Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 7´e kadar. Toplam 7 Sayfa bulundu
    Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Standart CRF 1000L Africa Twin İçin Akü

Arkadaşlar Selam,
    Motorun 29.000 km ye yaklaştı Akü beni üzmeden 1 akü alayom diyorum.

Bunun için baktım Unibat, Yuasa ve Varta seçeneklerim var gözüküyor. Bu konuda bir tavsiyeniz var mı?

Yuasa en iyi akü deniyor gibi ama Unibat'da iyi bildiğim kadarıyla, ucuzunu mu alsak yoksa ?

Moderatör Çağın Sarılar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağın Sarılar
    Motosiklet
    Africa Twin
    Marka
    Honda

Dct ve manuel aküsü aynı değerlerde mi bilmiyorum, ben manuele göre konuşacağım.

Fabrika çıkışı akü Yuasa 12V 11.8A. Bu akünün piyasa fiyatı 2 hafta önce 930 TL’ di. Farklı markalarda da aynı amper değerinde akü yok maalesef (ya da ben bulamadım). Farklı markaların 11, 11.2a gibi seçenekleri var. Ama burada da akü basım gücünün Yuasa’ ya yakın olması önemli. Ben de buradan yola çıkarak birkaç araştırmayla Varta 12V 11A akü aldım. 525 Tl iki yıl garantili. Şu an için bir sorunum yok, tek basımda marş alıyor, kontak açıkken motoru çalıştırmadan sisler ve çakmak gayet iyi çalışıyor. Ömrünü bilmiyorum ama iki yıl garantili olması nedeniyle tedirginlik yaşamadan aldım. Tavsiye ederim.

Not: Honda, motor üstünde orijinal olmayan tesisata bağlı bir aksesuar varsa elektrik sistemini garanti dışı bırakıyor (esengül’ den aldığım bilgi) bu nedenle fabrika çıkışı akü garantiden değişmiyor. Bu bilgiyi de vermiş olayım istedim.
    Konu Çağın Sarılar tarafından (23-02-2019 Saat 20:54 ) değiştirilmiştir.

3. Çağın Sarılar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Serdar ZIMBA (23-02-2019)

Ordinaryus Enduroist İbrahim DEĞERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Alıntı Arif Oral Unal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Selam,
    Motorun 29.000 km ye yaklaştı Akü beni üzmeden 1 akü alayom diyorum.

Bunun için baktım Unibat, Yuasa ve Varta seçeneklerim var gözüküyor. Bu konuda bir tavsiyeniz var mı?

Yuasa en iyi akü deniyor gibi ama Unibat'da iyi bildiğim kadarıyla, ucuzunu mu alsak yoksa ?
    Akü tamamen bitti mi, yoksa sorunu mu var? Ben de değiştirsem mi? bu sene yolum uzun ;)
    ----------------------------------------
    Yok Öyle 3 Aşağı 5 Yukarı
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Yok İbrahim 6 hafta yattıktan sonra bile tek marşta aldı ancak geçen gün 1 derece de çalışırken tek marşta ama uzun bir marşta aldı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. Arif Oral Unal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

İbrahim DEĞERLİ (24-02-2019)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı Arif Oral Unal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok İbrahim 6 hafta yattıktan sonra bile tek marşta aldı ancak geçen gün 1 derece de çalışırken tek marşta ama uzun bir marşta aldı.
    Arif abi marşın çevirme gücü yerindeyse sorun yok, geç alması belkide uzun zaman bekleyince başka sebeplerden olabilir gibi geldi. Örneğin yakıtın geç gitmesi, ufacık bir hava(hava yapmaz ama belki dedim)hava filtresinin veya benzin filtresinin kirliliği veya bujinin değişim zamanına yaklaşması, özellikle sabah havanın soğuk ve sert olması gibi..
    bunlardan dolayı geç almış olabilir. Önemli olan marşa bastığında aynı tempoda uzunca çeviriyorsa akün kötü değildir, ama basıp 3-5 saniyede yoruluyorsa akün artık hayat damarlarından birisi kopmuş demektir. Onu uzunca bir yolda şarj edip tekrar kontrol etmen gerekiyor, yine aynı sorun varsa akün artık değiştirsen iyi olur sinyal veriyor demektir.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arif abi marşın çevirme gücü yerindeyse sorun yok, geç alması belkide uzun zaman bekleyince başka sebeplerden olabilir gibi geldi. Örneğin yakıtın geç gitmesi, ufacık bir hava(hava yapmaz ama belki dedim)hava filtresinin veya benzin filtresinin kirliliği veya bujinin değişim zamanına yaklaşması, özellikle sabah havanın soğuk ve sert olması gibi..
    bunlardan dolayı geç almış olabilir. Önemli olan marşa bastığında aynı tempoda uzunca çeviriyorsa akün kötü değildir, ama basıp 3-5 saniyede yoruluyorsa akün artık hayat damarlarından birisi kopmuş demektir. Onu uzunca bir yolda şarj edip tekrar kontrol etmen gerekiyor, yine aynı sorun varsa akün artık değiştirsen iyi olur sinyal veriyor demektir.
    Ali sağolasın anladım marj yorulmuyor geçen gün hava soğukken geç aldı sadece. Yoksa 6 hafta yattıktan sonra bile ilk seferde aldı. 30.000 bakım yaklaştı zaten belki de 30.000 de dediğin gibi buji değişimi vardır, ben ona bir bakayım kitaptan

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

9. Arif Oral Unal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (24-02-2019)

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

abi bende eski AT var yuasa bosch kullandım sonradan yurt dışı kaynaklı özellikle almanya sitelerinde şu bilgiye ulaştım. yeni nesil aküler de solüsyon sıvısı akünün dışında tutuluyor bunun nedeni ise akünün içinde bulunan plaketlerin bu solüsyon ile zamanla eridigidir ondan dolayı akünün ömrü azalmaktadır lakin ne kadar O solüsyon dışarda da tutulsa içinde bulunan jelimsi yapı akünün ömrünü etkilemektedir bundan dolayı, tabiki akünün markasida önemli olsa da akünün raftaki kaldığı süre de çok önemlidir.
    iki sene önce fuardan bosch marka bi akü aldım 6 ay kullanmadan bozuldu hatta akuye konduramadigimdan konjektore suç aradım sonunda bu bilgiye ulasinca fiyat olarak daha uygun olan varta aldım toplantısına ulaşıp yeni tarihli olmasını istedim ve ogün bugün canavar gibi....

kısacası sizin saydığımız bütün aküler çok iyi benim tavsiyem o paraları verip yuasa alacağınıza yeni tarihli varta alın

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. ismail gur güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (24-02-2019),Arif Oral Unal (24-02-2019)