Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 12 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Standart Hava durumu tahmini için kullanılan araçlar ve yöntemler

Merhaba arkadaşlar,

Bu konu aslında motosiklet gezgininin en dikkat ettiği konudur ama baktım sitede bir başlık yok bende açayım dedim.

Özellikle macera sürüşlerinde ya da 1 günden uzun sürecek turlarda sürüşü zorlaştıracak hava durumlarını önceden görmek için çeşitli yöntemler kullandığımıza eminim. Ben neler yaptığımı anlatayım sizler de üstüne koyun ve güzel bir bilgi deposu daha oluşsun bakalım.

Hava tahminlerinde öncelikle MGM'nin 5 günlük haritalı tahminine bakarım https://www.mgm.gov.tr/tahmin/turkiye.aspx. Buradan kabaca bölgesel olarak hava durumu hakkında bir ön bilgim olmuş olur. Gün içinde sabah akşam güncelleniyor ve sayfanın en altında en son ne zaman güncellendiği bilgisi bulunuyor. Yalnız buradan genel görüş elde ediyorum yani yağmur varsa bir sembol çıkıyor ama yağmur ne kadar kaçta yağacak bilgisi net olarak yok. Diyelim ki rotam üstünde bir hava hadisesi burada görmedim. O zaman yola devam diyorum daha fazla kurcalamıyorum.

Eğer bir hava hadisesi görüyorsam ardından MGM'den aldığım bilgilerle yolum üstündeki belirli il/ilçe merkezlerinin accuweather üstünde aratarak daha detaylı gün içinde saatlik durumlarını inceliyorum. Yalnız burada şuna dikkat etmek lazım 2 günden sonrasında tahminler değişkendir. Bu sebeple 2 günden uzun bir süreye bakacaksam saat tutarlılığını çok ciddiye almıyorum başka kanalların da tahminlerine bakmak için işe devam ediyorum.

Cep telefonumda Poseidon Weather Forecast mobil uygulamasından (şu aralar sistemlerinde bir sorun var umarım kapanmazlar) havanın hareketini inceliyorum. Yani bir yağmur cephesi varsa gün ve gün nasıl hareket ediyoru izleyip ardından kendim de bir öngörüde bulunuyorum uzun dönemde bu cephe gelir gider gibisinden.

Son olarak bu kısım motosiklet ile ilgili değil de detayda dursun. Deniz kenarına gideceksem tatile bu durumda oradaki dalga ve rüzgar durumlarına da bakarım. Buna ayrıca kontrol amaçlı Poseidon üstünden de bir kontrol yaparım.

Bununla birlikte hobi amaçlı hava durumu tahmincilerinden sevdiğim buluttan bildiriyor lakaplı kişinin haftalık yorumlarını da okuyorum genel bir görüş anlamında. Mobil uygulaması da var ve tahminleri hiç fena değil ama henüz çok kullanmıyorum.

Evet bendekiler bu durumda. Açıkçası adından az bahsettim ama Poseidon uygulamasında rüzgar, bulut gibi bileşenlere bakıp hava kütlesinin hareketini tahminde çok kullanıyordum. Şu aralar kapalı kalması canımı sıkıyor. Sizde neler var buyrun bakalım?

2. HakanVelioglu güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (23-04-2019),Cem oruç (19-04-2019),ppu-prof_kr (29-02-2024),Serdar ZIMBA (19-04-2019)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

ben Hava Radar diye ugulama var onu kullanıyorum.

accuweather gibi saatlik verileri var onun dışında harita üzerinde bulutların hareketini bile gösteriyor çok güzel nerede yağış var nerede yok mobil olarak görüyorum.
    Konu cemkucuk tarafından (19-04-2019 Saat 13:01 ) değiştirilmiştir.

KILIBIKRAYDIR

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Gittiğiniz rota üzerinde ki hava durumunu gösteren bir uygulama vardı, hatırlayabilirsem yazarım buraya.
    Motosikletim'in üzerindeyken hisettiğim tek duygu... Özgürlük !..

Enduroist Üye Mehmet Umut Bükrücü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mehmet Umut Bükrücü
    Motosiklet
    690 Enduro R
    Marka
    Ktm

Alıntı cemkucuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben Hava Radar diye ugulama var onu kullanıyorum.

accuweather gibi saatlik verileri var onun dışında harita üzerinde bulutların hareketini bile gösteriyor çok güzel nerede yağış var nerede yok mobil olarak görüyorum.
    Hava Radar uygulamasını ben de kullanıyorum. %50 gibi tahmin tutturma oranı hemen hemen. Kimi zaman yağış var diyor yağmıyor, kimi zaman yağış esnasında kontrol amaçlı açıyorum yağış o an bile görünmüyor : ) ama yine de mgm'den daha iyi tahminleri : ) Mobil olarak rota üzerini yaklaşık görebiliyorsunuz bu programda.

Enduroist Katılımcı Üye İsmail Hakkı Erdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İsmail Hakkı ERDAĞ
    Motosiklet
    Yamaha 1200 süper tenere
    Marka
    Yamaha

Yıllardır yurt içi ve yurt dışı turlarımda Accuweather ve Weatherunderground sitelerinden yararlanıyorum. Oldukça memnunum. Bazen haftalık hatta 10 günlük hava tahminlerinde dahi yanılma payı çok az.
    Motorcu özgür ruhtur.
    05324123412

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Hava Radar ve Accuweather kullanıyorum. Bir de Poseidon kullanan Berkay var bazen ona soruyoruz yağacak mı diye

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Alper Abi ve Hakan ile sürüyorum birde yağmurluk altimi giyip yağmur yağmasa da çikarmiyorum hiç yağmiyor )

Good Things Come To Those Who Wait

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Alıntı Bora Karayel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alper Abi ve Hakan ile sürüyorum birde yağmurluk altimi giyip yağmur yağmasa da çikarmiyorum hiç yağmiyor )

bora en iyi hava durumu tahmini senin yağmurluk altını giyip gitmediğine bakmak herkezin yağmur yağacak dediğinde kafamıza tek damla düşmeden geziyi tamamladık kerametli o yağmurluk

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. ismail gur, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Bora Karayel (21-04-2019)

Enduroist Üye Hasan Hüseyin ÖZGÜR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hasan Hüseyin ÖZGÜR
    Motosiklet
    XTZ 1200 SUPER TENERE
    Marka
    Yamaha

Bende accuweather kullanıyorum.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Moderatör Çağın Sarılar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağın Sarılar
    Motosiklet
    Africa Twin
    Marka
    Honda

Accu benim de çok başvurduğum bir portal. Doğruluk payının MGM' den daha yüksek olduğunu düşünüyorum. İlaveten sosyal medya üzerinden Havayı Koklayan Adam' ı takip ediyorum.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu