Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 25 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye sinan karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    sinan karagöz
    Motosiklet
    Transalp XL700
    Marka
    Honda

Korkmaz eline sağlık çok güzel bilgiler

2. sinan karagöz güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (22-09-2019),ioriengek (Bugün)

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Ewet hepsi doğru sayılır...
    Lastik basıncı konusunda bir çoğumuz hata yapıyoruz olması gereken değerler genelde motorların arka maşasında yaziyor bazen bar cinsinden yazar bazen psi o değerlere uymalıyız

Çoğumuz araziye girerken lastik havalarını indiriyoruz bu olay lastiğin çok daha kolay patlamasına neden olur ve (bunu eleştirebilirsiniz kendi tecrübem ve dusuncem) alçak çamurda yani 3-5cm çamur altı sert ise alçak hava daha kötü oluyor tam tersi kararında olan hava camurdan sıyrılıp alttaki sert toprağa tutunmamizi saglar.

didon yükseltme benim boyumda 168cm için gerekli değil sürüş pozisyonunu da bozatlı bilmem hiç gerek duymadım hiçte takmadım.

ön fren kullanmak tehlikelimidir bazı zamanlarda eve, kullanilirmi bazı zamanlarda hayır yani göreceli bir kavram ama diyebileceğim parmaklar on fren manetinde gitmek doğru değil ve ben sadece ve sadece tamamen dururken kullanıyorum hatta bazen o zaman bile kullanmıyorum

Hep ileri bakma konusuna katılıyor ve yine bir çoğumuzun yaptığı hatayı hatırlatmak istiyorum "önde giden motoru takip etmeyin her zaman kendi rotanızı çizin" çünkü önden giden kendi rotasına gore pozisyonunu ayarlar fakat siz öndeki motorun ilerideki engelleri kapattığı için çok geç görebilirsiniz ve pozisyonlamayi ayarlama zamanınız kalmaya bilir kendi yolunuz kendi pozisyonunuz en doğrusu

Eşya konusunda da Ewet çok gereksiz eşya getirenleri gördüm birde bunu top case veya selenin üstüne bağlıyorlar (mecburiyetten yapmisligim vardir) bu durum motorun ağırlık dengesini yukarı taşır ve dengemizi bozar mümkünse soft çantalar ile yanlara eşit olarak bağlamak her zaman hayat kurtarır hem ağırlık dengesi aşağı inmiş olur hemde düşersek ayağımız motorla zemin arasında kalmaz hemde düşersek motora daha az zarar gelir. Ama çaydanlık olmazsa olmaz bence hemde kaç gram ya çaydanlık nacizane tavsiyem çaydanlığın içine ilk yardım malzemelerini kuyun o zaman yerde kaplamaz şöyle diyim tulum getirmem çaydanlık getiririm aşk meselesi

....

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Konu ismail gur tarafından (22-09-2019 Saat 12:43 ) değiştirilmiştir.

4. ismail gur, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet korkmaz (22-09-2019)

Enduroist Üye Namik K. Şengöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Namik K. Şengöz
    Motosiklet
    CRF 1000 Africa Twin
    Marka
    Honda

Çeviri için teşekkürler, emek isteyen ve sıkıcı bir iş. Lastik havasını indirmek neden tercih edilir anlamam, motosiklet lastiği ile araba lastiği aynı yapıda değil, motor lastiği indikçe yola temas eden satıh azalıyor. Kayaşık bir yerdesinizdir ve yumuşak hamurlu bir lastiğiniz vardık, eyvallah. Ama asfaltta da kullandığımız ve kendimizce “yarı asfalt yarı arazi” diye adlandırdığımız lastikleri indirmek, çok şişirmek falan bi işe yaramaz maalesef.
    Çaydanlık mevzuu farklı bşi, bizde birçok sıkıntının çözümüdür çay, onsuz olmaz, hiç bir eğitim de eğitmen de ikna edemez.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. Namik K. Şengöz güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (23-09-2019),Arif Oral Unal (23-09-2019),Serdar ZIMBA (23-09-2019)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Alıntı Namik K. Şengöz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lastik havasını indirmek neden tercih edilir anlamam,
    Videoda Bret abi anlatıyor. 100kg'lık spesyallerde özellikle yapılan bir durumdur. Kaygan zeminde çok daha iyi bir tutuş sağlar. 12 PSI ile sürülür. Off-Road araç sürücüleri de benzer durumda araçların lastik havalarını kaygan zeminde indirirler. Temel amaç yerle temaz eden lastik diş sayısını arttırmaktır.

Bret abinin dediği gibi dezavantajı bizimki gibi 200kg ve üstü aletlerde jantı yamultma ya da dubleks lastiklerde lastiğin sönmesi janntan ayrılması gibi envai çeşit dert yaratır. Faydası zararından kötüdür ayrıca spesyalle girip lastik indirtecek yere de aygırla girilmez zaten
    Off-road arabalarda da jant yanakları çok büyük seçilerek bu inik havanın jant yamultması engellenir ve ayrıca jant kilidi kullanılarak lastiğin düşük basınç yüzünden janttan ayrılması engellenir. Bilgi olarak dursun diye...

8. HakanVelioglu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (23-09-2019),Serdar ZIMBA (23-09-2019)

Enduroist Üye Mehmet Umut Bükrücü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mehmet Umut Bükrücü
    Motosiklet
    690 Enduro R
    Marka
    Ktm

Çeviri çok iyi olmuş elinize sağlık.
    Lastik havası konusunda tenerede ön arka 30-33 psi ve ön arka 25-25 psi olarak ikisi türlü de denedim. Frenleme, yol tutuşu ve sürüş konforu olarak aşırı fark ediyor. Lastik havası yol şartlarına göre 30-33 olunca tenerenin kötü ön amortisörü insanın içini dışına çıkarıyor. İndirip olası riskleri almayı tercih ederim : )

10. Mehmet Umut Bükrücü, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet korkmaz (06-11-2019)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Alıntı Mehmet Umut Bükrücü Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çeviri çok iyi olmuş elinize sağlık.
    Lastik havası konusunda tenerede ön arka 30-33 psi ve ön arka 25-25 psi olarak ikisi türlü de denedim. Frenleme, yol tutuşu ve sürüş konforu olarak aşırı fark ediyor. Lastik havası yol şartlarına göre 30-33 olunca tenerenin kötü ön amortisörü insanın içini dışına çıkarıyor. İndirip olası riskleri almayı tercih ederim : )
    Yav lastiği indirtecek hale gelmeden diğer yolları deneyebilirsin. Mesela Tenereyi sat. Yok illa da teneke diyorsan amortisörü değiştir. Ama bence sen tenereyi değiştir

Şakası bir yana ön jant çoğumuzda aynıdır 90/90/21 şeklinde. Ben kitabında yazan 29 hava basıyorum AT'a ve durumdan memnunum. Tenere benim AT'dan daha hafif bir motor ve kitabında ön için 30 demesi bana ilginç geldi.

Isim
    Namik K. Şengöz
    Motosiklet
    CRF 1000 Africa Twin
    Marka
    Honda

Alıntı HakanVelioglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Videoda Bret abi anlatıyor. 100kg'lık spesyallerde özellikle yapılan bir durumdur. Kaygan zeminde çok daha iyi bir tutuş sağlar. 12 PSI ile sürülür. Off-Road araç sürücüleri de benzer durumda araçların lastik havalarını kaygan zeminde indirirler. Temel amaç yerle temaz eden lastik diş sayısını arttırmaktır.

Bret abinin dediği gibi dezavantajı bizimki gibi 200kg ve üstü aletlerde jantı yamultma ya da dubleks lastiklerde lastiğin sönmesi janntan ayrılması gibi envai çeşit dert yaratır. Faydası zararından kötüdür ayrıca spesyalle girip lastik indirtecek yere de aygırla girilmez zaten
    Off-road arabalarda da jant yanakları çok büyük seçilerek bu inik havanın jant yamultması engellenir ve ayrıca jant kilidi kullanılarak lastiğin düşük basınç yüzünden janttan ayrılması engellenir. Bilgi olarak dursun diye...
    Offroad araçlardaki lastikler ile motor lastiklerinin, lastik indirmeye karşı verdikleri tepki aynı değil ama. Birinde sürtünme yüzeyi genişlerlerken diğerinde dışbükeyden içbükeye dönüyor, temas yüzeyi azalıyor

Karadeniz
    Bölge Sorumlusu

ahmet şen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet şen
    Motosiklet
    CRF1000L MT
    Marka
    Honda

lastigin basıncını belirli bir miktar azaltıyorsunuz çekişi arttırmak için örneğin 36 ise 22-25 psi iyi oluyor patinaj yapmak baya zorlaşıyor.

14. ahmet şen güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ioriengek (Bugün),Mehmet Umut Bükrücü (26-11-2019)

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Alıntı ahmet şen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lastigin basıncını belirli bir miktar azaltıyorsunuz çekişi arttırmak için örneğin 36 ise 22-25 psi iyi oluyor patinaj yapmak baya zorlaşıyor.
    Cunku lastikteki cokme azalip surtunmeyi cogaltiyoruz

16. ismail gur, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ioriengek (Bugün)

Isim
    Namik K. Şengöz
    Motosiklet
    CRF 1000 Africa Twin
    Marka
    Honda

Alıntı ismail gur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cunku lastikteki cokme azalip surtunmeyi cogaltiyoruz

Ok ama motor lastiği araba lastiği gibi zemine düz basan bir yapıda değil, dışbükey bir yapıda. İndiriğiniz zaman bu dışbükey kısım katlanarak içbükey oluyor, orta kısım içeri doğru bir şekil alıp sadece kenarlar yere değmeye başlıyor. 2-3 pai belki ama fazlası fatdadan ziyade zarar getirir.

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu