Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Standart İç Lastikler

Merhaba arkadaşlar,

Lastiklerimi yenilerken iç lastiklerimi de yenileyeceğim. İç lastik konusunda biraz bakındım. Enduromarket sağolsun Mitas markasını getiriyor. Ön lastik için UHD, arka içinde HD seçenekler var ama fiyatlar da az değil. Örneğin şu anda kampanyalı UHD 90/90/21 ön iç lastik 250₺ ama HD arka lastik ise 150₺. Tabii ki malzeme olarak HD=2mm UHD=4mm yani 2 katı fazla malzeme var ve malzeme UHD malzemesi de doğal kauçuk yani özel ama bana yine de biraz tuzlu geldi ve acaba alternatif neler olabilir diye bakınmaya başladım.

Sava markasının iç lastikleri gözüme ilişti. Hatta baktım elimde yedek olarak bir takım da duruyor ama üstünde iç lastiğin kalınlığı ya da malzemesi hakkında bir bilgiye ulaşamadım, keza internette de bulamadım. İşte bu noktada sizlere dönüp sormak istedim ki benim gibi arayan başka biri bu forumda görsün durumu.

Şimdi ön lastiğimde özellikle 4mm gibi kalın ve UHS özelliklerinde bir iç lastik kullanmak zorundayım. Arazide süren herkes için bu elzem bir durum, jant kesmesin diye. Sizler iç lastik konusunda ne yapıyorsunuz?

Bu arada bilgi olarak dursun. Mitas düzgünce iç lastik bilgilerini de yayınlıyor.
    https://www.mitas-moto.com/en/produc...--mousse/tubes

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Hakan,
    Ben Michelin kullanıyorum hiç dikkat etmedim bu zamana kadar.

Bazı işler nasip kısmet

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Enduroist Kadim Üye Ercan Çelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ercan Çelen
    Motosiklet
    F 800 GS
    Marka
    Bmw

Bende Enduro Marketten Mitas iç lastik almıştım, kalını var incesi var demişlerdi, kalın olanını almıştım.

Farklarını senin kadar araştırmamıstım, ne kadar kalın o kadar iyi dedim iç lastik icin. :-)

İc lastiklerle ilgili bir anımı şöyle bırakayım.

Arka lastiğim arazide indi, köpük sıktım, köpük sagdan soldan tel bağlantı yerlerinden hep taştı ama şişmedi lastik, arka lastik tam inik halde asfaltta yarım saat kadar gitmiştim benzinciye kadar, benzincide hava bastım lastik şişti ve eve kadar gidebildim, kopuk o gunu kurtarmıştı, ertesi gün yama yaptırmıştım ama lastikçi o kalın lastiği janttan söküp çıkartmakta cok uğraşmıştı.

Kalın olan bence daha iyi, patlaması icin degil ama kopuk basınca delik kapandı, ben bu isi et kalınlığana yordum, dezavantajı olarak kalın ic lastiği kendin sokup takarken zorlanacaksındır.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Alıntı Ercan Çelen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende Enduro Marketten Mitas iç lastik almıştım, kalını var incesi var demişlerdi, kalın olanını almıştım.

Farklarını senin kadar araştırmamıstım, ne kadar kalın o kadar iyi dedim iç lastik icin. :-)

İc lastiklerle ilgili bir anımı şöyle bırakayım.

Arka lastiğim arazide indi, köpük sıktım, köpük sagdan soldan tel bağlantı yerlerinden hep taştı ama şişmedi lastik, arka lastik tam inik halde asfaltta yarım saat kadar gitmiştim benzinciye kadar, benzincide hava bastım lastik şişti ve eve kadar gidebildim, kopuk o gunu kurtarmıştı, ertesi gün yama yaptırmıştım ama lastikçi o kalın lastiği janttan söküp çıkartmakta cok uğraşmıştı.

Kalın olan bence daha iyi, patlaması icin degil ama kopuk basınca delik kapandı, ben bu isi et kalınlığana yordum, dezavantajı olarak kalın ic lastiği kendin sokup takarken zorlanacaksındır.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Ercan abi tecrüben için çok teşekkür ederim.

Bende bir tecrübe bırakayım. Ben iç lastiklerime FormulaX'de sıktırmıştım. En son gezide bir barajda foto çekimi için durduğumuzda ön tekerde çivi gördüm. Hemen bir tükürdüm üstüne ve hava kaçağı var mı baktım hava kaçmıyor. Ve çiviyi çıkardım fıssssssss
    Yani sıktırdığım FormulaX işini meğersem yapmış dubleks lastik gibi çivi ile yaşıyordum ve çiviyi bırakmalıydım üstünde ama ben şambrelli lastik gibi davranıp hava kaçmıyorsa sökeyim dedim ve hata ettim. (Bu arada geziden önce 2 ay motora dokunmamıştım ve ön lsatiğim sönmüştü. Ben de Allah Allah diyip hava basmıştım 1 hafta bekledim inmemişti. Orada kıllanmalıydım ve gezi öncesi lastiği kontrol etmeliydim ya neyse). Sonuç olarak orada 1,5 saat içinde UHD (yani aşırı kalın) lastiği tek başıma söktüm (gezi arkadaşlarım var yanlış olmasın sadece janttan ayırma ksımında tek başıma demek istiyorum) ve yeni şambreli taktım. Yani kalın şambrel sökülme noktasında şahsi tecrübemle ben pek fark olduğunu düşünmüyorum.

Diğer bir anımı da paylaşayım. Eskiden FormulaX sıktırmadığım zamanlarda yanımda o patlayınca sıkılan köpüklerden 2 kutu taşırdım. Yine bir gezide arka lastiğime traktör pimi girdi ve indi. Pimi çıkardım 2 kutu sprey sıktım ve hiçbir iş yaramadı. Yanımda yedek iç lastik de yoktu. Patlak arka ile en yakın benzinciye sürdüm. Motoru bıraktım arkadaşın motoru ile eve gelip yedek iç lastik alıp gidip değişme derken gece 12 de şambreli değişmem bitmişti. Benim içinde patlak sonrası sıkılan köpükle işim o gün bitti abi. Olumsuz tecrübem var sonradan sıkılan köpük ile. Şunu kapul edebilirim belki de patlatan cismi çıkarmadan köpük sıkmalıydım. Ama artık baştan köpük sıkıyorum işte
    Konu HakanVelioglu tarafından (03-04-2020 Saat 13:30 ) değiştirilmiştir.

Moderatör Serdar ZIMBA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar ZIMBA
    Motosiklet
    1250 GSA
    Marka
    Bmw

Ben Africa da yedek olarak Heidenau marka iç lastik bulunduruyordum,kalın ama ölçüsünü bilmiyorum.
    Motosikletim'in üzerindeyken hisettiğim tek duygu... Özgürlük !..