Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 17 Sayfa bulundu

Trakya
    Bölge Sorumlusu

SONAY YÜKSEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    SONAY YÜKSEL
    Motosiklet
    R 1250 GS ADV + XMAX 300
    Marka
    Bmw

Standart Artçımın Yorumu ile Motosiklet Marka ve Modellerine göre Uzun Yol Artçı Konforu

Beni tanıyanlar bilir çok sık motor değiştirir ve senede ortalama 30-40 Bin km leri görürüm , ve bu yolculukların çoğunu uzun turlarda artçılı olarak yaptığımdan , her motor değişimi sonrası artçım ile konfor , eşya kapasitesi vb. bir çok konuda , eskisi daha konforluydu , bunda sırtım ağrıdı , şu model varken daha çok eşya alabiliyorduk tarzı sohbetler oluşunca , gel dedim şu ana kadar kullandığımız ve uzun seyahatlere çıktığımız tüm motorları bazı kriterlere göre (1-10 arası ) puanlayalım diyerek amatörce , hiç bir bilimsel , fiziksel veri ye bağlı olmadan sadece benim artçımın kişisel değerlendirmesine göre bir karşılaştırma oluşturduk , özellikle uzun yol motoru olan FJR 1300 için puanlaması çok ilginç oldu , kızanlar itiraz edenler olacaktır , üstte de belirttiğim gibi artçımın seyahatler sonrasındaki yorumlarına göre oluşturduğumuz amatörce kişisel bir puanlama.

Kriterler

* Uzun Yol Otoban Sürüşü
    * Stabilize Yol Sürüşü
    * Sele Konforu
    * Seyahat Yükleme Kapasitesi

İlave Konfor/Seyahat ekipmanları ile Birlikte Motorlar

* 2015 Model Honda NC 750 X Dct ( Orjinal Yan Çantalar + Sırt dayamalı Givi TRK 52 Top Case + Tur Camı)
    * 2016 Model Honda Africa Twin DCT ( Orjinal Yan Çantalar + Sırt dayamalı Givi TRK 52 Top Case + Tur Camı)
    * 2016 Model Yamaha FJR 1300 ( Orjinal Yan Çantalar+ Sırt Dayamalı Orjinal Yamaha 56 lt Topcase )
    * 2017 Model BMW R 1200 GS ADV ( Orjinal Yan Çantalar+ Sırt Dayamalı Trekker 58 top Case )
    * 2018 Model KTM 1290 SAS ( Orjinal Yan Çantalar + Sırt dayamalı Givi TRK 52 Top Case + Orjinal Isıtmalı Konfor Sele )
    * 2018 Model BMW K 1600 GT (Orjinal Yan Çantalar+ Sırt Dayamalı Orjinal BMW Topcase )
    * 2019 Model Yamaha XMAX 300 ironMAX ,(Orjinal sırt dayamalı 50 Lt Yamaha Topcase + Tur Camı)
    * 2019 Model BMW R 1250 GS ADV ( Orjinal Yan Çantalar+ Sırt Dayamalı Trekker 58 top Case )

* 2015 Model Honda NC 750 X Dct ( Orjinal Yan Çantalar + Sırt dayamalı Givi TRK 52 Top Case + Tur Camı)

Uzun Yol Otoban Sürüşü = 6
    Stabilize Yol Sürüşü = 5
    Sele Konforu = 6
    Seyahat Yükleme Kapasitesi = 7

Ortalama puan = 6

* 2016 Model Honda Africa Twin DCT ( Orjinal Yan Çantalar + Sırt dayamalı Givi TRK 52 Top Case + Tur Camı)

Uzun Yol Otoban Sürüşü = 7
    Stabilize Yol Sürüşü = 8
    Sele Konforu = 7

Ortalama Puan = 7,25

* 2016 Model Yamaha FJR 1300 ( Orjinal Yan Çantalar+ Sırt Dayamalı Orjinal Yamaha 56 lt Topcase )

Uzun Yol Otoban Sürüşü = 6
    Stabilize Yol Sürüşü = 5
    Sele Konforu = 8
    Seyahat Yükleme Kapasitesi = 6

Ortalama Puan = 6,5

Not: FJR 1300 Bir uzun yol Sportouring motor olmasına karşın eşimin sevmediği motorlardan biriydi , nedense 4 silindir bir motor için yüksek hızda çok titreşimden ve yükleme hacminin top case üzerine de ilave çanta konulmaması sebebi ile çok sevmedi .

* 2017 Model BMW R 1200 GS ADV ( Orjinal Yan Çantalar+ Sırt Dayamalı Trekker 58 top Case )

Uzun Yol Otoban Sürüşü = 8
    Stabilize Yol Sürüşü = 8
    Sele Konforu = 8

Ortalama Puan = 7,75

* 2018 Model KTM 1290 SAS ( Orjinal Yan Çantalar + Sırt dayamalı Givi TRK 52 Top Case + Orjinal Isıtmalı Konfor Sele )

Uzun Yol Otoban Sürüşü = 7
    Stabilize Yol Sürüşü = 8
    Sele Konforu = 9

Ortalama Puan = 7,5

Not= KTM 1290 artçımın en sevdiği motorlardan biriydi , bunun en büyük sebebi kışın sık kullandığı ısıtmalı konfor sele olduğunu düşünüyorum , ayrıca GS ADV ile farkı karşılaştır dediğimde , KTM de sürücü ve artçı sele arası mesafe daha dar (GS ADV ye Göre) olduğu için sürücü ile top case arasında tam kontrollu olarak kaldığını özellikle sert viraj yatışlarında , kendini daha güvenli hissettiğini bana da ilginç gelecek şekilde yorumladı , GS ADv de ise boşluk daha fazla olduğu için kendini KTM de kadar güvenli hissetmesede KTM de mesafe olmadığı için kullanamadığı boyun çantasını çok rahat takabildiğini belirtmiştir.

* 2018 Model BMW K 1600 GT (Orjinal Yan Çantalar+ Sırt Dayamalı Orjinal BMW Topcase )

Uzun Yol Otoban Sürüşü = 10
    Stabilize Yol Sürüşü = 6
    Sele Konforu = 9

Ortalama Puan = 7,75

* 2019 Model Yamaha XMAX 300 ironMAX ,(Orjinal sırt dayamalı 50 Lt Yamaha Topcase + Tur Camı)

Stabilize Yol Sürüşü = 5
    Sele Konforu = 8

Ortalama Puan = 6,75

* 2019 Model BMW R 1250 GS ADV ( Orjinal Yan Çantalar+ Sırt Dayamalı Trekker 58 top Case )

Stabilize Yol Sürüşü = 8
    Sele Konforu = 8

Ortalama Puan = 7,75

Not: Doğal olarak aynı yapı ve aynı çanta sistemine sahip 1200 GS ADV ile 1250 GS ADV nin puanları aynı çıktı peki hiç mi fark yok dediğimde ise , 1250 GS Adv ye , 1200 GS Adv ye nazaran daha rahat bindiğini söyledi , bunun sebebi benim tahminimce 1250 GS ADV de bulunan otomatik yükleme sistemi olabilir , 1200 GS Adv yi manuel yüksek pozisyona alıp artçı öyle biniş yaptığı için yüksek pozisyondan biniş yaptığından daha zor biniş yapıyor diye kendimce yorumladım.

Özetle Oluşan Tablo :

* 2015 Model Honda NC 750 X Dct ( Orjinal Yan Çantalar + Sırt dayamalı Givi TRK 52 Top Case + Tur Camı) = 6 Puan
    * 2016 Model Honda Africa Twin DCT ( Orjinal Yan Çantalar + Sırt dayamalı Givi TRK 52 Top Case + Tur Camı) = 7,25 Puan
    * 2016 Model Yamaha FJR 1300 ( Orjinal Yan Çantalar+ Sırt Dayamalı Orjinal Yamaha 56 lt Topcase ) = 6,5 Puan
    * 2017 Model BMW R 1200 GS ADV ( Orjinal Yan Çantalar+ Sırt Dayamalı Trekker 58 top Case ) = 7,75 Puan
    * 2018 Model KTM 1290 SAS ( Orjinal Yan Çantalar + Sırt dayamalı Givi TRK 52 Top Case + Orjinal Isıtmalı Konfor Sele ) = 7,5 Puan
    * 2018 Model BMW K 1600 GT (Orjinal Yan Çantalar+ Sırt Dayamalı Orjinal BMW Topcase ) = 7,75 Puan
    * 2019 Model Yamaha XMAX 300 ironMAX ,(Orjinal sırt dayamalı 50 Lt Yamaha Topcase + Tur Camı) = 6,75 Puan
    * 2019 Model BMW R 1250 GS ADV ( Orjinal Yan Çantalar+ Sırt Dayamalı Trekker 58 top Case ) = 7,75 Puan

2. SONAY YÜKSEL güzel mesajın için 13 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Öztekin (28-08-2019),alper ozbas (28-08-2019),Barış ALTAN (05-09-2019),Berkay İnal (29-08-2019),Bora Karayel (27-08-2019),Çağın Sarılar (28-08-2019),Can Ekin (29-12-2019),GİRAY ELGİN (28-08-2019),halil yılmaz (27-08-2019),İbrahim Cihan Özyurt (28-08-2019),ioriengek (Dün),necmi er (27-08-2019),Serdar ZIMBA (27-08-2019)

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Eline sağlık Sonay , tabii en büyük alkış Evrim’e

Sen de bu motorların sürüşünü puanlasan ne güzel olur başka bir başlıkta .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Motosikletim'in üzerindeyken hisettiğim tek duygu... Özgürlük !..

4. Serdar ZIMBA, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

SONAY YÜKSEL (28-08-2019)

Trakya
    Bölge Sorumlusu

Isim
    SONAY YÜKSEL
    Motosiklet
    R 1250 GS ADV + XMAX 300
    Marka
    Bmw

Alıntı Serdar ZIMBA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline sağlık Sonay , tabii en büyük alkış Evrim’e

Sen de bu motorların sürüşünü puanlasan ne güzel olur başka bir başlıkta .

Aklımda Serdar , hatta Yapmayı planladığım Karşılaştırmalar ,

Xmax 250 eski kasa - xmax 300 yeni kasa

Fjr1300 - K1600 gt ( Spoiler vereyim K 1600 ezecek )

Eski kasa Nc 750 x dct- yeni kasa Nc 750 x dct

1200 Gs adv - 1250 gs adv

Veee çok kapışmalı geçecek olan,

Ktm1290 SAS - 1250 gs adv

6. SONAY YÜKSEL, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Serdar ZIMBA (28-08-2019)

Enduroist Kadim Üye halil yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Halil Yılmaz
    Motosiklet
    R1200GSA
    Marka
    Bmw

Kısa zamanda farklı motosiklet modellerini kullanan biri olarak güzel bir karşılaştırma yapmışsın. Eline sağlık, teşekkür ederiz.
    Yaşamak içîn çalışıyorsan, neden kendini çalışarak öldürüyorsun...

8. halil yılmaz, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Teşekkürler emek için Sonay eline sağlık

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. Ediz Gürkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Kadim Üye Oktay Oksak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Sonay güzel bir karşılaştırma olmuş. İyi düşünmüşsün.

12. Oktay Oksak, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Katılımcı Üye Ahmet Öztekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Öztekin
    Motosiklet
    V-Strom (14)
    Marka
    Suzuki

Fjr'nin sele konforu haricinde nc 750 ile aynı puanlarda kalması ilginç geldi. En azından otoban sürüşünde bir fark beklerdim. Güzel değerlendirme, elinize sağlık

Murphy says: Anything can go wrong will go wrong
    Murphy says: Anything that can go wrong will go wrong...
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

14. Ahmet Öztekin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Moderatör Çağın Sarılar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağın Sarılar
    Motosiklet
    Africa Twin
    Marka
    Honda

Ellerine emeğine sağlık Sonay Abi,

İki sorum olacak:

1. Artçının artçılık deneyimi arttıkça verdiği puan da artmış olabilir mi? Esas sormak istediğim FJR' ye şimdi binse farklı bir yorum yapar mı acaba?

2. KTM' nin ısıtmasını alıp ADV' ye taksak puanlar ne kadar değişirdi?

16. Çağın Sarılar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Sonay eline sağlık, Evrim’de baya tecrübeli artçı oldu, verdiği puanlar çok önemli

18. Arif Oral Unal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Trakya
    Bölge Sorumlusu

Isim
    SONAY YÜKSEL
    Motosiklet
    R 1250 GS ADV + XMAX 300
    Marka
    Bmw

Alıntı Ahmet Öztekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fjr'nin sele konforu haricinde nc 750 ile aynı puanlarda kalması ilginç geldi. En azından otoban sürüşünde bir fark beklerdim. Güzel değerlendirme, elinize sağlık

Murphy says: Anything can go wrong will go wrong
    Konunun başında ve fjr ile ilgili bölümde not alarak yazdığım gibi , aynı beklenti bende vardı , İstanbul - Sakarya arası Otoban sürüşü sonrası nasıl diye sorduğumda ;

Sele Rahat , Yavaş gittiğinde sıkıntı yok ama yüksek süratlerde ayaklarımdan kafama kadar oluşan tiz bir titreşim beni çok rahatsız etti ( Yüksek hızlarda sürekli yavaşlamam için uyarmasının sebebi hız diye düşünüyordum yolda , meğerse titreşim rahatsız etmiş) evet , uzun yol Sportouring tarzı bir motora bu sebeple uzun yol otoban sürüşüne ve bu motor 4 silindirli olmasına rağmen yüksek hızlarda oluşan tiz titreşimden dolayı düşük puan verdi ve hiç sevmedi motoru , açıkçası bende , zaten kısa bir süre sonra değiştirdim.

Not: FJR yi ilk teslim aldığımda ön lastik fabrika çıkışı hatalıydı , bu hata giderildikten sonra da yaptığımız sürüşlerde , titreşimin azaldığını ama yüksek hızlarda hala rahatsız ettiğini belirtmiştir. Bu durum benim fjr ile ilgili bir sıkıntıdan da oluşabilir , ama konunun ilk başında da dediğim gibi , amatörce sadece artçımın yorumlarına göre yaptığımız bir değerlendirme , farklı bir kullanıcı farklı bir şekilde değerlendirebilir.

20. SONAY YÜKSEL, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ahmet Öztekin (28-08-2019)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu