Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 12 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Standart Hava durumu tahmini için kullanılan araçlar ve yöntemler

Merhaba arkadaşlar,

Bu konu aslında motosiklet gezgininin en dikkat ettiği konudur ama baktım sitede bir başlık yok bende açayım dedim.

Özellikle macera sürüşlerinde ya da 1 günden uzun sürecek turlarda sürüşü zorlaştıracak hava durumlarını önceden görmek için çeşitli yöntemler kullandığımıza eminim. Ben neler yaptığımı anlatayım sizler de üstüne koyun ve güzel bir bilgi deposu daha oluşsun bakalım.

Hava tahminlerinde öncelikle MGM'nin 5 günlük haritalı tahminine bakarım https://www.mgm.gov.tr/tahmin/turkiye.aspx. Buradan kabaca bölgesel olarak hava durumu hakkında bir ön bilgim olmuş olur. Gün içinde sabah akşam güncelleniyor ve sayfanın en altında en son ne zaman güncellendiği bilgisi bulunuyor. Yalnız buradan genel görüş elde ediyorum yani yağmur varsa bir sembol çıkıyor ama yağmur ne kadar kaçta yağacak bilgisi net olarak yok. Diyelim ki rotam üstünde bir hava hadisesi burada görmedim. O zaman yola devam diyorum daha fazla kurcalamıyorum.

Eğer bir hava hadisesi görüyorsam ardından MGM'den aldığım bilgilerle yolum üstündeki belirli il/ilçe merkezlerinin accuweather üstünde aratarak daha detaylı gün içinde saatlik durumlarını inceliyorum. Yalnız burada şuna dikkat etmek lazım 2 günden sonrasında tahminler değişkendir. Bu sebeple 2 günden uzun bir süreye bakacaksam saat tutarlılığını çok ciddiye almıyorum başka kanalların da tahminlerine bakmak için işe devam ediyorum.

Cep telefonumda Poseidon Weather Forecast mobil uygulamasından (şu aralar sistemlerinde bir sorun var umarım kapanmazlar) havanın hareketini inceliyorum. Yani bir yağmur cephesi varsa gün ve gün nasıl hareket ediyoru izleyip ardından kendim de bir öngörüde bulunuyorum uzun dönemde bu cephe gelir gider gibisinden.

Son olarak bu kısım motosiklet ile ilgili değil de detayda dursun. Deniz kenarına gideceksem tatile bu durumda oradaki dalga ve rüzgar durumlarına da bakarım. Buna ayrıca kontrol amaçlı Poseidon üstünden de bir kontrol yaparım.

Bununla birlikte hobi amaçlı hava durumu tahmincilerinden sevdiğim buluttan bildiriyor lakaplı kişinin haftalık yorumlarını da okuyorum genel bir görüş anlamında. Mobil uygulaması da var ve tahminleri hiç fena değil ama henüz çok kullanmıyorum.

Evet bendekiler bu durumda. Açıkçası adından az bahsettim ama Poseidon uygulamasında rüzgar, bulut gibi bileşenlere bakıp hava kütlesinin hareketini tahminde çok kullanıyordum. Şu aralar kapalı kalması canımı sıkıyor. Sizde neler var buyrun bakalım?

2. HakanVelioglu güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (23-04-2019),Cem oruç (19-04-2019),ppu-prof_kr (29-02-2024),Serdar ZIMBA (19-04-2019)