığını, kimsenin yapamadığını ve yedek parçanın da bulunmadığını çok özür dileyerek söyledi ve motoru tekrar topladı. Ne yapalım ne yapalım diye düşünürken “bari motoru Türkiye’ye yollamanın bir çaresini arayalım” dedik.

Ne yapabiliri, burada kimseyi de tanımıyoruz derken aklımıza konsolosluk geldi. “En azından Türkçe bilen birileri ile konuşuruz” dedik. İnternetten Bişkek Türkiye Konsolosluğunu bulduk, benim motora atlayıp konsolosluğa geldik. Pazar olduğundan konsoloslukta iki-üç görevli vardı. Sağ olsun (ismini hatırlayamadığım) bir görevli tanıdığı bir TIR şoförü olduğunu, ve çok güvenilir bir insan olduğunu söyleyerek bize telefon numarasını verdi.
    Konsolosluğa yakın bir yerde de THY kargo acentası olan bir firmaya da soralım dedik. Acentaya geldik, sağ olsun Türkçe bilen bir görevli bizimle epey ilgilendi. Motorun Türkiye’ye transferi için 2000 dolar istedi. Biz fiyatı çok bulunca, TIR cılarla görüşelim dedik.

Acentadan çıktık, TIR cı arkadaşı aradım, olduğun yerin konumu at diyemeden, konuşma hakkım doldu. İsmini sonradan öğtendiğim TIRcı Süleyman’da telefonunun internetini kapamış, WhatsApp’tanda ulaşamıyorum. Dedim bari birinin telefonunu isteyim de ondan arayayım derken bir dükkanda, Türk’e benzeyen birini gördüm. Selamun Aleyküm, Dedim, Aleyküm Selam diyince Türk olduğunu anladım. “Türk müsün” diye sorunca o da şaşırdı, durumu anlattım. Türkiye’den motosikletle geldiğimizi, motorumuzun burada arıza yaptığını ve bir Tırcı ile görüşeceğimizi,ama konuşma hakkı olmadığını anlattım.

Benim telefona kayıtlı olan numarayı gösterdiğimde “aaa bu bizim Süleyman” dedi, “ Evet tanıyor musun” diye sorduğumda, şu masada oturuyor dedi. Koskoca Bişkek’te bu şekilde cereyan eden olay bizi bayağı bir şaşırttı. Süleyman ile konuştuk, sağ olsun bize yardımcı olabileceğini ama prosedürün çok olduğunu söyledi. O sırada Celal Dayı diye Antepli bir dayı geldi. “Ben bayram için dönmeyi düşünüyorum, sizin motoru da götürürüm. Ama gümrük prosedürü çok olur, motoru yükleyelim her gümrük geçişinde elinde götürürsünüz” dedi. Bize mantıklı geldi. Emre ile motoru Bişkek’ten Sakarya’ya 1500 dolara götürebileceğini söyledi. TIR’a motosiklet harici yük almayacağını söyledi. Epey konuştuktan sonra biraz düşünelim diye oradan ayrıldık.

Tekrar Bikers KG klübüne geri döndük, orda olayları konuşurken klüp başkanı geldi. Olayı klüp başkanına anlattık. Klüp başkanında da GTL 1800 var, şaft sistemleri aynıymış. Bir yıl önce aynı sorunu yapmış, sorun şaftın içerisinde redüktör diye bir parça var, onun içinde bulunan bir yüzük değişecek. Başkan bu parçanın eski bir Rus kamyonun bir parçasının aynı olduğunu söyledi. Kendisi de aynı şekilde tamir etmiş ve bir sorun olmamış.
    Birkaç yeri aradı, şehir merkezi yakınlarında bir tamirhaneden bahsetti. Orada Roman Usta diye biri var, çözse çözse o çözer dedi. Akşam olduğundan şu anda kapalıymış, ayrın sabah gidersiniz dedi. Roman Ustanın telefonun alıp, konumunu istedik. Durumu anlattık, “yarın gelin” dedi. Bu akşamı da yine aynı şekilde klüp bahçesinde bulunan kamelyada geçirdik.
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

15. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (11-09-2018),Süleyman Kuyucu (11-09-2018),Yaşar1001 (12-09-2018)

Sayfa 3 Toplam 10 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 ... SonuncuSonuncu