Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 11 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Standart Atık yağı ne yapmalı?

Merhaba dostlar,

Motosikletimin yağını kendim değiştirmiyorum. Yağ filtresi anahtarım bile var ama elimi sürmüyorum nasıl olsa benden daha iyi yapan tamircim var diye. Ama aklıma takıldı ya "ben değişsem atık yağı ne yapacaktım" diye. Tamircime sen atık yağı ne yapıyorsun diye sorduğumda bana, büyük bidonlarda topladıktan sonra yağcıyı çağırıp aldırdığını söyledi.

Peki siz ne yapıyorsunuz? Aramızde bakımlarını kendi yapan arkadaşlar vardır eminim. Merak ettim atık yağı ne yapıyorsunuz?

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Hakan, genelde yapılan tamircinin söylediği, bazıları zincir yağlamada kullandığını söylüyor. ama ben hiç zincir yağlamadım. Onun dışında bir ustam vardı yağ sobası yapmıştı onu yakıt olarak kullanıyordu.

KILIBIKRAYDIR

Enduroist Üye Atakan Demirtürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atakan Demirtürk
    Motosiklet
    Suzuki v-Storm Dl650 2008, Cbf 150 2015
    Marka
    Suzuki

Ben yağ değişimlerimi kendim yapıyorum.Ama samimi olduğum ağır bakımlarını yapan bir ustam var.Ona götürüyorum Samimiyetten dolayı darılmaca olmuyor
    Benim severek yaptığımı masraftan kaçmadığımı biliyor.

Herhangi bir oto veya motor tamirhanesine atık yağımı size verebilirmiyim diye sorabilirsiniz.
    Atık yağların litresi 3-4tl civarından geri alıyor firmalar.Geri dönüşüme gidiyor.
    Yani epey para ediyor ay sonunda...

Babam oto tamirci eskiden yağ sobaları vardı.Isınmak için atık yağ kullanırdık.Acayip bir ısı kaynağıdır.Ama fabrika kadarda çevreye zararlıdır..Yapılmaması gerekenler listesinde.

2. durum ise kamplarda 100ml kadar yanıma alıyorum.Odunun üzerine döküyorum çok az bir pürmüz kullarak tüm odunu tutuşturmamı sağlıyor...
    İşimi çok kolaylaştırıyor.(yine çevreye zararlı odunlar çok ıslak değilse kullanmıyorum)

Edit:Zincir yağlamadada dönem dönem kullanıyorum.Kuryelerin hepsi çıkma motor yağı sürer..Zincir spreyini kurtarmaz adamların yaptığı kilometre.

4. Atakan Demirtürk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Çağın Sarılar (18-03-2019)

Enduroist Kadim Üye Gürol Kıvırcık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gürol Kıvırcık
    Motosiklet
    Manuel AT
    Marka
    Honda

Ben servise geçerken bırakıyorum.
    Ben karıncayı bile incitmem cümlesindeki ’’bile’’ karıncayı incitir.

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

En doğrusu herhangi bir motorcuya bırakmak. sattıkları için almam demezler. kampta da odunları tutuşturak için herşeyden daha iyidir.

Ancak; yağı ustanın sizden daha iyi değiştireceği konusunda söyleyeceklerim var. iddia ediyorum, hiç bir usta benden daha iyi yağ değiştiremez. nasıl bir servis olursa olsun, usta yağı 5 dakikada değiştirip bitirmeye çalışır. basit ve para kazanamayacağı bir iş sonuçta. o yüzden kendin çok daha iyi yaparsın. en basitinden, koyacağın yağı kendin seçersin, filtreyi düzgün taktı mı, filtre haznesinin havasını aldı mı, değişim sonrasında basınç kontrolü yaptı mı bilemezsin, hatta soramazsın. bazı motorların yağ değişim prosedürü, alttan boşalt, üstten doldurdan ötedir. yetkili servis dışındakiler bunları bilmeyebilirler. yada, motor yan ayaktayken değiştirir, motoru düzeltip sallamaz bile. karterde kenarda kalan pis yağın üstüne döker yeni yağı. yağ tapasının contası iyi durumda mı, değişeyim mi diye bakmayabilir.

özetle, bu çok basit bir iş. usta buna önem vermez. kendiniz çok daha iyi yaparsınız.
    Vasıfsız Endurocu

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Alıntı Serdar Özmetin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En doğrusu herhangi bir motorcuya bırakmak. sattıkları için almam demezler. kampta da odunları tutuşturak için herşeyden daha iyidir.

Ancak; yağı ustanın sizden daha iyi değiştireceği konusunda söyleyeceklerim var. iddia ediyorum, hiç bir usta benden daha iyi yağ değiştiremez. nasıl bir servis olursa olsun, usta yağı 5 dakikada değiştirip bitirmeye çalışır. basit ve para kazanamayacağı bir iş sonuçta. o yüzden kendin çok daha iyi yaparsın. en basitinden, koyacağın yağı kendin seçersin, filtreyi düzgün taktı mı, filtre haznesinin havasını aldı mı, değişim sonrasında basınç kontrolü yaptı mı bilemezsin, hatta soramazsın. bazı motorların yağ değişim prosedürü, alttan boşalt, üstten doldurdan ötedir. yetkili servis dışındakiler bunları bilmeyebilirler. yada, motor yan ayaktayken değiştirir, motoru düzeltip sallamaz bile. karterde kenarda kalan pis yağın üstüne döker yeni yağı. yağ tapasının contası iyi durumda mı, değişeyim mi diye bakmayabilir.

özetle, bu çok basit bir iş. usta buna önem vermez. kendiniz çok daha iyi yaparsınız.
    abi nelere dikkat etmeli nasıl değiştirilmeli bilgi paylaşımı yaparmisin ?

yağ çubuğunu sıkarak mı sıkmadan mı çift ayakta mı yan ayaktaki yağa bakılır onu bilmeyen ustaların olduğu bir toplumdayız

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Alıntı HakanVelioglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba dostlar,

Motosikletimin yağını kendim değiştirmiyorum. Yağ filtresi anahtarım bile var ama elimi sürmüyorum nasıl olsa benden daha iyi yapan tamircim var diye. Ama aklıma takıldı ya "ben değişsem atık yağı ne yapacaktım" diye. Tamircime sen atık yağı ne yapıyorsun diye sorduğumda bana, büyük bidonlarda topladıktan sonra yağcıyı çağırıp aldırdığını söyledi.

Peki siz ne yapıyorsunuz? Aramızde bakımlarını kendi yapan arkadaşlar vardır eminim. Merak ettim atık yağı ne yapıyorsunuz?
    hakan yağ filtresi olarak ne kullanıyorsun?

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Alıntı ismail gur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hakan yağ filtresi olarak ne kullanıyorsun?

Şimdilik Cüneyt ne takarsa. Cüneyt Yılmama götürüyorum aldığımdan beri.

Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Alıntı ismail gur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi nelere dikkat etmeli nasıl değiştirilmeli bilgi paylaşımı yaparmisin ?

yağ çubuğunu sıkarak mı sıkmadan mı çift ayakta mı yan ayaktaki yağa bakılır onu bilmeyen ustaların olduğu bir toplumdayız

Aslında çok karmaşık bir konu değil. çopu motorda aynı kurallar geçerli. ancak, bazı yamaha xt, bazı KTM'ler ve bazı bmw'ler gibi motorların şasede yağ gezdirme huyu var. bu durumda yağı karterden boşaltmak yetmiyor. ayrıca yağ haznesini boşaltmak gerekiyor. mesela XT lerde radyatörün hemen altında, şasenin üzerinde ayrı bir tapa vardır ve oradan boşaltılır. doldururken de, mesela xtr için 2.8lt yağ konur, motor çalıştırılıp hafifce 5-6 kere gaz verilir. sonra kapatılır ve tekrar yarım litre yağ konur. bunun gibi motora özel detaylar kullanım kitapçığında yazar. yani öncelikle servis kitapçığını bulup okuyun. ama dikkat, kullanıcı kitapçığında değil, servis kitapçığında.

motora özel durumlar haricinde, mutlaka yağ değişiminde filtre değiştirmek, filtre kapak contasını kontrol etmek, yağı boşaltınca motoru biraz sağa sonra sola yatırıp karteri tam boşaltmak gibi şeyler standart. alt tapa için contalı tapalardan alabilirsiniz. bazı motorlarda bakır conta oluyor. sizin motorda varsa doğru boyutta sanayiden temin edebilirsiniz. ben sadece yamaha kullandım. hepsinde var mı bilmiyorum ama yamahalarda yağ filtresinin üzerinde basınç kontrol vidası vardır. değişimden sonra ilk çalıştırıncs biraz gevşetip beklenir. 5-6sn içinde sızıntı olmazsa yağ dönmüyor demektir. sızıntı olduysa sıkılıp, gönül rahatlığıyla binilir. yağ seviye kontrolü ise, motor sürüldükten sonra yapılır. yani motor ve yağ çalışma sıcaklığında olacak. ama sürmeden yapılacaksa o zaman bir süre çalıştırılmalı.sonra beklenecek. 1-2 dk yeter. sonra motor dik pozisyonda ama oturmadan yani yüksüz kontrol edilecek. yağ çubuğu genelde vidalamadan ölçülür. ama vidalanması gerekeni de gördüm. bu da kitapçıkta yazar. yazmıyorsa vidanlamıyordur. bir de çok sık yağ modeli değiştirmeyin. motora değilse bile debriyaja iyi gelmeyebiliyor.

genel olarak böyle. ama en önemlisi bunları yaparken keyif alın. keyif almıyorsanız yapmayın. verin ustaya yapsın.

unutmadan, elinizin altında balata spreyi bulundurun. filtre kapağı başta, eski yağı gördüğünüz yerleri temizlersiniz.
    Vasıfsız Endurocu

11. Serdar Özmetin güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ismail gur (01-04-2019),Mehmet Umut Bükrücü (02-04-2019),Serdar ZIMBA (02-04-2019)

Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Bir de ayrıca yeri gelmişken bahsedeyim. yabancıların engine flushing dedikleri bir konu var. eski mesajlarıma üşenmeyip bakan olursa bir zamanlar aklımagelmişti böyle birşey de yazmıştım. ama pek kimseden itibar görmemişti

sonrasında araştırdım ve böyle bir konunun olduğunu gördüm. özeti şu: eski bir motorsa, uzun zaman yağ değişmemişse, yada çok yatmışsa veya bir sebepten huylanmışsanız, motorun içinde kalan tüm pislik ve eski yağı temizlemek için bir yöntem bu. mantığı şu, motor eğer 3 litre yağ alıyorsa, yağ yakmasa bile en fazla 2.7lt flan değiştirebilirsiniz. çünkü ne yaparsanız yapın motorun üstünde, ekzantrikte vesaire yağ kalır. eski pis yağ ile yenisi karışır. dolayısıyla önce yap değiştirip, az çalıştırıp, sonra tekrar boşaltıp asıl yağı koyarak en iyi değişimi sağlamış oluyorsunuz. bence burada yapılması gereken en mantıklı şey, zaten koyacağınız yağla bu işlemi yapmak. yani kullanmak istediğiniz yağla iki kere değişim yapmak.

ancak burada şöyle birşey var, bunu daha ince yağla yapanlar olduğu gibi mazotla yapanlar da var. sadece kalıntı yağı değil, kirleri de söksün diye mazot koyuyorlar. 1-2 dakika böyle çalıştırıyorlar. sonra boşaltıyorlar. ben şahsen böyle birşeye cesaret edemem ama engine flush diye youtube da aratın bakın neler çıkacak.

son olarak bunların herhangi birine gerek var mı derseniz, bazı özel durumlarda olabilir. ama normal çalışan ve rutin olarak bakımı yapılan motorda gerek olduğunu hiç düşünmüyorum. ama bu da böyle bir bilgidir işte...
    Vasıfsız Endurocu

13. Serdar Özmetin güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ismail gur (01-04-2019),Serdar ZIMBA (02-04-2019)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu