Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 34 Sayfa bulundu
    Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Exclamation Yolda Tek Başına Acil Yardım Çözümü

Selamlar,
    Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımız kaza yapıp kaza yerinden de telefon ekranı kırıldığı için hiç kimseyi arayamayınca, hatta rehbere bile ulaşamayınca, zaman zaman tek başıma yolda hatta kırsal alanda olmak durumunda kaldığım için, ne yapmak lazım diye düşündüm.
    Arkadaşlarla da görüşüp biraz düşününce temelde 3 seçeneğe çözümü indirgedim;

1. Motosiklet’de telefon tutucuya takılı olmayan Samsung’un istiridye şeklindeki telefonlarında ucuz yollu alıp cepte taşımak (Enduroist Sinan Karagöz’den öğrendiğim metod)
    2. Telefon değil ama GSM ile çalışan bir takip sistemi kullanmak (Motor veya üzerimizde taşıyabileceğimiz).
    3. Uydu networkü üzerinden çalışan bir takip sistemi kullanmak.

Birinci seçenek yani telefon çözümü sahip olma maliyeti uygun ve kolaylıkla temin edebileceğimiz bir çözüm.

• (+) Ucuz
    • (+) Temini Kolay
    • (+) Karşı tarafla sesli ve rahat iletişim sağlıyor.
    • (+) İkinci bir telefon her zaman farklı ihtiyaçlar içinde kullanılabilir.
    • (-) Tek başımıza kaza yaptığımız ve telefonla konuşacak durumda olmamız durumunda faydasız.
    • (-) Sadece GSM kapsama alanı ile sınırlı
    • (-) Küçükte olsa işletme maliyeti var (TL yükleme veya abonelik ücreti)

İkinci seçenek olan yine GSM sayesinde lokasyon bildirimi yapan araç veya kişisel takip sistemleri;

• (+) Ailemiz ve izin verdiklerimiz merak ettiklerinde bizim yerimizi görebiliyor. Yani bizim haber vermemize gerek kalmıyor, merak edilmemiz durumunda nerede olduğumuz bilgisine hızlıca ulaşılabiliyor
    • (+) Motosiklet güvenliği içinde faydalı olabiliyor, bazı takip sistemlerinde alarm gibi ayarlamalar da yapmak mümkün, yani güvenli bölge tanımlaması veya ilk harekete geçtiğinde SMS atmak gibi
    • (-) Uzun süre motor çalışmadığı zaman Akü’yü bitebilir ama benim gördüğüm kaliteli ürünlerde buna çözüm bulunmuş “deep standby” özelliği var ki bu sayede cihaz hareket etmiyorken çok düşük elektrik çekiyor. Ama bunun özellikle sorgulanması gerekiyor, her cihaz aynı değil, dikkat çekmek açısından negatif olarak belirttim.
    • (-) Sadece GSM kapsama alanı ile sınırlı
    • (-) Doğal olarak abonelik gerektiriyor, işletme maliyeti telefon taşımaktan biraz daha yüksek. Ancak böyle bir cihaz tercih edilecekse yıllık 70€ gibi abonelik ücreti olan yurtdışı kaynaklı bir abonelik alınabilir böylece hem Türkiye içinde tek operatörle sınırlı kalınmaz hem de Türkiye dışına çıktığınızda da takip sistemi çalışır. (Türkiye’den alacağınız abonelik paketi 50€ tek bir abonelik için)

Üçüncü seçenek olan uydu(iridium) networkü üzerinden, herhangi bir Telekom operatörüne ihtiyaç duymadan çalışan lokasyon bildirimi yapan takip cihazları;

• (+) Kapsama alanı çok daha geniş Türkiye ile sınırlı değil. (Ama dünyada her yerde çekiyor demek doğru değil, mesela Everest’e tırmanan birisi dağda sıkıntı yaşamamış Amazon.com da yorumlara yazmış)
    • (+) Motorun değil sürücünün üzerinde duruyor, kendi piliyle çalışıyor dolayısıyla, kayak, trekking gibi sporlar yaparken de kullanılabilir.
    • (+) İlk satın alma maliyeti tabi ki ucuz bir telefondan yüksek ama GSM networkleri sayesinde çalışan takip sistemlerinden çok farklı değil.
    • (+) Sesli iletişim kurulamıyor ama birçok modelde tanımlı hazır SMS mesajları var gönderilebiliyor, mesela acil yardıma değil ama teknik yardıma ihtiyacınız olduğunda uydu networkü üzerinden önceden tanımlamış olduğunuz “Motorum bozuldu yolda kaldım, yardım lütfen” gibi mesajlar gönderebilirsiniz. Bazı cihazlarda 2 yönlü yazılı (SMS ve email) iletişim mümkün. Bundan dolayı bu maddeyi özellikle takip cihazlarına göre pozitif olarak değerlendirdim
    • (-) Farklı abonelik paketleri var, her motora bindiğimde cebimde olsun, SOS butonuna gerekirse basabileyim derseniz bütün yıllık işe yarar bir paket için 300$’ı gözden çıkartmanız gerekir, ama sene de 2 kere dağ tepe çıkıyorum derseniz aylık paketler var geziye çıkmadan alabileceğiniz 35$ lık onlardan alabilirsiniz.

Sonuç olarak ben düşündüm taşındım en ideal çözümün birinci ve üçüncü seçeneğin bir arada olmasıyla olabileceğine karar verdim. Cepte taşınacak 7-8 gün şarjı giden, Sinan'ın da kullandığı gibi normal telefonumdan farklı bir operatör networkünü kullanan ikinci bir telefon genelde asfalt yolculuklarımda iş görecektir, yoldan çıkıp da dağ tepe gezdiğimiz zaman da telefonun çekmediği yerlerde uydu takip cihazının da bir alternatifi yok esasında. Tabi diyebilirsiniz yahu sende dağda tepede tek başına gezme, ama grupla gitsekte zaman zaman tek başımıza kalabiliyoruz. Bir de sadece dağda tepede değil, geçen sene Toroslardan dönerken yolda tek başıma oldum, bu sene Karadağ'dan dönüşte telefonunda çekmediği yerlerde asfalt da olsa sürdüm, ve son olarak da bu son Uludağ'a yaptığımız Kirli Gezi'den evde eşimin rahatsızlandığını öğrenince dağdan tek başıma inmek durumunda kaldım. Yani bazen bir şekilde yolda tek başımıza kalabiliyoruz. İkinci telefon en hızlı ve en ekonomik şekilde sahip olabileceğimiz çözüm, uydu takip cihazı da şu an için listeme almak istediğim bir ürün olarak eklendi. (Motosiklet haricinde, doğa yürüyüşü gibi, dağcılık gibi extreme spor yapanların özellikle sahip olması gereken bir ürün) Tabi bu durumda telefon kolay ama hangi takip cihazını seçmek lazım? Bu da ayrı bir inceleme konusu tabi…

2. Arif Oral Unal güzel mesajın için 9 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Öztekin (01-11-2019),Ali KORKMAZ (30-10-2019),Çağın Sarılar (30-10-2019),HakanVelioglu (29-10-2019),halil yılmaz (28-10-2019),MelihUlubilgen (20-11-2019),Serdar ZIMBA (28-10-2019),sinan karagöz (06-11-2019),yılmaz yılmaz (28-10-2019)

Enduroist Kadim Üye Güven Çifçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Güven Çifçi
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

İşim gereği sürekli çift telefon kullanıyorum. Telefon neden istiridye şeklinde olmalı konusunu tam anlamadım. Ancak samsungun eski tip, tuşlu telefonlarından 2 tane var bende talep eden ilk 2 kişiye bunları verebilirim. Şarj cihazı olmayabilir sadece.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    www.kadikoykizogrenciyurdu.com

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.
    Olur ya; kalp durur, akıl unutur
    Ben dostlarımı ruhumla severim.
    O ne durur, ne unutur.

MEVLANA

4. Güven Çifçi güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Çağın Sarılar (30-10-2019),Uğur Özbay (30-10-2019)

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Merhaba,

(Telefonun sinyal aldığı bölgede bulunduğunuzu farz ederek)
    Iphone'lara özel "açma-kapama tuşuna 5 kere art arda basınca önceden tanımlı numaraları arıyor ve konum gönderiyor"
    Telefonun kesinlikle her zaman mont cebinde taşınması gerekli. Kaza anında sizden uzağa fırlamaması için ve hasar alıp bozulma riskini azaltmak için.
    Bir de ben tek başıma uzaklaşacağım zaman whatsapp'ten canlı konum gönderiyorum evdekilere.
    Şebeke kapsamı alanı dışındayken de tek çözüm uydu bağlantılı takip cihazları.
    Oğuz TUNA

6. oguzetuna güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (28-10-2019),Çağın Sarılar (30-10-2019)

Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Standart Yolda Tek Başına Acil Yardım Çözümü

Oğuz,
    Ben 5 kere basma olayını bilmiyordum ayarladım ve denedim. 112’yi aradı ancak konum ve mesaj gönder dediğimde tanımlı numaralara göndermedi. Operatör kaynaklı olabilir, konum içeren mesajı imessage ile gönderemedi. Ama güzel özellik ayarlamakta fayda var.

Telefonu cepte taşımak doğru, navigasyon olarak kullanmaktan ve telefonları şarj etmek gerektiğinden ben her zaman yapamıyorum. Ayrıca benim bir kazamda Iphone da cebinden kırık ekranla çıkmıştı

Ekleme: Telefondan wifi kapatıp yine denedim gitmiyor mesaj, ama 112 aramıyor bir şekilde. Yani tanımlı kişileri aramıyor mesaj göndermeye çalışıyor ama 112 yi arıyor sadece.

Konu Arif Oral Unal tarafından (28-10-2019 Saat 19:37 ) değiştirilmiştir.

8. Arif Oral Unal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

sinan karagöz (06-11-2019)

Enduroist Kadim Üye oguzetuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz TUNA
    Motosiklet
    1290SAS
    Marka
    Ktm

Alıntı Arif Oral Unal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oğuz,
    Ben 5 kere basma olayını bilmiyordum ayarladım ve denedim. 112’yi aradı ancak konum ve mesaj gönder dediğimde tanımlı numaralara göndermedi. Operatör kaynaklı olabilir, konum içeren mesajı imessage ile gönderemedi. Ama güzel özellik ayarlamakta fayda var.

Telefonu cepte taşımak doğru, navigasyon olarak kullanmaktan ve telefonları şarj etmek gerektiğinden ben her zaman yapamıyorum. Ayrıca benim bir kazamda Iphone da cebinden kırık ekranla çıkmıştı

Ekleme: Telefondan wifi kapatıp yine denedim gitmiyor mesaj, ama 112 aramıyor bir şekilde. Yani tanımlı kişileri aramıyor mesaj göndermeye çalışıyor ama 112 yi arıyor sadece.

Ayarlarla ilgilidir muhtemelen.
    112'den bahsetmeyi unutmuşum.
    Acil durum kişilerine konum da gönderiyor.
    Biraz kurcalayayım vakit olunca, olması gereken ayarları da yazarım.

Müzik sesini açmak için ses düğmesi yerine açma kapama düğmesine bastığım oldu bir kaç sürüşte.
    112 çağrı merkezini lüzumsuz yere arayıp evdekilere de panik olmalarını sağlayacak konum mesajı gönderdim..
    Karşı tarafta iPhone yoksa veya iPhone'larında imessage aktif değilse olmamış olabilir.
    Kendi telefonunda imessage'ı kapatıp dener misin.

Acil durum kişileri Ayarlar/Sağlık/Tıbbi Kimlik ayarında tanımlı olacak

ayarlar/gizlilik/konum servisleri/sistem servisleri bölümünde acil aramalar ve SOS aktif olacak
    Konu oguzetuna tarafından (28-10-2019 Saat 22:04 ) değiştirilmiştir.
    Oğuz TUNA

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Iphone drki ozellik gercekten iyiymis samsung ta yokmudur acaba...

Arif abi 3. Secenek biraz fazla maliyetli ama 2. Secenekteki takip sistemi ile hem motorumuz calinirsa bulmamizida saglar gibi geliyor bana birde malum cin sitesinden cok ucuza alina biliyor bu cihazlar yada turkiye de de kulaylikla buluna bilir ama bebce en buyuk negatif yani bizi merak edenler nereden bilecekler kaza yaptigimizi yada basimiza birsey geldigini nitekiminde her an bizi izliyor olamazlar ya galiba yedek telefon onuda motorun guvenilir bir yerine koymak en mantiklisi gibi

Haaa gsm oporatoru cekmezse diye dusunursek tek cozum uydu cihazi galiba yada telsiz kullanicaz eskiden oldugu gibi

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enduroist Üye Tamer GEVECİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer GEVECİ
    Motosiklet
    2017 Bmw F700 GS
    Marka
    Bmw

Ios kullananlar için Benden de bir öneri ;
    Mesela ekran kırıldı , Siri açık ise orta tuşa basılı tutarak siriyi aktif hale getirip sesle komut verebiliyoruz( arama ,mesaj gönderme,...)

12. Tamer GEVECİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Çağın Sarılar (30-10-2019)

Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Tamer GEVECİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ios kullananlar için Benden de bir öneri ;
    Mesela ekran kırıldı , Siri açık ise orta tuşa basılı tutarak siriyi aktif hale getirip sesle komut verebiliyoruz( arama ,mesaj gönderme,...)
    Öyle bir kaza adrenalin sonrasında Siri ye laf söz anlatabilirsen

Moderatör Çağın Sarılar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağın Sarılar
    Motosiklet
    Africa Twin
    Marka
    Honda

Benim çocukta akıllı çocuk saati var. Ebeveynin telefonundan yönetilen, sadece tanımlı kişileri arayabilen ve onlardan arama alabilen, açık olduğu sürece ebeveyn telefonuna canlı konum gönderen, tek tuşla önceden tanımlanmış numaralara SOS mesajı atabilen, kendine ait GSM hattı ve kartı olan bir kol saati. Tanınmış markalar 500-1000 TL civarında tanınmamış markalar 150-300 TL civarında bulunabiliyor. Bu gibi cihazlardan da faydalanılabilir. (Mobil kapsama alanı dışında kaldığında son konumu haritada görünmeye devam ediyor)

15. Çağın Sarılar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

sinan karagöz (06-11-2019)

Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Çağın Sarılar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim çocukta akıllı çocuk saati var. Ebeveynin telefonundan yönetilen, sadece tanımlı kişileri arayabilen ve onlardan arama alabilen, açık olduğu sürece ebeveyn telefonuna canlı konum gönderen, tek tuşla önceden tanımlanmış numaralara SOS mesajı atabilen, kendine ait GSM hattı ve kartı olan bir kol saati. Tanınmış markalar 500-1000 TL civarında tanınmamış markalar 150-300 TL civarında bulunabiliyor. Bu gibi cihazlardan da faydalanılabilir. (Mobil kapsama alanı dışında kaldığında son konumu haritada görünmeye devam ediyor)
    Benim kızda da var bu, benim de aklıma geldi esasında kola takmadan kullanılabilir.

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu