Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 24 Sayfa bulundu

Konu: Kirli Gezi

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Standart Kirli Gezi

Merhaba dostlar.

Hepiniz Enduroist ailesindeki yeni heyecanı fark etmişsiniz. Bu heyecan fırtınasına dahil oldum ve bir dönem hayalini kurduğum "Kirli Gezi" konseptini Enduroist Yönetimi ile birlikte yeniden hayata geçirmeye karar verdik.

Kirli Gezi yeni bir oluşum olduğundan detayları zaman içerisinde, yaşandıkça, sizlerle birlikte şekillenecektir. Şahsen kendim, bir süredir zorlusundan kolayına, tekil sürmeden grupla sürmeye farklı deneyimlerle asfalt dışı yollarda sürüş tecrübesine ve hatta en sonunda motosikleti arazide pert edecek kadar (ve biraz da kendi kemiklerimi) kırma şerefine de nail oldum :) Bu kadar tecrübeden sonra bazı kuralları baştan belirlemiş olmama lütfen kızmayın...

Kirli Gezi dedik ama bunu farklı kategorilere ayırmakta fayda olacaktır. Şimdilik aklımızdan geçenleri bir yazalım:
    Kirli Gezi (KG): Asfalt dışı rotaları barındıran grup sürüşlerini bu isim altında toplamaya karar kıldık. Kirli Gezi olarak tanımladığımız yolların rotaları genelde daha öncesinde tecrübe ettiğimiz yollar olmakla birlikte gezilerde bizde sıkılmayalım diye azıcık da tecrübe edilmemiş yolları da ekleyeceğiz. Unutmayın ki asfalt dışı yollarda her daim sürpriz faktörü vardır. Yani yolu önden tecrübe etmiş olmamız tüm sıkıntıların yok olacağı anlamına gelmez. Dün kapalı olan ya da çamurdan geçit vermeyen yol bu gün kaymak gibi olabilir ya da tam tersi durumlar da yaşanabilmektedir. En basitinden köylü ağaç kesip yola indirdiğinde bile yolumuz kapanabilir. Yani işin özü Kirli Gezi rotalarında her şey karşımıza çıkabilir. Yine de gözünüz korkmasın her daim rotayı çizerken yolu 200kg üstü ağırlığında bir motosikletin gideceğini düşünerek seçeceğiz.

Az Kirli Gezi (AKG): Bu gezilerimizde amaç Kirli Gezi sürüşleri öncesi sizlerin asfalt dışı sürüşlere alışmasını sağlamaktır. AKG rotalarını seçerken özellikle önceden tecrübe edilmiş ve çok düşük seviye arazi bilgisi gerektiren rotaları seçeceğiz. Dik çıkışlar ve inişler AKG gezilerinde rotamız içerisinde olmayacak. Bu gezilerde amacımız acaba arazide yapabilir miyim? sorusunu aklında taşıyan herkese topluluğun verdiği güven ve dayanışma ortamında kendini tanıma fırsatı vermektir.

Çok Kirli Gezi (ÇKG): Bunu bir yanım yapmak istiyor bir yanımda hiç yapmayacaksın ne gereği var yazma diyor. Patikalardan geçip, dize kadar çamurlarda güreşeceğimizi, arka freni kilit yapsan da durmayacak inişlerin ve çıkışların olacağını baştan bildiğimiz zorluk seviyesi yüksek gezilere vermek istediğimiz isim. Bu türden geziler grupla yapılabilir mi? bunu zamanla görüp ona göre şekillendirmeyi düşünüyorum. Kendim katıldığım bu seviyedeki her gezinin sonunda bu koca oğlanı satıp kesin hafif bir şey alacağım demekteyim :) Ama yine de çağrıldığımda gitmeden edemiyorum.

Kirli Kamp: Çok günlük arazi sürüşü ve kampı bir arada olan etkinlikleri bu isimle anabiliriz. Sürüş seviyesi Kirli Gezi tadında olan turlar şeklinde ama akabinde bir kamp macerası da olan uzun soluklu turlarımızı bu başlıkta toplayabiliriz.

Şimdi tanımlar bitti hadi gelelim kurallara. Hangi seviyede olursa olsun KG sürüşlerine katılacakların dikkat etmesi gereken kurallarımız: (Bu kurallar zamanla artacaktır/değişecektir)
    1. Kendini korumayı bilmeyen gelmesin :D. Koruma ekipmanı olmadan KG turlarına katılım kabul edilemez. AKG sürüşlerinde en az asfalt sürüşlerimizdeki seviyede kask, eldiven, dirsek korumalı mont, diz koruması ve motosiklet botu giyilmesi şarttır. Kirli Gezi ve Çok Kirli Gezi sürüşlerimizde Adventure Bot yada üstü koruma seviyesinde bir motosiklet botu giyilmesi gerekir.
    2. Yere sağlam basamayan gelmesin :D. KG sürüşlerinin hiçbirine %100 asfalt lastiği kabul edilmemektedir. AKG sürüşlerine en az %30 ve üstü arazi performansı olan, KG ve ÇKG sürüşlerinde ise %50 ve üstü arazi performansı olan lastik kullanılması gerekir.
    3. Lastik patlarsa, eline alacak aletin de yoksa seni orada ayılara bırakırız :) Evet burası önemli ve ciddiyiz. Her kişi kendi motosikletinin lastiğini tamir edecek ekipmanı temin edip taşımak zorundadır. Tabii ki tamir işlemlerine yardım edeceğiz ama gerekli fitil, yama, yedek lastik, sprey, pompa, vs... taşımak katılımcının sorumluluğundadır. Kişi getirmezse, lastiği patlayanı orada şu sözle bırakırız "medeniyete vardığımızda sana bir çekici göndertiriz". Tabii ki bu işin şakası ama kurallara yazdık en nihayetinde uygulayadabiliriz. Şöyle bir düşünün. 10 kişi sizin yüzünüzden orada duruyor ve içinden küfrediyor siz de bunu herkesin gözlerinden okuyorsunuz... :zopa1:
    NOT: Tabii ki ekip arkadaşınızla bu ekipmanları paylaşımlı taşıyabilirsiniz. Önemli olan bu taşıma işlemlerini kendi grubunuz içerisinde çözmeniz her şeyi devletten beklememenizdir :)
    4. Çaylar kesinlikle şirketten değildir :) Arazide sürerken vücudunuz normalden fazla kalori harcar ve su tüketir. Kendi tüketeceğiniz gıdayı getirmelisiniz. Paylaşmak Enduroist ruhunda var ama kimse ameleliği de sevmez.
    5. Yahu bir durun bittim ben artık! nasıl diyeceğiz! Arkadaşlar herkesin arazi kondüsyonu farklıdır. Rota içerisinde mola noktalarını belirlemiş olacağız ama yorulduğunuzda tek yapmanız gereken sadece sağa sinyali çakıp durmaktır. Buna her daim hakkınız vardır. Siz durduğunuzda grup yavaş yavaş sizin yanınıza gelecektir.
    6. Bizimle yatmadan olmaz :D Öncelikle araziye girip de hiç yatmayan motosiklet olmadığını kabul etmelisiniz. Bununla birlikte motosikletiniz dala takılabilir ve çizilebilir. Ya da alt karter korumanıza taş çarpabilir. Bunlar cidden kozmetik ve çok küçük hasarlardır ama olacaktır. Allah beterinden saklasın. Eğer bu konularda takıntılı iseniz bunu aşmadan Kirli Gezileri düşünmemelisiniz.
    7. Ardınızda ne varsa geride bırakın :). KG sürüşlerinin hiç birinde artçıya yer yoktur.
    8. Kovulma riski ya da bir daha geziye kabul edilmeme riski vardır. Burada ve aşağıda tanımlanan kurallara uymamanız durumunda ekip üyeleri sizi uyaracaktır, siz de inatçı keçi çıkarsanız yapacak bir durum kalmamaktadır.

Gelelim bir de nasıl süreceğiz konusuna.
    Grup halinde hareket etmek düsturumuz ama bu asfaltta sürer gibi birbirinizi her virajda dikiz aynanızda sürekli göreceksiniz anlamına gelmez. Yani arkadaki sürücü öndekinin kaldırdığı tozu yemek zorunda değildir. Ama bir yol ayrımında mutlaka herkes bir arkasındakini beklemek ve gidilecek yönü arkadakine gösterdikten sonra viraj nöbetini devredip yola devam etmek zorundadır. Diyelim ki bekliyorsunuz ve arkanızdaki 3dk içinde gelmedi. Hemen geri dönmek zorundasınız çünkü bir sorun var demektir.

Diyelim ki önde 3 kişi vardı 2 kişi döndü ilk kişi gelemedi. Bu durumda hemen 3 kişilik bir ekip ileriye doğru devam eder. Bekleyen ekip, ileriye gidenler geri dönmeden bir yere hareket etmez. Diyelim ki o 3 kişi ve dönmeyen 1 kişiden hiçbiride geri dönmedi. Bu durumda bir 3 kişi daha yollanır. Lütfen onlarda gelmezse ne olur demeyin :). Onlar da gelmiyorsa kesin ileride bir tehlike vardır ve en doğrusu geri dönüp Jandarmaya haber vermek olacaktır.

Arazide birbirimizi sollayabilir miyiz noktasına gelecek olursak, öncelikle grubu tehlikeye atacak hareketleri hiçbirimizin hoş karşılamayacağını bilmelisiniz. Önünüzdekini geçmeden önce korna çalın size geçecek yeterli boşluğu verdiğine emin olun ve kimseyi asla sağından geçmeyin. Geçişler her daim soldan yapılır. Yine de dedim ya boşuna hızlı gidiyorsunuz. Çünkü her virajda grup birbirini otomatik olarak beklediği için eninde sonunda grup en yavaşının hızına göre hareket edecektir. Ancak iki sapak arası stres atmanız tabii ki mümkün.

Arkadaşlar kurallar tecrübelerle ortaya çıkmakta ama hiçbir kural bütün riskleri sıfıra indirgememektedir. Bu gezilere katılanlar her durumda kendi sağlık durumundan mesuldür ve başına gelecek her şeyi baştan kabul etmiş sayılır.

Gelelim Rota konusuna.
    Arkadaşlar arazide Navigasyon cihazlarınız bir işe yaramaz. Yarıyorsa da daha henüz asfalt tanımlı yoldan çıkamamışız demektir :D Asfalt dışı sürüşlerde bizler GPS cihazları kullanırız. Bu cihazlarda Google Earth gibi uygulamalarla ya da WikiLoc gibi yerlerden elde ettiğimiz yol GPS izini gözümüzle takip ederiz. Yani şuh ama dijital bir kadın sesi, 100m sonra dereyi geçince koca kütükten sağa dön demez :D Karşımıza bir yol ayrımı çıkınca GPS cihazımıza bakar elimizdeki çizgi sağa mı sola mı gidiyor karar veririz. Yalnız bu öyle söylendiği kadar kolay değildir. Kirli Gezilerde sizlere tavsiyem GPS takibi anlamında da kendinizi geliştirmenizdir. GPS cihazınız yoksa üzülmeyin en basitinden ücretsiz uygulama olan MapsME yükleyin telefonunuza ve sürüşlerde deneyin. AKG rotalarımız herkese açık olacaktır ama Kirli Gezi rotalarımız gezi öncesinde sadece katılımcılara verilecektir. Gezi sonrasında ise gezi raporu ile birlikte herkesle paylaşılacaktır.

Özet:
    Kirli Gezilerle amacımız asfalt dışı yollara meraklı yeni sürücülere yol göstermek, eskilerle yenileri yan yana getirip yeni sürüş arkadaşlıkları başlatmak ve en önemlisi de EĞLENMEKtir. Kirli Gezilerle sizlerin kuracağınız tanışıklıklar ile kendi gruplarınızı oluşturup keşfedeceğiniz yeni rotalarla gezilerinizi yapmanız ve Enduroist ailesi içerisinde de raporlarınızı yayınlamanız bizim en büyük başarımız olacaktır.

2. HakanVelioglu güzel mesajın için 13 üye sana teşekkür etti :

alper ozbas (29-03-2019),Arif Oral Unal (29-03-2019),Çağın Sarılar (30-03-2019),Cem oruç (29-03-2019),EmreOzer (05-04-2019),halil yılmaz (31-03-2019),İbrahim Cihan Özyurt (05-04-2019),KemalTurgut (12-07-2019),Mehmet Umut Bükrücü (29-03-2019),muharremkara (11-07-2019),mustafa gologlu (01-04-2019),Serdar ZIMBA (29-03-2019),Süleyman Kuyucu (31-03-2019)

Moderatör alper ozbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

Eline sağlık Hakan çok güzel özetlemişsin,ilk kirli geziyi iple çekiyorum kendi adıma.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Enduroist Katılımcı Üye serkanbayır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    serkan bayır
    Motosiklet
    1290s
    Marka
    Ktm

Bravo hakan güzel açıklama olmuş
    Çok eğlenceli olacağı kesin

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Ben her zaman listedeyim

Sent from my iPhone using Tapatalk

Enduroist Kadim Üye Oktay Oksak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Hakan güzel olmuş. Terimlerde cuk oturmuş.

Maçlar başlasın.

Enduroist Üye Mehmet Umut Bükrücü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mehmet Umut Bükrücü
    Motosiklet
    690 Enduro R
    Marka
    Ktm

Hakan ile başka etkinliklerde, arkasında sürmüş birisi olarak tecrübelerinden faydalanmak gerektiğini düşünüyorum : )
    Etkinlik listelerinde mutlaka olacağım. Çok keyifli olacağı garanti : ) bu güzel tanıtım yazısı için de ayrıca eline sağlık Hakan ;)

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

İlk kirli gezim benim için iyi sonuçlanmamıştı vakti zamanın da ama bu son olacağı anlamına gelmez : ) , her sürüş bir tecrübedir. Heyecanla bekliyorum

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

hakan tecrübelerin çok yerinde ve doğru...

keyifli gezileriniz olur inseallah
    Konu ismail gur tarafından (30-03-2019 Saat 00:13 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Kirlenmek güzeldir... Simdi yıkamacılar düşünsün

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Good Things Come To Those Who Wait

Moderatör Çağın Sarılar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağın Sarılar
    Motosiklet
    Africa Twin
    Marka
    Honda

ben bu konuyu bi düşüneyim, düşündüm. Sanırım AKG benim için yeterli olacak.

Gel tanışalım önce,
    Ben kısaca ÇS,
    Ama sen bana uzun uzun TATSUMO de

12. Çağın Sarılar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cemkucuk (01-04-2019)

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu