Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 11 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Bir de ayrıca yeri gelmişken bahsedeyim. yabancıların engine flushing dedikleri bir konu var. eski mesajlarıma üşenmeyip bakan olursa bir zamanlar aklımagelmişti böyle birşey de yazmıştım. ama pek kimseden itibar görmemişti

sonrasında araştırdım ve böyle bir konunun olduğunu gördüm. özeti şu: eski bir motorsa, uzun zaman yağ değişmemişse, yada çok yatmışsa veya bir sebepten huylanmışsanız, motorun içinde kalan tüm pislik ve eski yağı temizlemek için bir yöntem bu. mantığı şu, motor eğer 3 litre yağ alıyorsa, yağ yakmasa bile en fazla 2.7lt flan değiştirebilirsiniz. çünkü ne yaparsanız yapın motorun üstünde, ekzantrikte vesaire yağ kalır. eski pis yağ ile yenisi karışır. dolayısıyla önce yap değiştirip, az çalıştırıp, sonra tekrar boşaltıp asıl yağı koyarak en iyi değişimi sağlamış oluyorsunuz. bence burada yapılması gereken en mantıklı şey, zaten koyacağınız yağla bu işlemi yapmak. yani kullanmak istediğiniz yağla iki kere değişim yapmak.

ancak burada şöyle birşey var, bunu daha ince yağla yapanlar olduğu gibi mazotla yapanlar da var. sadece kalıntı yağı değil, kirleri de söksün diye mazot koyuyorlar. 1-2 dakika böyle çalıştırıyorlar. sonra boşaltıyorlar. ben şahsen böyle birşeye cesaret edemem ama engine flush diye youtube da aratın bakın neler çıkacak.

son olarak bunların herhangi birine gerek var mı derseniz, bazı özel durumlarda olabilir. ama normal çalışan ve rutin olarak bakımı yapılan motorda gerek olduğunu hiç düşünmüyorum. ama bu da böyle bir bilgidir işte...
    Vasıfsız Endurocu

2. Serdar Özmetin güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ismail gur (01-04-2019),Serdar ZIMBA (02-04-2019)