Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 22 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Standart FormulaX her yönüyle

Şambrelli lastiği dublex gibisinden nasıl kullanırım konulu bir ürün. Kendim kullanıcısıyım ama forumda baktım kendisi hakkında bir başlık gözüme ilişmedi. Hakkında başka başlıklar altında bilgiler bulunmakta ama derli toplusu yok. Burada derli toplu dursun.

Dedim ya kendim ön ve arka lastiğimde şahsen kullanıyorum. Kalın iç lastik, CapraX ve içinde FormulaX var. Şu ana kadar lastiğim patlamadı ama bir şey patlattıda mı patlamadı bu kısmı bilmiyorum ama lastikten çivi falan sökmedim daha. Ama lastiğine FormulaX varken vida giren Africa sahibi tanıdığım var. Yani ürün dediğini yapıyor olabilir.

Bir kaç soruyu hemen cevaplayayım:
    1. Nedir bu meret.
    C: Jel bir sıvı içerisinde küçük kauçuk parçaları. Jel kauçuğun hareketi için gerekli. Patlayan bölgeyi kaçukları sıkıştırıp tıkama prensibinde bir ürün.

2. Balans?
    C: Jel varken lastiğe balans ayarı yapamazsınız. Peki balansı olan lastikte balans yapmaz mı diye soracak olursanız da buyrun şu videoya bakın.
    https://www.youtube.com/watch?v=eq263AYgyYg
    Dönen bir cismin içinde serbest dolaşımda bir malzeme olursa belli bir hızdan sonra balans yapmaz hatta balansı kendi miktarına bağlı olarak engeller. Kendim de balans ile ilgili bir problem tecrübe etmedim.

3. Lastik değişimi?
    Normalde her lastik değişiminde şambrel değişimi önerilir. Bu durumda yeniden JEL uygulanmalıdır. Yine de eliniz becerikli ise içindeki jeli kaybetmeden şambreli janttan ayırıp yeni lastikle kullanabilirsiniz ama balans konusunda sıvı ne kadarını tolere edebilir konusu bir soru işartediri. Enduro ağırlıklı kullananlar için balansın zaten önemi olmadığını unutmayalım. Balans dediğiniz ilk çukurda kesin bozulacaktır

4. Hiç sıkıntı oldu mu.
    Evet oldu. Ben ve yine Africa sahibi bir abimin bildirdiği sorun. Lastiğe benzinciye gidip hava bastım pompayı sübaptan çektim baktım fıss hava kaçıyor. Tekrar bastım iğneye bas bırak yapıyorum yok düzelmiyor. Benim sübap kapaklarım aynı zamanda sübap anahtarıdır ve şambrelli kullanan herkesin yanında olması gerekir bu aparat. Sibobu söktüm ve gördüm ki formulaX sübabta tortu bırakıp tıkamış. Elle hemen temizlendi geri taktım sorun yok. Ama bu durum 2 kişide olduysa beklenen bir problem olmalı. Tabi dememe gerek yok. FormulaX uyguladığınız lastiğe hava basarken sübabın en altta değil yatayda ya da üstte olmasına dikkat etmelisiniz.

Beden bu kadar sizlerin de yorumları ile dolsun bakalım burası.

Enduroist Katılımcı Üye Bülent Berksan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent Berksan
    Motosiklet
    R80gs basic
    Marka
    Bmw

Subap kapak ve anahtar olayı guzelmis... link marka vs bilgisi var mı Hakan?
    I need your boots your clothes and your motocycle

3. Bülent Berksan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

can eren (03-05-2020)

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

İlk Africam da 12.500 km kullandım taa ki çalınan dek, fakat jelin devreye girmesini gerektirecek bir durum yaşamadım. Ürünün satıcısı formulaX in aynı zaman da lastik havasının inmesini
    sıfıra yakın engelliyor dedi ama ben ara ara baktığım da hava basma gereği duydum, bir diğer konu ben kullanmadım ama kablosuz (bluetooth) lastik basınç ölçer kullanan arkadaşlarım sorun yaşadı ,zaten satıcı da önermiyor, lastik basınçlarını yanlış gösterebiliyor.Hakan'ın yazısın da 3. madde için de bir tecrübemi paylaşayım,10.000 km lastik değişimi sırasın da rica ettim içlastikten sıvı kaybı olmadan dikkatlice yeni lastiğe taktırdım fakat bir türlü blans makinesin de 0 değerini tutturamadılar, kurşunu her çaktıkların da cihaz başka bir tarafa mesaj veriyordu biz ilk başta uyanamadık, yakın bir tarihte balans makinesinin kalibrasyonu bozulup yapıldığı için sorunu ona bağladık ve teknik servisten uzaktan yardım alarak balans makinesini yeniden kalibre edildi fakat sonuç değişmedi,sonradan balans tutmama nedeni olarak iç lastikte ki jele bağladık, çünkü başka bir lastik takınca balans da sorun çıkmıyordu,benim lastiği takınca olması gereken değeri tutturamadılar bir türlü, kullanıcı arkadaşların başına gelirse lastikçiye söyleyin balans makinesi ile çok oynamasın

FormulaX ile diğer bir bilgi büyük yarıklar da ve özellikle lastik yanakların da meydana gelen patlamalarda işe yaramayacağı ,kesin sonuç sivri cisimlerin fark edilip çıkarılmasından sonra ve lastik sırtın da/tabanın da olan sivri cisimlerin neden olduğu patlamalar da işe yarayacağı.

Yeni Africama henüz uygulatmadım buara da , tüp şeklin de olanlardan alıp yanım da taşımayı,ihtiyaç anın da kullanmayı düşünüyorum.

Isim
    ...

6. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

can eren (03-05-2020)

Enduroist Kadim Üye Gürol Kıvırcık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gürol Kıvırcık
    Motosiklet
    Manuel AT
    Marka
    Honda

Ben Africam da Formula x kullandım,3 . yılda hala devam ediyorum
    3 kez işini yaptı bunlardan ikisi çivi batması iken bir tanesi sibop kesmesiydi,kesik sbop ile bile işini ara ara hava basmam kaydı ile yaptı ve yolda bırakmadı.
    Sibop kesiğini kapatabilen bir malzeme takdir edersinizki basınç ölçerin deliğini de kapatıyor kısa sürelerde temizlemeniz gerekiyor,
    Balans hiç yaşamadım tek handikap eğer lastiğiniz patlamaz ve dış lastik değiştiğinde aynı iç lastiği kullanmanız gerekirse yeni dış lastikte tekrar balans yapamıyorsunuz olmuyor tutmuyor,
    şimdilerde bu sebepten dolayı malzemeyi lastiğe uygulamadan bir tüp yanımda taşıyorum patlama yaşadığımda uygulamayı yapıp hava basıp lastikçiye devam edeceğim lastik patlamadığı surecede iç lastiği atmadan tekrar kullanabileceğim,
    Ürün sipariş edildiğinde kutu içeriğinde Sibop anahtarı ve sibop kapağı birlikte geliyor
    iletişim için 05333569919 Mehmet Karakaş.
    Ben karıncayı bile incitmem cümlesindeki ’’bile’’ karıncayı incitir.

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Jel’i kutu içinde taşıyıp sorun olursa basmak mantıklıymış. Tabi bunun işe yarayacağından eminsek, daha önce deneyen yapan olduysa.
    Bu jeller bana mantıklı gelmekle beraber hep kafamda bir soru işareti olmuştur. Nitekim geçenlerde Arif’in başına geldi delik büyükçe olunca jel işe yaramadı ve lastiği söküp tamirciye götürmek zorunda kaldılar. Oysaki Halil arkadaşımızın motorunda serçe parmağın gireceği büyüklükte bir deliği çift fitil yaparak motoru yürür hale getirmiş ve lastikçiye kadar götürebilmiştik tubeless lastikte.
    Her ne kadar lastiği sökmek takmak zor değil öğrenince dense bile ben bu riske girmek istemiyorum nedense. Belki de gereksiz yere evham yapıyorumdur ama durum bu benim açımdan.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Isim
    ...

Alıntı Ediz Gürkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Jel’i kutu içinde taşıyıp sorun olursa basmak mantıklıymış. Tabi bunun işe yarayacağından eminsek, daha önce deneyen yapan olduysa.
    Bu jeller bana mantıklı gelmekle beraber hep kafamda bir soru işareti olmuştur. Nitekim geçenlerde Arif’in başına geldi delik büyükçe olunca jel işe yaramadı ve lastiği söküp tamirciye götürmek zorunda kaldılar. Oysaki Halil arkadaşımızın motorunda serçe parmağın gireceği büyüklükte bir deliği çift fitil yaparak motoru yürür hale getirmiş ve lastikçiye kadar götürebilmiştik tubeless lastikte.
    Her ne kadar lastiği sökmek takmak zor değil öğrenince dense bile ben bu riske girmek istemiyorum nedense. Belki de gereksiz yere evham yapıyorumdur ama durum bu benim açımdan.

FormulaX ile karışmasın. Jel uygulaması ve FormulaX farklı diye bir yazalım ki başlığa uygun olsun. Jel ile benim de çok güzel küfredecek tecrübelerim var o yüzden kendilerini pek sevmem.

FormulaX lastiği yarsanızda orayı tıkayacak değil böyle bir beklentiye girmemek lazım. Başta yazdığım gibi patlamalarda Tubeless lastik gibi davranan bir TubeType (Şambrelli) lastik için. Evet Tubeless lastiğe de uygulanabiliyor da bu bana mantıklı gelmiyor zaten. TubeType lastik bir cisim batınca hemen fıss diye inmek yerine ağır ağır hava kaçağı verir sizde lastikçiye gidebilirsiniz ya da güvenle durabilirsiniz. FormulaX de bunun için aslında. Bakmayın siz reklamlarına. Sonradan uygulanan Jel de aynı iş için olmalı. Ama dediğim gibi çivi deliğini 2 kutu jel kapatmadığı için motoru bırakıp eve gelip yedek şambreli almak zorunda kaldığım vakadan sonra jel devri bende kapandı.

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Formula X de jel değil mi? Ben genel ifade olarak jel tabirini kullandım. Zaten sen de başta anlatırken jel içinde kauçuk parçalar diye anlatmışsın.

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Valla bende formula X tam hayal kırıklığı oldu, delik büyüktü kapanmadı tamam ama kapatmaya çalıştığını gösterecek şekilde bir formulaX kalıntısı da delik etradında yoktu. Esasen FormulaX 'in devreye girmesi için gereken müsait ortam oluşmuştu. Giderken bir anda lastiğin patladığını fark ettim, durduğumda baktım ki delikte ne çivi nede FormulaX kalıntısı vardı.

Isim
    ...

Alıntı Ediz Gürkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Formula X de jel değil mi? Ben genel ifade olarak jel tabirini kullandım. Zaten sen de başta anlatırken jel içinde kauçuk parçalar diye anlatmışsın.

Ediz abi haklısın. Ben onu kastettiğini değilde patlak sonrası kullanılan Jel'leri kastettiğini düşündüm. Patlak olduktan sonra çünkü FormulaX sıkamazsın. Sebebi de patlak sonrası sıkılan jel tüpleri basınçlıdır. Yani aynı zamanda lastiği de şişirir.

Alıntı Arif Oral Unal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla bende formula X tam hayal kırıklığı oldu, delik büyüktü kapanmadı tamam ama kapatmaya çalıştığını gösterecek şekilde bir formulaX kalıntısı da delik etradında yoktu. Esasen FormulaX 'in devreye girmesi için gereken müsait ortam oluşmuştu. Giderken bir anda lastiğin patladığını fark ettim, durduğumda baktım ki delikte ne çivi nede FormulaX kalıntısı vardı.
    Hah işte aradığım bilgiler bunlar. Hiç foto çekmemişsindir değil mi Arif abi.

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu