Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 38 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Erhan Yumuşak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Erhan YumuÅŸak
    Ãœyelik tarihi
    16-06-2019
    BulunduÄŸu yer
    Ankara
    Motosiklet
    MT 25
    Marka
    Yamaha

Standart Fakire Motor Seçimi Yardımı !!!

Herkese merhaba,
    Bir konuda yardım talep edeceğim. Tanışma bölümünde yazdığım gibi bir motorum yok. Ancak almak istiyorum. Hepsi güzel ama yaşıma (52) uygun kariyerime ( özür dileyerek yazıyorum bunu, kariyerimin bence önemi yok ama aile efradı-akraba ayıplamasın, hiç yakışmamış demesin gibi) uygun bir başlangıç ( tam olarak başlangıç sayılmaz ilk motorum olan 50 cc lik ehliyet gerektirmeyen scooterimi yakın zamanda sattım) motorsikleti almak istiyorum. İlk el-ikinci el, marka-model gibi seçenekler arasında aylardır araştırma yapıyorum ( bu konuda mastır yapacak kadar uzmanlaştım) fakat bu araştırmalar kafamı daha çok karıştırmaktan başka işe yaramadı.
    Boyum 178 kilom da 79 falan.
    İnternette öyle bir Bilgi kirliliği var ki...
    Önce naked-çıplak modellere yöneldim, uzun yol yaparsam (yapmayı da düşünüyorum) aşırı rüzgar yemekten bahsettiler, zaten benim 60 km ye ulaşamayan scooter ile bile sıkıntı yaşıyordum hem de şehir içinde. Spor modellere sürüş pozisyonu sebebiyle hiç bakmadım, kros tip veya hard enduro yapılan motorlar da bana göre gelmedi, en sağlıklı seçim yol enduroları olarak geldi bana. sanırım en iyisi VStorm 250, gönlümde olanlar ise Versys 650 ve VStrom 650 belki Honda Nc 750, kursa başladım ama orada da kazık yedim zira A2 için yetiştiriyor benim kurs, A veremiyor. Bunların anlamlarını ise kursa başladıktan sonra fark ettim. Dolayısıyla birkaç gün sonra (inşallah) alma aşamasında olduğum ehliyet ile A2 klasmanı motor kullanabileceğim. Çok da önemi yok zira A sınıfı için de sonraları bir girişimde bulunmak istiyorum. Bir de öyle bir motor olsun ki ABS olsun, ikinci eli olsun ki satıp üst kademeye geçmek nasip olursa en az zararla yapabileyim.

Zor durumdayım açıkçası, yardıma da ihtiyacım var. Mesela ikinci el versys 300 tavsiye eder misiniz? yedek parça, servis problemi falan hatta satarken sorun olur mu? ,
    Başka öneriniz olur mu? tecrübelerinize ihtiyacım var...
    Fakire bir yardım!!!.
    Önerileriniz benim için önemli, çok teşekkür ederim...
    Hayırlı günler dilerim.
    Konu Erhan Yumuşak tarafından (19-06-2019 Saat 12:50 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Katılımcı Üye mustafa gologlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mustafa göloğlu
    Ãœyelik tarihi
    22-12-2014
    BulunduÄŸu yer
    istanbul
    Motosiklet
    HONDA XL 700 Transalp
    Marka
    Honda

Merhaba Erhan bey,
    Benim düşüncem size uygun olacak motorlar suzuki vstrom 250, versys 300 ve bmw g310 gs.
    Kawasaki servis yedek parça anlamında ülkemizde çok memnun edici değil. Benimde ilk motorum kawasakiydi. Bir grenaj tamiri için 2013 yılında 1.200 tl ücret çıkartmışlardı.
    Suzukinin servis yedek parça uygulamaları hakkında pek bilgim yok.
    Bmw kullanan çok arkadaş var forumda. Onlar yorum yapsalar daha iyi.
    Bu makinelerin ikinci ellerine gelince; çok tutulan modeller olmadığı için hemen satamayabilirsiniz. Yani sizin gibi düşünen birileri olacak ki bu motorları tercih etsinler.
    Ancak şunu belirteyim. Benim ikinci motorum crf 250l. Hala 250cc kullanıyorum, konu bütçe ile ilgili değil. Belki sizde aldığınız makineden zevk alır hemen büyütmek istemezsiniz.
    Kaldı ki bu yazdığım makineler zevkle binilip hem şehir içi hem uzun yolda kullanılabilir. Denemden bilemezsiniz.

3. mustafa gologlu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Erhan YumuÅŸak (19-06-2019)

Enduroist Üye Güney Biçer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Güney Biçer
    Ãœyelik tarihi
    02-06-2017
    BulunduÄŸu yer
    Osmaniye
    Motosiklet
    Manuel AT
    Marka
    Honda

Başta hayırlısı olsun.
    Dediğiniz tablo ile elden çıkarması kolay bir motor ikilisini birleştirince crf 250 veya crf 250 rally(bence bu daha güzel ) olurdu.
    Ama hangisinin olacağına imkanınız varsa sürerek karar vermek en güzeli. Zamanında harley iron883ü aşık olarak almıştım. Yanına yaklaşınca kalbim çarpardı ama sonrasında gerekliliklerden (!) Africa twine geçtim ve em keyifli sürüşleri onla yaptım yapmaya da devam ediyorum.

5. Güney Biçer, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Üye Erhan Yumuşak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Erhan YumuÅŸak
    Ãœyelik tarihi
    16-06-2019
    BulunduÄŸu yer
    Ankara
    Motosiklet
    MT 25
    Marka
    Yamaha

Alıntı Güney Biçer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Başta hayırlısı olsun.
    Dediğiniz tablo ile elden çıkarması kolay bir motor ikilisini birleştirince crf 250 veya crf 250 rally(bence bu daha güzel ) olurdu.
    Ama hangisinin olacağına imkanınız varsa sürerek karar vermek en güzeli. Zamanında harley iron883ü aşık olarak almıştım. Yanına yaklaşınca kalbim çarpardı ama sonrasında gerekliliklerden (!) Africa twine geçtim ve em keyifli sürüşleri onla yaptım yapmaya da devam ediyorum.
    Bu motor şekli hiç bana hitap etmiyor. Sanki şekli off-road tasarlanmış gibi . Bir de Ankara içi için kullanacağım sıklıkla nasip olursa. Haklısınız Honda her açıdan avantajlı ama yaşıma ve tecrübeme uygun bir yol endurosu bulamıyorum bir türlü. Çok istediğim versi 300 de ben daha ehliyeti alamadan satılmış . Nasipten öte yol yok...

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Ãœyelik tarihi
    17-05-2016
    BulunduÄŸu yer
    Ä°stanbul
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Merhaba Erhan hocam,
    nacizane kendi fikrim de ben suzuki inazuma 250cc lik başlamıştım, kaslı bir görünümü vardır ,dışarıdan görenler 600 lük sanır, bir 10bin km yapar sonra 650-750 cc bandında ki bir motora geçebilirsiniz tabii bazı modeller için A2 den A ya yükselmeniz lazım siz biliyorsunuz zaten. inazuma düşünmezseniz vstrom 250 yada gs310 lar var. Tabii bunlar geçiş motoru olur. Direkt orta segmentden başlayayım derseniz nc750 ler in beygiri düşüktür cc büyüktür ama agresif değildir ,idare edebilirsiniz diye düşünüyorum, her yola gider, yakıtı da çok düşüktür, eğitimden sonra hocanızında görüşünü alarak değerlendirebilirsiniz bence.
    Motosikletim'in üzerindeyken hisettiğim tek duygu... Özgürlük !..

8. Serdar ZIMBA, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Ãœyelik tarihi
    20-04-2014
    BulunduÄŸu yer
    Ä°stanbul
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Serdar abime Katılıyorum....

Bunlara ek olarak belki Xmax de düşünülebilir
    Good Things Come To Those Who Wait

10. Bora Karayel, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...
    Ãœyelik tarihi
    11-12-2014
    BulunduÄŸu yer
    Ä°stanbul

Merhaba,
    Ben size model önermeyeceğim. Çünkü zaten kafanız karışık 1 modelde ben önerip kafayı bozdurmam. Buraya yazarken hayaliniz bir modelde insanlar evet şu şunu al diyecekler diye sanıyorsanız rüya görüyorsunuz Bu kadar çok çeşit motosiklet olması bir o kadar çeşit sürücü tipi ve istek profili olmasındandır. Unutmayın araba değil bu motosiklet. Kurye segmentinin dışına çıktığınız artık bir hobi aletine biniyorsunuz demektir. Yani bir yerden bir yere gitmek değildir amaç arabada olduğu gibi. Alırken nasıl satarım düşünülmez. Unutmayın her şey satılır yeterki siz onu doğru rakama alın. Böylece doğru rakama rahatlıkla satarsınız.

Sizin kendinize uyan motosikleti almanız lazım. Maalesef bu işde öyle kolay değildir. Öyle olsa burada herkes ilk motoruna binerdi. Harbi hala ilk motosikletine binen var mı ki???? Özetle bu bir süreçtir. İlk motosikletiniz olarak gönlünüze yatan ilk hoşunuza giden motosikleti doğru rakama satın alın ve ona binin. Bir süre sonra camia içine dahil olup farklı motosikleti olanlarla birlikte sürecek ve bilginiz artacaktır. Ondan sonra ne istediğinizi daha iyi anlayıp bir sonraki motosiklete geçeceksiniz. Şunu unutmayın ki mükemmel motosiklet yoktur. Hepsinin vereceği zevk farklıdır.

Örnek olması açısından naked motorlar için camsız ve rüzgar alır demişsiniz. Vallahi o rüzgarı yemek çok keyifli gelebilir bazılarına. Ayrıca her naked modelin rüzgar deflektörü yok demek değildir. Gördüğünüz gibi temel bir sınıflandırmaya kendinizi zorlamayın Nice modeller gördüm çatır çatır satıldı. Satmayı da silin kafanızdan.

Şimdi sahibindeni açın ve aha bu çok güzel dediğiniz bütçenize uygun ilk motosikletinize teklifinizi yapın.

İyi sürüşler.

12. HakanVelioglu güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Cem oruç (20-06-2019),Erhan YumuÅŸak (19-06-2019),Mustafa Büyükkaya (20-06-2019),mustafa gologlu (19-06-2019),Serdar ZIMBA (19-06-2019)

Enduroist Katılımcı Üye mustafa gologlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mustafa göloğlu
    Ãœyelik tarihi
    22-12-2014
    BulunduÄŸu yer
    istanbul
    Motosiklet
    HONDA XL 700 Transalp
    Marka
    Honda

Alıntı Bora Karayel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Serdar abime Katılıyorum....

Bunlara ek olarak belki Xmax de düşünülebilir
    Aynen, ülkemizde scooter sürene pek motor sürüyor muamelesi yapmazlar ama sonuçta hepsi bir araç. Eğer çoğunlukla şehir içi kullanacaksanız tam isabet olur. hafta sonları da biraz uzak mesafelere yolculuk yapabilirsiniz.

14. mustafa gologlu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Üye öner güleç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    öner güleç
    Ãœyelik tarihi
    27-07-2015
    BulunduÄŸu yer
    istanbul
    Motosiklet
    r1200 gsa sulu
    Marka
    Bmw

Valla milletin yakışmış yakışmamış demesine aldırmayın alın beğendiğiniz motoru keyfini çıkarın biraz tecrube kazanınca ister harley al ister gs al istersen s1000rr al sen keyfini çıkarmaya bak millete ne 😂

16. öner güleç güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (21-06-2019),Erhan YumuÅŸak (20-06-2019)

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Ãœyelik tarihi
    15-07-2012
    BulunduÄŸu yer
    istanbul
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

ben doğrudan öneride bulunayım;

- xmax250
    - inazuma

bunların ikisiyle de imaj ve ruzgar sorunu pek yasamazsınız, uzun cam opsiyonu ile...

sonrasında nc750, akabinde africa twin, devamında r1200gs, bir ara KTM ve nihayetinde goldwing ile şimdiden güzel hayallaer kurulabilir.

18. ahmet korkmaz güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Erhan YumuÅŸak (20-06-2019),Serdar ZIMBA (20-06-2019)

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu