Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 7´e kadar. Toplam 7 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Mert aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mert aydemir
    Marka
    Aprillia

Standart aprilia - honda hm 125 2012 2t kullanıcısıyım bakım onarım ve bilgi ihtiyacım var

motor için motul 710 2t yağ kullanıyordum fakat motor 1 aydır bende daha önce nasıl kullanıldı bilmiyorum bana geldiğinde arka fren diski vidaları falan gevşemişti güzelce bakım yaptım yürürde ön trible tree dahil herşeyi söküp gressledim fakat motorun şanzıman yağı yağı yada yedek parçasıyla ilgili hiç bilgim yok motoru ne zaman biter ne yapmak gerekir bunları öğrenmek istiyorum bu motordan kullanan başka arkadaş varsa yardımcı olursa cok mmutlu olurum hatta bu motorla ilgili bir topic varsa ben bulamadım benimlede paylaşırsa cok güzel olur. motoru offroad enduro olarak dağ tepe cıkmak için kullanıyorum bilmeyenler için 6 vitesli aprilia rs125ve honda crf şasesi var. keyifli güzel bi makine aşık oldum diyebilirim ama motor cok dik durduğunda benzin akıtıyor belkide normaldir enduro tecrübem yok. daha önce racing kullanıcısıyım 1000rr ım var şuandada. onun dışında hidrolik debriyajın ordan ufak bir yağ sızıntısı var şanzıman yagının aktıgından şüpheleniyorum çok geç olmadan bilene sormak istedim. burda 2t makineden anlayan düzgün usta yok. normal 2t olsa basit ama bunlar r makine daha farklıdır diye tahmin ediyorum. ayrıca rolantide makinenin içinden sanki gevşek bir somun varda titriyor gibi ses geliyor yüksek devirlerde gelmiyor. pistondan öyle bir ses gelmesi normalmi ordanmı geliyor tam olarak bilmiyorum. genel olarak toparlamak gerekirse bakımı tamiri ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Merhaba Mert, seni Tanışma Başlığın da da uyarmıştım, forum kuralları gereği yüzünün görüneceği,gördüğümüz de seni tanıyabileceğimiz bir fotoğrafını Profili Düzenle kısımından Avatar resmi olarak eklemen lazım,çok zor bir şey değil.
    Motosikletim'in üzerindeyken hisettiğim tek duygu... Özgürlük !..

Enduroist Üye Mert aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mert aydemir
    Marka
    Aprillia

Alıntı Serdar ZIMBA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Mert, seni Tanışma Başlığın da da uyarmıştım, forum kuralları gereği yüzünün görüneceği,gördüğümüz de seni tanıyabileceğimiz bir fotoğrafını Profili Düzenle kısımından Avatar resmi olarak eklemen lazım,çok zor bir şey değil.
    yükledim mesajı görmemiştim

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Alıntı Mert aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yükledim mesajı görmemiştim
    Teşekkürler
    Motosikletim'in üzerindeyken hisettiğim tek duygu... Özgürlük !..

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Abi dedigim gibi 2t makinalarin en buyuk sikintisi tamir tadilati malesef ustasi pek yok

Rolantideki sesi dinlemek gerek nasil bir ses acarsan biraz daha daha net anlariz

Sanzuman yagi ayri oldugunu sanmiyorum motor yagi ile ayni oldugunu biliyordum...

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. ismail gur, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

HakanVelioglu (12-04-2020)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Merhaba Mert,

Buradaki çoğu üye Dual Sport, Adventure bike sürdüğü için fazlaca bir 2T ya da spesyal motorlara ilişkin başlık bulamazsın. Umarım bu başlıkları sen eklersin.

2T motor normalde 4T motordan çok daha basittir. Eski motosiklet tamircilerinin çoğu anlar ama elindeki motoru spesifik tanıyan birilerini arıyorsan tabii ki samanlıkta iğne aramak gibi olacaktır. Vardır elbet ama yaşadığın şehirde bulabilir misin bilemiyorum. O yüzden en güzeli varsa imkanın ve ortamın kendi tamiratını/bakımını kendin yapman. Buradaki çoğu kullanıcının 2T sürmeme sebebi de bu bakım konusu bence.

İsmail Kardeşimin dediği gibi. Sen bize sorunları yazarsan belki yorumda bulunabiliriz. Ama unutma işçilik senden olur bu durumda.

Enduroist Katılımcı Üye Bekir Koç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bekir Koç
    Motosiklet
    F800GS
    Marka
    Bmw

Mert merhaba foruma hoşgeldin, arkadaşlarında dediği gibi en doğrusu bilen birine göstermek ama mecbur kalıncada yapıcak şey belli.
    RS125 aslında motoru ismi ROTAX122 youtube da bu şekilde aratırsan bakım ve yeniden yapım videolarını bulabilirsin. şanzıman yağı olarak genelde 1040 sentetik kullanabilirsin. 0.6lt şanzıman yağı alır 1-2bin kmde bir değiştirirsen motor buna çok sevinir. diğer motor yağlamasının oranını bilmiyorum servis manuelini bulabilirsen orada net olarak yazar ama genelde 2zamanlılarda benzin yağ oranı 20:1 yada 25:1 dir. üreticinin verileri önemli tabi. R122lerde powervalve (exup da deniyor) sistemi yok diye biliyorum birazdaha basit oyüzden. Motordan gelen ses de herşey olabilir onu es geçmemeni tavsiye ediyorum illa ben açıcam bakıcam dersen debriyaj kapağını açıp debriyaj tasıyla başlayabilirsin tork anahtarı ve servis kitabı olmadan açmanı tavsiye etmem
    MOTOSENKRON İÇERENKÖY
    BMW ÖZEL SERVİS
    0537 822 95 31 --0216 469 28 04
    www.bmwmotosikletservisi.com

9. Bekir Koç güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (18-04-2020),HakanVelioglu (14-04-2020),Serdar ZIMBA (14-04-2020)