Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 82 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Alıntı Osman Somuncu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Videodaki CB125'e benzemez..Motor olarak benim TDM'in motoruna benziyor.Onların supapları "şim" denilen pullarla ayarlanır.Yani kontra somunlu değildir.
    Onlarda supap gevşemez.(yani aralık bollaşmaz) sıkılaşır.Bunun nedeni çelik supapların uzun zamanda aliminyum alaşımı olan silindir kapağındaki yuvaları aşındırarak oturma yapmasıdır.
    Örneğin 0,15 mm olan emme supapı boşluğu 0,08 veya 0,10 mm.ye düşmüşse,ayar pulu 0,07-0,05mm.daha incesi ile değiştirilir.
    Yani üzerinden çıkan pul.1,85mm.lik ise 1,80mm. veya 1,78 mm.olanı takılır. (ölçümdeki ihtiyaca göre)
    Bu pulların ebadına göre piyasada bulması da kolay değildir ..Ben yaparken Wemoto.com (ingiltere) den ve iki tane de çıkma Enduromarket'ten almıştım..
    Kolay gelsin.
    Ewet abi TDM de sim pullu (bu pulları sanayide kolaylıkla yapılabilir) ducati de yag basınçlı ( en güzel ayar istemeyen bir sistem ama yag seviyesi yada kalitesi numarası çok önem tasir) honda yamaha gibi uzak doğu makinalarda ayar civatalı xrv750 nin ayar cıvataları yok hatta fabrikada bile yok işte bunu yaptırmak dert bende 4 ad var

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. ismail gur, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Osman Somuncu (15-09-2019)

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Alıntı ismail gur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ewet abi TDM de sim pullu (bu pulları sanayide kolaylıkla yapılabilir) ducati de yag basınçlı ( en güzel ayar istemeyen bir sistem ama yag seviyesi yada kalitesi numarası çok önem tasir) honda yamaha gibi uzak doğu makinalarda ayar civatalı xrv750 nin ayar cıvataları yok hatta fabrikada bile yok işte bunu yaptırmak dert bende 4 ad var

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    XRV 750 lerin modeli eski olduğu için onlarda civatalı olması normal..Yeni AT'nin motoru Yamaha'nın 270 derece krank açısında ateşleme yapan paralel iki silindirin çok başarılı olması nedeniyle ayni formatta üretildi..Ve o da çok harika bir motor..Görmedim ama şimli olduğunu sanıyorum.

Yalnız şunu söyliyeyim; bu motorun (AT CRF1000) supap boşlukları 24K km.de kesinlikle ayar istemez..Ben olsam 50K den önce kontrol bile etmem..
    Ben TDM'in supaplarını ayarladığımda iki yıl önce 90 bini geçmişti..Bu yılın başında 95 binde de triger zincirini değiştirdim.(sadece 5-6mm.uzama yapmış.)