Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 14 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye EmreOzer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Özer
    Motosiklet
    Varadero 2011
    Marka
    Honda

Standart Motosiklet Balatası Yapıştırma Hk.

Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır giremiyordum foruma, konu varken paylaşayım dedim. Belki birilerinin işine yarar.

Fren balataları ile ilgili deneyimimi paylaşacağım. Daha önceden İtalyan sitesi olan carpimoto.it' den Brembo marka balata alıyordum. Fiyat Türkiye' ye göre baya uygun oluyordu ama o zamanlar yurt dışı vergisiz alım limiti 75 Euro idi, şimdi 30' a kadar düştü muhtemelen. Dolayısıyla gümrük evrak işlemleri ile uğraşmak istemediğim için bu sefer buradan sipariş vermedim.

Geçen hafta balatalarımın bittiğini fark edince biraz araştırdım, 700 TL' nin altına istediğim balataları bulamıyorum. Bunun üzerine şu balata yapıştırma işini deneyeyim dedim. Kartal' da Yalçın Balata diye bir yer buldum. Büyük sanayi makinelerine balata işleri yapıyorlar ve çok başarılı buldum yeri. Kayhan Abi çok güzel bir esnaf. Ben abi tehlikesi var mı falan dedim, sen neden yaptırıyorsun bulamıyor musun orjinali dedi, ben de fiyattan dolayı olduğunu söyledim. Arkaları yapalım beğenmezsen alırsın orjinalini dedi, ben de hepsini yap madem abi dedim. Cuma günü verdim, Cumartesi takmaya gittim. Yeğeni Sefa var, motosikletten anlıyor, onunla orada söküp değiştirdik balataları.

1 - 2 haftadır kullanıyorum, orjinalini aratmadığını söyleyebilirim. Hatta Brembo' lar ilk taktığımda 500 km çok acayip bir ötüş sesi çıkarıyordu. Bunlarda gram ses olmadı. İlk 20 - 30 km diske alışma süreci oldu ki bu orjinalde de oluyor, ondan beri çok memnunum.

Elinde eski pabuçları olanlara bir denemelerini tavsiye ederim. Yeri Kartal tren istasyonunun giriş tarafında. http://www.yalcinbalata.com.tr sitesi bu. Giderseniz Kayhan Abi ile Sefa' ya selamlarımı iletirsiniz. Kullandıkça farklı deneyimim olursa buradan paylaşırım.

2. EmreOzer güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (23-03-2019),HakanVelioglu (22-03-2019),Halil Ibrahim (22-03-2019),Serdar ZIMBA (23-03-2019),Süleyman Kuyucu (26-03-2019)

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Vay arkadaş neler varmış yahu? Ben muhtemelen ben böyle birşeye cesaret edemem ama teknik bilgi de almak isterim. Yani bu yapıştırma işi nasıl oluyor?

Ayrıca diskler ve balata sertlik/yumuşaklık uyumuna sahip olması lazım diye biliyorum. Bir keresinde AlfaRomeo 147 arabama Ford Focus'lar da kullandıkları dedikleri TW marka balata takmış sürekli ötmüştü balalar. Usta Alfa'nın diskler yumuşak kaldı demişti meslea..
    Konu Arif Oral Unal tarafından (22-03-2019 Saat 18:48 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Yahu aklıma esas şu takıldı. Ben yapıştırabilir miyim acaba

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı HakanVelioglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yahu aklıma esas şu takıldı. Ben yapıştırabilir miyim acaba
    Yok Hakan adamların sitesine baksana bir, baya sanayi bu iş. Site kötü flash ama var bir şeyler

Sent from my iPhone using Tapatalk

Isim
    Emre Özer
    Motosiklet
    Varadero 2011
    Marka
    Honda

Bildiğim kadarıyla özetleyeyim; kendi yapabileceğimiz bir iş değil kesinlikle. Eski pabuçların üzerindeki balataları kazıdıktan sonra özel solüsyonlarla yeni balata yapıştırılıp fırına veriliyor. 1.5 saat kadar sanırım fırında kalıyor ve balata iyice pabuca yapışıyor. Muhtemelen orijinal balatalarda aynı işlemlerden geçiyor, çok farklı olacağını sanmıyorum.

Yumuşaklık konusuna gelince bu balatalar orijinallerden daha yumuşak oluyor genelde, dolayısıyla diske hasar verme durumu yok diye biliyorum. Aynı zamanda bu yumuşaklık konusu orijinal balataya göre erken bitme açısından bir eksi ama ne kadar erken biter emin değilim. Zaman gösterecek.

Cesaret konusuna gelince ben de şüpheyle yaklaştım ama deneyeyim beğenmezsem değiştiririm diye karar verdim. Şimdilik güzel gidiyor her şey : ) Hatta yıllar önce GS' de Kaan Abi' nin elinde olan bu yöntemle yapılmış balataları denemiştim. İlk diske alışma sürecinde fren zayıf olunca içime şüphe düşmüştü. O zaman çok bilgim de yoktu alışma süreci vs.. bir de orijinal balataların fiyatı bu kadar pahalı değildi, 1 gün geçmeden değiştirmiştim hemen. Kısmet yıllar sonrayaymış : )

7. EmreOzer güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (23-03-2019),cemkucuk (23-03-2019),HakanVelioglu (25-03-2019),muharremkara (24-03-2019)

Isim
    ...

Abi dayanımn ömrü ile ilgili geri dönüşlerini de merak ediyorum. Marka balatalarda dediğin gibi aynı işlemler ile üretiyor olsa gerek. Yan sanayi üretimdeki tek fark adamına balata malzemesi ile yan sanayinin aynı olmaması olacaktır. Dayanım ve performans anlmında uzun dönem değerlendirmelerini de merakla beklemekteyiz.

Aklımda bir soru olarak ısı dayanımı da var o kadar. Yani yoğun fren kullanımında balatanın performansı nasıl? Ya da yapılan yapıştırma işlemi mukavemetini ısı ile kaybediyor mu?

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

700 liralık orjinal balataya karşılık maliyeti ne oldu?
    Vasıfsız Endurocu

Isim
    Emre Özer
    Motosiklet
    Varadero 2011
    Marka
    Honda

Ömrü ben de merak ediyorum Hakan. Isı ile ilgili yaptığım araştırmalara göre balatanın ısınmasıyla yapışma mukavemetinin bir ilgisi yok. Yani giderken pabuçtan ayrılma diye bir şey söz konusu değil. Kartal Taksim arası kullanıyorum her gün, şimdilik iyi gidiyor. Sadece düşük kilometrelerde hafif fren yaptığında ötme sesi başladı. Biraz daha hızlı sıkınca freni o ses de gidiyor. Muhtemelen zamanla geçecektir. Orjinal brembolar ilk taktığımda çok fena ötüyorlardı, onun yanında baya iyi : )

Isim
    Emre Özer
    Motosiklet
    Varadero 2011
    Marka
    Honda

Sahibi Kayhan Abi biraz orjinal birisi. Ben tatlı aldım para istemedi benden : ) 100 TL civarı olur sanırım.

Isim
    ...

Alıntı EmreOzer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sahibi Kayhan Abi biraz orjinal birisi. Ben tatlı aldım para istemedi benden : ) 100 TL civarı olur sanırım.
    Abi en sevdiği tatlı neymiş öğrenebildin mi? Böylesi daha güzel birlikte tatlı yiyerek balata yapıştıracak çok adam kalmadı artık.

13. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Arif Oral Unal (29-03-2019)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu