Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu
    Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Standart Tube Type Lastiği Tubeless'e çevirmek.

Benim gibi iç lastikli yani Tube type lastik kullananlara bir alternatif olabilir, youtube da denk geldiğim için paylaşıyorum, işletmeyi tanımıyorum,tavsiye niteliğinde değildir,piyasa da bu tarz uygulama yapanlar var, ama işin bir de güvenlik tarafı var, lastiklerimiz yerle temas eden tek noktamız motorda, dolayısı ile bu tür uygulamalara hep bir şüphe ile yaklaştım,siz nedersiniz,yorumunuz ne olur?

Konu Serdar ZIMBA tarafından (13-06-2019 Saat 16:14 ) değiştirilmiştir.
    Motosikletim'in üzerindeyken hisettiğim tek duygu... Özgürlük !..

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Bu tekniği kendiniz de yapabilirsiniz. Temelde mantık aynı. Jantın ortasında olan kanalın hava geçirmezliğini en üst seviyeye çıkarmak. Önce tel başlarına silikon sıkmak ve ardından da sızdırmaz bant ile çevirmek. Kendiniz de yapabilirsiniz. Aha da videosu.

Peki öneriyor muyum derseniz ben önermem. Hele de araziye çıkıyorsanız cidden önermem. Çünkü hani tel başlarına silikon sıkıyorsunuz ya hava kaçrımasın diye. Bu silikon jantı akord ettikçe açılacaktır. Arazide süren birinin de sürekli akrodu kaçar Bundan sebep şüphelerim var.

3. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Aydın Kutlu (14-06-2019)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Sistem güzel ve gayet uygulanabilir. Nerden mi biliyorum? KTM kullandım ondaki sistem bu. Muhtemelen oradan alınan bir fikir. Motorumu 54000 km'de sattım defalarca lastik değiştirdik gitmediğim yol asfalt arazi kalmadı bir kere bile sorun çıkarmadı yani sistem doğru uygulanırsa sorunsuz. Dikkat edilmesi gereken tek nokta lastik değişiminde içerdeki kauçuğa zarar vermemek. Bu yüzden işinin ehli bir lastikçide değişim yaptırmak ve lastikçiyi levyeyi kullanırken dikkatli olup içerdeki kauçuğa zarar vermemesini sağlamak. Bu sistem benim AT almaktaki en önemli çekincemi ortadan kaldırdı valla.

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Moderatör Çağın Sarılar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağın Sarılar
    Motosiklet
    Africa Twin
    Marka
    Honda

lastik deyince bende akan sular duruyor. Motorun üzerinde olduğu bu ekipmanın orjinalliğini değiştirmeye cesaret edemem herhalde

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

) ya nedir bu iç lastik korkusu, buda işin bir cilvesi benim için... Yaptirirmiyim yaptırmam koyarım yedek iç lastiğimi ve aletlerimi yanima patlarsa ya lastikçiye götürürüm yada degiştiririm...

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Good Things Come To Those Who Wait

Enduroist Üye öner güleç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    öner güleç
    Motosiklet
    r1200 gsa sulu
    Marka
    Bmw

Aslında zeki bir girişimci bunu fırsata çevirebilir ilk videodaki kuşak ölçülerinde elastik ve dayanıklı bir malzemeden jant çapından daha küçük bir boyutta ve iç cember kısmına denk gelicek şekilde bir sibop yerleştirse , janta takıldığında da araya sızmayı engelleyici bir solüsyon tamam işte her lastik değişiminde bu malzemeyi değiştirdin mi tamam
    Belki vardır böyle bi sistem bilmiyorum ama şuan aklıma böyle bir fikir geldi

Enduroist Katılımcı Üye İsmail Hakkı Erdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İsmail Hakkı ERDAĞ
    Motosiklet
    Yamaha 1200 süper tenere
    Marka
    Yamaha

İç lastikli tekeri Tubeless e çevirmeyi sakıncalı buluyorum. Çünki Tubeless lastikli olan motorların Jantlarınin kenarı , iç lastikli olanlarla farklıdır. İçi lastikli olanlarda jant kenarı daha düzdür. Çünki iç lastik şişince Dış lastiğin çeperini jant kenarına yapıştırır. Tubeless lastikli jantlarda ,jant kenarı içe doğru hafif eğimlidir , bu nedenle jantlar lastiği sıkıca kavrar. İç lastik tubeless e çevrilince , içi lastik baskısıyla dış lastiği sıkıca tutan jant kenarları ,sadece dış lastiği tutmak zorunda kalır. Buda uygun değildir. Bunu yapıp binlerce km yapan arkadaşlarımız olabilir ama teknik olarak ben doğru bulmuyorum. Her an sorun çıkarabilir. Bilemezsiniz.
    Motorcu özgür ruhtur.
    05324123412

9. İsmail Hakkı Erdağ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Öztekin (19-06-2019),cemkucuk (25-11-2019),Serdar ZIMBA (18-06-2019)

Enduroist Üye Enver kutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Enver Kutlu
    Motosiklet
    Africa Twin CRF 1000 DCT
    Marka
    Honda

Şöyle bir fikir vardı geçenlerde okuduğum bir yabancı sitede.
    Bant ile dönüşümü yapsak ama iç lastiğini de kullanmaya devam etsek, yani ne iç lastiğin ne de tubless lastiğin avantajlarından feragat etmeden bi orta yol bulsak diye yazmışdı biri. Deniyen oldu mu bilmiyorum. Tabi hemen akla sibop geliyor. Yani dönüşüm bant ile yapılsa ama iç Lastik kullanılmaya devam edilse ne olur acaba. Olaki lastik patladı tellerin kafaları bantlı havanın kaçabileceği bir yer yok. Ancak iç lastik sibobunun oturduğu yerden kaçar.
    İç lastiği emniyetsiz yapan patlama sonrası ani teker sönmesinin bir nebze önüne geçilir mi.???

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Bence geçmez

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tags for this Thread