Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 7´e kadar. Toplam 7 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Mustafa Özdemir 11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mustafa ÖZDEMİR
    Motosiklet
    Tiger 800XCA
    Marka
    Triumph

Standart Kurban Bayramında Yunanistan Turu- 2019

Herkese selamlar
    Öncelikle motorsikletle ilk yurtdışı gezi denemem olacağı için fazlasıyla heyecanlıyım.. Tecrübeli arkadaşlardan gelecek her türlü öneri, tavsiye, ipucu ve motivasyona açığım..
    Tura Şimdilik yalnız çıkacağım gibi görünüyor (Bir arkadaşım küçük bi ihtimal de olsagelebilir. Zaman yaklaştıkça kesinleşecek).. EŞLİK ETMEK İSTEYEN OLURSA SEVE SEVE KABUL EDERİM

Uzun bir tur olacak. Aslında biraz tatil biraz tur gibi düşündüm. Genellikle çadırda kalmayı planlıyorum. Arada belki ucuz yollu pansiyon veya apartta da kalınabilir.

Tur planı:
    1.gün (08 Ağustos) öğleden sonra Kayseriden yola çıkış. Akşam Afyon Öğretmen evinde konaklama. (510km)
    2.gün (09 Ağustos) Afyondan Çeşmeye yolculuk (427km) ve Atinaya Feribot ile geçiş (22:00-06:00) (100euro)
    4.gün (10 Ağustos) Kamp alanına yerleşmek ve Atinayı gezme
    5.gün (11 Ağustos) Atinada gezme + yakın bir koyda sahil keyfi
    6.gün (12 Ağustos) 08:00'de Mora yarımadasının güneyine doğru yolculuk ve uygun bi kamp alanına yerleşme (hangi kasaba olacağına henüz karar vermedim)
    7.gün (13 Ağustos) Çevre koyları gezme.. doğa sürüşü + deniz keyfi
    8.gün (14 Ağustos) 08:00'de Kefalonya adasına doğru yolculuk (250-300km) ve kampa alanına yerleşme + kefalonya gezisi
    9.gün (15 Ağustos) Kefalonya ada turu ve deniz keyfi
    10.gün (16 Ağustos) 08:00'de Meteoraya yolculuk (300km).. Manastır ve doğa gezisi+ konaklama
    11.gün (17 Ağustos) 08:00'de Selanik'e yolculuk (225km).. Selanik gezisi
    12.gün (18 Ağustos) 08:00'da Tasos veya benzeri bir sahil kasabasına varış ve 2 gün dinlenme
    13.gün (19 Ağustos) deniz keyfi
    14.gün (20 Ağustos) deniz keyfi
    15.gün (21 Ağustos) Kavalaya doğru yola çıkış.. ve sonrasında Edirneye varış.. Edirnede konaklama
    16.gün (22 Ağustos) Eve dönüş

Aklımdaki plan kabaca bu.. Duruma göre bir iki gün uzayıp kısalabilir..
    Sormak istediğim sorulardan biri eşyalarımızı kamping alanlarında bırakıp şehri gezmek istediğimizde kask, laptop gibi değerli malzemeleri nasıl muhafaza edebiliriz? topcase e kilitleyip koymak yeterli olur mu? Motoru zincirle ekstra kilitlemek gerekir mi?
    Motoru yurt dışına çıkarmak için alınması gereken evrak veya belgeler neler? Türkiyedeki kasko poliçesi Yurt dışı için geçerli mi ?

Tüm destek ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  IMG_5934.jpg
Görüntüleme: 28
Büyüklüğü:  302.8 KB (Kilobyte)

Enduroist Kıdemli Üye Cem oruç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cem oruç
    Motosiklet
    tiger 800
    Marka
    Triumph

Mustafa bey,
    Rotanız gayet güzel. çeşmeden Atinaya direk seferler başladı mı? Ben bundan 2 sene önce neredeyse aynı rotayı yapmıştım ve Çeşme -sakız sakız-Atina şeklinde geçmiştim. fiyatlarda 52+66 euro olarak 118 euro tutmakta. Atinaya indiğinizde şehir içinde gezilecek yerlere yakın kapalı bir otopark bulun ve kıyafetinize kadar emanet edin. Sıkıntı olmaz. Bilemiyorum ama yürüyerek küçük bir şehir turu yeterli olacaktır Trafiğe hiç bulaşmayın.
    Konaklamak için ise korinth in kuzeyinde Limni Vouliagmenis adlı denizle birleşen bir göl kenarı var çadır kurmak için birebir.
    Sonrasında Korint boğazı üzerinde patras a doğru yol alabilirsiniz. bu yol üzerinde Diakopto da konaklayabilir Orada ki kanyon içinde ilerleyen dünyanın en dar aralıklı ray sistemine sahip treni ile günübirlik gezinti yapabilirsiniz.
    lefkada da konaklama ve yarım ada turu yapabilir Nidri şelalesini gezebilirsiniz. Bu adadın batı kıyıları daha sakindir.
    Oradan kalabakaya (meteora) geçerken Yanya üzerinden daha hızlı bir yolla gidebileceğiniz gibi arta trikala üzerinden de gidebilirsiniz. ikinci güzergahta biraz yükseklere çıkmış olursunuz ancak virajlı yollarında tadını çıkarırsınız.
    Meteorada çadırdan ziyade bir hostelde kalsanız daha iyi olur. akşamüstü ulaşırsanız şehir merkezinden yürüyerek çıkılan birkaç manastırı gezip. Sabahında da yol üzerindeki manastırları ziyaret ederek Alasonya - leptakarya güzergahını kullanarak harika firkete virajları aşarak sahil yoluna inip selanik e geçebilirsiniz. alternatif olarak olimpos dağını aşarak Katerin e de inebilirsiniz.
    Selanikte bir gece konaklayıp hem kordon boyu hem beyaz kale hemde gece boyu her sokağı canlı cafelerinde vakit geçirebilirsiniz.
    Ertesi gününde ise Pazartesi ye denk gelmemek koşuluyla Atatürk ün evini ziyaret eder, halkidikya yarımadasının ortadaki çıkıntısı sithonya ya sürüp bir u çizerek ve hatta muhteşem koylarında bir kaç gece konaklayarak Kavala ya geçebilirsiniz.oradan taşöz e feribotlar var ama yüksek sezonda acayip kalabalık oluyor. Hele birde bayram tatilini fırsata çeviren Türk turistler olunca. Bilginize. Artık son olarak Türkiye ye doğru yol alırken de son olarak porto lagos üzerinden geçerek hem lagünün hemde bunun ortasına konumlandırılmış manastırın güzelliğini fotoğraflayabilirsiniz. Dedeağaç dan da son bir kez el sallayarak 20 dk lık yolla sınır kapısına ulaşırsınız.
    Çanakkaleden feribot Tekirdağdan roro ile yada istanbul köprülerden anadoluya atlayabilirsiniz. Sınırı geçtikten sonra konaklama ihtiyacınız olursa gökçetepe milli parkına denk getirebilirsiniz.
    Yunanistan içinde neredeyse her şehir için ulaşım otobanlarla sağlanabiliyor. Ancak Kamyonları takip ederek gişe öncesi son çıkışlardan ücretsiz yollara çıkış sağlayabilirsiniz.
    Türkiye Otomobil ve tunning kurumundan yeşilkart (uluslararası sigorta) yaptırmalısınız. motosikletler için 15 günlük 38 euro. Seyahat sigortası da yaptırmalısınız bunu 60 ila 100 lira arasına yaptıra biliyorsunuz yine süre bazlı değişiyor tabi. Ayrıca yeni tip ehliyetiniz olmalı. eğer yoksa ciddi bir rakam vererek triptik yaptırmalısınız. Bence hiç uğraşmayın yeni ehliyetinizi alın. Hepsi bu. Vizenizde varsa yada ihtiyaç yoksa başka sıkıntı yok. İyi Yolculuklar.
    Konu Cem oruç tarafından (23-05-2019 Saat 09:34 ) değiştirilmiştir.
    The Albatros pır pır high. TAaa far saw.

3. Cem oruç güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

muharremkara (23-05-2019),Mustafa Özdemir 11 (23-05-2019)

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

selam
    kaskoya yurtdışı teminatı ekletin
    greencard'ı bütün sigorta şirketleri yapıyor zaten
    Oğuz TUNA

5. oguzetuna, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Mustafa Özdemir 11 (23-05-2019)

Isim
    Mustafa ÖZDEMİR
    Motosiklet
    Tiger 800XCA
    Marka
    Triumph

çok teşekkürler
    meteoradan sonrasını planlamamıştım. Tavsiyeleriniz harika oldu. Otoban kullanmayı pek düşünmüyorum. doğayla içiçe gezmeyi severim.
    Ehliyetim yeni tip. Sıkıntı yaşamam. Umarım kaskoya da yurtdışı teminatını ekletebilirim.

Moderatör Emir ÇELTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emir Çeltek
    Motosiklet
    R 1250 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Mustafa Özdemir 11 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok teşekkürler
    meteoradan sonrasını planlamamıştım. Tavsiyeleriniz harika oldu. Otoban kullanmayı pek düşünmüyorum. doğayla içiçe gezmeyi severim.
    Ehliyetim yeni tip. Sıkıntı yaşamam. Umarım kaskoya da yurtdışı teminatını ekletebilirim.
    Yeni Ehliyet
    Yeşil Sigorta(Yeşil renkli orjinal evrak olması gerekiyor aklında bulunsun)
    Sağlık Sigortası(15 günlük 6€ gibi, kesin yaptır)
    Kasko Zeyil(yaptırırsın, umarım fazla çıkmaz)

Kavala'dan Selanik'e otoban dışındaki sahil yolu efsane bir yoldur.

8. Emir ÇELTEK, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Mustafa Özdemir 11 (24-05-2019)

Enduroist Üye Hakan Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakan Bahadır
    Motosiklet
    CBR600
    Marka
    Honda

Valla rota harika duruyor. Benim de en yakın zamanda bir Yunanistan macerasına atılmak gibi planlarım vardı, çok teşekkürler paylaşımınız için, bu rotayı kullanabilirim belki. 3 sene önce Yunanistan'a yalnız başıma bir tur gerçekleştirmiştim, çok keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Özellikle Yunan mutfağına hastayım, bizim yemeklere olan benzerliklerinden dolayı herhalde :) Bu seferki ziyaretimde denize nazır ufak bir yazlık bakasım var gitmişken. Fiyatlar çok da uçuk değil şu aralar sanırım. Bizim buradaki normal daire fiyatına Yunanistan'da villa satın almak şansına erişmiş arkadaşlarım var :) Gitmişken bakmanızı tavsiye ederim size de :)
    Konu Hakan Bahadır tarafından (30-06-2019 Saat 23:13 ) değiştirilmiştir.

Isim
    Mustafa ÖZDEMİR
    Motosiklet
    Tiger 800XCA
    Marka
    Triumph

Ben de çok heyecanlıyım.. Yola koyulmak için gün sayıyorum.. Yalnız 9 ağustosta feribot yokmuş.. Plan bir gün rötarlı devam edecek Beraber gitmek güzel olabilirdi.. Bi gün o da olur belki..
    Burdan küçük paylaşımlar yaparım die düşünüyorum