Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 6 Toplam 8 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 2345678 SonuncuSonuncu
51 den 60´e kadar. Toplam 78 Sayfa bulundu

Hybrid View

Ordinaryus Enduroist İbrahim DEĞERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

05.07.2019 (19.Gün)
    Tashanta – Khukh-Uzuur

Sabah kahvaltıdan sekiz gibi kalkıp sınıra gittik. Evraklarımı verdim burada ilginç bir şey dikkatimi çekti. Benden önce evraklarını veren yabancı turistler pasaport kontrolünü 6-7 dk.da geçerken ben 25 dk.da geçtim. Görevli memur p1asaportun Türk olduğunu görünce hemen bir yerleri aradı. Bütün sayfaları tek tek saydı, sayfaları mor ışık kontrolüne tuttu. Vizemi 20 defa kontrol etti. Pasaport kontrolünden çıkar çıkmaz bir polis memuru beni aldı. Daha önceden tecrübeli olduğumdan nereye gittiğimi biliyordum.

Rus sınırlarında sıklıkla yaşadığım sorguya gidiyordum. Büyük binanın küçük bir odasında bir İngilizce bilen tercüman bir ben bir de sorguyu yapan Rus ajan tarafından 45 dk. sorgulandım. Hayatıma ait tim bilgileri istedi. Çocukluktan bu yaşıma kadar geçen tüm hayat hikayemi, çalıştığım yeri, çocukları, her şeyi sorguladılar. Benim ki bittikten sonra Osman’ı alacaklardı. Ama bizim Osman çoktan sınırı geçmiş. O yüzden onu sorguya alamadılar.

Sınırı geçince Türkiye’de eğitim almış Kazak bir arkadaşla muhabbet ettik. İstanbul’da yaşıyor ve bir günlük evli :

Sorgudan çıkınca Osman’ı aradım. Oraya bak buraya bak derken Osman yok. Meğer kontrolden sonra oradaki bir memura ben gidiyorum demiş, onlar da salmışlar. Orada bir askere sordum “ o sınırı geçti” dediler. Rusya sınırı ile Moğol sınırı arası 10 km. Moğol sınırına gelince Osman’ı yakaladım. Burası çok değişik bir sınır. Çok yavaş işliyor. Bir de ülkeye girişte dezenfekte parası alıyorlar. Tabii su yaptık ama adam da yapışkan çıktı “illa yaptıracaksınız” diyor. Kredi kartı var nakit yok dedik. Gereksiz para vermeyelim dedik. Ama orda bulunan bir Moğol bizim paramızı da vermiş. Tabii dezenfekte falan yapanda olmadı.

Sınır kapısında sigortacılar hemen etrafımız sardı, dedik bu kadar sigortacı varsa herhalde mecburidir dedik. 16 dolar karşılığında sigorta yaptırdık. Ama tüm Moğolistan boyunca ne bir polis gördük, ne de bizi durduran bir memur gördük. Biraz boşuna gibi oldu. Bu işlemlerden sonra saat 12:30 gibi ancak yola çıkabildik.

----------------------------------------
    Yok Öyle 3 Aşağı 5 Yukarı
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

2. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 11 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (08-08-2019),alper ozbas (11-08-2019),Berkay İnal (09-08-2019),Bora Karayel (08-08-2019),cemkucuk (08-08-2019),ERDAL CANTÜRK (08-08-2019),halil yılmaz (08-08-2019),MelihUlubilgen (08-08-2019),Osman Somuncu (11-08-2019),Serdar ZIMBA (08-08-2019),Süleyman Kuyucu (09-08-2019)

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

08.07.2019 (22.Gün)
    Arvayker – Ulan Batur

Gece Osman “ben erken kalkayım, beni bekleme yolda, seninle Ulan Batur’un girişinde buluşalım” diye anlaştık. 1000 cc ile 250 cc asfalt yolda epey yorucu oluyor. O bana yetişmeye çalışıyor, ben onu bekliyorum olmuyor. Neyse Osman sabah 5:00 gibi kalkıp yola çıktı. Bende 7:00 gibi uyanıp yola çıktım.

Yol asfalt olduğundan yapıştıra yapıştıra gidiyorum ama Osman piyasada yok. İnternetimizde olmadığından iletişim kuramıyoruz. 300 km. gittikten sonra Lün yakınlarında benim ön lastik indi.
    Dedim motoru bu kadar översen olacağı buydu. İndiği yerin 500 mt. İlerisinde bir lastikçi varmış. Gittim, ön lastiği sökmeye çalıştı sökemedi. Biraz da benden kaynaklandı. Lastiğin bir tarafı normal anahtar ile sökülüyor, diğer tarafında alyan deliği benim kafamı karıştırdı. Tenere varken alyan tarafı için anahtar çok zor bulunduğundan ben de anahtar vardı. Bende bununda öyle olduğunu düşündüm. Lastikçi bir saat alyan aradı bulamadı.

Lastiği sökemeyince hava bastı. Kontrol ettiğimizde lastiğin patlamadığını gördük. Havasını tamamladık, orada yemek falan yedim. Bir saat oyalandım ama lastik inmedi. Tamam dedim sıkıntı yok. Yapıştırdım yola devam ettim. Osman ile anlaştığımız yerde buluştuk. Benden iki saat önce buraya gelmiş. Ben durumu anlattım, içime de kurt düştüğünden bir motorcu bulup oraya gitmeye karar verdik. Burası Ulan Batur’da KTM servisiymiş. Oraya doğru yola çıktık. Ulan Batur şehir merkezinde giderken, motorcuya 3 km. kala lastik tamamen indi.
    Osman’ın yanında hava makinası ile lastiği şişirelim dedik ama yemedi. Hemen indi. Burada da 700 mt. İleride lastikçi gördük. Orada ön lastiği sökelim dedik ama yine alyan bulamadık. Sanayi de aradık o kadar uğraştık yok alyan bulamadık. 2-3 saate yakın orada uğraştık olmadı.

Lastiğe 35 hava bastık, Osman hafif olduğunda üzerine bindi 2 km. ileride olan motorcuya kadar üzerinde ayakta gittik.

(Buralarda sıkıntı ve sıcaktan foto aklıma gelmedi)

Motorcuda durumu anlattık. İç lastik bende vardı, lastiği söküp, iç lastiği takmaya 20 dolar para istediler. Biraz kızdım ama yapacak bir şey yoktu. Alyanı bulamadık. Hemen 15-16 yaşındaki bir eleman geldi, yıldız tarafını söktü, vidaya bir vurdu mil karşı taraftan çıktığını görünce içimden kendime epey bir yardırdım. Meğer alyana gerek yokmuş. Yıldız tarafını sökmek yeterliymiş. Tenere’den aklımda kalan bilgi yüzünden 4-5 saatim ve param gitti. Motor yağınıda değiştireyim dedim ona sadece yağ için 527 TL para istediler. 2-3 defa sordum, çeviri hatası mı var diye ama dolar karşılığını söyleyince gerçek olduğunu gördüm. Asla o kadar para vermem dedim. Yağı değiştirtmedim.

İlginçlikler bu kadar da değil. Bir gün önce Osman motorun arızasından ve yavaşlığından şikayet edince satalım gitsin dedim. Sonra bunu ciddiye aldı, tamam satalım dedi. Kafaya koydu satacağını. Bu KTM servisi de hem sıfır motor satıyor, hem aksesuar, hem de tamir yapıyor. Patrona durumu anlattık, o da tamam satın alırım dedi.

Osman motoru zaten kazalı aldı. Motorda hasar kaydı vardı. Aldığı adam motoru sıfır almış, kamyonetle evine götürürken araç kaza yapmış, kasko firmasından motoru yaptırmışlar. Adam daha sonra motoru Osman’a satmış. Yani Osman kazalı sıfır km. bir motor almış oldu. Zaten bu yolculukta da zincir-dişli bitti, lastikler bitti, motorda da sorun çıktı. En önemlisi de işbaşı yapmasına 3 gün kaldı buradan 3 günde Türkiye’ye motorla dönmesi imkansız. Bütün oklar satılmayı gösterdi. Neyse motoru 60.000.000 Tugrik (2700 dolara) KTM servisine sattık. Hemen orada bir kağıda satış sözleşmesi yaptık. Ruhsat ve ülkeye girişte verdikleri gümrük deklarasyon kağıdını verdik. Plakayı da söküp yanımıza aldık. Motoru satınca “benim lastik değişimi de senden olsun boss” dedim. Biraz uğraştırdı ama kabul ettirdim. Ben de o parayı verecek göz var mı diyerekten bu da bana yaradı.

Satış işlemleri bittikten sonra, buradan tanıdığım bir abinin işyerine gittik. Karnımızı doyurduk. Sağ olsun bizi evinde ağırladı. Bu kadar hareketli bir günün ardından gece 01:00 gibi uyuduk.
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

4. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 13 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (08-08-2019),alper ozbas (11-08-2019),Berkay İnal (09-08-2019),Bora Karayel (08-08-2019),cemkucuk (08-08-2019),ERDAL CANTÜRK (08-08-2019),halil yılmaz (08-08-2019),İbrahim Cihan Özyurt (08-08-2019),MelihUlubilgen (08-08-2019),Osman Somuncu (11-08-2019),Serdar ZIMBA (08-08-2019),Süleyman Kuyucu (09-08-2019),yılmaz yılmaz (01-10-2019)

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

İbrahim bu motosiklet satma olayının Türkiye ayağı hakkında bilgi verirsen sevinirim. Neler yapılıyor burada. Bir arkadaşımın aynı şekilde bir planı var çünkü. Nepal'e kadar gidip orada satıp bırakmak istiyor crf yi .

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Bekliyos devamını bak..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

7. MelihUlubilgen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

İbrahim DEĞERLİ (08-08-2019)

Enduroist Katılımcı Üye necmi er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Necmi Er
    Motosiklet
    R 1200 GS ADV
    Marka
    Aprillia

Suana kadar okudugum en keyifli gezilerden biri devami bekeniyor ...

CASPER_VIA_G1_Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. necmi er, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

İbrahim DEĞERLİ (08-08-2019)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

cidden çok harika devam ediyor satış sürecinin Türkiye ayağını merak ettim doğrusu

KILIBIKRAYDIR

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

Alıntı omercem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İbrahim bu motosiklet satma olayının Türkiye ayağı hakkında bilgi verirsen sevinirim. Neler yapılıyor burada. Bir arkadaşımın aynı şekilde bir planı var çünkü. Nepal'e kadar gidip orada satıp bırakmak istiyor crf yi .
    Alıntı cemkucuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cidden çok harika devam ediyor satış sürecinin Türkiye ayağını merak ettim doğrusu
    En son ayrıntılı bit şekilde yazacağım
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

12. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (09-08-2019),ERDAL CANTÜRK (12-08-2019),omercem (09-08-2019),Osman Somuncu (11-08-2019)

Enduroist Katılımcı Üye İsmail Hakkı Erdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İsmail Hakkı ERDAĞ
    Motosiklet
    Yamaha 1200 süper tenere
    Marka
    Yamaha

O coğrafyaya gidecek motorculara yol ,yöntem gösteren rehber niteliğinde yararlı ve güzel bir rapor olmuş. Kutlarım.
    Motorcu özgür ruhtur.
    05324123412

14. İsmail Hakkı Erdağ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Öztekin (09-08-2019),Osman Somuncu (10-08-2019)

Enduroist Katılımcı Üye Ahmet Öztekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Öztekin
    Motosiklet
    V-Strom (14)
    Marka
    Suzuki

1/3' üne ancak dayanabildim. Yollar, gümrük, sigorta. Yok arkadaş, bana göre değil. Türkiye doğu olarak bana son nokta, ileride fikrim değişir mi bilmem. (Uzakdoğu? Belki?)

Murphy says: Anything can go wrong will go wrong
    Murphy says: Anything that can go wrong will go wrong...
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

Isim
    İbrahim DEĞERLİ
    Motosiklet
    CRF1000L Afrika Twin
    Marka
    Honda

11.07.2019 (25.Gün)
    Irkutsk (Rusya) – Krasnoyarsk

Sabah biraz geç kalktım, kahvaltımı yapıp küçük bir şehir turu attım.

Buradan sonra, zamanım azaldığı ve daha önce Rusya’yı gezdiğim için çok fazla yer gezmedim. Zaten bu turda üç hedefim vardı. Birincisi Pamir’i geçmek, ikincisi Orhun Abidelerini görmek, Üçüncüsü Cengiz Han heykelini görmek, bonus olarak da Baykal Gölünü görmekti. Hedeflerimi yaptım. Bu yolculuğa çıkarken 24-25 gün diye tahmin ettim ama hiç umduğum gibi olmadı. İşler de beni beklediğinden biraz seri geri dönmeye çalıştım.

Rusya bu sene bizden aldığı S-400 paralarını yola yatırmış galiba, bütün yolları yapmışlar. Her yer cillop yeni asfalt ile kaplanmış. Geçen sene bozuk olan yollar biel bu sene harika olmuş.

Gece 21:00 gibi Krasnoyarsk’a gelip burada bir hostele yerleştim.
    Konu İbrahim DEĞERLİ tarafından (10-08-2019 Saat 20:51 ) değiştirilmiştir.
    1 Aşağı 2,3,4,5,6 Yukarı

17. İbrahim DEĞERLİ güzel mesajın için 7 üye sana teşekkür etti :

Bora Karayel (11-08-2019),Çağın Sarılar (20-08-2019),ERDAL CANTÜRK (12-08-2019),halil yılmaz (10-08-2019),MelihUlubilgen (11-08-2019),Serdar ZIMBA (11-08-2019),Süleyman Kuyucu (18-08-2019)

Sayfa 6 Toplam 8 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 2345678 SonuncuSonuncu