Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 27 Sayfa bulundu
    Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Standart Arazide DCT Kullanımı

Arkadaşlar,
    Bir çoğunuzun bildiği gibi 2016 Africa Twin DCT yi çıktığı ilk gün alıp o günden beri de keyifle biniyorum. Bir çok arkadaşımın aksine de DCT'nin şehir içi değil özellikle şehir dışında virajlı yollarda falan çok eğlenceli olduğunu söylüyorum.

Benim DCT tercih etmemin bir diğer sebebi de özellikle 2016 yılında artık arazide gezicem derken DCT'nin arazide işimi kolaylaştıracağını düşünmemdi. Şahsen o günden bugüne ben DCT den dolayı yol dışında bir sorun yaşamadım. Belki kumsalda TKC70 lastikle gidemediysem DCT den dolayıdır. Tabi bunu da bilmiyorum belki vitesli ile de gidemeyecektim. Ancak şunu söyleyebilirim ki genelde ben DCT den dolayı asfalttan ayrıldığımda motora fazlasıyla hakim olabildim.

Son olarak da bu hafta sonu hem de artçılı olarak yol lastiği "CAPRA R" ile 5-6 km bir arazi denemem oldu ki burada Darlık barajının etrafındaki yolda, rampa çıkarken yumuşak zeminde S virajlar (hairpin) leri sorunsuzca dönebildim ki artçım(kardeşim) de bir motosiklet kullanıcısı olarak endişelendiği bölümlerdi.

Forumdan özellikle Hakan Velioğlu DCT ile arazi işine karşı çıkıyor. Mesela engel aşarken tekere kaldırmak gibi şeyleri yapamayacağımızı belirtiyor. Ama limitleri, yetenekleri, tecrübesi belli olan bir kullanıcı olarak ben DCT'nin yapamadığı (varsa) şeyleri manuel vitesli bir motorda da yapamam diyorum. Yaptıklarımı da sanki DCT ile daha rahat yapabiliyorum gibi geliyor.

Benim gibi DCT ile arazi tecrübesi yapmış arkadaşlar varsa paylaşımda bulunursa bence DCT konusunda herkesin daha fazla fikri olur.

Bu arada DCT ve arazi kullanımı gösteren birkaç video buldum internette onları da izlemeniz açısından aşağıda paylaşıyorum.

Messla bu video da testi yapan kişi manuel AT'da yapıp'da DCT de yapamadığım bir şey olmadı diyor.

ü

Bir diğer video DCT'nin sert kayalık bir yapıda nasıl ilerlediğinin çok güzel bir gösterimi

Buda baya baya bir off-road kullanımın güzel bir sunumu, yanında da eski AT var ki, bir düşünün kaçımız burada manuel vites ile sorunsuzca gidebilirdik.

2. Arif Oral Unal güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

Çağın Sarılar (25-04-2019),Cem oruç (24-04-2019),cemkucuk (25-04-2019),halil yılmaz (24-04-2019),İbrahim Cihan Özyurt (25-04-2019),yılmaz yılmaz (25-04-2019)

Enduroist Üye Mehmet Umut Bükrücü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mehmet Umut Bükrücü
    Motosiklet
    690 Enduro R
    Marka
    Ktm

Dct nin çalışma şekli devir yükseldiği zaman vites yükseltmekse arazide zorlar kullanıcıyı. Torku kullanmak istediğin zaman yüksek devire ihtiyaç var, deviri yükseltip torku kullanırsınız yerine göre. Mesela engel geçişleri, dik tırmanışlar vb gibi durumlarda. Manuel olarak vitesi kontrol etme şansınız yoksa problem olabilir.

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Hiç denemedim şu dct yi esasen merak ediyorum. ama kaşıntıya sebep olmaması adına uzak durma eyilimim var ....

KILIBIKRAYDIR

Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Mehmet Umut Bükrücü Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dct nin çalışma şekli devir yükseldiği zaman vites yükseltmekse arazide zorlar kullanıcıyı. Torku kullanmak istediğin zaman yüksek devire ihtiyaç var, deviri yükseltip torku kullanırsınız yerine göre. Mesela engel geçişleri, dik tırmanışlar vb gibi durumlarda. Manuel olarak vitesi kontrol etme şansınız yoksa problem olabilir.
    Bu söylediğiniz kadar basit değil tabi ki, yapay zeka hayatımızın her yerinde. DCT de yapak zeka var demiyorum çünkü bilmiyorum ama kullanıma göre adapte olduğunu biliyorum. Kaldı ki G tuşu dedikleri kaydırmalı debriyaj etkisini azalttığı söylenen bir tuşda var.

Videoları seyrettiyseniz kimsenin zorlanmadığı açık

Isim
    Mehmet Umut Bükrücü
    Motosiklet
    690 Enduro R
    Marka
    Ktm

Alıntı Arif Oral Unal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu söylediğiniz kadar basit değil tabi ki, yapay zeka hayatımızın her yerinde. DCT de yapak zeka var demiyorum çünkü bilmiyorum ama kullanıma göre adapte olduğunu biliyorum. Kaldı ki G tuşu dedikleri kaydırmalı debriyaj etkisini azalttığı söylenen bir tuşda var.

Videoları seyrettiyseniz kimsenin zorlanmadığı açık
    Videoları seyrettim, ilk video gayet akıcı kullanıcılar olduğu için çok aramamışlar debriyaji (parkurda kullanma farkı da var tabi) ikinci video bizim genelde yaptığımı arazi sürüşleri gibi. Bazı yerleri tek başlarına gecebilecekken birilerinin yardımlarına ihtiyaç duymuşlar gibi. Bunlar tabi herkeste ve her şartta olacak denemez. Kullanıcıdan kullanıcıya değişebilir. Belki de bizim manuele alışkın olmamızdan kaynaklı da olabilir : )
    Dct denemediğim için tam ve net birşey söylemek güç : )

Isim
    Mehmet Umut Bükrücü
    Motosiklet
    690 Enduro R
    Marka
    Ktm

Bir de G tuşu cok kolay ulaşabilir bir yerde olmalı (ne şartlarda, nasıl kullanılıyor bilmiyorum ama) debriyaji 1 ya da 2 parmağınızla kontrol edersiniz arazide, parmaklar sürekli üzerinde olur zaten. Hakan benden çok daha tecrübeli onun yorumunu da merak ediyorum : )

Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Mehmet Umut Bükrücü Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir de G tuşu cok kolay ulaşabilir bir yerde olmalı (ne şartlarda, nasıl kullanılıyor bilmiyorum ama) debriyaji 1 ya da 2 parmağınızla kontrol edersiniz arazide, parmaklar sürekli üzerinde olur zaten. Hakan benden çok daha tecrübeli onun yorumunu da merak ediyorum : )
    G tuşu çok kolayda zaten de girerken araziye açıyorsunuz bir daha dokunmanıza gerek yok.

Sizin akıl koymanıza gerek yok, akılı Honda’nın Japon mühendisi koymuş zaten

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moderatör Çağın Sarılar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağın Sarılar
    Motosiklet
    Africa Twin
    Marka
    Honda

Güzel konu. Fazlasıyla ilgilimi çekti. Üstatların atışmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

* DCT motorların manuel kullanma özelliği yeterli olmaz mı? (yarım debriyaj vs gibi deneyim isteyen durumlar için birşey diyemiyorum zira arazi tecrübem yok ama manuel kullanmak arazi şartlarına cevap verecektir gibi yorumluyorum )

Moderatör alper ozbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

Her daim gitmek isteyen gazını kesemediğim devriyajı çekip gücü kesemediğim bir motorla arazide olmak şahsen ben istemezdim...ama bu lafları dct yi arazide denemeden söylüyorum ...deneyeyim belki fikrim değişir bilemem

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Ben de her daim kontrol bende olsun diyenlerdenim : )
    Motosikletim'in üzerindeyken hisettiğim tek duygu... Özgürlük !..

12. Serdar ZIMBA, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Emir ÇELTEK (25-04-2019)

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu